Tariceanu, despre numirile procurorilor sefi: In acest moment sunt politizate, intrucat presedintii au fost oameni politici

de V.M.     HotNews.ro
Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 15:41 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Liderul ALDE, Calin Popescu Tariceanu, a declarat sambata, la Mamaia, ca in acest moment numirile procurorilor sefi "sunt politizate" avand in vedere faptul ca presedintele este un om politic, de aceea s-a propus excluderea acestuia din procedura, scrie News.ro. De asemenea, Tariceanu afirma trebuie respectat principiul separatiei puterilor, Parlamentul fiind responsabil de crearea legilor, iar Justitia de aplicarea lor.

Liderul ALDE, Calin Popescu Tariceanu, a fost intrebat, sambata, la Mamaia, ce parere are despre propunerea Consiliului Superior al Magistraturii ca Ministrul Justitiei sa fie exclus din procedura de numire a procurorilor sefi, si nu presedintele asa cum se prevede in Proiectul de modificare a legilor Justitiei si a apreciat ca acum sistemul este politizat.

"Propunerea pe care eu am facut-o, dupa cum stiti, este sa scoatem de sub influenta politica numirile procurorilor. Presedintele actual, fostul presedinte Basescu, presedintele Iliescu, presedintele Constantinescu au fost oameni politici. Numirile in acest moment sunt politizate si vrem sa le scoatem de sub factorul politic, aceasta este esenta propunerii", a declarat Tariceanu.

Acesta a afirmat ca trebuie respectat principiul separatiei puterilor in stat.

"Pana la urma, trebuie sa respectam principiul independentei si separatiei puterilor in stat. Puterea legiuitoare este Parlamentul. Justitia aplica legile, nu face Justitia legile. Nu pot sa fie si judecator si creatorul de legi in acelasi timp",  spus Tariceanu, care a mentionat ca declaratia sa nu exclude "un dialog constructiv", documentat.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

1381 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    bon... (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 15:48)

    liviu_ [utilizator]

    atunci sa se numeasca DOAR de membrii CSM, care membrii CSM sa se aleaga prin votul magistratilor...

    FARA interventia MJ, FARA interventia parlamentului!

    sunt 2 probleme in "logica" domnului "nu stau la coada"
    1 - presedintele A FOST om politic... parlamentul si MJ SUNT oameni politici
    2 - presedintele e ales nominal de popor SI sunt destule sanse sa fie de la alt pardit decat parlamentul... daca muti totu la parlament avem o frumoasa dictatura!
  • +25 (29 voturi)    
    cum era aia (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 15:51)

    athos64 [utilizator]

    Cum era vorba aia golaneasca: daca esti prost de mic, cand esti mare numa' te joci...
    • -7 (7 voturi)    
      e pt tine (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 17:01)

      demaGOCU [utilizator] i-a raspuns lui athos64

      dar e mai greu sa iti vezi propriile defecte
      • +3 (3 voturi)    
        In cazul tau, .. (Duminică, 3 septembrie 2017, 4:40)

        Alius [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

        ..nu exsta scuza: desi iti vezi propriile defecte, tu continui sa votezi cu hotii. Sau poate ca defectele tale nu-ti permit sa te descurci decat intr-o tara condusa de hoti si pentru hoti.
  • +8 (8 voturi)    
    Tariceanu e prost sau ne crede prosti ! (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 15:59)

    Idealistu [utilizator]

    Ministrul justitiei nu e numit politic, majoritatea parlamentara nu este politica ? E chiar idiot ?
    Pai sa trecem la monarhie si sa numeasca regele procurorii, ca tot la puscarie ajunge.
    • +2 (2 voturi)    
      tariceanu (Duminică, 3 septembrie 2017, 12:40)

      hamurabi [utilizator] i-a raspuns lui Idealistu

      Si asa ca un alt exemplu, chiar presedintele Curtii Constitutionale a fost membru PSD si el nu a fost ales precum presedintele ci numit !!
  • +9 (9 voturi)    
    Pai si ministrul justitiei? (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:22)

    mircea_cjn [utilizator]

    E pur politic, asa cum e intreg guvernul.

    Nici macar un argument de 3 lei nu esti in stare sa gasesti Caline Antoane Constantine Popescule Tăricene ?!
  • +4 (4 voturi)    
    !!! (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:22)

    Tibi. [utilizator]

    Incredibil ce tupeu ordinar are acest borfas (c tapalaga). Cum poti cu atat tupeu sa spui de presedinte (ales de vreo 6 mil romani) ca e om politic, dar sleahta de penali (alesi cu vreo 2-3 mil de obicei) care compun parlamentul sunt cum ar veni ne-politici si ei ar trebui sa faca numirile in justitie, cei mai cinstiti oameni din romania, raza de lumina a tarii in care trebuie sa avem incredere ca daca numesc ei sefii DNA o sa faca prapad coruptia si nu mai mor oameni cu zile asteptand decontarile CNAS-ul devalizat de oamenii lor.

