Dragnea: Vom face o intalnire informala cu ministrii privind evaluarea secretarilor de stat. Pana la sfarsitul saptamanii viitoare trebuie sa prezinte o analiza serioasa a activitatii fiecarui secretar, nu avem informatii foarte bune despre toti

de V.M.     HotNews.ro
Vineri, 13 octombrie 2017, 23:18 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a declarat, vineri, ca a stabilit impreuna cu premierul Mihai Tudose un sistem de comunicare mai simplu, mentionand ca vor face o intalnire informala cu ministrii pentru chestiunile legate de guvernare si pentru evaluarea secretarilor de stat.

"Am discutat astazi, este un sistem foarte simplu de comunicare in care nu mai umbla nimeni de la unul la altul cu intentia de a-si rezolva propria dorinta si ne foloseau cand pe mine, cand pe Mihai si pe alti colegi. Am stabilit cum se comunica, cum relationam fiecare cu colegii nostri, lucrurile intra pe un fagas normal, cum fusese stabilit initial, dar ultimele doua luni de zile din vina noastra am lasat lucrurile sa nu mai fie", a afirmat Dragnea, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca vor avea loc intalniri informale cu ministrii, care vor trebui sa faca pana la sfarsitul saptamanii viitoare o evaluare a secretarilor de stat.

"O sa facem o intalnire informala cu ministrii pentru chestiunile legate de guvernare si pentru evaluarea secretarilor de stat. Le-am dat tema impreuna de la Sucevita, nu au finalizat-o. Pana la sfarsitul saptamanii viitoare trebuie sa prezinte premierului o analiza serioasa a activitatii fiecarui secretar de stat. Nu avem informatii foarte bune despre toti. Evaluarea o facem impreuna, problema a fost la comunicare", a adaugat Dragnea.

Premierul Mihai Tudose a afirmat, la randul sau, ca problemele vor fi discutate "intr-un cadru organizat".

"Au fost voci care au solicitat ca atunci cand vor mai fi probleme sa discutam intr-un cadru organizat. Asa va fi", a spus Tudose.

El a adaugat ca trebuie armonizata relatia dintre partid si Guvern, mentionand ca Guvernul este subordonat partidului, dar unii au profitat de "o anumita lipsa de coordonare".

"Am vorbit despre imixtiune in sensul de armonizare a relatiilor dintre partid si Guvern, in sensul ca da, Guvernul este subordonat partidului, dar sunt colegi care profita de o anumita lipsa de coordonare intre Guvern si partid, intre presedintele partidului si mine si ne iau pe rand", a mai spus Tudose.

El a mai mentionat ca este multumit de noua structura a Guvernului. "De noua structura sunt foarte multumit", a adaugat Tudose.


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

1074 vizualizari

  • +11 (11 voturi)    
    Daddy e acum plin de ura (Vineri, 13 octombrie 2017, 23:25)

    cartofil [utilizator]

    S-a luat de Iohannis chiar aiurea, acum vrea sa se mai razbune pe cativa in care, probabil nu are incredere si vrea sa-i inlocuiasca cu presuri de-ale lui, de la Teleorman. Oricum, poate sa-si plateasca preotii pentru prohod, o sa mai faca catva timp rau si apoi o sa piara. Ca Bombonel, Geoana si Ponta.
    • +5 (5 voturi)    
      dragnea trage pe nas (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 8:41)

      seb_h [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      E clar ca tipu' a cedat psihic si a trecut pe etnobotanice, zambeste tamp, voteaza din greseala motziunea opozitziei si mai si recunoaste vesel in fatza presei....un iresponsabil vesel sef al deputatilor, iar la senat un iresponsabil cu morcovu-n kur de teama ca va fi pus sub acuzare legat de escrocheriile impreuna cu paul lambrino si altii...
    • +3 (3 voturi)    
      o intrebare (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 13:23)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

      (a cata, oare?) : dragnea e prim ministru?
      iar se baga unde nu-i fierbe oala?
      e atat de evidenta disperarea lui ca a pierdut controlul asupra banilor prin demisiile primadonelor shhaideh si plumb precum si faptul ca spera sa mai pastreze contactul prin alti secretari de stat.
      poate se grabesc un pic si judecatorii cu procesul ala reluat. nu de alta dar o condamnare l-ar linisti definitiv.
  • +14 (14 voturi)    
    „Guvernul subordonat partidului“ (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 0:42)

    grunespferd [utilizator]

    Guvernul ar trebui sa aiba unica prioritate guvernarea tarii si binele comun al romanilor, din toate partidele, nu doar binele celor care sunt intr-un anumit partid. Guvernarea nu e borcanul cu miere. Este responsabilitate si munca si chiar sacrificiu. Muncesti pentru binele tuturor, chiar si al celor care nu te-au votat. Ce naiba a ajuns „partidul“ de a ajuns sa conduca guvernul? Partidul =La Famiglia.
    Asta nu mai e democratie. E mafiocratie.
    • +8 (8 voturi)    
      Unde te crezi?! (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 7:28)

      John M. [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      In Suedia?
      "Domnilor, ce ati vrea?! Suntem aici la portile Orientului unde totul e neserios..."
      Credeti ca Dragnea, un modest fiu de militian, un individ incolor, ar putea pierde ocazia de 1 la un miliard de a se imbogati razbunandu-se astfel pentru tot neamul lor de Morometi?! Nu vezi ca marlanul si-a tras insula si balta, dar n-a semnat el. A facut ca Vantu- le-a pus pe cele doua proaste "Servil si Rowenta" sa semneze.
      • +7 (7 voturi)    
        incorecta comparatzia cu Morometzii (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 8:43)

        seb_h [utilizator] i-a raspuns lui John M.

