Klaus Iohannis: Infrastructura de transport trebuie sa fie prioritatea zero a oricarui guvern

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 12 octombrie 2017, 11:10 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis la uzina Ford
Foto: Hotnews
"Infrastructura de transport trebuie sa fie prioritatea zero a oricarui guvern (...) pentru ca romanii sa poata calatori eficient si in siguranta, iar dezvoltarea Romaniei sa se aseze pe baze solide si sanatoase", a afirmat joi presedintele Klaus Iohannis la uzina Ford din Craiova, la lansarea noului model Ford EcoSport. "Ma bucur ca il avem aici pe premierul Tudose. In discutiile de aici am atins aceste subiecte si am primit toate promisiunile necesare", a adaugat Klaus Iohannis.

La randul sau, premierul Mihai Tudose a afirmat, in discursul tinut la uzina Ford, ca, in ceea ce priveste infrastructura "care leaga Craiova de restul lumii", "nu mai suntem la stadiul de promisiuni, suntem in grafic".

Referindu-se la uzina Ford din Craiova, seful statului a mai afirmat ca "Asa ar trebui sa arate proiectul de succes al Romaniei, intemeiat pe cultura valorii. Nu doar in anumite domenii, ci in viata de zi cu zi."

























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU ​Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe: Timpul mediu de productie pentru un film documentar HBO este de patru ani, dar am avut si cazuri in care totul s-a intins pe o perioada de 10-14 ani

Hanka Kastelicova, producator executiv HBO Europe, discuta in cadrul unui interviu despre implicarea HBO in productia de filme documentare si numarul mic de cinematografe din Romania: "De exemplu, filmul Lumea Vazuta de Ion B., regizat de Alexandru Nanau, a primit un premiu Emmy. Am continuat cu Alexandru si am produs filmul Toto si surorile lui, film care a fost nominalizat la Premiile Academiei Europene de Film, echivalentul Oscarului european".
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Hanka Kastelicova

2298 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    nu se potriveste (Joi, 12 octombrie 2017, 11:20)

    pepper89 [utilizator]

    cu prioritatea zero a lui mustata si motocicleanu, subjugarea justitiei....cred ca iohannis isi raceste gura de pomana
  • -8 (12 voturi)    
    vorbe (Joi, 12 octombrie 2017, 11:26)

    bobyrou [utilizator]

    ne-a aburit asta 3 ani de zile cu trebuie, constat, ma ingrijoreaza. Bai dar fapte zero, ZERO. USL traieste!
  • +9 (13 voturi)    
    Un discurs perfect (Joi, 12 octombrie 2017, 11:32)

    valll [utilizator]

    Cand am deschis TV-ul, presedintele tocmai incheia, dar stiu ca vorbeste inteligent, concis, elegant. A urmat premierul, de la care auzisem pana acum doar replici scurte, date ministrilor sau presei, ce-i drept, inteligente. Dar un discurs nu auzisem.
    M-a impresionat. Scurtul discurs al premierului, a demonstrat nu doar o inteligenta rafinata, dar si sensibilitate. Omul acesta e valoros, trebuie sa ramana si sa se alibereze de tutela mafiora.
  • +3 (3 voturi)    
    Care grafic? (Joi, 12 octombrie 2017, 11:37)

    airamerica [utilizator]

    Nu cred ca e suficient ca "am primit toate promisiunile necesare".... nu de promisiuni era nevoie! Cat priveste graficul in care nea Tudoase sustine ca e..... aici nu mai e de comentat nimic!
  • +5 (5 voturi)    
    Prioritate zero (Joi, 12 octombrie 2017, 11:44)

    zece_plus [utilizator]

    Intelegem importanta ideii, dar, ca exprimare, cred ca "prioritate zero" inseamna zero prioritate. "Prima prioritate" ar fi, cred, mai bine spus.
  • +2 (4 voturi)    
    Da' de unde? (Joi, 12 octombrie 2017, 11:50)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cei care au iesit la vot au ca prioritate marirea pensiilor si a ajutoarelor sociale, asha ca guvernul si parlamentul care in majoritate reprezinta poporul PSD asta fac. maresc pensii si ajutoare in schimbul incalecarii justitiei. Cind or iesi la vot in proportie majoritara aia care vor autostrazi, vom avea un guvern si un parlament interesate de infrastructura. Pina atunci, suntem condusi de poporul PSD.
  • +5 (5 voturi)    
    prioritate zero pt guvernanti (Joi, 12 octombrie 2017, 12:28)

    nick24 [utilizator]

    in legatura cu infrastructura este cum sa ia spaga din contracte, din exproprierile de terenuri, din relicitari, din studii de fezabilitate. Daca de la fodurile europene nu putem ciupi nimic, mai bine nu facem.
    Asa ca Pitesti-Sibiu, mai asteptam, noi alegeri, un alt guvern.
  • +3 (5 voturi)    
    CORECT ! (Joi, 12 octombrie 2017, 12:50)

    rutger [utilizator]

    Da' sa treaca si prin Sibiu sa n-o mai lalaim atata !!
  • +3 (3 voturi)    
    da (Joi, 12 octombrie 2017, 13:55)

    revo [utilizator]

    Autostrada Bucuresti - Alexandria.