Proiect de lege ALDE radical pentru asistatii social: "Asistenta sociala nu inseamna sa dai bani unor oameni lenesi care nu vor sa munceasca"

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Vineri, 13 octombrie 2017, 14:26 Actualitate | Politic

Mai multi deputati ALDE au depus un proiect de lege privind venitul minim garantat, prin care vor sa descurajeze ca oamenii "lenesi care nu vor sa munceasca" sa primeasca ajutor social. Astfel, ei propun, printre altele, cei care beneficiaza de ajutor social sa presteze actiuni sau lucrari de interes locale, la cererea primarului.  

Proiectul prevede abrogare art. 3 din Legea 416/2011, cel care prevede ca "se asimileaza termenului familie barbatul si femeia necasatoriti, cu copiii lor si ai fiecaruia dintre ei, care locuiesc si gospodaresc impreuna." Autorii motiveaza acest lucru prin faptul ca exista numeroase cazuri de astfel de cupluri, in care unul dintre parinti este plecat in strainatate si lucreaza, iar in tara continua sa primeasca ajutor social.

O alta modificare este ca, pentru sumele acordate ca ajutor social, toate persoanele majore, apte de munca din familia beneficiara au obligatia de a presta lunar, la solicitarea primarului, actiuni sau lucrari de interes local, fara a se putea depasi regimul normal de lucru si cu respecterea normelor de securitate si igiena a muncii.

In plus, se prevede ca persoanele care se dovedesc a munci fara forma legala, isi pierd dreptul de a primi ajutor social.

Refuzul unui loc de munca oferit sau refuzul de a participa la serviciile pentru stimularea ocuparii fortei de munca si de formare profesionala oferite de agentiile teritoriale pentru ocuparea fortei de munca atrage inceterea dreptului la ajutorul social, mai prevede proiectul.

De asemenea, refuzul unui loc de munca oferit si/sau de a participa la serviciile pentru stimularea ocuparii fortei de munca si de formare profesionala conduce la incetarea dreptului la ajutorul social.

Citeste in intregime proiectul aici

"Asistenta sociala nu inseamnsa sa dai bani unor oameni lenesi care nu vor sa munceasca, fara sa se gandeasca insa ca acei bani vin de fapt din buzunarul semenilor lor care trag pe branci pentru un ban de ajutorul caruia sa isi asigure painea zilei de maine, ci sa-i ajuti pe cei cu adevarat marginalizati care nu au nicio sansa in societate", spun parlamentarii ALDE, in expunerea de motive.

Proiectul a fost depus la Senat pe 11 octombrie, Camera Deputatilor fiind cea decizionala.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

2903 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    hehe (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:32)

    bogdan1477 [utilizator]

    asta e joc de glezne. Adica ALDE propune masuri liberale, si dupa aia vine Dragnea si zice ca nu se poate, ca ei sunt social-democrati. Daca PSD ar accepta asha ceva, si-ar pierde jumate din votanti.
    • +14 (14 voturi)    
      E ok (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:55)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

      Tot la mana primarilor sunt. PSD-ului ii va conveni sa ii ameninte pe asistati ca le taie ajutorul daca NU voteaza cu cine trebuie...
      • +9 (9 voturi)    
        nu si in cazul asta (Vineri, 13 octombrie 2017, 15:32)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui skeptica

        "Refuzul unui loc de munca oferit sau refuzul de a participa la serviciile pentru stimularea ocuparii fortei de munca si de formare profesionala oferite de agentiile teritoriale pentru ocuparea fortei de munca atrage inceterea dreptului la ajutorul social, mai prevede proiectul.
        "

        Adicat tre sa fii inscris la fortele de munca si daca aia iti gasesc un job si tu zici pas, adio ajutor.

        Nu zic ca in forma finala n-o sa ramana doar o frumoasa frectie la piciorul de lemn, dar ideea in sine a salutara pentru ca se pare ca unii doar de foame pot fi convinsi sa munceasca.
        • 0 (0 voturi)    
          Cred ca situatia (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 11:21)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          Trebuie sa o vedem in logica urmatoare:
          Primaria are cerere de forta de munca - incearca sa angajeze de pe piata libera (cu prioritate dintre cei asistati sa spunem) - le face contract de munca si ii plateste la valoarea muncii de pe piata libera - asistatii pierd asistenta sociala fiindca acum au venituri fiind angajati.

