Dacian Ciolos: Nu poti sa dezvolti economia Romaniei cu jumatate din personalul apt de munca angajat la stat

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 19:42 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Guvernul Romaniei
Fostul premier si comisar european Dacian Ciolos a declarat sambata, la Cluj, ca economia Romaniei nu se poate dezvolta in conditiile in care jumatate din personalul apt de munca este angajat la stat si nu in mediul privat, scrie Agerpres.

"Ar trebui sa se constientizeze la nivelul conducerii statului si a clasei politice ca nu poti sa dezvolti economia Romaniei atunci cand jumatate din personalul apt de munca este angajat la stat si se creeaza oportunitati de angajare la stat, nu in mediul privat. E important sa constientizam de unde vine bunastarea aceea despre care vorbim, pentru ca asta vor sa vada politicienii, bunastarea si cresterea economica in buzunarele romanilor. Ca sa ajunga in buzunarele romanilor, trebuie sa vina de undeva bunastarea asta si ea nu vine in nici un caz prin crearea de locuri de munca la stat, ci trebuie create locuri de munca in economie", a spus Ciolos.

O alta idee exprimata de Ciolos s-a referit la importanta invatamantului dual. In opinia sa, oamenii care aleg sa practice o meserie si, prin urmare, un invatamant tehnic, ar trebui sa nu se mai culpabilizati.

"Sa nu ii inghesui in facultati si sa scoti diplome pe banda rulanta si ii injosesti cumva din punct de vedere al perceptiei publice si sociale pe cei care merg la scolile profesionale. Scurtatura pentru a face acest lucru in Romania ne duce la o conlucrare cu mediul privat, performant din industrie. Ar trebui continuat acest gen de lucruri, indiferent cine e la guvernare, daca obiectivul este de a crea bunastare in Romania producand valoare adaugata, nu imprumutand bani pentru ca generatiile care vin sa aiba ce rambursa", este de parere Dacian Ciolos.

Fostul premier a mai spus ca anumite directii de dezvoltare ale Romaniei sunt foarte clare si ele se pot vedea si din ceea ce spun romanii ca este prioritar pentru ei - educatia si sanatatea.

"Orice guvern care ar fi putere in Romania in urmatorii 5 - 10 ani: nu se poate fara investitii si in infrastructura si in forta de munca, in cantitatea si calitatea resursei umane, in educatie si in sanatate (...). Pentru ca oricat ai mari salariul ca sa ramana romanul sau ca sa-l repatriezi pe cel plecat, foarte multi romani mi-au spus 'domnule prim-ministru, eu castig in Spania 2.000 de euro pe luna, eu vin acasa pentru 1.000 de euro pe luna, dar daca stiu ca pot sa imi duc copilul la o scoala corecta si daca stiu ca nu imi moare familia in spital cand am o problema'. (...) Ne trebuie onestitate si cinste in modul in care facem educatie si sanatate", a spus Ciolos.

Fostul premier Dacian Ciolos a participat sambata, la Universitatea Babes-Bolyai, la dezbaterea "Puterea economica germana si influenta acesteia asupra structurii economiei romanesti", care a avut loc in cadrul Festivalul de Toamna al Economiei Germane - Herbstfest, organizat de Clubul Oamenilor de Afaceri de Limba Germana din Transilvania de Nord (DWNT).


Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

5686 vizualizari

  • +26 (38 voturi)    
    Gresit (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 19:55)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De cand sprijina comunismul mediul privat? Ceea ce se intampla acum este "according to plan". Ciolos greseste, Dracnev stie bine ce face. Distruge cat mai mult mediul privat prin legi imbecile, birocratie si declaratii ce arunca bursele in aer, precum si atacuri punctuale la diverse entitati tocmai ca sa ii goneasca mai repede.

    Ceea ce nu isi da seama Sultanul Mustacios e ca fara mediul privat nu mai are cine sa le plateasca lor pensiile. Dar sigur are ceva pregatit. Daca nu, se va duce cu palma intinsa la stapanul cracanat sa fie incoronat noul Tzar al Romaniei.

    Indiferent, Ciolos uite cu cine se pune. Acest ipochimen a fost gata sa dea foc la o tara intreaga si a riscat inclusiv datul afara din UE ca sa scape de inchisoare. Ciolos chiar crede ca lui Dracnev ii este frica de supararea unor CEO de multinationale? Ha!

    Sa nu uitam... in ziua cand a venit UE sa verifice conditiile MCV din 2016-2017 ei lucrau la OUG13. Deci despre ce vorbim aici?!

    Cat despre sanatate si educatie, greseste din nou. Daca romanii tineau la educatie, nu mai votau PSD ca sa se planga ca nu au copii lor manuale si ca le cad scolile in cap, iar daca tineau la sanatate, ieseau serios la protest dupa filamrile cu larve si igrasii, nu mai se prefaceau socati "oh vai, asa de rau e? nu stiam" de parca ultima oara cand au fost intr-un spital de stat arata a camera prezidentiala din Hotel Marriott inauntru. Sa fim seriosi...

    D-aia nici nu a venit nimeni la vot. Romanilor le place PSD. Dar imediat ce PSD face ceva ce nu le convine se plang. Dar nici nu ies la proteste. Dar cu prima ocazie, stau cu palma intinsa.

