Europarlamentarul Daniel Buda: In Romania peste 45% din terenurile agricole se afla in mainile strainilor, este o chestiune de siguranta nationala

de G.S.     HotNews.ro
Duminică, 17 septembrie 2017, 15:27 Actualitate | Politic

Eurodeputatul PNL Daniel Buda a lansat duminica, intr-o conferinta de presa la Cluj-Napoca, un avertisment referitor la vanzarea terenurilor agricole de pe teritoriul Romaniei, afirmand ca situatia in care se afla tara noastra ar putea fi privita din perspectiva sigurantei nationale, informeaza Agerpres.

Parlamentarul european a subliniat ca 45% dintre terenurile agricole din Romania sunt astazi in posesia unor persoane sau entitati straine. 

'Am solicitat in raportul depus la PE si votat (...) proceduri unice si conditii unice de vanzare-cumparare a terenurilor agricole la nivel european si am atras atentia asupra acestei chestiuni prin amendamentele depuse, deoarece apreciez ca Romania se afla in momentul de fata in fata unei chestiuni care tine de siguranta nationala. Faptul ca astazi in Romania peste 45% din terenurile agricole se afla in mainile strainilor este o chestiune care pe termen mediu si lung ne va afecta in mod neindoielnic', a declarat Daniel Buda. 

Acesta a subliniat ca avertismentul sau nu trebuie inteles ca un indemn la interzicerea tranzactiilor de terenuri agricole catre straini, deoarece acest lucru ar contraveni tratatelor la care Romania este parte, dar a mentionat necesitatea impunerii unor conditii si a dat, in acest sens, exemplul Frantei. 

Buda a explicat ca in aceasta tara, cumpararea unui teren agricol este conditionata, persoana respectiva fiind nevoita sa isi demonstreze afinitatea fata de zona in care cumpara pamantul, sa demonstreze ca a trait zece ani in regiune, precum si intentia de a face agricultura. 

'Este o masura contra speculei si de concentrare a terenurilor, asa cum se intampla astazi in Romania. Din pacate, nici guvernul condus de domnul Ciolos, nici guvernul condus de domnul Tudose nu a reusit sa vina cu un proiect de lege coerent cap-coada, care sa reglementeze vanzarea-cumpararea terenurilor. De aceea ii solicit public domnului Tudose sa ne spuna care este stadiul acestui proiect pe circuit guvernamental, pentru ca el nu este trimis in Parlament. Atrag atentia ca orice zi de intarziere nu face altceva decat sa duca la diminuarea suprafetei agricole a Romaniei si sa il faca partas in acelasi timp la un act prin care se afecteaza siguranta nationala a Romaniei', a mai spus Buda. 























​VIDEO MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii HotNews.ro

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anunta ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari au raspuns Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care a avut loc luni dimineata.
  • Intalnirea s-a incheiat. Urmareste inregistrarea VIDEO in articol

965 vizualizari

  • +2 (6 voturi)    
    romanii sint saraci nu pot cumpara terenuri afara (Duminică, 17 septembrie 2017, 15:52)

    Coco Whistle [utilizator]

    atunci tratatele sint facute intr-o singura directie....strainii au bani cumpara ieftin. multumim din inima partidului.
  • +4 (4 voturi)    
    Bravo (Duminică, 17 septembrie 2017, 15:59)

    mitg [utilizator]

    Sunt doua probleme de fond:

    a) nivelul de educatie si responsabilitate a celor care li s-a sculat p cand au primit 500 de Euro pe zeci de hectare de teren fertil (drept e ca in zone uitate de dumnezeu), precum si conditiile financiare precare in care se aflau incat au ajuns atat de disperati incat sa vanda pamantul pe o tura de shopping la un mall mai spalat

    b) politicienii de la nivel local, judetean si national care n-au reusit sa gaseasca un model modern de administrare si stimulare a sistemului agricol

