UPDATE Maria Grapini, postare de Ziua Limbii Romane: "Sa decidem care este imagine castigatoare ca imagine propusa pentru a fi imaginea Romaniei" (sic)/ Europarlamentarul a sters ulterior postarea

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 31 august 2017, 17:23 Actualitate | Politic

Maria Grapini
Foto: Agerpres
Europarlamentarul Maria Grapini, cunoscuta pentru numeroasele greseli gramaticale facute in mesajele de pe Facebook,  a avut o noua postare devenita virala, chiar de Ziua Limbii Romane. Aceasta a publicat doua fotografii si mesajul: "Azi,de Ziua limbii romane as vrea sa decidem care este imagine castigatoare ca imagine propusa pentru a fi imaginea Romaniei.Pe primele doua locuri in ordinea voturilor au fost acestea:astept votul dumneavoastra pana la sfârșitul zilei.Spor la lucru!"

UPDATE 17.35 Postarea Mariei Grapini nu mai este disponibila pe Facebook.



Gafele de limba romana a europarlamentarului roman au dus chiar la lansarea "Grapinizer.com", unealta de "grapinizare" a textelor.

In septembrie 2015, Grapini  a primit o diploma de excelenta pentru eforturile neobosite de "promovarea limbii romane, a culturii si spiritualitatii nationale", acordate de Asociatia Culturala Constantin Brancusi din Timisoara.

Postarea de joi a atras peste 100 de comentarii, mentionam cateva:
  • "Eu votez imaginea imaginii imaginate de imaginația mea imaginara. Să ne trăiți, stimata doamnă, ca ne dați motive să ne amuzăm. Păcat că ăia din Parlamentul European nu știu română, că s-ar amuza și ei teribil."
  • "Doamna Grapini, ne-ați face un mare favor, celor care vorbim, și scriem corect românește, dacă v-ați da demisia, din viața publică, dar și de pe Facebook. Vă mulțumește un întreg popor care are cel puțin 4 clase școlare."
  • "Wtf, propoziția asta ar face să râdă ş-un copil de la clasa pregatitoare. Doamna Grapini, ăsta poate fi declarat un viol la adresa limbii române!"




Citeste mai multe despre   




















Articol sustinut de BRD Groupe Société Générale

Atelier de idei. Cum te ajuta tehnologia sa-ti faci mai mult timp pentru tine si planurile tale

Munca multa, stres, ore peste program, termene limita, sedinte lungi. Uneori, asa arata ziua de lucru a multora dintre noi. Din acest motiv e foarte important sa investesti in lucruri care te pot ajuta sa iti folosesti mai bine timpul petrecut la birou. Sa lucrezi mai bine, mai usor si mai repede poate insemna mai mult timp pentru tine si pentru cei dragi. Iti propunem, asadar, cinci directii care te pot ajuta pe plan profesional si personal.

7413 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    nota 4 (Joi, 31 august 2017, 17:32)

    newshot [utilizator]

    care ai votat-o?
    • +3 (3 voturi)    
      De ce? (Vineri, 1 septembrie 2017, 0:29)

      imi_pasa_de_romania [utilizator] i-a raspuns lui newshot

      Reprezinta poporul in fiecare sens al cuvantului.
      Am zis-o si in alt articol: asa conducatori, asa popor... nu degeaba auzi copii cu desteptofon fie furat, fie luat de "tati" dar care nu stiu sa lege doua cuvinte fara sa te zgarie pe urechi cu masacru literar in fiecare zgomot iesit pe gura.
  • +24 (24 voturi)    
    Aț-i scrs perfekt (Joi, 31 august 2017, 17:42)

    Ord [utilizator]

    noi votanți PSD v-ă ânțelegim.
  • +7 (7 voturi)    
    Grapini intre scrieri si scrieri si scrieri (Joi, 31 august 2017, 17:53)

    BjornTuroque [utilizator]

    Recomand articolul de mai jos. Lectura buna :)

    http://recorder.ro/maria-grapini-a-scris-un-roman-de-dragoste-cu-pasaje-copiate-de-pe-wikipedia/
    • +3 (3 voturi)    
      Este molipsitor? (Joi, 31 august 2017, 19:51)

      alibaba_zeul_meu [utilizator] i-a raspuns lui BjornTuroque

      Citez din articol:

      "Recent, Maria Grapini a anunțat pe Facebook că urmează să trimită la tipar ce-a de-a patra carte, „Mărturisiri”, cu prefața semnată de Mitropolitul Banatului."

      Screenshot:

      http://i.imgur.com/zOoBgPH.jpg
  • +15 (15 voturi)    
    Eu cred ca a sters-o din greseala (Joi, 31 august 2017, 18:00)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Cine stie pe ce o fi apasat si s-a sters. Nu cred ca si-ar fi putut da seama de prostiile scrise si sa o stearga din proprie initiativa :))
  • +12 (12 voturi)    
    psd nu se dezminte... (Joi, 31 august 2017, 18:05)

    mitocanu [utilizator]

    d-nule dragnea...ai numit un guvern psd/alde format doar din analfabeti si agramati, devotati insa cauzei...europarlamentarul grapini este chitesenta prostiei promovata de dvs in parlamentul european...nu cunoste nici o limba straina, dar limba romana bolborosita de acest personaj aduce a swahili...
  • +3 (3 voturi)    
    limba (Joi, 31 august 2017, 19:24)

    satelitu [utilizator]

    ma-sa are cratima, da' mama n-are cratima!
  • +5 (5 voturi)    
    grapini (Joi, 31 august 2017, 20:31)

    nahir [utilizator]

    ar trebui sa fie muza artistului plastic insarcinat cu transpunerea artistica a analfabetismului functional calare pe matura agramaticismului vanghelian.
    • +4 (4 voturi)    
      cred ca (Joi, 31 august 2017, 20:57)

      0rms [utilizator] i-a raspuns lui nahir

      muza unui artist insarcinat este de ajuns...
  • +4 (4 voturi)    
    Imi place... (Joi, 31 august 2017, 21:19)

    Godzillagrrr [utilizator]

    ... care este.
  • +3 (3 voturi)    
    limba europarlamentarului? (Joi, 31 august 2017, 22:17)

    Xristi [utilizator]

    "Gafele de limba romana a europarlamentarului roman"
  • 0 (0 voturi)    
    De veghe in lanul cu rime (Sâmbătă, 2 septembrie 2017, 5:42)

    cronicarul dupa ureche [utilizator]

    Printr-o noua postare europarlamentarul a tinut sa precizeze: Eu nu gresit limba romana nimic frumoasa este. Brusel. Salutari!".