    Sa vedem ce-o sa se intample. Deja lumea incepe sa plece. Mi-e groaza cand ma gandesc ca eu va trebui sa intretin acesti penali analfabeti si copiii lor rasfatati fara pic de creier, iar din putinul ramas dupa impozitele absurde de la stat sau am grija de familia mea.

    Asa sa faceti si in 2020. Sa dormiti si sa nu votati. Apoi, sa va mirati!
    • +24 (24 voturi)    
      ..... adevarat ..... (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 20:31)

      cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Ipocrizia ingroapa Romania ! Romanii, in majoritate, una vorbesc, alta gandesc si alta fac.
      • -4 (6 voturi)    
        progres (Duminică, 1 octombrie 2017, 10:30)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui cbogdan

        Noroc de ciolos ca ce zice ai si face! Hi! hi!
    • +14 (16 voturi)    
      Pana in 2020 vom fi plecat cu totii (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 21:34)

      BobMuller [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Nu mai repetam nici protestele din februarie, nu mai mergem nici la vot. Asta e soarta romanului cinstit, nu are ce cauta in Romania.
      • 0 (0 voturi)    
        Poti sa ne lasi, mai pesedist acoperit? (Luni, 2 octombrie 2017, 11:03)

        Impotriva prostiei din tara [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

        Nu mai iesi tu si pleaca, mai scapam de o cartita kagebista. Nu incerca sa ne manipulezi pe toti, ca fraierii care ti-au dat like ca sa-si justifice ei prezenta in strainatate. Mars la casierie si i-ati banii trimisi de Dragnea!
    • +14 (16 voturi)    
      Drumul catre nicaieri (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 23:22)

      motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      "Ceea ce se intampla acum este "according to plan"."
      Aceeasi impresie o am si eu. Evenimentele din ultimul an nu sunt intamplatoare. Majoritatea PSD/ALDE are un plan pentru a-si asigura mentinerea la putere pe termen lung si incearca sa il aplice pas cu pas.

      Ceea ce se doreste nu este distrugerea sistemului privat, ci "domesticirea" acestuia prin inregimentare si subordonare fata de politic. Oamenii de afaceri trebuie facuti sa inteleaga ca independenta sau puterea lor sunt iluzorii si ca averea li se datoreaza in primul rand mentinerii unor bune relatii cu Politicul. Si ca oricand, daca spun sau fac ceva contra curentului, o ordonanta sau o hotarare de guvern le pot arunca afacerile in aer si ii pot lasa fara nimic.
      Acesta nu este comunism, ci este autoritarism de tip sud-american.

      Dar o scriu aici cu subiect si predicat: planul este gresit. Nu va functiona nici pentru ei, nici pentru noi. Pentru ca loveste in libera initiativa, in spiritul antreprenorial, in incitatia catre investire si asumare de riscuri in afaceri. Adica exact in singurele motoare care pot asigura pe termen lung cresterea economica, majorarea tuturor categoriilor de venituri si pe aceasta cale starea de multumire a electoratului.
      Fara aceste motoare, finantele Romaniei se vor gripa si vom pierde competitia cu statele care respecta principiile economice sanatoase. Iar de acolo pana la urmatoarea criza vom mai avea doar un pas.

      Revenind la articol: cred ca dl Ciolos intelege foarte bine cum stau lucrurile. De aceea si avertismentul sau: "E important sa constientizam de unde vine bunastarea aceea despre care vorbim, pentru ca asta vor sa vada politicienii, bunastarea si cresterea economica in buzunarele romanilor. Ca sa ajunga in buzunarele romanilor, trebuie sa vina de undeva bunastarea asta si ea nu vine in nici un caz prin crearea de locuri de munca la stat, ci trebuie create locuri de munca in economie."
      • +6 (6 voturi)    
        De acord (Duminică, 1 octombrie 2017, 1:13)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        De acord in totalitate cu dvs. "Gresit!"-ul meu era pur ironic, la modul ca uita ca Dracnev are alte tinte. La cum merg lucrurile este posibil sa fie cum spuneti dvs (autoirtarism > comunism) sau poate ricoseurile, pendulumul acesta care bate intre cele doua este dat de diferenta de abordare dintre PSD si ALDE (reformulez: Dragnea vs Tariceanu).

        Daca era vorba de acoperirea gaurilor, PSD trebuia sa inteleaga ca tactica "antica" de a face rost de bani cu taxe, impozite si limitari ce costa nu vor aduce niciodata la fel de multi bani precum o stimulare a pietei ce va asigura rulaje duble sau mai mari ce se vor reflecta in investitii. O asigurare a veniturilor tarii indirecte de la mediul privat va asigura recuperarea si acoperirea gaurilor pe termen lung, nu doar pe moment pentru a umple punga de praf aruncat in ochi celor cu palma intinsa.

        Dar repet, explicatiile lui Ciolos, ale dvs si ale mele sunt "gresite" pentru ca nu se pupa cu tactica Inaltei Mustati. In momentul in care PSD (sau de ce nu, tot USL-ul) se reorienteaza spre privat, poate nu vor mai fi atat de urati de catre populatie.