    Pe unii oameni nici viermii nu ar merita sa ii manance dupa ce crapa. Tariceanu e seful categoriei.
  • +6 (6 voturi)    
    Da, da' ăștia se joaca cu noi (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:24)

    mr_mojo [utilizator]

    Ori io nu prea am chef să stau de jucăria unor oligofreni cu muci la nas.
  • +2 (2 voturi)    
    Ministrul e si el om politic (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:30)

    tiberius_p [utilizator]

    Ca parca ideea era ca procurorii sa fie numiti de CSM "la propunerea ministrului". In anumite situatii, cum este cea de fata, ministrul justitiei nu este decat o marioneta a partidelor cu majoritate in parlament. Si daca acea majoritate este formata din penali si corupti se duce de rapa tot aparatul justitiei. Vor fi "recomandati" numai procurori care le apara interesele meschine si trec cu vederea abuzurile.

    In Romania exista o traditie seculara de a conduce tara in stil oligarhic. Adica o adunatura de baroni/boieri/senatori/deputati reprezentand interese regionale se aliaza si controleaza totul. Asta trebuie sa inceteze. Presedintele este factorul de echilibru care poate limita puterea distructiva a coruptilor din parlament.
  • +3 (3 voturi)    
    Dar misistrul justitiei nu e politic bai Bwla? (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:44)

    remus2009xxx [utilizator]

    Asta cred ca ne duc cu mazarica pe toti.

    Fratilor!!!! e momentul, daca nu ii infruntam acum, mai incolo nu mai aveti ce apara, Romania va fi ceva gen Belarus: semi-dictatura,
    - in Spitale intri pe Pile,
    - job pe pile
    - chirie pe pile
    - medicamente pe Pile
    - acte pe pile
    - procese / verdicte pe pile
  • +3 (3 voturi)    
    Logica PSD (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:46)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    Are dreptate omul. Desigur, dreptatea lui este corecta pana dai de ratiune. Pai hai sa o luam logic:

    Avem premisele:
    - presedintele este om politic
    - el face numirile

    Concluzie: sunt numiri politice.

    Bun ! Hai sa continuam. Premise:
    - presedintele NU mai face numiri
    - conducerea CSM este numita politic
    - conducerea CSM serveste interesului politic celor ce l-au numit
    - CSM face numirile procurorilor

    Iar la matematica se stie:
    - daca A este paralel cu B
    - daca B este paralel cu C
    - rezulta A este paralel cu C

    Principiul congruentei nu?

    Pai daca CSM este numit politic... si CSM numeste procurori... pai atunci procurorii nu sunt numiti TOT politic? Conform logicii PSD, raspunsul este "nu". Si desigur ca fanaticii PSD aplauda si zic ce treaba buna a facut PSD...

    Ca sa nu existe numiri politice la DNA, DIICOT sau in alte parti, ar insemna, nu cum se asteapta toti sa zic, adica numire prin concurs, ca la fel de bine pot face rost de raspunsuri si apoi le dau unei marionete care sa le reprezinte interesele. Nu. Ca sa nu mai existe "numiri politizate" ar trebui ca POPULATIA sa faca numirea. Atunci intr-adevar nu ar fi nimic facut pe interes politic. Si asta este singurul caz...

    Dar da... praf in ochi pentru alegatori. Si normal ca va functiona. Sistemul educatiei a facut praf orice dram de ratiune in generatia de astazi.
  • +4 (4 voturi)    
    . (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 16:56)

    theo667 [utilizator]

    Da ,presedintii sunt oameni politici care nu poti fi independenti de partide. Un ministru al justitiei membru de partid propus de partid stiind ca oricand partidul il poate schimba este mult mai indicat sa aleaga procurorii. Si apropo domnu tariceanu un pic mai multa grija, vi se vede portofelul plin de ruble si desuurile rosii
  • +3 (3 voturi)    
    OH. (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 17:41)

    letsoc [utilizator]

    Vrajeala asta cu politica e ca aia din timpul comunismului , cu tarile nealiniate . Orice om de pe aceasta planeta face politica . Daca nu este inscris intr-un partid sau altul , cand isi exprima o parere face politica , politica sa . Tariceanu , acest mos Tagarta vorbeste pentru prostii lui , el stiind ca sunt destui , slava Domnului . Cu stima , NC .
  • +2 (2 voturi)    
    "Draga" Tradicene-Naraskin -Sterling (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 17:46)

