Tudorel Toader, referitor la angajarea fiului sau pe postul de asistent universitar: Indeplinirea criteriilor de concurs poate fi observata pe pagina de internet a Universitatii

de Ariana Lazurca     HotNews.ro
Vineri, 11 august 2017, 0:11 Actualitate | Politic

Tudorel Toader
Foto: Facebook / Tudorel Toader
Dupa ce in spatiul public au aparut mai multe articole referitoare la ocuparea de catre fiul sau a unui post de asistent universitar la Facultatea de Drept a Universitatii "Alexandru Ioan Cuza" din Iasi, ministrul Justitiei sustine, intr-o postare pe pagina personala de Facebook, ca toate criteriile de concurs au fost indeplinite.

Totodata, Tudorel Toader a subliniat faptul ca toate criteriile de concurs au fost indeplinite, lucru ce poate fi usor observat si pe pagina oficiala a Universitatii "Alexandru Ioan Cuza". Mai mult, acesta scrie ca pentru ocuparea acestei functii, oricine are nevoie de titlul de doctor in drept.

"Fata de afirmatiile tendentioase, promovate in spatiul public, inteleg sa fac urmatoarele precizari: 
1. Ionut Alexandru Toader este notar public incepand din 2011, asistent universitar la Facultatea de Drept din cadrul Universitatii Petre Andrei din Iasi, incepand din 2013 si doctor in drept penal, din 2016. 
2. Postul de asistent universitar, scos la concurs, a fost publicat in Monitorul Oficial al Romaniei. 
3. Prin modificarea regulamentului de concurs a fost introdus un filtru suplimentar, pentru verificarea indeplinirii criteriilor specifice, cu speciala referire la doctoratele interdisciplinare. 
4. Indeplinirea criteriilor de concurs poate fi observata pe pagina de internet a Universitatii. 
5. Pentru ocuparea postului de asistent universitar este necesar titlul stiintific de doctor in domeniul drept!", a scris, pe pagina sa de Facebook, Tudorel Toader. 




Citeste mai multe despre   




















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

5996 vizualizari

  • +16 (18 voturi)    
    Inca un exemplu... (Vineri, 11 august 2017, 0:35)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De "legea e facuta sa fie respectata doar de prosti". Atata vreme cat ei fac legile, stiu cum sa le "respecte" la mustata cat sa le iasa ce trebuie. Cat despre Marea Prostime, aud cazuri unde prieteni care se lupta sa-si recupereze bani de la "firme de turism" falimentare, se agita sa obtina locuri de parcare, pierd zile sa inmatriculeze masini sau PFA si lista continua.

    Desigur, cand te cheama Tradiceanu, reusesti sa eviti coada si sa ajungi la ghiseu sau daca esti prezentatoare de stiri sa ajungi primarita. Si daca esti stilista ei, ajungi sa calatoresti prin tari pe banii prostilor. Nu mai zic de angajati MAI cu pensii mai mari decat salariile prietenilor mei + al meu la un loc pe luna.
    • -12 (18 voturi)    
      Cum explici ca a fost un singur candidat? (Vineri, 11 august 2017, 3:14)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      Cum explici ca a fost un singur candidat?

      Unde-s aia "fara pile" care sa candideze si sa faca de ras beizadeaua?

      A....sunt viteji ca Godina, pe feisbuci si cand dau cu nasul de un examen sunt oripilati ca trebuie sa cunoasca antonimul cuvantului ZBIR ? E crancena viata pentru #rezisti, galaxia asta e condusa de pesedoi si urmasi !
      • +8 (12 voturi)    
        Dvs va inscriati la concurs daca aflati ca (Vineri, 11 august 2017, 5:02)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        s-a inscris fiul ministrului ?!!
        • -7 (13 voturi)    
          DA. De doua sute de ori, DA ! (Vineri, 11 august 2017, 5:18)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui deval

          DA. De doua sute de ori, DA !