        Cat despre furtisaguri, ma gandesc ca la cat s-ar produce nu ar mai fi nevoie. Desi... mi-e greu ca s-ar putea abtine. Chiar si asa, solutia este privatul sau macar o stimulare a companiilor de stat fara a le sifona, cu conducere transparenta, asignata prin concurs, nu pitzi, amante si copii natangi si nestiutori care aduc firmele pe pierdere. Dar PSD nu sunt in stare sa asigure o zona fertila a pietei nici macar pentru propriile companii, asa ca ce asteptari sa avem pentru privat?!

        Vom vedea ce se intampla, insa pana atunci, cred ca primul meu comentariu reflecta trista realitate, in care, totusi, sper sa gresesc. Pentru binele nostru...
      • -14 (14 voturi)    
        mediul privat (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:02)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        Eu cred ca Ciolos intelege dar este bine platit de Soros & Co !! Dac mai statea un an asta Privatza (la fel ca hahala Basescu mai pe degeaba si la straini!) mai tot ce avem de importanta nationala! A incercat la greu sa vinda la austriece Institutul De Meteorologie (IMPORTANTA STRATEGICA PT ORICE TARA! ) si asta impotriva recomandarilor UE!! Noroc ca astia din PSD au reusit sa anuleze tembelitatea ! Apoi urmau porturile si aeroporturile! Cum firmele CAPUSA distribuitoare de energie ne jefuiesc nu vede nimeni??!! Aici este marea coruptie! Numai incaseaza FAC ZERO pe infrastructura Exact ca si Guvernul ZERO a prealaudatului Ciolos
        • +5 (5 voturi)    
          De fapt, voi urati mediul privat (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:53)

          motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          ... pentru ca va temeti ca fiind mai eficient, il va inlocui treptat pe cel de stat. Si astfel veti ramane cu mai putine surse de unde sa puteti voi fura netulburati.
          • -4 (4 voturi)    
            mediul privat (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:10)

            maria889 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

            Ce timpenie de raspuns!! Ba chiar iubesc mediul privat ROMANESC!! Nu jaf de tara! si apoi ma rog de ce as fi de acord ca subsolul ROMANIEI sa fie stapinit de straini!! Mai citeste si te informeaza.. pamintul agricol al unei tari este de importanta STRATGICA in viitor! Dute mataluta si incearca sa cumperi pamint agricol in Italia sau Olanda si nu au sa iti dea nici o plama de pamint!! Dar tradatori si ignoranti (slugi) ca in Romania mai rar!! Daca reusesti sa cumperi pamint agricol in alta tara zi mi si mie ma istetule!
        • +6 (6 voturi)    
          uitatul la A3 sau RTV dauneaza grav sanatatii (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:05)

          AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          Balariile cu Institutul cel stategic si alte bazaconii sunt desprinse direct din mintea bolnava a lui Gadea si altii ca el.
          • -4 (4 voturi)    
            ciolos si Guvernul ZERO (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:05)

            maria889 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

            Zau!! De aia a fost nevoie de hotarire de guvern sa anuleze porcariile tradatoare ale lui ciolos??!! Dar ce iti pasa tie de ce este de importanta strategica pt ROMANIA!! Mentalitate si EDUCATIE de slugi.. asta este
        • +5 (5 voturi)    
          e inceputul lunii, reinoieste-ti reteta (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:16)

          kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          se termina fondurile.
          • -5 (5 voturi)    
            fondurile (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:13)

            maria889 [utilizator] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

            Mai bine trimitei lui Ciolos un mesaj cu Va iubim Dle Ciolos! cel mai mult pt ca n loc sa luati banii EU i ati pastrat bine pt aia destepti si mai ales patrioti(Polonia Ungaria Olanda!!) - Astia care au resit deja in 6 luni (ca 2 luni i ati sabotat voi licuricii) 5 miliarde nu sint buni!! A ramas mai putin pt stapinii de peste granita!
            • +6 (6 voturi)    
              Glumesti? (Duminică, 1 octombrie 2017, 18:47)

              imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui maria889

              Draga mea, in 2016, anul guvernului zero a fost CEA MAI MARE absorbtie a fondurilor UE. Pana si ancheta comisiei PSD a stabilit asta...

              Tu inca lucrezi cu stirile din ianuarie 2017 cred... revino la zi cu noutatile.
      • -8 (8 voturi)    
        drum nicaieri (Duminică, 1 octombrie 2017, 10:34)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        Complet gresita analiza!! PSD vrea sa incurajeze capitalul si agricultura ROMANEASCA si asta ii supara asa de tare pe aia aserviti licuricilor din toate partile (UE si USA!).. Ca pina acum numai distrugerea capitalului si a agriculturii (ce sa mai zicem de paduri! de energie!) Romanesti s a facut - si uite asa am ajuns piata de desfacere (ca lumea a treia!) pt marfa obsoleta si mina de lucru ieftina (serbii europei!) .. Dar cel mai tare sint suparate multinationalele si capuse din energie! Ar fi dezastruos sa devenim independenti energetic! Nu cred ca PSD vor reusi ca astia sint in stare de orice !
        • +3 (3 voturi)    
          Uite cum te demasti: (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:52)

          motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          Scrii: "licuricilor din toate partile (UE si USA!)".

