Klaus Iohannis: Infrastructura de transport trebuie sa fie prioritatea zero a oricarui guvern

de Alina Neagu     HotNews.ro
Joi, 12 octombrie 2017, 11:10 Actualitate | Politic

Klaus Iohannis la uzina Ford
Foto: Hotnews
"Infrastructura de transport trebuie sa fie prioritatea zero a oricarui guvern (...) pentru ca romanii sa poata calatori eficient si in siguranta, iar dezvoltarea Romaniei sa se aseze pe baze solide si sanatoase", a afirmat joi presedintele Klaus Iohannis la uzina Ford din Craiova, la lansarea noului model Ford EcoSport. "Ma bucur ca il avem aici pe premierul Tudose. In discutiile de aici am atins aceste subiecte si am primit toate promisiunile necesare", a adaugat Klaus Iohannis.

La randul sau, premierul Mihai Tudose a afirmat, in discursul tinut la uzina Ford, ca, in ceea ce priveste infrastructura "care leaga Craiova de restul lumii", "nu mai suntem la stadiul de promisiuni, suntem in grafic".

Referindu-se la uzina Ford din Craiova, seful statului a mai afirmat ca "Asa ar trebui sa arate proiectul de succes al Romaniei, intemeiat pe cultura valorii. Nu doar in anumite domenii, ci in viata de zi cu zi."





















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2336 vizualizari

  • +15 (15 voturi)    
    nu se potriveste (Joi, 12 octombrie 2017, 11:20)

    peperoni [utilizator]

    cu prioritatea zero a lui mustata si motocicleanu, subjugarea justitiei....cred ca iohannis isi raceste gura de pomana
  • -8 (12 voturi)    
    vorbe (Joi, 12 octombrie 2017, 11:26)

    bobyrou [utilizator]

    ne-a aburit asta 3 ani de zile cu trebuie, constat, ma ingrijoreaza. Bai dar fapte zero, ZERO. USL traieste!
  • +9 (13 voturi)    
    Un discurs perfect (Joi, 12 octombrie 2017, 11:32)

    valll [utilizator]

    Cand am deschis TV-ul, presedintele tocmai incheia, dar stiu ca vorbeste inteligent, concis, elegant. A urmat premierul, de la care auzisem pana acum doar replici scurte, date ministrilor sau presei, ce-i drept, inteligente. Dar un discurs nu auzisem.
    M-a impresionat. Scurtul discurs al premierului, a demonstrat nu doar o inteligenta rafinata, dar si sensibilitate. Omul acesta e valoros, trebuie sa ramana si sa se alibereze de tutela mafiora.
  • +3 (3 voturi)    
    Care grafic? (Joi, 12 octombrie 2017, 11:37)

    airamerica [utilizator]

    Nu cred ca e suficient ca "am primit toate promisiunile necesare".... nu de promisiuni era nevoie! Cat priveste graficul in care nea Tudoase sustine ca e..... aici nu mai e de comentat nimic!
  • +5 (5 voturi)    
    Prioritate zero (Joi, 12 octombrie 2017, 11:44)

    zece_plus [utilizator]

    Intelegem importanta ideii, dar, ca exprimare, cred ca "prioritate zero" inseamna zero prioritate. "Prima prioritate" ar fi, cred, mai bine spus.
  • +2 (4 voturi)    
    Da' de unde? (Joi, 12 octombrie 2017, 11:50)

    bogdan1477 [utilizator]

    Cei care au iesit la vot au ca prioritate marirea pensiilor si a ajutoarelor sociale, asha ca guvernul si parlamentul care in majoritate reprezinta poporul PSD asta fac. maresc pensii si ajutoare in schimbul incalecarii justitiei. Cind or iesi la vot in proportie majoritara aia care vor autostrazi, vom avea un guvern si un parlament interesate de infrastructura. Pina atunci, suntem condusi de poporul PSD.
  • +5 (5 voturi)    
    prioritate zero pt guvernanti (Joi, 12 octombrie 2017, 12:28)

    nick24 [utilizator]

    in legatura cu infrastructura este cum sa ia spaga din contracte, din exproprierile de terenuri, din relicitari, din studii de fezabilitate. Daca de la fodurile europene nu putem ciupi nimic, mai bine nu facem.
    Asa ca Pitesti-Sibiu, mai asteptam, noi alegeri, un alt guvern.
  • +3 (5 voturi)    
    CORECT ! (Joi, 12 octombrie 2017, 12:50)

    rutger [utilizator]

    Da' sa treaca si prin Sibiu sa n-o mai lalaim atata !!
  • +3 (3 voturi)    
    da (Joi, 12 octombrie 2017, 13:55)

    revo [utilizator]

    Autostrada Bucuresti - Alexandria.