Ciolos, limbaj neobisnuit de dur la adresa lui Dragnea si Tudose: Sa explice de ce coalitia PSD-ALDE a mintit fara scrupule oamenii anul trecut

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 3 august 2017, 16:16 Actualitate | Politic

Postarea Dragnea septembrie 2016
Foto: Facebook - Dacian Ciolos
Fostul premier Dacian Ciolos a publicat pe Facebook scrisoarea pe care o primea de la Liviu Dragnea in septembrie 2016, in care seful PSD il chema pe acesta in parlament sa explice "intentia ingrijoratoare" a guvernului de a plafona indemnizatiile de crestere a copiilor. Ciolos subliniaza ca, "folosind aceeasi masura a PSD este, evident, momentul ca actualul Premier sa fie chemat in Parlament, sa explice ce are de gand cu pensiile, cu indemnizatiile pentru cresterea copilului, cu taxele, cu bugetul tarii in general".

Ciolos foloseste in postare un limbaj neobisnuit de dur pentru el, spunand ca liderii Puterii trebuie "să explice de ce coaliția PSD-ALDE a mințit fără scrupule oamenii anul trecut, când au promis și au trecut prin Parlament lucruri care erau evident neaplicabile".

Ministrul Muncii Lia Olguta Vasilescu a declarat ca indemnizatiile pentru cresterea copiilor vor fi plafonate un maximum de 1800 euro pe luna, intentie confirmata si de liderul ALDE Calin Popescu Tariceanu, dupa ce PSD si PNL au eliminat plafonarea acestora in Parlament anul trecut.

"Din ciclul dacă doriți să revedeți: unii lideri politici au o capacitate de anticipare surprinzătoare! Iată ce scria domnul Dragnea într-o scrisoare deschisă în 8 Septembrie 2016. Folosind aceeași măsură a PSD este, evident, momentul ca actualul Premier să fie chemat în Parlament, să explice ce are de gând cu pensiile, cu indemnizațiile pentru creșterea copilului, cu taxele, cu bugetul țării în general.
Și, mai ales, să explice de ce coaliția PSD-ALDE a mințit fără scrupule oamenii anul trecut, când au promis și au trecut prin Parlament lucruri care erau evident neaplicabile. Este în primul rând o datorie față de cei care i-au votat" a scris Ciolos joi.



Ce scria pe Facebook Dragnea in septembrie 2016, alaturi de o fotografie in care tine un bebelus in brate: "Dintre toate problemele care sunt de rezolvat in Romania, actualul guvern a ales sa evidentieze ca indemnizatiile pentru cresterea copiilor sunt cam mari?!!! Sa fie oare o greseala a acestui guvern neserios? Sau este chiar parte din programul lor de guvernare sa le scada? Indiferent care varianta este, va asigur ca, din decembrie , PSD-ul o sa le readuca la valoarea lor corecta. Le-am crescut dupa ce Basescu le-a taiat in 2012 si o vom face din nou!"

Textul scrisorii lui Liviu Dragnea din 2016:

"Domnule Prim Ministru,
In ultima perioada au aparut in spatiul public mai multe semnale alarmante privind intentia Guvernului de a lua o serie de masuri ingrijoratoare, cum ar fi #plafonarea #indemnizatiilor pentru cresterea copilului, majorarea taxelor pentru cei cu activitati independente prin schimbarea radicala a Codului Fiscal. As vrea sa subliniez cat se poate de clar ca ma opun categoric acestor masuri, pe care le consider extrem de daunatoare si contrare actiunilor care ar trebui intreprinse pentru relansarea activitatii economice din Romania.
Mai mult decat atat, exista o intrebare chiar mai ingrijoratoare decat cele de mai sus: Intentia Guvernului de a lua astfel de masuri are cumva la baza o inrautatire a indicatorilor economici in tara noastra? Din acest motiv, va rog sa prezentati de urgenta in fata camerelor reunite ale Parlamentului un raport privind situatia economica reala a tarii, inclusiv nivelul de colectare a taxelor, deficitul bugetar, deficitul de cont curent, deficitul comercial si cresterea economica estimata care sta la baza executiei bugetare.
Totodata, consider ca este absolut necesar sa avem o pozitie clara din partea dumneavoastra cu privire la intentiile reale ale Guvernului, intrucat informatiile contradictorii care vin, in mod direct sau indirect, din partea membrilor executivului genereaza confuzie si ingrijorare in randul investitorilor, salariatilor si al tuturor celorlalti cetateni.
Cu stima,
Liviu Dragnea
Presedintele Partidului Social Democrat"


