Intalnire Mihai Tudose - Liviu Dragnea la Parlament. / Tudose: Nu am primit demisiile ministrilor Sevil Shhaideh si Rovana Plumb

de Alina Neagu     HotNews.ro
Miercuri, 11 octombrie 2017, 12:21 Actualitate | Politic

Dragnea si Tudose
Foto: AGERPRES
Premierul Mihai Tudose a declarat miercuri, la Parlament, ca nu a primit demisiile ministrilor cu probleme penale vizati de remaniere, Sevil Shhaideh si Rovana Plumb. Seful Guvernului s-a intalnit cu liderul PSD, Liviu Dragnea, in biroul acestuia de la Camera Deputatilor, iar intalnirea a durat o jumatate de ora, potrivit News.ro.

Ulterior, acestia au intrat la sesiunea de vot final in plenul Camerei Deputatilor, de unde au iesit tot impreuna si au intrat din nou in biroul lui Dragnea.

La sosirea la Parlament, premierul Mihai Tudose a fost intrebat de jurnalisti daca a primit demisiile ministrilor vizati de remaniere, Sevil Shhaideh si rovana Plumb, el raspunzand: "Nu!"

De asemenea, Tudose nu a spus nici "da", nici "nu" cand a fost intrebat daca asteapta aceste demisii.

Mai multi lideri social-democrati s-au reunit marti, incepand cu ora 13:30, la sediul central al partidului din Bulevardul Kiseleff, intr-o sedinta informala, in contextul tensiunilor aparute intre Liviu Dragnea si premierul Mihai Tudose.

La finalul sedintei, care a durat aproximativ trei ore, premierul Mihai Tudose a anuntat ca au fost stabilite "zona de remaniere si persoanele remaniabile", iar decizia finala va fi luata in sedinta de joi a Comitetului Executiv National al PSD. "A fost o discutie lunga, s-a stabilit ca decizia finala sa fie luata in sedinta de joi a Comitetului Executiv al PSD", a afirmat Tudose.

El a adaugat ca deciziile vor fi pe doua directii - clarificarea raportului intre Guvern si PSD si remanierea. "S-a hotarat ca decizia finala sa fie luata in CEx, joi am inteles ca il facem, pe urmatoarele directii: raporturile dintre Guvern si partid, plecand de la premisa ca Guvernul este unul politic, dar la nivelul de implicare a anumitor structuri din partid pe activitatea guvernamentala, lucrurile trebuie clarificate", a afirmat Tudose.

El a mai spus ca au fost stabilite "zona de remaniere si remaniabilii". "Am stabilit impreuna zona de remaniere, remaniabili. Nu o sa va facem fericiti acum cu numele si cu propunerile si cu portofoliile, ci dupa CEx", a afirmat premierul.

In ceea ce priveste intalnirea avuta cu presedintele Iohannis inaintea sedintei PSD, Tudose a precizat ca a fost sa il intrebe pe seful statului daca poate semna in aceasta saptamana actele pentru inlocuirea unor ministri: "Discutia cu domnul presedinte Klaus Iohannis a fost sa-l intreb daca este dispus saptamana asta pentru a semna actele si pe o informare cu ce s-a intamplat la Varna", a adaugat Tudose.

La randul sau, liderul PSD, Liviu Dragnea, a afirmat ca, din punctul sau de vedere, a fost o discutie buna, care era necesara.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

8632 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    Îmbuibatele nu cedeaza (Miercuri, 11 octombrie 2017, 12:28)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Penale, complice la furturle PSD, dar cu coada sus.
  • +11 (11 voturi)    
    in Noaptea Asta Cutitele vor fi Lungi (Miercuri, 11 octombrie 2017, 12:34)

    un domn [utilizator]

    si dimineata..vom vedea...
    • +4 (4 voturi)    
      E prima oara cand le astept cu nerabdare Cex-ul... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:31)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Nu o sa va facem fericiti acum cu numele si cu propunerile si cu portofoliile, ci dupa CEx", a afirmat capatzana de taur .

