VIDEO Dacian Ciolos: E inacceptabil ca de noua luni intreaga tara sa fie tinuta captiva intr-un razboi cu justitia al unor politicieni, care fac si tot ce pot pentru a transforma o problema personala intr-o falsa problema institutionala

de V.M.     HotNews.ro
Luni, 25 septembrie 2017, 18:25 Actualitate | Politic

Dacian Ciolos
Foto: Guvernul Romaniei
Fostul premier Dacian Ciolos a transmis luni un mesaj pe pagina sa de Facebook, in care denunta drept "inacceptabil" faptul ca, de la inceputul acestui an, intreaga tara e tinuta "captiva intr-un razboi cu justitia dus de unii politicieni". "Mai mult, acestia fac tot ce pot pentru a transforma o problema personala intr-o falsa problema institutionala", spune el. Ciolos atrage totodata atentia ca pretul acestui razboi, "pe care-l plateste fiecare dintre noi, este stabilitatea si credibilitatea Romaniei".

Redam mai jos mesajul video difuzat de Dacian Ciolos:

"Asistam din nou, ca la inceputul acestui an, dar, sigur, intr-un alt context, la un atac direct asupra Justitiei. Acest atac nu se bazeaza pe un conflict intre puterile statului, asa cum incearca unii sa ne convinga. Nu putem spune ca Justitia e in conflict cu Guvernul sau cu Parlamentul atunci cand incearca sa isi faca treaba respectand legea.

Justitia isi urmeaza pur si simplu cursul firesc, procedural, impotriva unor persoane fizice, care trebuie sa-si asume responsabilitatea faptelor lor, sa-si formuleze apararile in contextul procedural stabilit de lege, ca orice cetatean al Romaniei, si apoi sa lasam Justitia sa decida daca ele sunt vinovate sau nu.

E de neacceptat sa tii intreaga tara, de noua luni incoace, captiva literalmente intr-o lupta personala, trasformata, iata, intr-una institutionala. O lupta cu efecte devastatoare asupra stabilitatii tarii, asupra predictibilitatii performanetelor economice si chiar a increderii in relatiile noastre externe.

Cele doua partide aflate la guvernare trebuie sa-si asume responsabilitatea pentru care au primit votul de incredere al romanilor. Si pentru asta, sa faca cat mai rapid distinctia clara intre actul de guvernare, pe de o parte, si problemele personale cu justitia ale unor membri din conducerea acestor partide, pe de alta parte. Romania si romanii asteapta aceasta responsabilitate din partea lor".




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2782 vizualizari

  • +29 (35 voturi)    
    Daciane, intoarce-te in politica! (Luni, 25 septembrie 2017, 18:29)

    BobMuller [utilizator]

    Nu te mai prosti si revino, inainte sa darame PSD tot ce s-a facut in 10 ani.
    • +7 (11 voturi)    
      ei bine (Luni, 25 septembrie 2017, 18:40)

      Dedalus [utilizator] i-a raspuns lui BobMuller

      Ciolos nu este om politic. Nu are ce cauta intr-un partid politic. Este un ministru/prim ministru competent, un om de character si cu cunostinte excelente de administratie.

      Dar toate astea nu il transforma in politician.

      Calitatile sale demonstreaza ca este mai bine sa ramana acolo unde e si daca vreodata un partid politic va avea nevoie de Ciolos, in administratie, il va gasi.

      A facut foarte mult bine Romaniei si I se cuvin multumiri, Dar nimic nu il recomanda pentru a intra in politica.

      Nici macar faptul ca esti corect si cinstit.
      • +8 (8 voturi)    
        Consider ca in politica noastra trebuie sa (Luni, 25 septembrie 2017, 21:32)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Dedalus

        predomine oamenii corecti si cinstiti.
  • +24 (28 voturi)    
    inadmisibil (Luni, 25 septembrie 2017, 18:29)

    gogu_milogu [utilizator]

    dar ce sa facem dle Ciolos?!..... vreti sa iau eu lantul si sa ma leg de gardul parlamentului?!.... nu mai bine ridicati dvoastra stindardul luptei si noi va urmam?....
  • +17 (19 voturi)    
    Pai hai in strada!!! (Luni, 25 septembrie 2017, 18:34)

    dexpropriat [utilizator]

    Suntem condusi de cele mai mari scursuri ale societatii, vom ajunge sa ii scriem numele lui Dragnea cu trupurile.
  • +15 (17 voturi)    
    Prea elegant (Luni, 25 septembrie 2017, 18:36)

    Coco_papagal [utilizator]

    domnul Ciolos pentru "domnii" de la guvernare.
  • +12 (14 voturi)    
    Numai cearta si HAOS TOTAL (Luni, 25 septembrie 2017, 19:35)

    burebista [utilizator]