          Pai daca ar fi din TOATE partile, atunci de ce nu ai trecut in paranteza si Rusia, China etc ? Aaaa, pentru ca de fapt ai ceva doar impotriva celor din vest. Deci nu grija pentru soarta bietei tarisoare te omoara pe tine, ci orientarea ei catre Occident !
      • -6 (6 voturi)    
        sta bine la teorie Dl CIOLOS (Duminică, 1 octombrie 2017, 11:23)

        Expertul [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

        dar l-a mancat practica ! Pai nu a vrut el sa numere cu exactitate cati bugetari sunt ? Si a facut-o ? NU ! In timpul mandaului sau s-a angajat personal suplimentar la bugetari ? Desigur ....Asa ca ii multumim pentru teoriile frumoase....dar a avut ocazia sa le aplice ...si nu a facut -o !. Este logic pentru orice om cu o pregatire economica minimala ca numarul de bugetari trebuie relationat cu numarul de lucratori in zona privata ! Si acest numar nu a fost niciodata relationat...ba mai mult fiecare guvern a creat posture suplimentare la buget...! Asta este si motivul pentru care fata de salariul net mai platim aproape inca odata taxe ...Iar relatia economica nu are legatura nici cu Dragnea si nici cu CIOLOS ...are legatura cu mintile inteligente ....si atat ....Pana una alta Dl. COLOS a avu grija sa mentina TVA la 24% , sa mentina impozitul pe dividnede la 16% desi reprezinta o dubla impozitare a aceleiasi mase de venit obtinuta ....sa mentina o serie de taxe lipsite de etica fiscala...samd....Asa ca mai usor cu sfaturile privind bunastarea romanilor....seamana a bataie de joc ....Ceea ce spune stim si noi ...fara sa fi fost prim ministrii....Si daca ma gandesc bine ..."performantele" lui CIOLOS au avut o contributie masiva la aducerea PSD-ului la conducere ....Un lucru e sigur ...nici un bugetar nu ar trebui sa stea mai mult de 2 ani in functie si nici un guvern mai mult de o legislatura ...nu de alta ...dar vad ca se "invata" la "performante"... in 27 de ani au dovedit cu totii cam ce sunt in stare ...dovada unde suntem ...
        • +3 (3 voturi)    
          Exemple alese gresit (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:37)

          motanul_gri [utilizator] i-a raspuns lui Expertul

          Scrii: "Pana una alta Dl. COLOS a avu grija sa mentina TVA la 24% , sa mentina impozitul pe dividnede la 16% desi reprezinta o dubla impozitare a aceleiasi mase de venit obtinuta"

          Impozitul pe dividende a fost redus incepand cu data de 1 ian 2016 (in timpul guvernarii Ciolos) de la 16% la cota actuala de 5%.

          Cota standard de tva a scazut si ea, de la 24% la 20% tot incepand cu 1 ian 2016. La 1 ian 2017, cu cateva zile inaintea incetarii mandatului Ciolos, a fost redusa chiar si mai mult, la 19%, si asta in pofida unor voci din partidul proapat castigator in alegeri care cereau pastrarea cotei de 20% si in 2017.

          Si atunci, despre ce vorbim?
          • -3 (3 voturi)    
            nu e gresit (Duminică, 1 octombrie 2017, 16:47)

            Expertul [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

            Motane ! S aiti explic cota de impozit pe dividend s-a redus la 5% incepand cu dividendele anului 2016 , deci e vorba de cele platite in 2017 ! Nu are legatura cu Ciolos ! Cota de TVA a fost redusa la 19 % de Guvernul PSD ...din pacate ....Dl CIOLOS de la care am avut mari asteptari ...s-a dovedid a fi mai mult decat mediocru ...nu intru in polemica cu tine ..e dreptul fiecaruia sa aiba o optinue ....eu unul insa spun ca fata de tipul educat in Franta ....Omul asta a fost mai mult decat modest ...din pacate nu are forta suficienta pentru a se impune ...e drpt insa un lucru ...fata de noi care DOAR VORBIM ...el si-a asumat ...asta e corect...dar rezultatul asumarii lui il putem vedea cu totii....Cota standard de TVA ..daca imi permiti ...nu a scazut datorita lui CIOLOS ....tot din pacate ...
            • -4 (4 voturi)    
              nu e gresit (Duminică, 1 octombrie 2017, 17:24)

              maria889 [utilizator] i-a raspuns lui Expertul

              Zau asa! Astia chiar nu stiu nimic! chiar cred ca fricosul sorosist a scazut TVA ul??!! Hi! Hi! hi! Din pacate de ce? Ciolos nu are habar ce face - el executa ordine ..
          • -3 (3 voturi)    
            exemple alese gresit (Duminică, 1 octombrie 2017, 17:22)

            maria889 [utilizator] i-a raspuns lui motanul_gri

            Vorbim despre propaganda licurista.. astia se fac ca nu stiu ca reducerea TVA si taxe este o masura liberala! Ii dau inainte cu lozincile impuse ... ciuma rosie si alte narozii de genul asta!! Rusinea partidelor liberale in UE sint PNL si USR (nici nu stii ce culoare au astia!) din romania.. Inclin ca habar nu au
    • -7 (7 voturi)    
      dezvoltare (Duminică, 1 octombrie 2017, 10:29)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Mai sa fie! si cad scolile in capuul copiilor de 8 luni numai?? !! Ce a facut glorioosil Ciolos si haita lui sorosista sa nu mai cada scolile in capul copiilor in 14 luni?! Ia mai terminati odata cu propaganda de doi bani.. grow up ca nu ne mai pacaliti! si ce au facut Securistii cu DNA in 14 ani sa numai cada scolile in cap! Ca doar ei au controlat totul! Au avut crija sa protejeze interesele licuricilor si multinationaleleior ! asta au facut -- putin le a pasat de scoli..
      • +5 (5 voturi)    
        Serios? (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:30)

        imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui maria889

        Tu te astepti ca cineva sa repare intr-un an ce s-a stricat in 30? Cred ca traiesti intr-o poveste gen Alice in Tara Minunilor.

