Victor Ponta: Suntem foarte multi care stim direct ca Tel Drum e a lui Dragnea/ Plus: Ce pact ar fi existat in 2016 intre liderul PSD si Sebastian Ghita

de Redactia Politic     HotNews.ro
Marţi, 5 septembrie 2017, 10:36 Actualitate | Politic

Victor Ponta
Foto: Agerpres
Fostul lider al PSD, Victor Ponta, a declarat, intr-un interviu pentru stiripesurse.ro, ca “suntem foarte multi care stim in mod direct” ca firma Tel Drum din Teleorman este a lui Liviu Dragnea. Ponta, care a fost exclus din PSD si in weekend a lansat alaturi de Daniel Constantin si Sorin Campeanu partidul Pro Romania, l-a acuzat ca Dragnea ca minte atunci cand spune ca n-a mai vorbit cu cei de la Tel Drum din 2004. DNA i-a acuzat pe directorii Tel Drum la jumatatea lunii august de frauda cu fonduri europene. Petre Pitis, directorul Tel Drum, a negat si el ca ar avea o relatie personala cu Liviu Dragnea si ca liderul PSD n-ar avea nici o legatura cu firma.
Reporter: Cu Tel Drum ce e? Aţi pomenit de Tel Drum. Domnul Gelu Diaconu a lăsat să se înţeleagă că are date despre legăturile lui Liviu Dragnea cu Tel Drum.
Victor Ponta: Hai să ne lămurim. Eu nu cred că există cineva, un român din cei 20 de milioane, care să aibă cel mai mic dubiu că Tel Drum e al lui Dragnea. Toată lumea ştie. Suntem foarte mulţi care ştim în mod direct chestia asta. Faptul că Liviu se poate duce la televizor şi atât de senin să spună că din 2004 nu a mai vorbit cu ei pe mine mă sperie pentru că... când toată lumea ştie că minţi, că poţi să o faci... aici l-a depăşit şi pe Băsescu.

Reporter: Deci dumneaavostră ştiţi cu date concrete chestia asta.
Victor Ponta:
Dar nu sunt doar eu. Staţi aşa. Toată lumea ştie. Nu e vreun secret. Dar de ce să te duci la televizor să spui că nu-i cunoşti din 2004? Aici e o chestie totuşi un pic patologică.

HotNews.ro a dezvaluit in anchetele referitoare la afacerile lui Liviu Dragnea cum a ajuns ferma de porci de la Tel Drum la o companie controlata de Dragnea jr. HotNews.ro a documentat o serie de legaturi intre Tel Drum si familia Dragnea.

Liviu Dragnea a fost presedinte al CJ Teleorman intre 2000 si 2012. La propunerea sa si cu votul consilierilor judeteni Tel Drum este privatizat in 2001 pentru 400.000 de lei. Pana atunci compania nu primea nici macar contracte de lucrari de la CJ Teleorman, care era unicul actionar. CJ-ul lui Dragnea lucra cu un antreprenor din Giurgiu.

Cumparatorul Tel Drum este Marian Fiscuci, un coleg de liceu al lui Dragnea. Liderul PSD semneaza contractul de vanzare din postul de presedinte de CJ. Doar activele contabile erau de 2 milioane de lei.

Teodor Nitulescu, fostul baron de Teleorman detronat de Dragnea din pozitia de sef al CJ, a declarat pentru HotNews.ro ca actualul sef al PSD i-a propus sa preia amandoi Tel Drum si sa imparta compania de constructii.

In 2006, la Registrul Comertului figurau ca actionari ai TelDrum Marian Fiscuci - 9,33%, Liviu Lucian Dobrescu – 43,99%, iar Mugurel Sorin Gheorghies - 44%, toti trei fiind fosti colegi de-ai lui Liviu Dragnea. De atunci, actionariatul a devenit unul ascuns, actiunile fiind la purtator. Petre Pitis devine presedintele Consiliului de Administratie de la Tel Drum pe 30 iunie 2008.

Teodor Nitulescu a declarat pentru Hotnwes.ro ca, in opinia si din informatiile sale, Tel Drum este companie controlata de Liviu Dragnea, iar actionarii sunt doar de fatada, interpusi.

Fostul președinte al PSD a vorbit in interviul acordat stiripesurse.ro si despre relatia dintre Liviu Dragnea si Sebastian Ghita. Ponta a spus ca la alegerile din 2016 a fost o intelegere intre cei doi, la care ar fi asistat personal. Liviu Dragnea i-ar fi propus lui Ghita sa-l ajute sa intre in Parlament, iar Ghita i-ar fi promis in schimb sa-l ajute cu RTV, televiziunea pe care o controleaza prin interpusi.

