Atac dur al senatorului PNL Daniel Zamfir la Isarescu: "Nu ti-e rusine?", l-as intreba, daca l-as banui ca mai are vreo urma de rusine

de RH     HotNews.ro
Luni, 7 august 2017, 11:53 Actualitate | Politic

Senatorul PNL Daniel Zamfir a lansat luni un atac dur la guvernatorul BNR, Mugur Isarescu, pe care il acuza ca ia apararea bancilor care s-ar fi sustras de la plata impozitului pe profit.

Zamfir pleaca de la raspunsul dat de Isarescu la cererea sa oficiala de a primi lista celor 31 de banci care, potrivit ministrului Finantelor, n-au platit nici un impozit pe profit in ultimii cinci ani.

"Dl Isarescu face din nou trimitere la Legea care l-a tulburat profund: Darea in plata! Nu legea i-a ajutat pe imprumutatii in pragul dezastrului, zice Guru, solutionarea situatiilor dramatice a venit in urma simplului sfat dat de el ca oamenii sa negocieze cu bancile. "Nu ti-e rusine?", l-as intreba, daca l-as banui ca mai are vreo urma de rusine! Toate negocierile cu bancile de pana la aparitia Legii n-au fost altceva decat noi mijloace de a-i impovara si mai mult pe imprumutati, in beneficiul bancilor", scrie Zamfir intr-un comunicat de presa.

Zamfir mai spune ca "e nevoie de o analiza profunda a Parlamentului in legatura cu echipa din fruntea BNR si din perspectiva competentei si din perspectiva jocurilor pe care le practica" si cere modificarea statului BNR "astfel incat sa raspunda si ei, initiatii, pentru faptele lor".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6565 vizualizari

  • 0 (42 voturi)    
    zamfir (Luni, 7 august 2017, 12:03)

    bogdan1477 [utilizator]

    Orban ar trebui sa scape urgent de cretinoizi gen Zamfir, daca vrea sa fie altceva decit un PSD vopsit nitel altfel.
  • +7 (21 voturi)    
    totusi, care a fost raspunsul lui Mugurel? (Luni, 7 august 2017, 12:03)

    demaGOGU [utilizator]

    [la cererea ptr lista cu cele 31 de banci care nu au platit niciun impozit in ultimii 5 ani]

    banuiesc ca nu a fost extrem de forthcoming.
    • -6 (6 voturi)    
      Cat vrei? (Luni, 7 august 2017, 13:25)

      provest [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Asta o sa-l intrebe Mugurel pe Zamfir si subiectul va reveni sub pres!
    • -2 (2 voturi)    
      poate raspunde Manole si la intrebarea (Luni, 7 august 2017, 18:41)

      kkciosuldelahamangia [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      reluata de mai multe ori pe TVR la emisiunea Viata Satului: de ce Romania e singura tara din U.E. fara o Banca Agricola ?
  • -2 (12 voturi)    
    Ooooh! (Luni, 7 august 2017, 12:08)

    Evq [utilizator]

    Întoarcerea atacului dur :))
  • +9 (39 voturi)    
    zamfir+pipernea+olguta+codrin = (Luni, 7 august 2017, 12:11)

    loveparade [utilizator]

    acelasi aluat, aceeasi gargara nesimitita, aceleasi texte gretos de populiste, acelasi public target, acleasi jumatati de adevar regurgitate pana la dementa
    • -1 (21 voturi)    
      subiectul este Isarescu, nu Olguta!!! (Luni, 7 august 2017, 12:29)

      gic [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      care jumatate de adevar mai nesimtitilor?
      vorbesti de jumatati de adevar, dar deviezi discutia catre alte pramatii!

      toti sunt niste oportunisti fara niciun pic de bun simt

      spune ce a facut Isarescu in favoarea clientilor bancilor!

      in schimb a protejat un sistem mafiot bancar, niste camatari acoperiti de lege
      • +7 (23 voturi)    
        depinde care clienti? (Luni, 7 august 2017, 12:45)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui gic