          Cam asta ar trebui sa fie circuitul logic dupa mine si nu asa cum vrea alde si pesede; adica ei vor sa muncesti cat si cand au ei chef doar pentru faptul ca-ti dau niste ajutoare sociale. Acest lucru se cheama abuz. Nu poti sa dispui de forta de munca din societate dupa bunul plac. Doar daca esti in coreea de N.
        • 0 (0 voturi)    
          Comunism nord korean, nicidecum liberalism (Sâmbătă, 14 octombrie 2017, 11:31)

          moka [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          "Astfel, ei propun, printre altele, cei care beneficiaza de ajutor social sa presteze actiuni sau lucrari de interes locale, la cererea primarului". Asta spune n titlu.

          Primarul daca are nevoie de forta de munca sa faca bine sa posteze jobul la oficiul pentru ocuparea fortei de munca si atunci, daca jobul e refuzat de catre asistat, e ok sa piarda asistenta sociala.

          Altfel este munca la negru si nu se stie la ce va folosi primarul acea forta de munca. Poate la el acasa ???
          • 0 (0 voturi)    
            nu e chiar asha (Luni, 16 octombrie 2017, 11:11)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui moka

            Munca in folosul comunitatii e si acum stipulata, doar ca primarul nu vrea sa-si supere electoratul format in majoritate din asistati si prefera sa nu-i puna la munca. Si nu-s de acord cu comparatia cu coreea de nord, pentru ca oricine poate refuza munca aia la contrapartida cu renuntatul la ajutor.
            Pe de alta parte nu vad de ce primaria ar apela la assitati pentru diverse lucrari in loc sa-i angajeze. Asta pin la urma se numeste munca la negru.
  • +14 (16 voturi)    
    bai ALDE' ipocritilor (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:33)

    gwolf [utilizator]

    ce treaba are cu munca mah ?!!!??
    Le dam bani sa VOTEZEEEE baaaaa! sa stea acasa acasa si sa o frece dar odata la 4 ani sa-si faca treaba si sa puna toate putorile si jegurile in parlamentul Romaniei

    D-aia le dati bani bai ipocritilor si nenorocitilor !!. Le cumparati lenea pe spinarea oamenilor care muncesc, care fac ceva in privat, antreprenori, dezvoltatori.

    Lasati gargara asta ieftina, nu o sa modificati nicio lege, ca vine daddy si tradiceanovici si va exclud din partid, panaramelor ce sunteti!
  • +11 (15 voturi)    
    ce naiba e radical la asta? (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:34)

    nellino [utilizator]

    o sa creeze un santaj permanent reciproc intre primar si asistati.
    Primarul va ameninta ca le va taia ajutoare daca nu muncesc.
    Asistatii vor ameninta ca nu il mai voteaza pe primar daca semnaleaza ca nu muncesc si li se taie ajutoarele.

    Asistatii vor castiga in comunele unde banii de ajutor sunt singura forma de venit.
  • +15 (17 voturi)    
    O.K. (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:35)

    Diletant [utilizator]

    Dar ar fi bine sa-i avem in vedere si pe parlamentari. ... Ca si ei tot un fel de asistati social de lux sunt!
  • +5 (7 voturi)    
    Pai ce faceti mai acuma??? (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:49)

    moka [utilizator]

    Nu se mai da la lume asa cum ati promis in campanie cand ati castigat alegerile?
    Acuma se ia?
    Hai, nu, serios?
    Si in plus cand e sa aberezi, poti abera pana la capat cand esti de la pesede sau alde.
    Pai ziceti-ne, ori e ajutor social ori e angajare? Ca nu se intelege prea clar. Adica daca i-ai dat ajutor 3 000 de lei sa zicem intr-un an, cat trebuie sa munceasca de banii astia? Cat are chef primaru? Eventual chiar la el acasa pe batatura?
    Liberalismul chiar nu inseamna sa-ti bati joc de oameni cu masuri populiste si sa abuzezi de forta de munca dupa cum ai chef.
  • -3 (7 voturi)    
    acesti bani nu sunt 'ajutor" (Vineri, 13 octombrie 2017, 15:51)

    hermess [utilizator]

