Decizie PSD-ALDE: Legile justitiei, modificate prin initiativa legislativa depusa in parlament, adoptata pana la sfarsitul anului/ Coalitia nu mai asteapta proiectul de la guvern

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 13 octombrie 2017, 13:45 Actualitate | Politic

Liderii coalitiei de guvernare au decis vineri ca legile Justitiei sa fie modificate prin proiect de lege asumat de parlamentarii PSD - ALDE si sa nu mai astepte ca pachetul sa fie asumat de Guvern, si abia apoi trimis in Parlament, potrivit News.ro.

De asemenea, Coalitia a mai decis ca modificarile legilor Justitiei sa fie adoptate de Parlament pana la finalul acestui an.

Si premierul Mihai Tudose a declarat, luni seara la Antena 3, ca, in opinia sa, legile Justitiei ar trebui trimise direct Parlamentului, pentru consultari si dezbateri in comisii.

"Ca sa nu ne mai chinuim, eu cred ca legile Justitiei ar trebui duse direct la Parlament, sa faca consultari, sa se duca in Comisii", a afirmat Tudose.

In ceea ce priveste Inspectia Judiciara, premierul a spus ca este necesara o dubla subordonare.

"In mod normal, Inspectia Juridica ar trebui sa fie un organism independent. Numai ca cine ii numeste? Si atunci, poate aparea subordonarea. Poate veni cineva cu o solutie. Trebuie si un anumit control apoi - daca oamenii aia superbi care sunt pusi o iau razna? O solutie.... am vorbit cu domnul Toader sa incercam sa imaginam o dubla cheie, sa nu fie doar mana cuiva, ci si a altcuiva, iar daca ambele decid ca lucrurile au luat-o razna, sa poata interveni. Teoretic, inca legile justitiei nu sunt la Guvern, asteapta niste avize, Comisia de la Venetia se intruneste parca abia prin decembrie, poate atunci Parlamentul si-o asuma", a afirmat premierul.

El a mai spus ca sustine legea raspunderii magistratilor, dar intr-o anumita forma.

"Nu in ideea de a le pune hat, dar un pic de responsabilitate trebuie. Nu sa facem un capastru. Luam la intamplare un magistrat, cand numara spetele in zeci, sute de dosare, e o problema, nu poti sa faci asta fara sa faci o greseala", a mai spus Tudose.


Citeste mai multe despre   
























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ce voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

4458 vizualizari

  • +14 (22 voturi)    
    Cate locuri libere sunt pentru cetateni? (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:48)

    un domn [utilizator]

    In Parlament Ma intre, cred ca trebuie sa ne mutam acolo cu viza de flotant pentru a huiduii din toate celulele daca mafia P$D alde va intreprinde ceva
  • +19 (27 voturi)    
    Imperiul troglodit (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:49)

    loveparade [utilizator]

    contraataca.
    puneti mana pe furci
  • +16 (24 voturi)    
    Penali (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:54)

    lp [utilizator]

    Sefii PSD si ALDE sunt penali. Unicul lor scop este sa-si scape pielea, sa se puna la adapost de justitie. Nimic altceva nu-i intereseaza
  • -1 (19 voturi)    
    Daca o fac (Vineri, 13 octombrie 2017, 13:58)

    Gruia.Novac [utilizator]

    Suntem realmente pierduti. Nici iesitul in strada ulterior mai schimba lucrurile.
    • +1 (3 voturi)    
      ha-ha-ha!!! (Vineri, 13 octombrie 2017, 17:08)

      exilatul [utilizator] i-a raspuns lui Gruia.Novac

      poporul ala e"pierdut" de foarte mult timp ...mentalitatea de ra-at a romanilor nu se va schimba niciodata...iar mizeria umana va fi tot timpul prezenta la toate nivelurile sociatatii ( mai ales in "sferele de sus" ...plina de parveniti escroci dar..."universitari" si "doctoranzi" )...
  • +19 (23 voturi)    
    bun asha (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:00)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci scoatem de la naftalina chitul de protest de iarna. macar tura asta sunt finuti si ne anunta din timp.
  • +23 (23 voturi)    
    Asa au facut si cuu tehnocratii (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:02)

    CezarN [utilizator]

    Deja, Dragnea nu-l mai considera pa Tudose premier PSD.
    • +3 (3 voturi)    
      Da, i-a mai ramas doar Parlamentul (Vineri, 13 octombrie 2017, 22:17)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      unde sa mai comande. Sa speram ca o sa fie pus cu botul pe labe si acolo. Deocamdata, din ianuarie Dragnea se lupta cu Romania (pe care a furat-o cu nesimtire) sa-si scape posteriorul de puscarie. A inceput cu ordonanta lui Ciodache, s-a chinuit cu Tudorel cel misel si inca n-a reusit. Mai sunt sperante sa bagam hamsterul la Brutarie, daca se poate, pana la sfarsitul zilelor, caci altfel o sa ne sfideze de pe plajele Braziliei - cu cat a furat, traiesc zece generatii.
  • +20 (26 voturi)    
    Simt penalii ca se strange latzul si se grabesc (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:04)

    trem [utilizator]

    Penalii simt cum le scapa printre maini controlul si vor sa o puna de o adoptare urgenta. Intre timp o sa mai arunce niste petarde, remanieri, trinomul KKK etc....ca sa se uite prostii la TV si sa stea anihilati in fatza TV-ului.

    Acum ar trebui sa iasa oamenii afara sa faca scandal, dar slabe sperantze!
  • +4 (8 voturi)    
    Urmariti comportamentul hienelor pe youtube (Vineri, 13 octombrie 2017, 14:59)

    Wanheda [utilizator]

    O sa realizati imediat ca nu difera deloc de comportamentul turbatilor psd/alde.
  • 0 (6 voturi)    
    Dupa comentariile de mai sus se trage (Vineri, 13 octombrie 2017, 15:00)

    xrogo [utilizator]

    concluzia ca e bine asa, sa dai bani fara munca si nu trebuie schimbat nimic?
    • -3 (3 voturi)    
      Scuze, am gresit, comentariul era pentru (Vineri, 13 octombrie 2017, 15:39)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

      un articol de mai jos fata de o propunere ALDE de legiferare a ajutorului social!
  • +7 (7 voturi)    
    Independenta sau subordonare?! (Vineri, 13 octombrie 2017, 15:44)

    Goguta 2 [utilizator]

    Gura pacatosului adevar graieste...
    "In mod normal, Inspectia Juridica ar trebui sa fie un organism INDEPENDENT. Numai ca cine ii numeste?
    Si atunci, poate aparea SUBORDONAREA.
    Trebuie si un anumit control apoi - daca OAMENII AIA SUPERBI care sunt pusi o iau razna?"
    Cred ca in aceeasi situatie este si Curtea Constitutionala dar despre ea nu spune nimic.
  • +3 (9 voturi)    
    Justitia-fast forward ! (Vineri, 13 octombrie 2017, 15:47)

    John M. [utilizator]

    Haideti mai repede cu procesele celor doi borfasi ajunsi in fruntea statului si bagati-i la racoare inainte de a vota legile respective.