        Si aia cu depozite la banca tot clienti sunt. Si rolul lui Isarescu e sa apere deponentii, nu iresponsabilii care-si iau credit pe 30 de ani fara sa priceapa conditiile de creditare.
      • 0 (8 voturi)    
        haha (Luni, 7 august 2017, 13:07)

        jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui gic

        ai luat si un un imprumut si nu vrei sa-l mai dai inapoi de esti asa inversunat? :))))) voteaza USL in continuare si scapi si de credit, parol!
        • -1 (7 voturi)    
          2+2 neuroni (Luni, 7 august 2017, 14:13)

          gic [utilizator] i-a raspuns lui jeanvaljeanro

          Nu am luat si nu am luat niciodata vreun credit, ca sa dormi mai linistit. Si nici nu voi lua in conditiile de la noi. Acum nici nu mai am nevoie. Nu sunt nici bugetar.

          Nu este vorba aici doar despre darea in plata, e vorba de ce se intampla in tot SISTEMUL BANCAR

          Cum recunosti mai nou idiotii de generatie noua de pe HN (pe cei gen Mazeta e prea evident):

          1. daca-l ataci pe Isarescu esti PSD-ist,
          2. daca esti nemultumit de imigratie si UE, esti PSD-ist si rusofil;
          3. daca nu inghiti corectitudinea politica, progresismul esti medieval, PSD-ist si rusofil...pana la sfarsitul zilei, evident, ajungi si legionar

          Poate cei doi neuroni ai vostri vor intelege ca nu exista doar bine si rau (UE, corporatii, USA vs Rusia, USL, etc)

          Si avem voie sa-i criticam si pe unii si pe altii.

          p.s. cred ca am fost la mai multe mitinguri impotriva comunistilor, FSN, PDSR, PSD si USL decat tine.. tinand cont ca am fost cam la toate

          asa ca pupa-l in fund in continuare cu spor pe Isarescu al vostru, doar pentru ca unii au luat din prostie credite aiurea
    • +4 (14 voturi)    
      si? (Luni, 7 august 2017, 12:30)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui loveparade

      ce legatura are ce zici tu cu cele 31 de banci? Totusi, nu esti curios sa afli care sunt? Daca sunt?
      • +5 (9 voturi)    
        cele 31 de banci (Luni, 7 august 2017, 12:45)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Cele 31
      • +7 (19 voturi)    
        cele 31 de banci (Luni, 7 august 2017, 12:49)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        Cele 31 de banci nu au platit impozit pe profit pentru ca au fost pe pierdere. Ca orice societate comerciala. De exemplu BCR, una din marile banci de la noi, a fost pe pierdere pina-n 2014 inclusiv. Banca Romaneasca pina-n 2015. BT a avut profit in fiecare an, inclusiv in 2009. Fiecare banca a avut pierderi direct proportionale cu gradul de inconstienta din perioada de boom.
        • +3 (5 voturi)    
          orice banca inregistrata in Romania (Luni, 7 august 2017, 13:17)

          bancher [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

          plateste o cota de profit de 16% , ca orice alta societate romanesca. Exceptie fac BNR (care plateste 85%) si sucursalele bancilor straine, care nu platesc nimic. Sucursalele sunt dezmembraminte fara personalitate juridica si profitul se contabilizeaza la firma mama din strainatate, ele nu incheie cont de profit si pierdere. Poate la astea se referea Piperea, dar nu e vina BNR aici, asta e legislatia europeana.
          Oricum sucursalele bancilor straine sunt putine, cele mai mari sunt inregistrate aici (Erste, BRD, Raiffeisen, B Transilvania, BancPost, Unicredit-Tiriac). Astea platesc impozit pe profit (daca au profit , bine inteles).
          • +1 (3 voturi)    
            Esti sigur? (Luni, 7 august 2017, 13:52)

            bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

            Esti sigur ca sucursalele bancilor straine nu platesc nimic? De exemplu ING e sucursala de banca straina. Oare nu plateste profit in Romania? M-as cam mira sa fie asha...