          Cine nu are nici macar "curajul" asta minimal, isi merita soarta, oricat de rea ar fi !
          • +5 (5 voturi)    
            postul a fost dat cu dedicatie pt Tudorel (Vineri, 11 august 2017, 11:13)

            Kivek [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            cei care nu s-au inscris au stiut ca postul e pt Tudorel in momentul cand s-a modificat regulamentul ca ala sa poata participa.

            universitatea poate sa faca ce vrea, cine sa-i controleze, ministrul PSD al educatiei ?
        • +1 (5 voturi)    
          DA (Vineri, 11 august 2017, 9:11)

          noi2013 [utilizator] i-a raspuns lui deval

          Da, te inscrii daca esti in stare si iti doresti postul! Eu am avut castig de cauza intr-o situatie absolut similara!
      • +14 (16 voturi)    
        stii cum a facut fisu lu nastase scoala in elvetia (Vineri, 11 august 2017, 5:17)

        Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        pe o bursa acordata unei singure persoane de catre cine trebuie. cind s-a terminat scoala s-au terminat si sursele ptr bursa. hai frate ca traim in romania si e la mintea cocosului.
      • +8 (8 voturi)    
        Ne va dovedi curand cat de sincer este (Vineri, 11 august 2017, 8:48)

        valll [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Pana acum a scaldat-o, ne-a tot tratat cu „topaieli”. Se apropie data (ora) cand va arata de care parte este, a escrocilor, sau a oamenilor corecti, prin ceeace trebuia sa dea publicitatii astazi. Daca nu mai amana din nou.
        In principiu, nu sunt de acord cu regula care impune ca doua rude apropiate nu pot functiona in Universitate. Dar, in contextul familiutzelor universitare care se practica de zeci si zeci de ani in special in Iasi, obicei care a naclait in mediocritate lumea academica ieseana, regula este necesara.
      • +8 (8 voturi)    
        probabil (Vineri, 11 august 2017, 9:24)

        CRMS [utilizator] i-a raspuns lui newlook

        Ca esti unul dintre aceia care si-a luat vreo licenta la Spiru Haret pe la 35 de ani si nu prea vezi logica ascunsa in mai multe afirmatii:
        1.Fiul promoveaza in facultatea unde tata este rector(stim cu totii cu e cu aoto-suspendarea la PSD)
        2. Criteriile de inscriere tocmai ce s-au modificat (doctorat interdisciplinar) a.i. numai unul singur sa corespunda.
        Probail ca dupa ce ai mancat multi colaci pe vremea lu' Ceausescu lucrile aste ti se par in regula si simple coincidente ca doar de' asa ai fost invatat ca se fac treburile. Povesteste chestia asta unuia de la universitate din Vest (hint: alea din tara lu' Putin nu sunt in Vest)
        • -7 (7 voturi)    
          Mai Godina, tu esti maica, militianule? (Vineri, 11 august 2017, 10:39)

          newlook [utilizator] i-a raspuns lui CRMS

          Mai Godina, tu esti maica, militianule?

          Ca prea esti destept ... de cinci ani esti destept si tot impingi cu coarnele in portile-examenul facultatii de militieni.

          Vad ca vorbesti de facultati terminate la 35 de ani. Pai, pe tine, mai Godina LGBT, te conduce la USRLGBT unul care e student (PRIMA STUDENTIE) la 46 de ani. Tu insuti, mai Godina, trudesti de cinci anisori sa intri la o facultate, da' nemernicii de pesedoi te-au intrebat antonimul cuvantului ZBIR si te-au picat din nou.

          Este ca te uiti ca la icoana, mai Godina, la cel ce a participat la un concurs si l-a luat? A, daca e pesedoi, l-a luat ca taticu' e ministru si i-a vandut subiectul cu antonimul cuvantului ZBIR, n-asa?

          Revenind, mai Godina, este ca ti-ar trebui cam 200 de ani ca sa intelegi macar ca "modificarea conditiilor" NU a fost in favoarea fiului de ministru pentru ca a largit aria de participare a posibilor candidati?

          Mai Godina, erai prea ocupat cu a cincea ratare a examenului la scoala de militieni si n-ai mai putut sa te faci asistent universitar, asa-i? Este ca daca participai, il faceai praf pe fiul ministrului, mai Godina?
          • +2 (2 voturi)    
            Nu stiu daca e Godina dar tu esti precis TT (Vineri, 11 august 2017, 13:56)

            cartofil [utilizator] i-a raspuns lui newlook

            sau odrasla lui de nivel Spiru Haret. Daca era ceva de capul ghertoiului, se ducea din prima la Universitatea Iasi, ca au mai fost concursuri din 2011, in fiecare an. Dar probabil taticu, stiindu-i nivelul, a facut o gainarie- l-a bagat la Spiru Haret, sa aiba vechime, dupa care, ajuns ministru si cu putere, i-a pregatit minutios ascensiunea. Ce tampenii spui, cum sa-l concurezi pe fiul tov. ministru ??? Tu stii cum decurge un concurs ??? E o proba scrisa in care odrasla ar putea sa afle subiectul mai repede cu o luna-daca taticul e prieten cu seful de comisie. Sa zicem ca nu, se desfasoara corect si beizadeaua ia 8 iar contracandidatul 9. Urmeaza proba orala unde fii sigur, beizadeaua va lua intotdeauna cu cateva zecimi in plus ca sa-l bata pe intrus. Proba orala nu poate fi contestata. Cine-i in comisie. Cei pe care-i baga Directorul de Departament si-i aproba Decanul si Rectorul. Crezi ca misca astia cand aud de-a face cu beizadeaua tov. TT ??? Iar tov. TT stie ca acum trebuie sa-l salveze pe infractorul condamnat definitiv Dragnea, ca altfel il face farame Latrina si apoi Dragnea insusi.
            • -2 (2 voturi)    
              Scenariile neputinciosului (Vineri, 11 august 2017, 16:50)