„Hai să ne înțelegem. Aia a fost o înțelegere între Dragnea și Sebi Ghiță. Și anume: Liviu Dragnea i-a spus lui Sebi Ghiță că mă lasă să-l ajut să intre și el în Parlament și Sebi Ghiță i-a spus lui Dragnea că îl ajută cu RTV. Eu am fost de față la această discuție. Ei fiind foarte buni prieteni, nu trebuia să-i pun eu în contact. Că după aia, după ce Sebi Ghiță, săracul, a fugit și Dragnea l-a păcălit, e o altă discuție. Dar a fost o înțelegere între un șef de partid și un proprietar de televiziune, din care trebuiau să câștige amândoi. Ca la toate înțelegerile cu Liviu Dragnea, a câștigat doar el”, a dezvăluit Victor Ponta, în interviul acordat ştiripesurse.ro.

Amintim ca in prezent Sebastian Ghita se afla in Serbia, unde a fost retinut dupa ce a fugit din tara, urmand ca statl roman sa-l extradeze.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

12208 vizualizari

  • +26 (28 voturi)    
    alo, s'aude acolo, la dna (Marţi, 5 septembrie 2017, 10:48)

    om simplu din multime [utilizator]

    "Suntem foarte mulţi care ştim în mod direct chestia asta. "
    ................
    ce mai stati, iaca martorii !
    multi, cum zice dottore.. si el nu minte. :-)
    • +5 (5 voturi)    
      Stim toti (Marţi, 5 septembrie 2017, 12:06)

      Frank777 [utilizator] i-a raspuns lui om simplu din multime

      dar daca actiunile sunt la purtator si purtatorul nu se prezinta niciodata la AGA ca sa apara semnatura lui pe o hotarare AGA si daca purtatorul nu ridica dividente nu se poate face legatura cu Dragnev.
      La alegerile din 2020 daca castiga un partid cinstit trebuie sa dea o lege simpla prin care sa se renunte la posibilitatea de actiuni la purtator.Cei cu offshoruri sa aduca certificat de la autoritatea de inregistrare si de la banca cine este beneficiar final .Daca nu aduc nu participa fiind descalificati.In fond problema este de siguranta nationala.Daca este Bin Laden proprietarul de la Tel Drum?
      • 0 (0 voturi)    
        Kovesi (Miercuri, 6 septembrie 2017, 13:31)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Frank777

        a facut afirmatia ca si in situatia in care actiunile sunt la purtator, ei pot afla cine este acea persoana.
        ramane doar sa asteptam finalizarea procesului, care s-a transformat intr-o saga aparent interminabila prin pensionarea acelei judecatoare, tanti Aglae.
  • +4 (4 voturi)    
    stiu toti.... (Marţi, 5 septembrie 2017, 11:18)

    sareta [utilizator]

    Da,stiu toti ,numai DNA Teleorman habar n-are ! Care o fi fost miza ,SIPA cumva ? Nemernicul infractor vrea sa ajunga si presedintele romaniei ...cine-l ajuta ? Ce fac parchetarii cu dosarele lui ascunse,de ce nu-l scot la defilare cu catuse ca pe Bica si Ridzi ? Halal justitie,facuta vraiste vorba lui Tudorel .
  • +4 (6 voturi)    
    In mediul bancar (Marţi, 5 septembrie 2017, 11:26)

    banel [utilizator]

    Toata lumea stie ca beneficiarul real este Liviu Dragnea.

    Oricum, mi se pare o magarie sa permiti contracte cu statul unei firme cu actiuni la purtator. Pai cum stii daca cel care controleaza firma nu este chiar reprezentantul statului?
  • +1 (3 voturi)    
    Cainele turbat,musca mana fostului stapan ? (Marţi, 5 septembrie 2017, 11:28)

    Plagarus [utilizator]

    Debarcat pt. incompetenta si fanfaronada penibila, Viorel cel fara de vreo profesie curata,se da mare grangur ?
    La munca bey "doctore " Comarnic !
    • +1 (1 vot)    
      muscatul (Miercuri, 6 septembrie 2017, 13:34)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Plagarus

      stapanului este, se pare, trasatura ideologica de prim rang in psd.
      sa nu uitam ca rolurile au fost inversate pana in 2015.
  • -5 (9 voturi)    
    cum anticipam... (Marţi, 5 septembrie 2017, 11:44)

    demaGOGU [utilizator]

    ...Ponta devine noul idol al (diviziei) Hotnews, desigur in urma unui proces atent de re-evaluare si fragezire prin care s-a ajuns la concluzia ca (mai) poate fi util Sistemului.
  • +8 (10 voturi)    
    Brasoave pontiste. (Marţi, 5 septembrie 2017, 11:47)

    Andradda [utilizator]