    Ce exprimare e asta, dobitocilor?!Cica 'sa dea bani"!Ce e aia "sa dea bani"Pentru mizeria de 142 lei pe luna-o persoana-SE MUNCESTE!!!SE MUNCESTE CU LOPATA, CU GREBLA ETC., nu pe degeaba!!!!!!(In Canada nu e nevoie sa prestezi munca, in fine...)Se vede ca politicienii nu cunosc realitatea!O vad numai din birou!
    Si ce sa faca omul cu 142 pe luna?Cand trebuie platite toate cele?!
    Apoi, acesti bani nu sunt 'ajutor", ci un fel de RETRIBUIRE pentru munca, pentru munca prestata!!!Daca e munca, nu mai e "ajutor', ci retribuire(mizera)
  • -4 (6 voturi)    
    acesti bani nu sunt 'ajutor" (Vineri, 13 octombrie 2017, 15:51)

    hermess [utilizator]

    Ce exprimare e asta, dobitocilor?!Cica 'sa dea bani"!Ce e aia "sa dea bani"Pentru mizeria de 142 lei pe luna-o persoana-SE MUNCESTE!!!SE MUNCESTE CU LOPATA, CU GREBLA ETC., nu pe degeaba!!!!!!(In Canada nu e nevoie sa prestezi munca, in fine...)Se vede ca politicienii nu cunosc realitatea!O vad numai din birou!
    Si ce sa faca omul cu 142 pe luna?Cand trebuie platite toate cele?!
    Apoi, acesti bani nu sunt 'ajutor", ci un fel de RETRIBUIRE pentru munca, pentru munca prestata!!!Daca e munca, nu mai e "ajutor', ci retribuire(mizera)
  • -1 (3 voturi)    
    oameni in varsta (Vineri, 13 octombrie 2017, 16:46)

    hermess [utilizator]

    Cum sa nu le mai "dea" bani?!Asta e o idee fadcista, nazista, criminala!Nu pot munci, nu ca nu vor. Mai ales ca primariile pun sa munceasca oameni in varsta-cu pregatire, cu diverse meserii- care au hipertensiune, o boala extrem de periculoasa, care poate duce la infarct sau atac vascular cerebral, cu paralizie, cine nu stie sa nu mai vorbeasca, poate ii da Dumnezeu un astfel de atac cerebral, ca sa vada ce inseamna.Daca un astfel de om cade din picioare la acea munca in folosul comunitatii?!Cine raspunde?Raspund primariile?!Nu!Se dau la o parte!Sa fie desfiintata aceasta tampenie munca pentru suma de mizerie de 142 lei, nu merita sa-ti risti viata.In alte tari nu se cere sa prestezi astfel de muncaSa fie desfiintata adeasta munca pentru cei cu hipertensiune , cancer etc.De altfel ii pune la munca grea,la carca, pe oameni in varsta, care nu mai au 25-40 de ani.De la 50 de ani incolo sanatatea incepe sa scartaie bine!De altfel sunt firme care pot face acea munca.
  • -1 (3 voturi)    
    oameni in varsta (Vineri, 13 octombrie 2017, 16:49)

    hermess [utilizator]

    Cum sa nu le mai "dea" bani?!Asta e o idee fadcista, nazista, criminala!Nu pot munci, nu ca nu vor. Mai ales ca primariile pun sa munceasca oameni in varsta-cu pregatire, cu diverse meserii- care au hipertensiune, o boala extrem de periculoasa, care poate duce la infarct sau atac vascular cerebral, cu paralizie, cine nu stie sa nu mai vorbeasca, poate ii da Dumnezeu un astfel de atac cerebral, ca sa vada ce inseamna.Daca un astfel de om cade din picioare la acea munca in folosul comunitatii?!Cine raspunde?Raspund primariile?!Nu!Se dau la o parte!Sa fie desfiintata aceasta tampenie munca pentru suma de mizerie de 142 lei, nu merita sa-ti risti viata.In alte tari nu se cere sa prestezi astfel de muncaSa fie desfiintata adeasta munca pentru cei cu hipertensiune , cancer etc.De altfel ii pune la munca grea,la carca, pe oameni in varsta, care nu mai au 25-40 de ani.De la 50 de ani incolo sanatatea incepe sa scartaie bine!De altfel sunt firme care pot face acea munca.