Dacian Ciolos: Balonul de promisiuni al guvernarii PSD-ALDE e sub mare presiune si a inceput sa se gaureasca

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 2 octombrie 2017, 6:07 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Captura Facebook
Fostul premier Dacian Ciolos a scris duminica seara, pe pagina sa de Facebook, ca "Balonul de promisiuni al guvernarii PSD-ALDE e sub mare presiune si a inceput sa se gaureasca." El adauga ca " Pretul la carburanti, dobanzile la credite.... E cam tarziu domnule premier Tudose sa mai astupati gaurile cu rafuieli populiste cu "dusmanii poporului". (...) Deocamdata in buzunarul romanilor a ajuns mana care ia, nu cea care da."

Postarea integrala a lui Dacian Ciolos:


Balonul de promisiuni al guvernarii PSD-ALDE e sub mare presiune si a inceput sa se gaureasca. Pretul la carburanti, dobanzile la credite...

E cam tarziu domnule premier Tudose sa mai astupati gaurile cu rafuieli populiste cu "dusmanii poporului", doar-doar or uita romanii cine a promis ca o sa duca in buzunarul lor cresterea economica.

Deocamdata in buzunarul romanilor a ajuns mana care ia, nu cea care da... Dar poate nu am vazut noi totul.





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

2185 vizualizari

  • -14 (18 voturi)    
    Pe undeva Ciolos are dreptate (Luni, 2 octombrie 2017, 7:46)

    Lovercraft [utilizator]

    El a avut promisiuni zero si realizari tot zero.
    • +6 (6 voturi)    
      .... (Luni, 2 octombrie 2017, 9:20)

      VioP [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      Alegerile locale si centrale
      organizate de guvernul Ciolos,

      pe care le-au castigat comunistii....
      (radeti , radeti, dar nu mai prea e rasul vostru),

      nici macar pe astea nu le consideri realizari?

      Esti cumva asistat, abonat cu dosar la primarie?

      Tu ai facut ceva pentru tara ,macar in jurul tau pe 3 metri?
      Sau doar astepti ...
      • +1 (1 vot)    
        lovercraft (Luni, 2 octombrie 2017, 11:40)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui VioP

        e un iubitor de ambarcatie, probabil aia in care tonta la brat cu dragnea o apostrofa cu "fa doino" pe inca actuala ministru, in timp ce erau trasi in apa pana la glezne de jandarmi. deh, erau si ei la o actiune, la inundatii.
    • 0 (2 voturi)    
      si a mai blocat si guvernul urmator (Luni, 2 octombrie 2017, 14:35)

      facebook.com/rodica.crihan [utilizator] i-a raspuns lui Lovercraft

      impreuna cu iohannis 6 case au refuzat amararea scaderii tva cu un punct, a scoaterii accizei si a taxei pe stalp, tocmai ca sa nu mai aiba astia bani la buget
  • -14 (14 voturi)    
    A inceput sa ce??? (Luni, 2 octombrie 2017, 7:57)

    ccteddy [utilizator]

    Un balon se gaureste sau nu se gaureste. O faza intermediara nu exista!!! Poate a inceput sa rasufle dar nu poti sa te dai mare vulcanizator dupa ce, un an de zile nu ai facut nimic util pentru Romania.
    Probabil ca aceste iesiri, deloc caracteristice dlui Ciolos vin din obligatiile atrase de zecile de incredintari directe de contracte (grele) pe care subalternii dumnealui le-au comis.
    Imi este dor de acel Ciolos retinut in afirmatii politicianiste, mereu preocupat de echidistanta partinica si, nu in ultimul rand acel personaj care arata respect pentru institutiile fundamentale: Parlamentul si Presedintia.
    Ironia face ca astazi acel Ciolos cu mandatul protejat de PSD si dus in derizoriu de PNL sa isi injure partenerii sociali si sa se ralieze cu cei care l-au compromis.
    Incurcate sunt caile dosarelor!!!
    • +1 (1 vot)    
      "acel Ciolos cu mandatul protejat de PSD" (Luni, 2 octombrie 2017, 11:13)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui ccteddy

      Un singur exemplu:
      http://adevarul.ro/news/politica/guvernul-ciolos-ataca-nou-pensiile-speciale-alesii-locali-ccr-1_577102fd5ab6550cb8547679/index.html

      „Problema acestor pensii spciale este că nu respectă principiul contributivităţii. Cineva trebuie să suporte acest surplus. Am decis să trimitem pensiile speciale la CCR. Chiar astăzi am semnat. Nu reiese cum ar trebui finanţate. Ar continua să impacteze bugetul de stat. Sunt în jur de 400 de milioane de lei pe an, adică aproximativ jumătate de milion de lei pe an. Legea ar urma să se aplice retroactiv“, a spus premierul Dacian Cioloş într-un interviu la Radio România Actualităţi.


      "Iniţiativa a fost respinsă de Camera Deputaţilor, cauza acestui fiind faptul că PSD, UNPR şi ALDE nu au reuşit să strângă suficiente voturi pentru proiect, adică 50%+1 din numărul total al deputaţilor, fiind vorba de o lege organică. Însă, liderul PSD, Liviu Dragnea, a garantat că la Senat iniţiativa va trece, promisiune de care în prezent se ocupă liderul senatorilor, Mihai Fifor, şi preşedintele Senatului, Călin Popescu-Tăriceanu. Cei doi au fost artizanii scoaterii, în repetate rânduri, a iniţiativei după ordinea de zi, în momentele în care s-a constatat că nu există o majoritate solidă pentru a fi adoptat proiectul de lege."

