Ministrul Finantelor despre cresterea pretului carburantilor: Sincer, nu am urmarit care este pretul la pompa. / Am incredere in declaratiile premierului si in faptul ca se vor lua niste masuri si se vor face niste analize

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 19 septembrie 2017, 14:44 Actualitate | Politic

Ionut Misa
Foto: Agerpres
Ministrul Finantelor, Ionut Misa, a afirmat, marti, la Parlament, chestionat de jurnalisti pe tema cresterii pretului carburantilor, ca "Sincer, nu am urmarit care este pretul la pompa." Misa mai spune ca autoritatile vor monitoriza "daca cresterea de pret se va regasi in profitul companiilor care platesc impozit la bugetul de stat" si a adaugat ca "Eu am incredere in declaratiile premierului si in faptul ca se vor lua niste masuri si se vor face niste analize."

Ministrul Finantelor a mai spus ca, in momentul in care, in trecut, acciza s-a redus, aceasta scadere nu s-a regasit in pretul la pompa.

"In momentul in care am decis sa facem aceasta crestere, am decis sa o facem in doua etape, pentru a nu crea un soc de consum", a adaugat ministrul Finantelor.

Litrul de benzina si motorina s-a scumpit, saptamana trecuta, in noaptea de joi spre vineri, cu 16 bani, dupa majorarea accizelor. Pretul carburantilor a crescut chiar si inainte de majorarea accizelor. De la 1 octombrie, preturile vor creste cu inca 16 bani. Premierul Mihai Tudose afirmase anterior ca, in cazul in care benzinarii scumpesc carburantii, "e problema lor". Tot el a repetat insa de mai multe ori, inainte de scumpire, ca majorarea accizelor la combustibili nu va duce la cresterea pretului benzinei si motorinei.













Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

2343 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Mister gafa de proportii pilonul 2 Misa (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:51)

    vio7 [utilizator]

    Asta nici nu mai respira spre presa dupa ce a scos porumbelul despre ce aveau de gand sa faca in pilonul2 de pensii.Cine te mai crede ministrele??Cum sa se uite ei la pretul de la pompa cand au tot la picioare,moca?!?
    • +8 (8 voturi)    
      Misa (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:48)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui vio7

      Cred ca era "obligatie de serviciu" ca dupa majorarea accizelor sa fie informat despre situatia preturilor ! Minte cu nerusinare !
      • +4 (4 voturi)    
        E doar o abureala (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:16)

        Arh. [utilizator] i-a raspuns lui hamurabi

        Ei stiu foarte bine ce s-a scumpit, cat s-a scumpit. Probabil ca au si discutat cu companiile si s-au inteles. Modul cum raspund la intrebari, o intorc sau se fofileaza face parte dintr-o strategie, pentru ca romanii sunt, nu-i asa, usor de aburit.
        Ne zbatem in figuri pe forumuri si pe facebook, pana ne trece si inghitim si aceasta mizerie. Ca asa facem cam de fiecare data...
  • +19 (19 voturi)    
    De unde sa stie MISA pretul la pompa ?... (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:53)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Lui ii baga benzina soferul si ii deconteaza ministerul ...

    Nu mai bine te duci tu la Bivolaru sa mai ardeti o spirala
    MISA ? ...
  • +16 (16 voturi)    
    Asa da! (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:53)

    mitg [utilizator]

    "Sincer, nu am urmarit care este pretul la pompa"

    Un adevarat ministru al finantelor (!!). A vorbit exact ca Paris Hilton.
    • +3 (3 voturi)    
      "Sincer" (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:41)

      MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui mitg

      daca acum e sincer cu noi, pana acum inseamna c-a mintit de-a inghetat Cania, eh?
  • +12 (12 voturi)    
    aha (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:54)

    bogdan1477 [utilizator]

    Deci nu conteaza realitatea, matematica, si alt mofturi din astea. Important e ce scrie in programul de guvernare.
  • +10 (10 voturi)    
    minte cu nerusinare (Marţi, 19 septembrie 2017, 14:55)

    danco [utilizator]

    poate preia vreun ziarist acest comentariu si face un articol despre minciunile pe care le indruga si min de finante si prim ministrul

    din graficul asta se vede cu cat a scazut pretul dupa reducerea accizei de 7 centi la 1 ianuarie...a scazut fix cu valoarea accizei

    https://www.peco-online.ro/istoric.php
  • +5 (5 voturi)    
    Minte ca un nesimtit (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:13)