        Bun, hai sa zicem ca Ciolos nu a facut nimic in legatura cu scolile (ignoram toate reusitele lui, in stil PSD - stii tu, alea cu care s-au laudat PSDistii la inceput de 2017). Dar stapanii tai? Ce au facut 30 de ani? Intrebarea asta nu o pui?
        • -4 (4 voturi)    
          Serios? (Duminică, 1 octombrie 2017, 17:26)

          maria889 [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

          Hai te rog zi mi reusitele lui Ciolos.. ca putem scrie pagini despre porcariile lui Ciolos si sleahta lui!! Pai 10 ani a Fost Baseu cu SRI si DNA - stapinii tai! hai zi si astia ce au facut??
          • +3 (3 voturi)    
            Pot sa-ti zic doua mari (Duminică, 1 octombrie 2017, 18:51)

            imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui maria889

            Cele 2 mari reusite - si zic mari pentru ca sunt mici si insignifiante, dar comunistii din PSD-ALDE nu au fost in stare sa o faca in 30 de ani) sunt:
            - plata cu cardul si online la stat
            Pare simplu, dar PSD nici nu si-a batut capul

            - cardul de sanatate
            Ciolos a rezolvat contractul de mentenanta, ala amanat si spus ca e imposibil de remediat de catre guvernul Ponta

            Si mai sunt destule... google iti e prieten. Sau cum s-o numi echivalentul folosit in Rusia...

            Asa ca fapt divers, ar mai fi cea mai mare absorbtie de mult timp din timpul guvernului sau... dar asta e alta poveste.
  • +29 (37 voturi)    
    PSD nu vrea sa dezvolte nimic, ci sa fure tot (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 19:59)

    BobMuller [utilizator]

    si mai apoi sa fuga in strainatate.

    Atat.

    Mentalitatea devalizarii postdecembriste primeaza in continuare, politicienii tot hoti au ramas, iar populatia tot proasta.

    De ce n-au mers la vot? De prosti.
    • -11 (11 voturi)    
      privattizare (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:06)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Imi plac comentariile!! PSD nu vrea sa dezvolte nimic numai sa fure!! Iauzi! Mai sa fie .. Si Guvernul ZERO a lui Ciolos ce a dezvoltata!!??? A falimentat fermierii mici Romani cu miile prin neplata subventiilor?? Sa cumpere straini pamintul pe degeaba? Asta o trecem la categoria dezvoltare?? Sau a eliminat indemnizatiile pt copii romani handicapati? Tot Realizare si dezvoltare?? A incurajat DNA ul sa falimenteze tot capitalul romanesc! Tot dezvolater?? A vindut vogoane CFR bune la pret de fier vechi?? Dezvoltare nu i asa? Si pot sa dau zeci de exemple. Hai, nu mia manipulati ca este rusinos.. Lozincari cu lozince de imprumut
    • -1 (3 voturi)    
      Ciolos (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:14)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Fuga in strainatate ca Ciolos si haita de tehnocrati? Ca nu le plac salariile din Romania! soros plateste mai gras..
  • +8 (26 voturi)    
    Bine le zice! E un Macron al Romaniei! (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 20:03)

    Impotriva prostiei din tara [utilizator]

    Astept sa vina din nou in politica, cu partidul pe care il pregateste. El si USR sunt viitorul acestei tari.
    • -12 (12 voturi)    
      impotriva prostiei (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:08)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Eu sint impotriva manipularii, si lozincilor si spalatuului la creier! Sa imi ziceti si mie de ce ciolos - asta cu Guvernul ZERO - este speranta tarii?? Va doriti asa de mult sa dati tara pe degeaba alora care il platesc?
      • +6 (6 voturi)    
        tanti, dar poate mai treci pe la scoala, ce zici? (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:07)

        AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui maria889

        Invata sa scrii corect si apoi sa ne dai lectii!
        Nu de alt dar altfel vom putea crede, Doamne fereste, ca analfabetii constituie baza electorala a PSD-ului!
        • -3 (3 voturi)    
          Analfabeti (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:19)

          maria889 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

          Draguta, nu avea grija educatiei mele... sa stii ca ma descurc.. Crezi ca pierd timp sa editez pt niste comentarii propagandiste fara nici o argumentare - lozincari de imprumut? Mai bine PSD decit sluga la licurici
    • -3 (3 voturi)    
      USR si saboratea romaniei (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:16)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui Impotriva prostiei din tara

      Ha!!! Ha!!! Ha!!! Salveaza Romania Ciolos/sorosist/Macovist cu aia care dorm in parlament!! Pai ciolos prima grija o sa dea imediat ajutoare de STAT la multinationale ca saracele fac munca patritoica in Romania!!
  • -5 (11 voturi)    
    Lipsesc semnele citarii (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 20:06)