    Rescator [utilizator]

    Dar tu ,Dragneev si Tudorel Toader,nefericitul si
    neavenitul ministru al "Justitiei" ce sunteti?
    Desigur,cu acte in regula,sunteti membri fondatori ai
    Statului Mafiot,de sorginte putinista,toti sunteti penali,
    hotomani si tradatori de tara.Nu stiu de ce serviciile de informatii dorm in bocanci si nu prezinta documente si fapte de inalta tradare,pentru care ai merita glontul de
    argint.
  • +3 (3 voturi)    
    asta-i senil (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 17:50)

    nahir [utilizator]

    deci, acuma sunt politizate, zice el pt. ca presedintii au fost oameni politici (pana la momentul alegerii de catre popor in functie).
    insa, daca vor fi numiti de ministrul justitiei, om numit politic ca ministru si membru al partidului castigator al alegerilor, atunci cu siguranta s-a respectat principiul separatiei puterilor in stat.
    curat murdar ipocrit, coane senile tradiceanu.
    pe cine crede asta ca prosteste?
  • +2 (2 voturi)    
    ce dobitoc (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 18:08)

    Europiu [utilizator]

    Sa-i spuna cineva cretinului asta sa-si mai tina gura din cand in cand, ca vorbeste ca sa nu adoarma.

    Si sa-i aminteasca, eventual, ca Presedintele Romaniei este ales prin vot direct si, ca sa ocupe functia, strange, de obicei, mai multe voturi decat e nevoie pentru a construi majoritatea parlamentara.

    Majoritate din care sus-numitul idiot Creticeanu face parte numai pentru abilitatea lui de a pupa in anumite locuri.
  • +2 (2 voturi)    
    CC al PCR la scos la inaintare pe Tari ca el duce (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 18:37)

    deval [utilizator]

    mai infoiat secera si ciocanul ?!!
    Dorneanu din CCR ce naiba a fost o viata ?
    Ciordache al vostru ce a fost si ce este ?
    Te pomenesti ca Dorel , cel propus de fantoma FSN-PCR numita ALDE, e independent ?!
    Poate in sensul asta, ca reprezinta o fantoma la alegeri, un partid populat dupa obtinerea a 5%din voturi care a fost populat dupa alegeri cu cei care s-au trezit alesi, cu oportunisti, klongorieni, serpilieni, dar cel mai consistent cu : puscariabili !!!
  • +3 (3 voturi)    
    depolitizati (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 18:47)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    si ccr-ul!))))
  • +2 (2 voturi)    
    Greata (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 18:59)

    rcaon.ro [utilizator]

    Dumnnezeule, cat de "murdar" si duplicitar poate fi acest personaj. Felul in care gandeste e intiparit pana in maduva oaselor, nu stiu ce l-ar mai putea schimba.

    E foarte trist ca ne conduce... inca.
  • +2 (2 voturi)    
    Da, ma, iar te-ai bagat in fata (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 19:11)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    "CSM are voie sa refuze motivat o singura propunere a ministrului de justitie". Nu e deloc politic.
  • +2 (2 voturi)    
    marlanie in costum (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 19:23)

    grunespferd [utilizator]

    Nerusinare crasa trantita nonsalant, à poignée, in fata publicului roman! O minciuna sfruntata si deocheata, dupa principiul prostimea crede orice, mai cu seama minciunile cu cat mai gogonate. Adica totul si oricine este pana la urma "politic", prin urmare, conform logiicii domnului Tariceanu, avem dreptul sa schimbam orice dupa cum vrem noi, dupa cheful majoritatii actuale, amenintata de puscarie, pentru ca parlamentul este organul suprem. Urmatoarea majoritate parlamentara poate vota unirea cu Rusia, asa la betie, si gata!

    Domnul T. omite ceva: organul suprem exista ca Romania sa functioneze. Nu invers. Tara si natiunea asta nu exista pentru organul grav bolnav momentan pe care il reprezinta perfect T.

    Incercand sa depasesc frustrarea accidentului istoric, ca un asemenea exemplar uman are o atat de mare putere politica in Romania, trebuie sa afirm ca individul asta nefast, sforarul povestii de groaza cu justitia in rol de femeie oarba violata de smecherasi parlamentari, ce incepe sa se intample, daca nu ne activam iarasi, trebuie neaparat oprit.

    Si de data asta cred ca ar fi bine sa mergem pana la anticipate.