              newlook [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

              Foaie verde loboda :

              Scenariile neputinciosului: "c-o fi, c-o plezni ... mai bine ma culc si injur guvernul."
    • +6 (6 voturi)    
      Universitatea a modificat reguli pt Tudorel junior (Vineri, 11 august 2017, 11:10)

      Kivek [utilizator] i-a raspuns lui imi_pasa_de_romania

      e clar pt orice om normal ca Tudorel junior a primit acest post cadou pt ca tacsu e ministru in guvernul PSD.

      Au modificat regulile de asa zis concurs cu o luna inainte si el a fost singurul candidat pt ca toti ceilalti stiau ca nu merita sa participe
  • +10 (12 voturi)    
    Era "concurs"de dosare ... (Vineri, 11 august 2017, 5:05)

    deval [utilizator]

    Daca se inscriau riscau sa ramana si fara ce aveau daca aveau ceva de lucru.....
  • +11 (15 voturi)    
    familia de juristi profesori (Vineri, 11 august 2017, 5:07)

    vorbeste lumea [utilizator]

    tot o mizerie ... nu ne mai scapa nimeni ...
  • +9 (11 voturi)    
    Deci esti la fel ca ei ! (Vineri, 11 august 2017, 6:23)

    John M. [utilizator]

    Aveam impresia ca esti altfel decat gloata de impostori din PSD, dar nu te-ai putut abtine in a fi nici pesedist, nici roman smecher.
  • +7 (11 voturi)    
    n-a zis (Vineri, 11 august 2017, 8:11)

    nahir [utilizator]

    nimeni ca nu ar fi fost indeplinite toate conditiile de concurs, ci cum au fost indeplinite. asta e problema de morala, tov. ministru.
  • +4 (4 voturi)    
    domn titi, ingerasule! (Vineri, 11 august 2017, 8:32)

    Stapanu [utilizator]

    mare chestie, te-ai compromis! e drept, nu esti primul, asa face toata lumea, doar cf legii lui Ohm oameni suntem, nu?! acum e de dorit sa-ti faci o temeinica analiza launtrica de loialitate constitutionala & sa-ti iei rapid viteza unde-oi vedea cu ochii, out & away of the office!!!
  • +8 (8 voturi)    
    Demisia tov. ministru (Vineri, 11 august 2017, 9:04)

    mariusssss [utilizator]

    Ca ministru al justitiei trebuie sa fii si moral, nu doar legal.
  • +11 (11 voturi)    
    De fapt e invers (Vineri, 11 august 2017, 9:29)

    CezarN [utilizator]

    Nu Dorel ala mic a indeplinit conditiile de concurs, ci conditiile au fost schimbate sa "indeplineasca" dosarul lui Dorel.
  • +6 (6 voturi)    
    Asta s-a nascut pds-ist (Vineri, 11 august 2017, 9:44)

    Colebil Clinton [utilizator]

    Insa abia acum si-a dat seama.Trist personaj. Ca vremurile actuale.
  • +9 (9 voturi)    
    gura păcătosului... (Vineri, 11 august 2017, 10:33)

    tropotaru [utilizator]

    "Prin modificarea regulamentului de concurs a fost introdus un filtru suplimentar"

    qed

    Ramane ca DNA sa afle care a fost contributia tăticului la introducerea filtrului suplimentar.

    Si poate aflam din presă si cum a intrat mucosul ăla mic in impenetrabila castă a notarilor.
  • +8 (8 voturi)    
    fabrica de diplome Titu Maiorescu (Vineri, 11 august 2017, 10:38)

    T-Ora [utilizator]

    Ce nu spune dom' ministru e ca genialul sau ficior si-a obtinut doctoratul la vestita fabrica de diplome Titu Maiorescu.
    Cand e ceva de capul unui absolvent care se vrea cadru didactic la Universitatea Cuza se presupune ca e capabil sa faca un doctorat intr-o universitate decenta cu un conducator de doctorat decent. Nu-i cere nimeni sa vina cu diploma de doctorat de la Oxford, dar....da-o naibii de treaba: vii cu hartia igienica de la Titu Maiorescu si vrei sa predai la Cuza in Iasi!
    • -9 (9 voturi)    
      E singurul care a participat, maica ! (Vineri, 11 august 2017, 11:06)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

      E singurul care a participat, maica !