    Un cititor [utilizator]

    dl. Ciolos!
  • +21 (25 voturi)    
    Tot respectul d-nule Ciolos (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 20:31)

    Vian [utilizator]

    Adevarat graiti d-nule Ciolos. Dar cine dracu' sa reformeze statul roman....De 27 de ani este fardat in toate felurile iar rezultatele se vad......nu mai inteleg nimic!!
    • +13 (13 voturi)    
      cred ca si psd-istilor le convine chestia cu: (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 21:51)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Vian

      "De 27 de ani . . . " De fapt sunt singuri care castiga din astfel de afirmatii. Mai dau o suta la pensie . . . .
      • -11 (11 voturi)    
        pensii (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:10)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui ty

        Deci mai bine hahaila betivan care scrisnind din dinti a TAIAT pensiile cu 25%% (alea si asa mizerabile!!) Sau poate Ciolos cu Klaus Verner care au tot promis in campanie ca Romanii trebuie sa traiasca bine si apoi s au OPUS cresterii pensiilor?! Mai sa fie..
        • +7 (7 voturi)    
          Te pomenesti ca esti vreun special . . . . (Duminică, 1 octombrie 2017, 12:46)

          ty [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          .
    • -12 (12 voturi)    
      reformare (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:12)

      maria889 [utilizator] i-a raspuns lui Vian

      Sa imi spuneti ce a reformat ciolos in 14 luni??!! Pt ce a luat salar gras el si sleahta de la UE? Mare sperante avem in unul care numai porcarii a facut cind a avut sanasa sa faca ceva! Doamne, chiar ne credeti prosti??
      • +6 (6 voturi)    
        Sa fiu sincer la intrebare? (Duminică, 1 octombrie 2017, 11:26)

        droox [utilizator] i-a raspuns lui maria889

        Sa stii ca dupa ce am citit comentul tau cred cu tarie ca sunteti prost ;). Nici nu mai are sens sa te intreb ce reforme asteptai de la Ciolos ca sa iti multumeasca stomacul (apropos iti mai dau un pont -guvernul Ciolos nu avea sustinere politica in parlament)
        • -4 (4 voturi)    
          Ciolos (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:32)

          maria889 [utilizator] i-a raspuns lui droox

          Ha! Ha! Ha! dar ce informat sunteti!! Pai Guvernul ZERO a avut sustinerea DNA si SRI si licuricii din tate partile!!! Ha! Ha! A dat sute de ordonante de urgenta!! Nimeni nu i a impiedicat dar puturosi si lasi nu au vrut sa supere sistemul licuricilor!
      • +6 (6 voturi)    
        Da (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:42)

        Gogonica [utilizator] i-a raspuns lui maria889

        Prosti, hoti si mincinosi.
        • -3 (3 voturi)    
          ciolos (Duminică, 1 octombrie 2017, 16:07)

          maria889 [utilizator] i-a raspuns lui Gogonica

          Corect - descrierea exacta a Guvernului ciolos.. si increzuti oportunisti! Daca erau buni iimlua UE inapoi! dar uite ciolos saracul este jobșess..
  • +19 (21 voturi)    
    asa si (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 20:56)

    ananstef [utilizator]

    iar jumatate din acestia sunt controlori. suntem o tara de controlori care nu construiesc nimic si doar pun bete in roate.
  • -23 (25 voturi)    
    failed state=nimeni nu e angajat la stat (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 22:01)

    demaGOCU [utilizator]

    Mai e un pas pana acolo. "Privatul" nu va plati niciodata angajatul, mereu va fi "criza". De-aia avem "capsunari". Daca nu vine alt Ceausescu sa puna economia pe picioare vom disparea ca stat.
    • +12 (16 voturi)    
      pe bune? Ceausescu? (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 23:37)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Atat ai putut sa scoti din tine?
      • -1 (3 voturi)    
        zugraveste ce-a construit el (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:33)

        demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        Deci nu atat am putut sa scot din mine, ci atat a putut Romania sa scoata din ea. NIMENI mai bun ca Ceausescu. NIMENI.
    • +3 (3 voturi)    
      la ce sa vina ? (Duminică, 1 octombrie 2017, 14:44)

      cladob [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      sa-l imuscati tot voi ? :)
  • -16 (20 voturi)    
    dar (Sâmbătă, 30 septembrie 2017, 22:19)

    Kosmos [utilizator]

    Nici nu poti de dragul unora (pleava noua capitalista) sa ucizi 3 sferturi din romani angajandu-i la privati (mercenari)
    • +13 (15 voturi)    
      calul moare de drum lung .... (Duminică, 1 octombrie 2017, 8:03)

      tufa_de_venexia [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      si prostul de grija altuia!
      Sunt "mercenar" de cand am terminat scoala (1995) am lucrat mereu la "privat"si sunt bine mersi!
    • +9 (11 voturi)    
      Lenin? tu esti bro? (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:28)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Kosmos

      Ti-au bagat internet in mausoleu si ti-au dezmumificat doua degete? Sau esti doar un admirator al comunismului cu creierul mai imbibat in formol decat cel al tatucai?
  • +7 (13 voturi)    
    din pacate ai nevoie de 1000 ca ciolos (Duminică, 1 octombrie 2017, 1:15)