Lia Olguta Vasilescu a declarat duminica, la Antena 3, ca Guvernul va "intra cu celeritate" si in indemnizatiile pentru cresterea copilului, astfel incat acestea sa fie plafonate la un maximum de 1.800 de euro pe luna, urmand ca in aproximativ doua saptamani sa fie adoptata o OUG prin care sa se reglementeze aceasta chestiune, potrivit News.ro.

"Vom intra cu celeritate si in aceste indemnizatii. S-au lucrat deja toate variantele, am ajuns la varianta finala, in sensul ca vom plafona indemnizatia la maxim cat exista in Europa la ora actuala, adica 1.800 de euro, cat are Germania. Peste 1.800 de euro nu mai poate sa ia nimeni", a spus ministrul Muncii, intrebata despre indemnizatiile pentru cresterea copilului.


Citeste mai multe despre   






















30980 vizualizari

  • +13 (19 voturi)    
    la adresa P$D sau despre P$D asa se Vorbeste ! (Joi, 3 august 2017, 16:27)

    un domn [utilizator]

    este ceva Absolut Normal !, nu mi se pare neobisnuit de dur, Interlocutorul Da Calitatea !
    • 0 (0 voturi)    
      PSD castiga alerile cu MINCIUNI (Vineri, 4 august 2017, 16:22)

      Gryphus [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      cum e mai bine, sa castigi alegerile ca PSD prin minciuni si denigrarea adversarilor politici la televiziunile PSD_iste sau sa incerci tot timpul sa spui adevarul dar sa pierzi alegerile si sa ramai in opozitie.

      Ciolos si PNL ar trebui sa invete tehnica castigarii alegerilor de la PSD pt ca altfel vor fi in opotizie inca 20 de ani
  • +32 (38 voturi)    
    Asa este (Joi, 3 august 2017, 16:30)

    poatedapoateba [utilizator]

    Dupa un an de minciuni sfruntate, e timpul ca Dragnea si clica lui sa plateasca pentru aceste minciuni si calomnii.

    Cu borfasii nu trebuie sa ne purtam cu manusi.
    • -25 (25 voturi)    
      Minciunile astea le vor români, (Joi, 3 august 2017, 17:42)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui poatedapoateba

      doar le-au votat, clasa politică ar face bine să găsească pe cineva capabil să le transforme într-o realitate economică sustenabilă. Să zici că nu se poate e ușor.
      • +13 (15 voturi)    
        faci (Joi, 3 august 2017, 18:26)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        pe prostul si nu-ti sta bine.
        cand au votat romanii nu stiau/nu credeau ca sunt minciuni.
        s-au dovedit a fi minciuni in mai putin de un an de la alegerile din dec. 2016.
        ceea ce faci incercand sa muti responsabilitatea lui dragnea si a psd, pe umerii alegatorilor si ai intregului popor (ca doar au castigat alegerile) este sa-l acuzi pe cel mintit, de minciuna.
        • -4 (4 voturi)    
          Votul este dat pentru minciuni! (Joi, 3 august 2017, 19:32)

          Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Pentru ce să votezi adevărul, deja ai parte de el.
        • +4 (4 voturi)    
          si totusi nu chiar (Joi, 3 august 2017, 20:06)

