Proiectul prin care ziua de 15 martie este declarata sarbatoare a comunitatii maghiare, luni, in plenul Senatului

de V.M.     HotNews.ro
Duminică, 15 octombrie 2017, 18:14 Actualitate | Politic

Manifestare Tinutul Secuiesc (2013)
Foto: Agerpres
Plenul Senatului ar putea dezbate, luni, propunerea legislativa a unor parlamentari UDMR prin care ziua de 15 martie este consacrata ca sarbatoare a comunitatii maghiare din Romania, urmand ca angajatilor maghiari sa li se acorde o zi libera pentru a participa la manifestari, scrie Agerpres.

Potrivit site-ului Senatului, ordinea de zi a plenului include pentru a doua oara acest act normativ. Sedinta de plen din 11 octombrie cand trebuia sa se dezbata proiectul a fost suspendata din lipsa de cvorum cu putin inainte de a se ajunge la acest propunerea legislativa mentionata.

Senatorul UDMR Tanczos Barna, chestor al Senatului, a spus dupa suspendarea sedintei ca "momentan inca nu se stie daca se sustine sau nu" acest act normativ.

"Din cate stiu eu, nu a avut loc o sedinta a liderilor, a fost o suspendare a sedintei pentru sedinte de grup si consultari, urmand ca dupa aceea sa se suspende sedinta din lipsa de cvorum", a precizat Tanczos.

Referindu-se la proiectul amintit, el a spus: "O sa vedem in momentul in care ajungem la vot. Momentan inca nu se stie daca se sustine sau nu, o sa vedem... Avem in momentul de fata un raport de admitere cu propunere de aprobare a proiectului de lege. Vedem in momentul in care ajungem la plen, la vot, daca exista sustinere sau nu".

Comisiile pentru administratie si pentru drepturile omului au acordat pe 19 iunie raport comun favorabil cu amendamente propunerii legislative.

"In localitatile unde traiesc persoane apartinand comunitatii maghiare, autoritatile administratiei publice locale si judetene, institutiile publice pot organiza manifestari cultural-artistice dedicate zilei de 15 martie. Fondurile necesare organizarii manifestarilor pot fi asigurate din bugetele locale ale autoritatilor publice locale si judetene si ale institutiilor publice. Angajatorii pot acorda o zi libera, in data de 15 martie, la cerere, persoanelor apartinand comunitatii maghiare pentru participarea la manifestarile mentionate", se stipuleaza in propunerea legislativa initiata de un grup de parlamentari UDMR si amendata de comisie.

De asemenea, actul normativ prevede ca Societatea Romana de Televiziune si Societatea Romana de Radiodifuziune pot transmite, in cadrul unor emisiuni speciale, aspecte de la aceste manifestari.

Termenul de adoptare tacita a proiectului se implineste pe 24 octombrie. Propunerea legislativa si raportul comun al celor doua comisii vor intra in dezbaterea plenului Senatului, in calitate de prima camera sesizata, forul decizional fiind Camera Deputatilor in acest caz.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1271 vizualizari

  • +27 (27 voturi)    
    Adica de ziua Romaniei ungurii poarta (Duminică, 15 octombrie 2017, 19:07)

    xrogo [utilizator]

    doliu si acum au tupeul sa ceara o zi speciala pentru ei in care zi noi romanii sa facem ce, sa ne bucuram?
    In alta ordine de idei in lege se spune ca in comunitatile cu unguri sa se organizeze manifestari, de la cati unguri in sus se organizeaza si ce masuri vor fi luate daca la acele manifestari se vor face provocari antiromanesti?
    • +23 (23 voturi)    
      Discriminare (Duminică, 15 octombrie 2017, 19:48)

      aladdin [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      O parte din cetatenii Romaniei, pe criterii ETNICE, vor avea cu o zi libera mai mult decat restul. Propun ca in compensatie sa se acorde o zi libera si celorlalti cetateni, de "Sarbatoarea comunitatii NON-maghiare".
      • +9 (11 voturi)    
        Propun ca toata afacerea sa fie anulata (Duminică, 15 octombrie 2017, 21:55)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        pentru a reveni la pseudo-normalitate.
      • +13 (13 voturi)    
        Corect .... (Duminică, 15 octombrie 2017, 21:59)