    Coco Whistle [utilizator]

    si care sa fie scoliti si pregatiti afara fara legatura cu structurile neocomuniste-ruse si altele antiromanesti. la cum se misca DC ne prinde 2019 fara multe sperante si variante...oricum pe ioha e super greu sa-l mai voteze careva. ciao romania ne vedem in 2025 - fara ilici sa speram...
    • +4 (4 voturi)    
      Se gasesc 10.000 (Duminică, 1 octombrie 2017, 9:48)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

      Iti garantez ca gasesti mia aia fara probleme. In ultimii 25 de ani au plecat cu acte peste 5 milioane de cetateni romani. Mai adaugi macar 1-2 milioane plecati temporar. Daca te multumesti cu top 1% din ei, vei avea 60-70.000 de oameni capabili sa scoata Romania din capcana psd.

      Problema reala este ca nu gasesti in Romania o majoritate electorala care sa-si doreasca aceasta schimbare.
      • -4 (4 voturi)    
        cei 10000 (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:47)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Vai nu ti a ajuns vestea ca si diaspora s a desteptat si a inteles ce face DNA, SRI si cine de fapt a condus Romania de 14 ani!! I a mai cauta sa vezi ca au inteles si ei!! Au inteles ca Licuricii ne distrug tara, nu PSD!!
        • +1 (1 vot)    
          de acord (Luni, 2 octombrie 2017, 12:04)

          pehash [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          Uite, in Teleorman, unde "Licuricii" nu au nici o putere, si PSD conduce de 27 de ani, cat de bine o duc romanii care ii voteaza. Curge laptele si mierea pe strazi, nivelul de civilizatie si cultura a atins noi culmi, tinerii se inghesuie sa traiasca in Alexandria, cetatea de scaun a vajnicului lider pesedist. Victoria socialismului este sublima!..

          Concluzia? PSD - Ciuma rosie.
      • -4 (4 voturi)    
        capcana PSD! (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:51)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        si sa lasam tara in capcana licurici securisti si sabotori de tara! Super.. Uite Ciolos ce multe a facut!! I au tremurat piciorusele sa nu o supere pe Codruta si Maior!
      • -4 (4 voturi)    
        schimbare (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:59)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui pehash

        Si voi astia vreti schimbare??!! pai oricine citeste isi da seama ca exact asta nu vreti!! PSD vrea schimbare voi vreti statul mafiot _ Codruta Maior Klaus werner si Maior cu licuricii lui for ever and ever again.. Ha! Ha! Credeti ca mai pacaliti pe cineva?
  • -9 (9 voturi)    
    De unde le scoate asta, ma? (Duminică, 1 octombrie 2017, 8:34)

    marius123 [utilizator]

    Cum adica jumatate din angajati sunt la stat, ca la stat sunt 1,2 mil salariati si la privat vreo 4 milioane?
    Nu stie sa faca impartirea?
    E dus cu pluta...nu a facut nimic in anul cat a fost la guvernare.
    Nu sunt fan PSD dar a facut vreo 2 chestii bune: a scos alea vreo 100 de taxe care te purtau pe drumuri, a scos tampenia aia cu timbrul verde (sa poata si saracul sa-si ia o masina), a marit pensiile, si mai sunt vreo 2..
    • +6 (6 voturi)    
      Mai Marius 123, (Duminică, 1 octombrie 2017, 13:15)

      paonipao [utilizator] i-a raspuns lui marius123

      Tu si altii ca tine nu aveti cum sa intelegeti...!
      Pentru ca sunteti idi...., pentru ca sunteti spalati pe neuron!
      • -5 (5 voturi)    
        Spalati la creier (Duminică, 1 octombrie 2017, 15:53)

        maria889 [utilizator] i-a raspuns lui paonipao

        Iauzi!! Noi sintem spalati la creier? dar in afara de lozinci (si alea imprumutate de la straini!) stii sa aduci un argument rational? Ai cunostinta de ce se intimpla in alte tari caci toate sint corelate?
        Hai mai lasa ma cu propaganda fara substanta! da exemple din realizarile Ciolos, sau Aia sabotati romania, sau cine vrei tu ..
        • +4 (4 voturi)    
          Am spus spalati pe neuron... (Duminică, 1 octombrie 2017, 17:46)

          paonipao [utilizator] i-a raspuns lui maria889

          Si nu pe creier!
          Este o mare diferenta!

          Sa-ti sun de ceeace implementase Ciolos...
          De guvernanta corporativa in toate societatile cu capital de stat ai auzit...?!
          Era un inceput pentru ca acele firme sa fie conduse de profesionisti si nu de oameni numiti acum politic de tandemul Dragnea - Tariceanu.
          Oameni fara nici o realizare profesionala pusi acolo doar pentru ca accepta sa faca politica psd-ista, ca sunt rude sau au prieteni la varful conducerii psd-iste!
          Te uiti doar la cine conduce guvernul...o nulitate absoluta ce nu are habar de economie!
          Auzi la el, a crescut ROBOR .... din cauza BNR!
          Astia nu-si dau seama si nu pricep ca cresterea inflatiei si lipsa lichiditatii in piata au dus la cresterea ROBOR...!
          Cresterea preturilor in lant duce inevitabil la inflatie dar si la marirea dobanzilor!
          Au obligat societatile cu capital majoritar de stat sa plateasca in avans dividende pe anul 2017( acestea trebuiau sa se plateasca normal in aprilie-mai 2018, numai dupa ce se facea o distribuire corecta a profitului) ceea ce a dus la scoaterea unor sume importante din conturile firmelor si provocarea unor lipsuri de lichiditate in banci, ceeace a dus inevitabil la scumpirea banilor pe piata interbancara...deci a dobanzilor!
          Dragnea, Tariceanu si Terente vor acum capul lui Isarescu....probabil ca-l vor sef la BNR pe omul lor din psd, pe Florin Georgescu.
          Ce va face asta?
          Va tipari lei...ca altceva nu stie!
          Sa vezi atunci inflatie...cu doua cifre, adica inapoi in 1995-2000!
          Ceea ce trebuie sa priceapa neuronul vostru este ca guvernul asta va duce economia....si Romania in colaps!