      Mai poti gasi singur multe alte cazuri.
  • +9 (9 voturi)    
    Politica la romani (Luni, 2 octombrie 2017, 8:08)

    hamangiu [utilizator]

    Clasa politica din Romania in loc sa devina mai performanta cu trecerea timpului a devenit o cloaca de oportunisti care au doua tinte principale ,banii si puterea de decizie.Cand scriu aceste comentarii ma simt ca pestele pe uscat,ma sufoc fara nici un licar de speranta..
    Teleormanizarea Romaniei se face incet da sigur.. singurul proiect reusit a d-lui Dragnea.
  • +7 (7 voturi)    
    Pacat (Luni, 2 octombrie 2017, 9:06)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Romanii sunt amnezici, Ciolos subestimeaza PSD. Tembelizarea romanilor prin televiziunile partidului si educatia de proasta calitate a reusit sa transforme poporul intr-o natie de amnezici si anesteziati

    http://www.hotnews.ro/stiri-opinii-22003842-anestezia-generala.htm

    Concluzia este una singura: nimanui nu ii pasa de unde vin banii "moca", daca vin. Si daca se imprumuta tara, ce? E dreptul lor! (si nu, nu vorbesc de pensionarii varstnici, reali sau de cei concediati din cauza legilor PSD, ci de parazitii pensionati in avans pe pensii de 5-6 cifre si de somerii asistati social care se mandresc ca nu lucreaza si nu vor lucra vreodata).
    BOR si-a jucat rolul de complice perfect. De altfel, experienta in zombificare a amandorura ne-a intors in Evul Mediu. O combinatie letala.

    Cum va explicati un preot prins intr-un scandal sexual dar primit ca un erou? Cum va explicati un patriarh care fura pe rupte cu o gloata de credinciosi in jur? Cum va explicati investigatii si secrete date in vileag cu vile in afara a lui Mazare si a lui Dracnev, declaratii ale martorilor, dovezi peste dovezi, iar lumea zice fie "nu e adevarat" fie "asa, si ?"

    Cum va explicati ipocrizia aratata fata de cladiri (scoli, spitale), educatie (curriculum, manuale), conditii (absolut orice cladire a statului) in care oamenii sunt indignati dar nu fac nimic sa rezolve problema? Cum va explicati toleranta poporului cand Negoita a insinuat ca i se pare anormal ca nu au toti dosar penal?

    Singura explicatie este exact cum a zis si Pantazi: un popor de anesteziati.

    PSD si-a facut treaba foarte bine. Acel balon nu se va sparge prea curand. Iar la final regulile nu se schimba.Cineva va fi de vina: BNR, KJ, UE, SUA, NATO, cheltuieli externe care nu ne-au ajutat si care teoretic puteau fi bagate in investitiile taiate de primarie si guvern (si la pariu si daca am iesi din NATO si UE tot s-ar fura in loc sa se investeasca banii, dar noroc cu poporul amnezic), Soros, multinationale.

    PSD nu este de vina.
    • -4 (4 voturi)    
      pai cine ne-a anesteziat? (Luni, 2 octombrie 2017, 12:15)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Anestezia a inceput dezamagirea extrema produsa de Iohannis, cu refuzul fatis de a se implica activ, de a prelua si duce mai departe batalia inceputa de Basescu, cu mutenia, vacantele, dormitorul si nevasta-sa, cu "stop si de la capat", si "imi pare rau de situatia in care ati ajuns", cu stopul pus abrupt sperantei in schimbare si efervescentei generate de alegerile prezidentiale!

      Apoi, cand oamenii au iesit in strada, in loc sa se termine cu Mafia cocotata la putere, au iesit toti pe toate posturile, pe toate blogurile si au zis: nuuuu, nu-i dam jos de la guvernare, sa-si faca mandatul, sa respecte promisiunile electorale si programul propus, sa se inece singuri, "sa plateasca politic"! Ha!

      De parca o structura mafiota, ca PSD-ALDE, care are toate parghiile legale in mana, ar fi atat de imbecila (sau macar la fel de imbecila ca imbecilul Iohannis) incat sa nu profite la maximul de ele si sa-si instaureze propriul stat mafiot legalizat, pentru totdeauna!!

      Asta nu mai este anestezie, pur si simplu poporul roman a trecut pe modul "supravietuire", exact ca pe vremea comunistilor, pentru ca a inteles ca "sistemul" a preluat definitiv puterea, ca, oricat am spera, lucrurile nu se vor schimba niciodata iar Romania este strict proprietatea Mafiei descendente a Securitatii si esaloanelor conducatoare ale PCR.

      Singurul fir care ne tine cat de cat agatati de lumea civilizata este interesul american pentru Zona Marii Negre, cu rusii acolo si hidrocarburile din platou. Atat. UE nu conteaza prea mult, Mafia putand trece oricand, cu arme si bagaje, de partea rusilor, pt. ca sunt fratii lor de sange dar mai ales spirituali.

      Da, ai dreptate, nu PSD este de vina.