Puiu Hasotti a demisionat din PNL, pentru ca partidul nu mai seamana cu cel in care s-a inscris

de N.O.     HotNews.ro
Miercuri, 6 septembrie 2017, 21:18 Actualitate | Politic

Puiu Hasotti
Foto: Agerpres
Puiu Hasotti a anuntat miercuri seara ca a demisionat din Partidul National Liberal (PNL) la inceputul acestei saptamani, dupa 27 de ani activitate in cadrul formatiunii politice, pentru ca partidul nu mai seamana cu cel in care s-a inscris, relateaza Agerpres. Acesta a mai spus ca nu are de gand sa se inscrie in alt partid.


"Unele atitudini politice ale PNL fie nu le pot intelege, fie nu sunt de acord cu ele iar PNL-ul de astazi nu mai seamana cu cel in care m-am inscris eu", si-a justificat fostul parlamentar demisia intr-o nota trimisa presei. 

In finalul mesajului, Puiu Hasotti dezminte zvonul, care circula deja la Constanta, potrivit caruia ar fi primit o oferta politica din partea ALDE, pentru a ocupa o functie in guvern: "Nu m-am inscris si nu am de gand sa ma inscriu intr-un alt partid. Doresc succes PNL!". 

Puiu Hasotti a transmis in plic, la sediul filialei judetene Constanta a PNL, demisia sa din partid iar actualul lider al liberalilor constanteni, deputatul Bogdan Hutuca, a confirmat primirea documentului. 

Puiu Hasotti are gradul de profesor universitar si a devenit membru al PNL pe 6 ianuarie 1990. A obtinut cinci mandate de parlamentar (de doua ori deputat si de trei ori senator), a fost vicepresedinte al PNL, ministru al Culturii si membru al Conventiei pentru viitorul Europei, organism care a lucrat la proiectul Constitutiei Europene, sub egida lui Valery Giscard d'Estaing.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

1938 vizualizari

  • +13 (17 voturi)    
    Țuști în PSD! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 21:24)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    uslaș-ule!
  • +10 (14 voturi)    
    ... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 21:43)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    ar fi vrut sa semene mai mult a PSD sau ce ???
  • +11 (15 voturi)    
    Sa se inscrie la P$D... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 21:43)

    IancuJianu [utilizator]

    ...ca oricum e doar o formalitate, el era demult cu sufletul acolo.
  • +12 (14 voturi)    
    Omul nu e corect (Miercuri, 6 septembrie 2017, 21:47)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Nu intelege nimic. Nu este vorba ca PNL nu mai fura sau nu mai vrea sa fure. Ci nu a mai avut ocazia pentru ca PSD a tot iesit la putere.

    Hai nu plange tradator mic ce esti.

    Toti zic ca nu mai vor cariera politica. Si Base a zis la fel. Si Ponta... si multi altii. Si toti s-au intors. De ce? Inca mai e ceva de furat. Asa ma astept si cu asta.
  • +13 (15 voturi)    
    Normal (Miercuri, 6 septembrie 2017, 21:57)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Asta-i mafiotu' USL-ist care a pus umarul la demolarea ICR-ului, cea mai performanta institutie culturala pe care am avut-o vreodata.
    Si cica mai e si profesor universitar...
  • +13 (15 voturi)    
    asemanari (Miercuri, 6 septembrie 2017, 21:59)

    grongobar [utilizator]

    Pai nu mai seamana,ca nu mai e remorca PSD ca in organizatia antinationala numita USL.Probabil ca i s-a pregatit un locsor caldut in ALDE sau chiar in PSD si va da curs in cateva saptamani sau luni"rugamintilor fierbinti ale sustinatorilor" sai si se va inscrie in unul dintre partidele tradarii nationale.
  • +12 (14 voturi)    
    Hasotti, un stalp de baza al USL (Miercuri, 6 septembrie 2017, 22:21)

    neagoe [utilizator]

    PNL, mai aveti multi dinozauri USL, acea gaura de dos a politicii romanesti. Cand scapati de toti cei din gasca lu' Cacarau recastigati votul meu. Pana atunci, nu!
  • +11 (13 voturi)    
    Semne de remaniere profunda?! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 22:37)

    DrStrange [utilizator]

    Oare il asteapta Calin file de poveste cu un post de ministru? Oare cine mai pica din guvern? Sau vine DNA-ul si la el?!
  • +12 (14 voturi)    
    Nu mai seamana cu partidul... (Miercuri, 6 septembrie 2017, 22:50)

    Uskaat2004 [utilizator]

    Dar ce partid ar vrea magarul asta sa aiba? Asa ceva?
    https://tinyurl.com/yah8gec2
    Alianta cu PSD la Constanta s-a nascut si nesimtitul asta are un mare merit.
  • +7 (9 voturi)    
    Peeerfeeect! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 23:49)

    bdbd [utilizator]

    Daca incepe sa nu mai semene cu cloaca aia de-a fost, mai ales din organizatia din car provine, asta-i un semn bun.
  • -3 (5 voturi)    
    în pofida mâncătorilor de mai sus... (Joi, 7 septembrie 2017, 10:51)

    vrempeBaselamititica... [utilizator]

    pnl a încetat să mai fie pnl din primăvara lui 2014, de atunci a tot călcat din strachină în strachină pt. a deveni noua siglă cu parfum istoric a jegurilor portocalii.
  • +1 (1 vot)    
    am facut suma, m-am saturat! (Joi, 7 septembrie 2017, 14:35)

    Tataru [utilizator]

    Puiu Hasotti:
    Mi-am amintit că Liviu Dragnea a fost un important membru PDL. USL trebuie să rămână unită“
    Iunie 2014
    Horia Pană
    Politică de… policlinică (70)
    ●Prostia soră cu uitarea. Puiu Hasotti:
    „Trebuie să uităm multe lucruri pentru alianţa cu PDL.” Unii îmbătrânesc în politică „de-a fecea” (expresie bănăţenească: de pomană). Cum zicea şi Iorga: „Vai de cel care ţine minte pedeapsa şi uită greşeala.”