      Dar de fericiti, va vom face fericiti !!!



      URAAAA !!!!!
    • +2 (2 voturi)    
      hihihi (Miercuri, 11 octombrie 2017, 19:14)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Cutitul deja este infipt adanc - ramana numai sa vedem si noi victimile - bietele de ele....

      Imi inchipui tragedia de la latrine...
      AFERIM - au infrant!

      PS
      si este doar prima runda - o sa avem parte in curand si de runda 2.
  • +11 (13 voturi)    
    Il face pe Tudose (Miercuri, 11 octombrie 2017, 12:38)

    Frank777 [utilizator]

    dupa metoda maradona. Ii da demisiile sa le verifice sa nu fie false si apoi le baga in portofel.
    Se face apoi ca renunta si le da inapoi da intoare portofelul si ii da hartie igienica taiata in forma programului de guvernare.
    Tudose ramane de fraier daca il face Dragnev.
    O sa strige dupa gard : nea Dragulin... ne dati si noua mingea va rugam Nea Dragulin : ce e cu voi mai .. numai freza si guvernare aveti in cap.
    Mu mai poate omu sa faca o restituire o deturnare de fonduri europene ca sariti cu principii si legi si alte ale .. bai va spun ale e pentru prosti bai . legea sant eu bai ca m-a votata lumea bai . eu si tudorel omul cu camasa maron.ca am si eu serviciu secret acoperit in economie bai doisi unsfert este la secretarea mea bai si va contrainformez pe bune ...
    • 0 (0 voturi)    
      aproape corect! (Joi, 12 octombrie 2017, 10:18)

      Crioan [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

      "il face dupa metoda Maradona"

      Nu uita ca Tudose este si el din Partidul Hotilor.
      Metorda maradona merge la fraieri, Tudose stie bine la ce s se astepte, as ca va verfica atent demisiile!
  • -7 (11 voturi)    
    Manipulare (Miercuri, 11 octombrie 2017, 12:58)

    milcov [utilizator]

    Prim ministrul a raspuns "Nu" la o intrebare. Sa citezi din ce a spus cineva, luand doar un cuvant spus de acesta, si restul completandu-l cu intrebarea luata din gura reporterului - lucrul acesta este o tactica de manipulare clasica.
    Prin faptul ca spui ca prim ministrul a zis " Nu am primit demisiile ministrilor x s y" , afirmi ca acesta a iesit si a spus asta pe de-a-ntregul. Ca si cum ar zice , de fapt, "Astept demisiile Ministrilor x si y". Acum o sa vina postacii sa zica. "Dar exacta asta a vrut sa spuna" . Ei bine, daca vrei sa interpretezi/speculezi ce a vrut sa spuna cineva, atunci nu pune interpretarea ta ca un citat.
    Jurnalism nene, nu gluma!!!
  • +8 (8 voturi)    
    In coada de peste (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:00)

    Sati [utilizator]

    Remaniem tot ce se poate dar ramane la fel.
    • +3 (3 voturi)    
      nu tatic, nu se mai poate... (Miercuri, 11 octombrie 2017, 19:13)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Sati

      Se reia de la capat.

      A vazut terente ca nu mai merge cum a propus daddy si a schimbat foaia.

      Cu soldutza in continuare la Ministerul Muncii si cu dna Carmen la interne tot nu avem cum sa ne facem bine.

      Mai este mult pana departe - dar este un bun inceput.
      Astept cu mare interes momentul cand dracii se vor inchinge atat de tare ca PM va demisiona - nu mai este mult pana departe...
  • +3 (3 voturi)    
    a (Miercuri, 11 octombrie 2017, 13:45)

    adrian67 [utilizator]

    Daca ai avea demnitate, ceea ce nu cred, le-ai da afara tu. Nimeni nu ar putea sa comenteze. Dar nu ai, esti las si te comporti ca o sluga.