        Dragnea e ekivalentu' modern al lui tanase Scatiu
        • +7 (7 voturi)    
          Corecta observatie, dar citi (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 11:33)

          Kecske [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

          dintre cei ce comenteaza au si citit romanul. Ca e destul de dificil, chiar plictisitor pe alocuri.Si nu cred ca e inclus in lista de lecturi de la scoala.Cred ca mai degraba sint incluse textele lui Adi Minune si ale prietenilor lui.Ca doar ministrul educatiei e cam manelist de felul lui, nu om de cultura.
        • 0 (0 voturi)    
          Am vrut sa zic (Duminică, 15 octombrie 2017, 7:29)

          John M. [utilizator] i-a raspuns lui seb_h

          ca erau saraci lipiti...
    • +3 (3 voturi)    
      nu degeaba (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 13:26)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui grunespferd

      CTP il face caricatura de copie a lui ceausescu, pe dragnea.
      doar pe vremea lui ceasca partidul era deasupra tuturor (in frunte cu, binenteles, tovarasul prim, in cazul nostru cariatul condamnat penal dragnea), guvernul subordanandu-se acestuia.
  • +11 (11 voturi)    
    ba, (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 0:43)

    loveparade [utilizator]

    da voi cat de imbecili sunteti incat de 10 luni nu sunteti in stare "sa comunicati"?
    daca nu esti in stare sa comunici putin probabil sa poti gandi si si mai putin probabil sa poti conduce...o tricicleta!
  • +9 (9 voturi)    
    romania o tara frumoasa.. (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 1:00)

    exilatul [utilizator]

    dar plina de mizerie umana..la toate nivelurile si in toate "paturile" societatii..
  • +9 (9 voturi)    
    Am facut revolutie pentru asta? (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 1:10)

    BobMuller [utilizator]

    Pentru o cearta intre hoti? Nu, nu, nu, trebuie sa scapam de slugarnici.
    • +6 (6 voturi)    
      ati facut un... (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 5:30)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      ra-at...altii au facut o pt voi...voi doar v ati inghesuit la certificate...popor de hoti si imbecili...nu vedeti cine va conduce de ani de zile si mizeria umana din tara...
  • +7 (7 voturi)    
    astia se fac ca lucreaza vorba lui nea... (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 1:26)

    Coco Whistle [utilizator]

    dar sa spui ca guvernul e subordonat partidului...si cine e partidul?
    • +6 (6 voturi)    
      Cum cine e partidul ? (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 11:37)

      Kecske [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Chiar un membru marcant de-al lor i-a definit: Grup Infractional Organizat. Cind cu numaratoarea voturilor si a votantilor la referendumul lui ponta si antenescu
  • +8 (8 voturi)    
    Dar voi cand mai si guvernati totusi??? (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 5:42)

    Wanheda [utilizator]

    Ca v-ati cainat ca Grindeanu are nevoie de timp, ca mostenire grea si cand si-a intrat in mana l-ati dat afara. Acum iar remaniati, bagati post pe post, penal dupa penal, dar brusc constatati ca nu se comunica.
  • +6 (6 voturi)    
    a identificat dusmanii si pe cei care cracnesc (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 8:09)

    revo [utilizator]

    si acum vrea sa scape de ei.
    Trebuie sa recunoastem ca este maestru in represalii si epurari. Inca nu isi permite sa actioneze in maniera lui Erdogan, dar urmeaza... are grija javra de la Justitie sa-i indeparteze din cale si ultimele ramasite de rezistenta - Legea si DNA.
  • +7 (7 voturi)    
    Romania si bizareriile natiei sale ! (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 10:06)

    dekar [utilizator]

    ..."da,guvernul este SUBORDONAT partidului",zice "Mihai" (numit asa, in fata presarilor,cu o calduroasa prietenie de amicul livache) adica,guvernul e executantul odinelor care sunt date de partid,de seful lui suprem.Ce mai poate fi neclar dincolo de aceasta afirmatie ferma venita din partea unui prim ministru ?! Deci cele trei puteri majore ale democratiei (originale) romanesti sunt : legislativul,adica parlamentul (pesebideu majoritar) care danseaza cum ii canta fluierasul teleormanean,executivul care "este subordonat partidului " pesebideu si judecatoreasca in chingi si gatuituri dar sub atenta monitorizare a ministrului dorel , a curtii valeridornene si, prin ultimul rand, a avocatului popoului . Ca de puterea presei ce sa mai vorbim...
  • +5 (5 voturi)    
    Cioflingar (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 18:07)

    Ozmo [utilizator]

    Cand scapam de cioflingarul asta ?
  • +1 (1 vot)    
    "trebuie sa prezinte o analiza" (Duminică, 15 octombrie 2017, 18:54)

    MoemBius [utilizator]

    si "HAMSTERU P$Dac "
    cind prezinta analiza .....plecarii la brutarie?