          Ciolos indreptase Romania pe fagasul normal...dar voi nu puteti intelege pentru ca nu puteti!
          Fara suparare, dar dupa postarile pe care le faceti....chiar nu aveti cum sa intelegeti!!!
  • -3 (3 voturi)    
    Domnule Ciolos , (Duminică, 1 octombrie 2017, 20:06)

    A310 [utilizator]

    ce ai facut cat ai fost prim ministru , acum trancanesti ca o moara stricata . De ce nu ai luat masuri radicale pentru reducerea pesonalului bugetar , din zonele unde este excedentar , dar in sanatate , invatamant , nu cred ca personalul este excedentar .
    • +1 (1 vot)    
      iti spun eu ce a facut (Luni, 2 octombrie 2017, 9:22)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui A310

      d-le airbus:
      a redat increderea romanilor ca dupa atatea generatii de jegosi, corupti si balosi in costume (la propriu) se poate guverna si cu bun simt, transparenta, 0 coruptie in aparatul ministerial si deschidere catre societate. Incepeau si reformele, in 10 ani tara ajungea ca Slovenia sau Portugalia. Bineineteles asta nu va convenea, era mediu prea competitiv pentru loazele rosii.
      A venit norul bolsevic instalat de 18% din cei mai cretini romani, a anulat tot. Pe langa astia, Basescu si turma lui merita STATUI !
  • -1 (1 vot)    
    Apoi ma domnu' Ciolos... (Luni, 2 octombrie 2017, 10:26)

    Gigi Kent [utilizator]

    Apoi ma domnu' Ciolos, daca sunt multi angajati la Stat eu zic sa ii dam afara. Si asa am rezolvat problema. Amu' aia de or plecat in strainatate cu siguranta au plecat pentru ca erau prea multi angajati la stat. Nicidecum pentru ca sunt prea putine locuri de munca la privat sau prea prost platitie.

    La fel si cu universitatile si scolile profesionale. Tinerii dadeau buzna sa invete o meserie. Grupati si legati cu lanturi de gardurile scolilor profesionale asteptau inceperea noului an scolar. Apoi a venit Andronescu aia rea de la PSD si, la fel ca la votul din Catalunia, i-a luat pe sus cu mascatii si i-a bagat in universitati.

    Foarte interesanta pentru mine ramane aceasta abordare a celor care teoretic se cred de dreapta dar nu au nici un respect pentru individ. Individul care vrea sa traiasca decent din munca lui, nu sa fie sclav la te miri ce patron din privat, individul care vrea sa fie absolvent de facultate nu chelner sau tinichigiu samd.
    • 0 (2 voturi)    
      realitatea VS afirmatiilor postacului (Luni, 2 octombrie 2017, 11:36)

      gwolf [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Adevarul la comentariului postacului de mai sus:

      recent am venit din Spania.
      in cursul vizitei de 2 zile, am intalnit 5 romani ce muncesc acolo. Niciunul nu s-a plans ca nu sunt locuri de munca sau ca sunt prost platite. Traiau in Spania cam cu 20-30% mai mult decat ce puteau primi in Romania deci raportat la cheltuielile de acolo, MULT mai prost!
      Nu vin in Romania pt ca mor cu zile in spitale, stau in cozi pe sosele, isi rup nasul de gunoaie pe strada, sunt scarbiti de coruptie si invatamant!
      Adica exact de lipsa investitiilor si inlocuirea lor cu plasarea de penali, incompetenti si curve botoxate in functii publice de mare raspundere! Adica politica de "romanizare" a PSD-ului. E drept, n-au pomenit de postaci bolsevici , este inca un subiect minor, o problema prea subtire.

      Foarte interesanta pentru mine ramane abordarea acestui individ (Gigel Kent) care nu are niciun respect pentru bun simt si pentru realitatea in care traieste.
      • 0 (0 voturi)    
        Eh.... (Luni, 2 octombrie 2017, 13:51)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui gwolf

        Daca nu zici ceva si cu Robor-ul tot degeaba ... ancoratule in realitate care esti tu!
    • 0 (2 voturi)    
      Ai dreptate (Luni, 2 octombrie 2017, 12:05)

      pehash [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Cand esti semianalfabet, la privat nu prea gasesti de lucru sau gasesti pe bani putini. Dar imbecilitatea nu este o piedica daca vrei sa te angajezi la stat. Cu atat mai putin cand ciuma rosie e la putere.