    Parlamentul si guvernul actual sunt pur si simplu mafii care distrug Romania. Statul incepe sa fie captiv.
  • +2 (2 voturi)    
    Viziune ori prostie? (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 19:46)

    asavreau [utilizator]

    Eu aleg prostie plus impertinență.Tădătorul Tăriceanu a bocat mult mersul democratic al României.Înconjurat de o șleahtă hămesită se pretind liberali,în fapt a distrus ideia de liberalism luînd în brațe poiici dictate de la Moscova.
  • +3 (3 voturi)    
    Siguuuur ca da , presedintii sunt fosti (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 20:05)

    kokos [utilizator]

    oameni politici , si ministrul de justitie e apolitic , total neutru si echidistant!
  • +3 (3 voturi)    
    logica (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 20:23)

    puicaiotu421284528240537 [utilizator]

    in logica d.lui tariceanu ministrul justitiei care propune nu este si nu a fost om politic. asa este ?
  • +2 (2 voturi)    
    ceea ce spune... (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 20:41)

    astronaut [utilizator]

    tov, moliceanu e adevarat , dar ceea ce nu spune este ca , dansii vor sa controleze justitia adica sa spulbere separatia puterilor in stat dupa ''pricipiile'' enuntate si s-o subjuge politicului ! aici este ''cuiul lui Pepelea '' , dragi toarasi si pretini !
  • +2 (2 voturi)    
    face pe prostu (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 21:10)

    Dimijoarei_Obt [utilizator]

    pentru ca stie ca presedintele este votat direct de popor ! Tartiteanu de abia daca a fost votat de 6 per cent ! Este un neica nimeni !
  • +3 (3 voturi)    
    Tariceanu induce in eroare ! (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 21:21)

    Rahan5 [utilizator]

    Parlamentul ar trebuii sa faca legi obisnuite.
    Legile prin care se modifica atributiile presedintelui trebuie sa se faca numai PRIN SCHIMBAREA CONSTITUTIEI (doua treimi din Parlament sau Referendum).
    Ce vrea Tariceanu, este echivalent cu dreptul unei camere de a o desfinta pe cealalta !. Teoretic se poate : intr-o buna zi Camera Deputatilor se intruneste si poate hotari DESFINTAREA SENATULUI.
    Pana se intrunesc senatorii sa se opuna, votul lor devine nul datorita ca sunt deja desfintati ! Totul absolut Legal !
    Asa si Presedintele, ales (ca factor de hotarare, cu atributii etc) de catre popor prin alegeri, poate fi complet desfintat / reduse atributile peste noapte !.
    Deci in concluzie, pentru a reduce atruibutiile presedintelui ales de catre popor, ar trebuii intr-o Democratie schimbarea Constitutiei !
    Dar ce este normal la Tariceanu ?
  • +2 (2 voturi)    
    bah.... (Duminică, 3 septembrie 2017, 2:25)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    asta e prost? sa-i spuna dreac cineva ca intr-adevar aia au fost oameni politici, dar cand s-au/se cazeaza la cotroceni, oficial ar trebui sa fie impartial. Ministrul de Justitie face parte oricum dintr-un guvern politic care poate fi rasturnat cu circ asa cum s-a intamplat acum 2 luni.
  • +2 (2 voturi)    
    Of! (Duminică, 3 septembrie 2017, 7:38)

    nlln [utilizator]

    Sper sa apuc ziua cand acest " analfabet" politic, Tariceanu ,va disparea din viata publica.
    S-a intamplat pana si cu Udrea .....
  • +2 (2 voturi)    
    inca unu' (Duminică, 3 septembrie 2017, 8:55)

    CRMS [utilizator]

    Inca unul care vrea sa-i invete democratie pe americani: In SUA Procurorul General este numit de presedintele in functiune.
  • +1 (1 vot)    
    Un dobitoc (Duminică, 3 septembrie 2017, 15:28)

    Pac-pac [utilizator]

    Un tupeist fara obraz.
    Adica ministrul nu e om politic, ha? Carmen Dan a ajuns ministru pe merita, competenta, experienta si valoare unde este acum. O eroina care si-a ridicat conditia de la secretara de scoala de tara, la ministru de interne.
    Florin Ciordache, cel mai prost dintre caracaleni, asijderea...
  • 0 (0 voturi)    
    Acest idiot chiar se crede (Duminică, 3 septembrie 2017, 16:55)

    John M. [utilizator]

    al 2-lea om ca importanta pentru Romania.
    Mai gascane plin de ifose, ma intreb zilnic ce face justitia de nu te mai baga-n beci odata sa scapam si de tine asa cum am scapat si de ceilalti banditi care s-au perindat pe la putere.