    Pe cine sa se dea vina in aceste conditii?
  • +9 (9 voturi)    
    libertatea (Duminică, 17 septembrie 2017, 16:01)

    zigot [utilizator]

    lui dragnea si tariceanu sunt singurele urgente ale
    acestui parlament dupa ce si-au asigurat venituri si
    pensii exagerat de nesimtite ( se poate zice asa ?)
  • +1 (11 voturi)    
    o mare gogomanie (Duminică, 17 septembrie 2017, 16:06)

    DSS [utilizator]

    faptul ca strainii cumpara pamant la noi. Pot sa plece cu pamantul in carca? Nu
    Mai bine il ia cineva care il lucreaza, da de lucru la niste oameni, plateste taxe, indiferent daca produsele se exporteaza sau se vand la noi.
    Multi romani au pamanturi si ele nu sunt lucrate (parloaga)
    Asta de la PNL ar face mai bine sa se duca la PSD, pt ca nu are nici o treaba cu liberalismul
    • +2 (4 voturi)    
      Nu prea e asa (Duminică, 17 septembrie 2017, 21:12)

      galeo [utilizator] i-a raspuns lui DSS

      De fapt prea multi oameni nu sunt angajati, iar taxe nu prea se platesc, in agricultura e cea mai mare evaziune. De multe ori subventia platita de stat e mai mare decat taxele platite
      • +2 (4 voturi)    
        parloaga (Duminică, 17 septembrie 2017, 22:26)

        DSS [utilizator] i-a raspuns lui galeo

        e mai bine ca pamantul sa stea nelucrat? atunci se plateste vreo taxa? E cineva angajat?
        • -4 (4 voturi)    
          Nu mai exista (Luni, 18 septembrie 2017, 1:04)

          galeo [utilizator] i-a raspuns lui DSS

          Nu mai exista teren agricol parloaga
          • +1 (3 voturi)    
            excelent! (Luni, 18 septembrie 2017, 13:04)

            pehash [utilizator] i-a raspuns lui galeo

            Romania are 14.6 mil hectare suprafata agricola, din care 9.3 mil ha arabila, 3.2 mil pasuni si 1.5 mil fanete.
            93.000 km2 arabili (care nu mai sunt parloaga). Cam cat toata suprafata Ungariei, mai mult decat toata Austria. Incape Olanda de 2 ori si jumatate!

            Si cu recordurile la hectar anuntate de dracnea/psd suntem iar granarul Europei. Ma mir ca nu a crescut PIB-ul cu 500% anul asta. Poate e o conspiratie de-a lui Soros care fura recoltele romanilor?
  • +4 (10 voturi)    
    in mainile strainilor (Duminică, 17 septembrie 2017, 16:39)

    Evq [utilizator]

    Cum sună...de parcă au venit barbarii de tirani și au pus steagul în pământ și au zis că e al lor.
  • +2 (2 voturi)    
    Statul nu mai există, statul este o corporaţie azi (Duminică, 17 septembrie 2017, 16:51)

    Mondialul [utilizator]

    Asa o fii? super video 8 minute, membru Clubul de la Roma.

    https://www.youtube.com/watch?v=6OHRnQxN_ak
  • +1 (3 voturi)    
    Nu e cam tarziu ? (Duminică, 17 septembrie 2017, 17:04)

    Mondialul [utilizator]

    In 2012 era 15%. 2017 45%
  • +3 (7 voturi)    
    Chiar asa?! (Duminică, 17 septembrie 2017, 17:22)

    DrStrange [utilizator]

    As vrea sa stiu cate terenuri au fost luate gratis sau pe nimic de toti latifundiarii conectati la partidele politice iubitoare de agricultura? Cat beneficiaza comunitatile de investitiile acestor latifundiari? Vedeti nivelul de trai din Giurgiu, Braila, Teleorman, Calarsi samd si cum majoritatea tinerilor fug mancand pamantul in Bucuresti sau afara. Apoi cat incaseaza un amarat de pe pamantul lui lucrat cu sapa, cat incaseaza de pe el daca e dat in arenda la un 'exploatator' strain care are echipament, know-how.
  • 0 (6 voturi)    
    trebuie lege cu următorul text : (Duminică, 17 septembrie 2017, 17:43)

    pestalotiu [utilizator]