    Bineinteles ca Ponta si foarte multi altii stiu foarte bine ca TelDrum a fost si este firma sultanului penal Dragnea, la fel cum si Dragnea stie foarte multe despre escrocheriile lui Dottore.
    Astea sunt, doar asa, cotonogeli politicianiste care, la o adica, vor fi trecute la categoria ” declaratii politice” fara vreo valoare juridica.
    In afara de asta, cand Ponta ii face pe altii mincinosi, te bufneste rasul la cat de ipocrit poate sa fie. Mai are si tupeu sa vorbeasca despre ”chestii patologice”
    Cat despre copita zvarlita in botul lui Basescu, Ponta si-a mai dovedit inca o data ticalosia..
    N-o fi Ponta mai rau decat Dragnea, dar cu niciun pic mai bun. PSD-isti borfasi , corupti si mincinosi!
    Toti!
    • +3 (3 voturi)    
      Tainuire (Marţi, 5 septembrie 2017, 12:19)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      Nu exista legi impotriva acestei fapte?!
      Tot abereaza aiurea... de ce nu il da in gat daca stie asa multe?
  • -2 (6 voturi)    
    bravo dragilor (Marţi, 5 septembrie 2017, 12:01)

    xanti [utilizator]

    Ati ajuns sa il citati pe Ponta,disperare mare.
    • +3 (3 voturi)    
      Deci recunosti ca ... (Marţi, 5 septembrie 2017, 14:46)

      Alius [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      ...Tonta asta al vostru este un gunoi si un zero, da' voi l-ati sustinut mereu. Asa cum sustineti toate gunoaiele si toti hotii. Acum il sustineti pe Dracnea, dar cand o sa ciripeasca si asta, o sa incepeti cu: "Ati ajuns sa il citati pe Dracnea,disperare mare."
    • +3 (3 voturi)    
      Si mai mult decat atat (Marţi, 5 septembrie 2017, 21:17)

      wintershadow [utilizator] i-a raspuns lui xanti

      Ati ajuns sa preluati din Stiripesurse :))))) Acum ca va convine subiectul e foarte bun site-ul, nu?

      Va sugerez totusi sa mai preluati cateva idei:

      http://www.stiripesurse.ro/perspectiva-sociologica-sus-inerea-familiei-o-datorie-civica-morala-i-religioasa_1214686.html

      http://www.stiripesurse.ro/sa-mai-gandim---i-romane--te--_1215363.html

      http://www.stiripesurse.ro/exista-o-corelatie-intre-imigratia-din-tarile-majoritar-musulmane-predispuse-la-terorism-si-numarul-incidentelor-teroriste-in-europa_1214194.html

      Ia sa vedem, sau acum Stiripesurse devine iar site de raspandire a stirilor false?
  • +3 (3 voturi)    
    Pai daca-i asa, de ce nu faci un partid al tau (Marţi, 5 septembrie 2017, 12:13)

    Susufler0 [utilizator]

    si vii la de-a gata, cum ai facut o viata intreaga, Viorele ?

    "Partidul celor multi care stiu ca Tel Drum este al lui Dragnea" ! Ce bine suna !

    Faceti de un 5% ca sa intrati singuri in Parlament, sau cu o luna inainte de alegeri fuzionati prin absorbtie cu PSD, pt ca oricum Livache este bun si iarta (vezi cazul lui Zgonea si mai nou al lui Grindeanu) ?

    PS. Sictir !
  • +4 (4 voturi)    
    auzi bai nea viorel? (Marţi, 5 septembrie 2017, 12:56)

    alllx [utilizator]

    De cand ai tu aceste informatii? de ieri? de saptamana trecuta? sau de 10 ani?
    Hai, ai fost "procuror", ai o mica si vaga idee ca intri la tainuirea infractorului! sau complicitate?
    Stii la ce intra tzaranu', da? coruptie, spalare de bani, deturnare de fonduri, fals si uz de fals si lista poate continua!
    Stii ce pedeapsa primesc si tainuitorii/complicii? hai ca poti sa intrebi un amic avocat!
  • +1 (1 vot)    
    suspect (Marţi, 5 septembrie 2017, 13:07)

    ColdNews2013 [utilizator]

    pro romania e din noua grila pro? hehehe
    • +2 (2 voturi)    
      Or deschide moda partidelor "pay per view"! (Marţi, 5 septembrie 2017, 16:06)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui ColdNews2013

      :))
  • +3 (3 voturi)    
    Dragnea l-a întrecut (Marţi, 5 septembrie 2017, 17:53)

    batmanss [utilizator]

    pe Basescu chiar , după spusele lui VVP. Pinochio , regele mincinoșilor recunoaște mincinoșii de la o poștă. Nu mai avem nevoie de detectoare de minciuni , exista acum testul VVP, Victor Viorel Ponta.
  • +1 (1 vot)    
    Dubai (Marţi, 5 septembrie 2017, 18:28)

    Azra [utilizator]

    Dar va reamintiti cand prin ianuarie 2014 sau 2015 V.Ponta a fost dat disparut de mass media prin cluburi din Dubai, impreuna cu Sebastian Ghita?. Cred ca saptamana ce vine o sa se denunte si pe el.Din motive de curatenie politica.