    BokassaOficial [utilizator]

    Plus ceva gargara pesedista: monitorizam, analizam, vom lua masuri... Adica nu vor face nimic, ca tot ce zic ei trebuie luat pe dos.
  • +10 (10 voturi)    
    Bai baieti (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:17)

    Tze [utilizator]

    Dar numa jurnalisti de carton mai sunt in tara asta? De ce nu-l toaca nimeni cu intrebari punctuale pe mincinosul asta? (si nu numai pe el)
  • +6 (6 voturi)    
    ce analize poti sa faci ba?! (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:21)

    liviu_ [utilizator]

    pe ce lume traim...
    VOI ati scumpir benzina prin marirea accizei... aia au scumpit benzina ca sa acopere scupirea, nu ca sa ia mai mult profit...

    declaratii de dracu de a face declaratii si ca sa le dau combustibil (a se citit kkt) de mancat la a3!
    • 0 (0 voturi)    
      vor analiza (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:02)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui liviu_

      cum se reduc incasarile ca pe vremea lui Ponta, din cauza transportatorilor externi
  • +6 (6 voturi)    
    Se vor (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:27)

    Bogdan_100 [utilizator]

    lua masurile la basca la premier si pantofi la ministru de finante si se va analiza urina la ambii. Asa e reteta psd.
  • +6 (6 voturi)    
    Băi deștepților (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:29)

    Encounter [utilizator]

    Dacă erați atât de siguri că nu crește prețul la pompă, de ce a mai fost nevoie să împărțiți acciza-n 2? Aud? Mincinoșii naibii!
    • 0 (0 voturi)    
      tehnica salamului sau "foot in the door" (Marţi, 19 septembrie 2017, 17:05)

      jorj_bv [utilizator] i-a raspuns lui Encounter

      Tehnica standard de manipulare, cate un pic pana ajung la rezultatul dorit - ca toate masurile de pana acum. Dupa cum s-a vazut la OUG 13, prea mult dintr-o data apar reactii: proteste sau decizii radicale legate de consumul de carburant.
  • +7 (7 voturi)    
    ma intreb (Marţi, 19 septembrie 2017, 15:58)

    zigot [utilizator]

    sa fie misa, sa fie liviu (pop), sa fie tudorica, sa fie
    iordache, sa fie olguta care da salarii la tot poporul dar
    mai ales fostului si actualului, si inca ma intreb: ce vrea
    dr agnea sa faca din Ro facand un asemenea guvern?
    oare el stie?
  • +4 (4 voturi)    
    da, habarnisti si hoti, nu urmariti nimic (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:41)

    yellowdog [utilizator]

    din ce sunteti platiti, doar Soros va urmareste peste tot...
  • +5 (5 voturi)    
    se vor ...... (Marţi, 19 septembrie 2017, 16:45)

    asada [utilizator]

    ...face <<<niste analize,se vor lua niste masuri>>>.Habar nu are cum a crescut pretul !!!! Mai rar atata impertinenta !!!!Lui cine masa ii gumpara benzina (am uitat eu si voi ) .De unde si vorba accea Hai sic... !!!!!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Cred și eu ... (Marţi, 19 septembrie 2017, 18:37)

    AEV [utilizator]

    Cred și eu că nu ai urmărit prețul la pompă. Că doar ”plinul”, atât cel de serviciu cât și cel personal, ți-l plătim noi, cei mulți care urmărim ...
  • +1 (1 vot)    
    normal (Marţi, 19 septembrie 2017, 19:12)

    madafaca [utilizator]

    Pai cum sa il intereseze pe el, MINISTRUL FINANTELOR, pretul benzinei???
    Pretul benzinei nu are nici o legatura cu FINANTELE, poate cu arta, cultura, dar nu cu fintantele.

    Alt ministru slab si mincinos, si asta la ce fata are, zici ca e un elev mediocru, marginalizat, si prost.

    benzina: 6.08.2008 => 3,9 lei
    16.09.2013=> 6,16 lei
    19.09.2017=> 4,86 (benzina 95)
    VEZI TU MINCINOS ORDINAR SI GAINAR CE ESTI, CUM AU CRESCUT PRETURILE?