      O fi adevarat ce spui matale acolo, da' daca in tarisoara aia ai acceptat sa dai diplome la Titu Maiorescu, suporti si consecintele.

      Dar INCA O DATA : vaicareala asta e neavenita, maica ! Fiul ministrului a fost singurul participant la examen.
      Aia destepti, cu IQ-ul 249+ NU AU PARTICIPAT la concurs. Erau ocupati cu pokemonii, cu telefonul cu luminita, #rezistau la pesedoi (ca ii pun astia sa gaseasca din patru posibilitati antonimul cuvantului ZBIR), racnesc prin piete...toti sunt coplesiti de activitati d'astea, intelectuale ... nu au timp de examene. Si daca au, nu iau, nici macar la a cincea incercare, precum liderul vostru, GODINA !
    • +4 (4 voturi)    
      Titu Maiorescu, Spiru Haret..... (Vineri, 11 august 2017, 14:03)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui T-Ora

      Printre universitatile astea de tomberon traieste genialul fiu al tov. ministru. Cu asa tovarasie, desi taica-sau este prof. la Univ. Iasi, este clar ca ala micul nu-l duce capul. Ca sa fiu sincer, cred ca nici pe taica-sau, pe vremea lui se intra la drept doar cu dosar de cadre avizat de judeteana de partid-omul si locul, puteai fi prost gramada dar daca te vrea partidul..... TT probabil ca a fost un pres ascultator al Partidului Comunist Roman. Acum, drept rasplata, este pus ministru. Si ca orice P$D-ist cu cap, isi chiverniseste urgent familia.
      • -2 (2 voturi)    
        Valabil si pt newloc (Vineri, 11 august 2017, 18:04)

        vitan.sandu [utilizator] i-a raspuns lui cartofil

        Nu stiu exact cum o fi la Titu, dar poti afla si matale ca, una din cele mai bune scoli doctorale de drept se afla la Nicolae Titulescu. Asta pentru ca vorbesti fara sa cam stii de astia privatii. Sunt oameni, juristi de mare valoare care nu au mai avut loc pe la alea de stat. Sau i s-a cerut dascalului sa se ocupe de hartoage, incat a plecat a lehamite spre ale astia, Titulescu, poate si Maiorescu. Asa ca, si matale vorbesti fara sa stii.
  • +6 (6 voturi)    
    UAIC nu respecta standardele profesionale (Vineri, 11 august 2017, 10:57)

    Habermas [utilizator]

    Mai precis, le impinge mai incolo pentru a face loc nepotismului.

    In caz ca cineva se mira de ce nici macar UAIC (din toata Romania) nu a reusit sa ajunga in top 500 mondial (ce sa mai vorbesc de top 100, unde ar trebui sa tinteasca) desi au trecut 28 de ani de libertate din '89 ... uite exact din cauza modului in care se comporta aici UAIC.

    PS. ... si nu mai UAIC. dar de la
  • +6 (6 voturi)    
    PS - continuare (Vineri, 11 august 2017, 11:00)

    Habermas [utilizator]

    ... si nu numai UAIC. Dar de la UAIC am pretentii pentru ca este cea mai veche universitate Romaneasca (re-fondata in 1860) si pentru ca este din Iasi, orasul in care s-a nascut Romania moderna, orasul care s-a sacrificat pentru unire. Dupa cum vedem, s-a sacrificat ca sa-i ia fata cultura turco-tiganeasca de Bucuresti, care acum face legea in Romania.
  • +5 (5 voturi)    
    Imoralitate (Vineri, 11 august 2017, 11:30)

    Csaby [utilizator]

    Cu un asemenea ministru al justitiei halal justitie se va face in Romania. Intr-un stat civilizat in asemenean conditii un ministru care-si favorizeaza fiul pleaca de buna voie prin demisie de onoare. Asemenea oameni fac legi in Romania. Cata credibilitate mai poate avea un asemenea ministru ? Cica lucreaza la noile legi ale justitiei ?
  • +6 (6 voturi)    
    ... (Vineri, 11 august 2017, 12:11)

    a.nonim [utilizator]

    100% legal, 0% moral. 100% Romania.