            De aici:
            http://www.zf.ro/banci-si-asigurari/ing-romania-profit-brut-de-565-milioane-lei-in-2016-in-crestere-cu-44-16186909
            reiese ca ING Romania a facut profit in 2016 de 565 mil lei. Si n-as crede ca statul Roman n-a perceput impozit pe profit...
  • +1 (19 voturi)    
    Subminarea economiei nationale (Luni, 7 august 2017, 12:36)

    benicio [utilizator]

    Eu m-as intreba la modul cel mai serios daca senatorul Zamfir nu poate sa fie acuzat de subminarea economiei nationale. Suntem deja in al nu stiu catelea an in care sistemul bancare este tinta unor atacuri venite dinspre Parlament, cu concursul unor personaje dubioase ca acest Zamfir sau ca avocatul Piperea. Care sistem bancar n-o fi el usa de biserica (dar in ce tara e?), insa o destabilizare a lui va avea repercusiuni asupra intregii economii. Ca asa e economia structurata, ne place sau nu. Cui nu-i place sa se duca in Coreea de Nord.
    • +2 (2 voturi)    
      nu (Luni, 7 august 2017, 13:08)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      subminarea economiei nationale nu mai e in noul codul penal "modern"!
  • -2 (18 voturi)    
    DAREA IN PLATA (Luni, 7 august 2017, 12:36)

    jidanul [utilizator]

    In prezent sunt banci in Romania care au depasit cu mult termenul in care trebuiau sa accepte darea in plata pentru cei care au platit o parte din credit si le-au fost executate silit si proprietatile, practic banca recuperandu-si integral banii. O astfel de banca este OTP-ul care are termene depasite si de 3, 6 si 9 luni. Asa ca guvernatorul-tradator sa se care la pensie ca a distrus sanatatea si viata a sute de mii si milioane de romani si a distrus siguranta financiara a romanilor si implicit a pus in grav pericol siguranta financiara a Romaniei. Dupa nenorocitul ala de Basescu care ne-a dus inapoi cu 10, 15 ani cu taierile de salarii, cu inchiderile de spitale si terenurile de fotbal in panta facute de Udrea, Mugur Isarescu este la fel de vinovat ca Basescu, pentru ca a permis bancilor, c.a.r.-urilor si i.f.n.-urilor sa-i jefuiasca si sa-i talhareasca pe clientii bancari romani. Isarescu nu are rusine, el are doar o lacomie paranoida si tradare.
    • +2 (18 voturi)    
      responsabilitatea la romani (Luni, 7 august 2017, 12:53)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      Tipic romanesc. Semnezi ca oaia contract de credit pe 30 de ani, eventual si cu un pachet de cafea la doamna de la ghiseu ca sa-ti puna brutul in loc de net, si principalul vinovat e Isarescu. Tu esti cel mai frumos, destept si devreme-acasa. Cit pricepi din taierile de salariu ale lui Basescu, atit pricepi si din sistemul bancar. Milogul tipic romanesc care freaca menta toata viata asteptind sa vina statul sa-i dea serviciu, casa, masa.
      • +2 (2 voturi)    
        alt tipic romanesc (Luni, 7 august 2017, 16:14)

        luavardna [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        A semnat ca oaia pentru ca ciobanul, in loc sa fie pe pasune, cu mioarele, era in plantatia de vie. La o friptura cu lupii.
    • +2 (6 voturi)    
      haha (Luni, 7 august 2017, 13:10)

      jeanvaljeanro [utilizator] i-a raspuns lui jidanul

      cel mai amuzant comentariu. hai, plateste creditul conform contractului si scadentarului si mai discutam. in rest ai cam mult tupeu pentru un rau platnic! te-ai molipsit de la uselisti? :))
  • +2 (16 voturi)    
    DIP la Mugurel Constatin Isarescu (Luni, 7 august 2017, 12:39)

    Fides [utilizator]

    El guvernator pe viata nici acum nu realizeaza ca legea darii in plata este constitutionala si produce efecte, pe impreviziune. Trebuie intrebat de presa de ce nu intelege acest fapt? Darea in plata este o lege, este legala.
    Cred ca cel pe jumatate pensionar, full imortal BNR, trebuie dat de urgenta in plata, nu de alta dar e mult prea mult pentru acest popor.