    " Atât timp cât nivelul salariului mediu înregistrat în România va rămâne inferior celui înregistrat la nivelul întregii Uniuni Europene, numai Românii și cei naturalizați români pot dobândi cu orice titlu și deține imobile rurale în România. Străinii vor avea drept numai la valoarea acestor imobile."
  • +2 (6 voturi)    
    Nici daca ma pici cu ceara (Duminică, 17 septembrie 2017, 18:08)

    Ciobanul Bucur [utilizator]

    nu cred ca 45% din terenul arabil din Romania e proprietatea unor cetateni straini!
    Presupun ca vorba asta a auzit-o de la haita de manipulatori de la A3.
  • +8 (10 voturi)    
    întrebarea corectă.. (Duminică, 17 septembrie 2017, 18:24)

    tiana [utilizator]

    Da' cine-l vinde? Românii!
    Asta e întrebarea, nu cine-l cumpără!

    Aşa şi cu pădurile... Cine le taie?

    Mai lăsaţi-o cu străinii... românii sunt problema.
  • +2 (8 voturi)    
    Nu ne vindem tara, versiunea 2017 (Duminică, 17 septembrie 2017, 18:48)

    oxbridge [utilizator]

    Bai nea stiulete, vorbesti precum tovarasii din urma cu 4-5-6 cincinale.
    Sau ai prefera ca Romania sa ramana la stadiul de agricultura subdezvoltata, de subzistenta, cu o medie de 1 ha pe exploatatie, investitii si productivitate ioc, dar, alas, o turma mare de bizoni dependenti de ajutoare sociale insa cu drept de vot?
    Alternativa matale ar fi sa cumperi terenurile impreuna cu gasca de neocomunisti din shparlament & friends, in speranta revanzarii catre straini cu bani, ca voi n-aveti nici expertiza nici malai sa faceti ceva cu terenurile, doar sa dati din clanta.
  • -2 (4 voturi)    
    As fi de acord (Duminică, 17 septembrie 2017, 21:18)

    galeo [utilizator]

    As fi de acord cu exploatarea terenurilor de catre straini atata timp cat statul ar recupera ceva bani din chestia asta.
    Numarul de angajati in agicultura ,moderna este extrem de mic , deci taxe pe salarii aproape 0.
    Profitul pleaca din Romania, banii aia nu cumpara bunuri si servicii in economia Romaniei.
    Evaziunea din agricultura e imensa, de multe ori subventia platita de stat e mai mare decat taxele platite.
    Sa nu uitam si de returnarile fictive de TVA
  • -2 (2 voturi)    
    Macar din impozitul pe teren (Duminică, 17 septembrie 2017, 21:19)

    galeo [utilizator]

    Macar din impozitul pe teren daca ar scoate si statul ce3va, insa impozitul pe terenul agricol e infim, aproape 0
  • -1 (3 voturi)    
    Europarlamentarului cu studii la seral si FF. (Luni, 18 septembrie 2017, 8:55)

    Emil Aluas [utilizator]

    Faptul ca 45 % din terenurile agricole din Romania sunt in mainile strainilor NU e rau. Ce este insa FOARTE RAU este ca in mainile caror straini ?. Vedeti, ma adresez d-voastra cititorilor, europarlamentarul este incapabil sa ajunga la nivelul de intelegere european. Romania nu are o lista cu tarile a caror cetateni au dreptul sa detina terenuri. Din punct de vedere al strategiei de sguranta nationala, Romania NU a decis inca drumul ei in viitor. Spre Vest sau Est si aiurea. Totul este haotic. Eu, noi, din Ardeal si Banat, dorim sa ramanem o tara deschisa, liberala, dar NUMAI in aria culturala Vest-Europeana si de peste Atlantic. Prof. Emil Aluas, Activist Politic, Columnist, Presedinte-Fondator, Fundatia PRO WEST, Cluj-Budapesta. Blog: emilaluas.blogspot.com