Dragnea, iritat de intrebarile privind imaginea tarii, dupa schimbarile de ministri la Aparare: "Murim de dragul externului si uitam ca suntem romani, nu suntem slugi"

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 6 septembrie 2017, 15:00 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea in port popular
Foto: Captura Digi 24
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, s-a aratat deranjat de intrebarile jurnalistilor privind imaginea Romaniei, ca urmare a faptului ca la Aparare au fost schimbati trei ministri, afirmand ca "murim de dragul externului" si uitam ca suntem "romani, nu slugi". El a precizat ulterior ca partenerii externi sunt interesati doar daca Romania isi respecta angajamentele.

Dragnea a fost intrebat daca schimbarea a trei ministri ai Apararii in ultimul an nu este si o problema de imagine pentru Romania in plan extern, el raspunzand iritat: "Nu stiu, poate o vedeti dumneavoastra (ca pe o problema - n.r.). Pe plan extern, cel mai important pentru partenerii nostri, daca murim, vad, de dragul externului si vad ca asta este preocuparea principala, uitand cateodata ca suntem romani, nu slugi, ne intereseaza si asta, pe plan extern interesul tuturor este sa fim siguri ca Romania isi respecta toate angajamentele", transmite News.ro.

Dragnea a spus ca nu trebuie sa se revina "la perioada comunist", cu un Guvern "care sa stea 10 ani" la putere.

Ulterior, intrebat despre faptul ca Adrian Tutuianu a fost schimbat chiar inainte de a merge in vizita programata in SUA, Dragnea a raspuns: "Cred ca va putea merge si noul ministru. cred ca vi fi primit."























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

1960 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Dragnea e sluga baronilor (Miercuri, 6 septembrie 2017, 15:05)

    OmulNou [utilizator]

    si pentru ei lucreaza, cu familia mafiota PSD.
  • +14 (14 voturi)    
    Sigur va fi primit (Miercuri, 6 septembrie 2017, 15:09)

    benicio [utilizator]

    "Cred ca va putea merge si noul ministru. Cred ca va fi primit."

    Cine, ala care a fost la vanatoare cu Omar Haysam? Sigur va fi primit. Deja Trump si-a anulat toata agenda, iar Melania s-a apucat sa faca curatenie in casa.
  • +17 (17 voturi)    
    Murim de dragul externului? (Miercuri, 6 septembrie 2017, 15:11)

    vio7 [utilizator]

    Avem angajamente,bai lache,angajamente externe cu parteneri externi care ne apara tara in caz de forta majora!! Ne aperi tu,mai japita,cu armata de zombi de Teleorman??Au un tupeu fara margini si de asta sunt vinovati doar cei care au pus botu'...scuzati...votul:))
  • +16 (16 voturi)    
    rumâni (Miercuri, 6 septembrie 2017, 15:15)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    adica mujici comunisti .

    Esti pe drumul bun, continua. Toate drumurile tale duc la parnaie .
  • +11 (11 voturi)    
    Da' ia nu-l mai intrebati nimic pe asta! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 15:26)

    Metec [utilizator]

    El trebuie sa dea explicatii in alta parte, nu la televizor. De ce i se da atata atentie acestui popandau rosu?! Destul ne-a ametit parintii si bunicii cu minciunile lui mieroase, acum trebuie sa intre intr-un con de umbra si sa taca, macar.
  • +10 (10 voturi)    
    Pai (Miercuri, 6 septembrie 2017, 15:26)

    R.A.Muresan [utilizator]

    Teleormanenii sint deja slugi la Dragnea iar romanii din restul tarii nu vor sa ajunga in aceeasi situatie, mai ales ca Dragnea si Tariceanu, fiind la putere, nu se mai tem de justitie fiindca fac (la propriu) legea.
    Judecatorii fug de-acuma ca potirnichile de ei, dar cind l-au avut pe Dragnea in mina, i-au dat cu suspendare in loc sa-i dea ani multi cu executare, asa cum ar fi meritat.
  • +11 (11 voturi)    
    nu suntem slugi?! (Miercuri, 6 septembrie 2017, 16:22)

    liviu_ [utilizator]

    perfect...
    pai in cazu asta... hai sa nu facem din procurori si judeatori slugile parlamentului
    dar sa nu mai marim taxele si impozitele la slugi
    si hai sa nu mai mintim slugile

    e de acord al mai hot dintre romani?!
  • +11 (11 voturi)    
    Că doar (Miercuri, 6 septembrie 2017, 17:24)

    batmanss [utilizator]

    N-om muri de dragul tau , mafiotule !
  • +6 (6 voturi)    
    Acest babuin de Teleorman (Miercuri, 6 septembrie 2017, 18:12)

    Rescator [utilizator]

    numitul Dragneev se face ca nu intelege ca intrand intr-o
    uniune politico-economica (UE) si intr-o organizatie
    politico-militara(NATO) avem drepturi si obligatii de onorat.Pe el si coteria lui penala si mafiota din PSD/PCR
    si ALDE il trage ata spre Imperiul de la Rasarit,care,i-ar
    permite sa fure linistit.Trebuie judecat pentru inalta tradare!
  • +1 (1 vot)    
    necromanule, la cine (Miercuri, 6 septembrie 2017, 19:57)

    yellowdog [utilizator]

    suntem slugi?