    Mai rar sa vezi asa ceva de cand guverneaza acest PSD in frunte cu acest Dragnea ,care este in penal ,are cazier ,asta este REALITATEA ,se intampla in ROMANIA ,conduc penali . Iar de aci cearta continua .
  • +11 (13 voturi)    
    in sfarsit un .. (Luni, 25 septembrie 2017, 20:53)

    Zalmoxis [utilizator]

    ...om normal in gloata de corupti, idioti, tampiti, nebuni, violenti, burtosi cu ceafa de porc, tupeisti, mincinosi, oportunisti, hoti etc. din guvern si parlament.
    De ce nu avem 99% oameni ca el sa ne reprezinte si doar unul din cei enumerati mai sus?
    Acesta este nivelul de educatie al natiunii oare?
  • -8 (8 voturi)    
    sunteti ridicoli (Marţi, 26 septembrie 2017, 3:07)

    nectarie [utilizator]

    asa cum poate astazi incepem sa ne uitam altfel la irak, libia si siria, timpul o sa se astearna si peste cretinismele anului 2017. intr-o zi o sa va uitati in retrospectiva si o sa va rusinati de inflacararile astea puerile, de increderea oarba acordata unora, de ura viscerala impotriva altora, de progresisme, libtardisme, agnosticisme, drepte politice si stangi sociale si alte anomalii cool.

    de oamenii pe care i-ati sustinut in trecut si care s-au dovedit niste lepre, de justitia pentru care oftati si care incepe sa capete valente de politie politica. Si mai ales, sper eu, de lipsa de modestie cu care v-ati erijat in intelectuali eruditi, idealisti, formatori de opinie, din confortul vietii de sub-mediocru de oras.

    ati uitat de unde sunteti, de unde ati plecat, nu mai aveti radacini, spirit, ar fi greu sa explicati parintilor vostri ce aveti in cap, ar fi greu sa explicati orice pt majoritatea, e clar ca multi neuroni nu sunt ca sa puna lucrurile intr-o ordine logica.

    si cu toate astea dati lectii de viata, orientare politica si modele de urmat pe internet.

    ridicolilor, tineti-o tot asa, sunteti deliciosi.
    • +1 (1 vot)    
      nectarie tata, esti bun de sef psd (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:54)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui nectarie

      Ai un limbaj de lemn cum de la to'ar'shu Iliescu n-am mai vazut.

      Acu, daca e sa revenim la meandrele concretului, tu vrei sa zici ca cei care-au iesit in strada la oug13 se vor rusina peste ani ca au impiedicat legalizarea furtului?!? Si mai ai si pretentia sa te credem sub pretextul ca toti "e" la fel? Mergi de cinta la alta masa, cai aici nu ai public suficient de batut in cap sa te creada.
  • 0 (2 voturi)    
    Of of of... (Marţi, 26 septembrie 2017, 8:46)

    MitikaP [utilizator]

    Daciane cat ai avut tara pe mana n-ai luat nicio decizie dificila, nu ai atacat problemele majore, ai preferat sa "joci mic" cu speranta ca iese PNL-ul si te pune din nou premier.

    Daca vrei sa castigi ceva trebuie sa cobori in arena, altfel risti sa ramai doar un al doilea Stolojan fricos.

    Oamenii inca au incredere in tine, hotaraste-te odata si fa pasul inainte! Multi te vor urma!
    • 0 (0 voturi)    
      care tara dom' Mitica? (Marţi, 26 septembrie 2017, 10:56)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui MitikaP

      Ciolos a avut doar functia de premier, cu 3-4 ministri PSD, cu o gramada de functionari PSD, cu un parlament dominat copios de PSD care in fiecare luna mai vota cite o pomana electorala. Ce decizie dificila putea lua Ciolos in conditiile alea?
  • +2 (2 voturi)    
    Doi infracori tin Romania pe loc (Marţi, 26 septembrie 2017, 9:09)

    John M. [utilizator]

    la ora asta: Dragnea si Tariceanu. Credeam ca dupa plecarea lui Ponta vor veni la conducere niste oameni ca lumea. M-am inselat: PSD este o sursa inepuizabila de secaturi.
    • 0 (0 voturi)    
      ponta a fost super ok (Miercuri, 27 septembrie 2017, 0:05)

      nectarie [utilizator] i-a raspuns lui John M.

      platforma USL cu crin antonescu a fost ok. l-au eliminat pe crin si au continuat programul USL, in esenta masuri liberale cu rezultate foarte bune. PIB-ul a fost in continua crestere din 2012, am depasit nivelul dinainte de criza, eu as zice bravo!

      cat despre demisia lui, incep sa cred ca e de domeniul politiei politice. Nu avea absolut nicio vina pentru Colectiv, probabil ca a fost santajat de vreun tandem sri+dna.