        blackarrow [utilizator] i-a raspuns lui aladdin

        pai acesti etnici numai privilegii din astea doresc , nu le ajung drepturile oricarui roman . De ce nu le explica cineva o data pentru totdeauna ca nu pot avea decat aceleasi drepturi si obligatii ca toti ailalti ? sau de ce se fac ca nu inteleg ?
        • +3 (5 voturi)    
          Discriminări... (Luni, 16 octombrie 2017, 5:00)

          baligosul [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          Și cu angajații la stat cum e,că și aceștia au multe,,drepturi” în plus față de angajații din privat,vauchere de vacanță, libere gen ziua...trăndăvelii cu ocazia sfîntului chiul,,punțile” între sărbători și sîmbete, duminici...
          15 martie va fi sărbătoare și parlamentarii nu vor munci oficial.
        • 0 (0 voturi)    
          se fac ca nu inteleg (Luni, 16 octombrie 2017, 20:09)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui blackarrow

          de fapt se folosesc de problemele politicienilor penali prin santaj pt. telul lor suprem: autonomia.
          dupa ce penalul a fost cu elicopterul la Tebea, prin aceasta lege face pipi cu bolta peste Carpati pe mormantul lui Avram Iancu. pur si simplu penalul isi bate de joc de simbolurile nationale.
    • +4 (6 voturi)    
      Ce-i tampenia asta ???? (Duminică, 15 octombrie 2017, 23:32)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      O sa existe perceptia ca in Romania vietuiesc doua popoare, la fel de importante. 4% din populatie (din care jumatate romi) vor parea, din exterior, la fel de importanti ca 90 % din locuitori. Dupa aceea, de aici, pana la a cere doua tari, e-un pas mic, mic de tot. Ce tampiti avem conducatori. Cretinii sunt in stare sa vanda Romania ca sa se bronzeze pe plajele din Brazilia.
  • +9 (9 voturi)    
    nu cred (Duminică, 15 octombrie 2017, 22:32)

    Zero_Kelvin [utilizator]

    Nu cred ca parlamentarii nostri "mandri ca sunt romani" vor vota asa ceva. Ca doar nu vor fi niste tradatori de neam... Sa asteptam.
    PS: Domnu' Dragnea asta e cumva trocul pentru OECD?
  • +10 (10 voturi)    
    mai ''prostii satului''majoritatea psd&alde. (Duminică, 15 octombrie 2017, 23:05)

    astronaut [utilizator]

    sunt cetateni ROMANI, trebuie sa beneficieze de aceleasi drepturi si obligatii indiferent de etnie , , sper sa nu creati o SUPERETNIE privilegiata cu buna stiinta !
  • +6 (6 voturi)    
    lol (Luni, 16 octombrie 2017, 5:37)

    Coco Whistle [utilizator]

    nu am mai auzit asa ceva. sa-si ia o zi de vacanta sau fara plata ar fi mai simplu si pot merge in ungaria sa sarbatoreasca la ei acasa.
    • +1 (1 vot)    
      eventual să şi rămână acolo... (Luni, 16 octombrie 2017, 11:11)

      vrempeBaselamititica... [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      noi le vom face cu mâna...
  • +1 (1 vot)    
    Eu as trata altfel problema ! (Luni, 16 octombrie 2017, 13:56)

    Susufler0 [utilizator]

    Pe baza de reciprocitate.

    Sa aiba si cetatenii unguri de etnie romana dreptul - consacrat prin lege - la sarbatorirea zilei comunitatii romanesti din Ungaria !

    Cu tot tacamul : zi libera pt bugetari, steag, imn, etc !

    PS. Aaa... uitasem : pe 1 Decembrie, bineinteles !
  • 0 (0 voturi)    
    15 martie (Luni, 16 octombrie 2017, 17:25)

    iodixit [utilizator]

    ce insemna 15 martie? stie cineva?