          paniri [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          "cand au votat romanii nu stiau/nu credeau ca sunt minciuni." - cand un barbat face promisiuni unei femei, promisiuni ce clar depasesc puterile lui (bijuterii, excursii scumpe etc.), oare nu este si femeia aia vinovata de ceva? sa-i spunem naivitate exagerata, daca nu chiar prostie?
          discursul PSD in campanie a fost unul nationalist - romanii sunt deosebiti (mai grozavi decat altii), romanii sunt niste biete victime ale occidentalilor ca doar Ciolos de aia a fost pus, sa ajute vesticii sa praduiasca tara asta amarata (pe bune, unii chiar credeau asta!) (si cu asumarea raspunderii cum ramane?! ca doar padurile NOI ni le-am taiat, nu au venit austriecii sa ne cotropeasca sau sa ne ameninte ca daca nu le dam lemnul nostru ne fac...). cum ii poti numi pe oamenii care pleaca urechea la un astfel de discurs?!
          intotdeauna raspunderea unui lider votat de oameni cade pe umerii poporului care l-a ales! daca nu vezi asta nu poti progresa niciodata pentru ca intotdeauna va fi altcineva de vina pentru greselile pe care de fapt le faci tu.
          nici nu mai intru in analiza psiho-sociologica care spune ca narcisismul liderilor reflecta narcisismul poporului care i-a votat pe acei lideri. mentionez doar ca patriotismul este considerat de filosofi ca fiind echivalentul respectului de sine, in timp ce nationalismul echivalentul narcisismului.
      • +7 (7 voturi)    
        PSD-ul nu a fost si nu este un partid pregatit (Joi, 3 august 2017, 18:49)

        ty [utilizator] i-a raspuns lui Con_stan_tin

        pentru o buna guvernare.
        • +1 (1 vot)    
          ba da (Joi, 3 august 2017, 23:43)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui ty

          au fost, sunt, si vor fi pregatiti
          pentru ce, (prietenii stiu)

          ps: v-am dat (+) desi ati folosit cuvantul "partid" - EI nu sunt asta
  • +20 (34 voturi)    
    Limbaj neobisnuit de dur (Joi, 3 august 2017, 16:33)

    MinDepous [utilizator]

    "Ciolos foloseste in postare un limbaj neobisnuit de dur pentru el"
    Asta e stire? Sunteti atat de sensibili, panselutelor?

    Cand vorbeau mai ieri cine stie ce "star-uri" ca-n ultimul sant din mahala, nu vi s-a parut "neobisnuit", "deosebit" sau "excesiv" de dur?

    Asta e titlu de stire? Vai de capul nostru... Aia conta, ca era "neobisnuit de dur" limbajul fostului premier, nu ca ne mint astia-n fata pe toti si isi bat joc de tara...
    • +5 (5 voturi)    
      deturnarea atentiei de la subiect (Joi, 3 august 2017, 16:47)

      natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      tocmai il laudam pe Miky pentru "schimbarea de atitudine", dar vad ca e ordin pe unitate de fapt
      • -1 (3 voturi)    
        Micky? (Joi, 3 august 2017, 17:58)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

        Nu inteleg.
    • +1 (11 voturi)    
      titluri de cancan (Joi, 3 august 2017, 17:14)

      Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

      Au impact emotional si ii fac pe gugustiuci sa dea clickuri.
      • +12 (14 voturi)    
        gugustiuci !!!? (Joi, 3 august 2017, 17:55)

        sipu [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        sunt aia care au crezut ce a promis psd-ul ..................
        • +1 (1 vot)    
          de acord :)) (Vineri, 4 august 2017, 11:16)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui sipu

          .
      • -1 (5 voturi)    
        Gugustiuc, parol! (Joi, 3 august 2017, 18:03)

        MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

        Noh, admit, am gugustiugit aici cu 2 maini, nu alta. :D

        In alta ordine de idei, nu de-aia am verificat stirea, ca scria "limbaj dur". Am vrut sa vad despre ce-i vorba, pentru ca nu-l stiam pe Ciolos sa acuze pe-altii de minciuna fara vreo baza / motiv.

        In loc sa scrie ceva gen "ieri acuzau, azi fac fix ce infierau", ne concentram pe Ciolos. Un mod infect de-a distrage atentia... Astia joaca alba-neagra cu viata noastra si viitorul copiiilor nostri, iar noi ne dam de ceaul mortii c-a fost Ciolos mai putin galant decat de obicei.
        • +1 (1 vot)    
          clar e ordin pe unitate (Joi, 3 august 2017, 23:56)

          natbl73 [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          Da, titlul e senzational, da-o'n ficatzi de stire :)
          Gen "si-a aratat sfarcurile pe plaja, da click pe imagine"
          Esti incepator, stai pe langa aia batrani vreo 2 luni, ca de psihologie inversa am auzit si noi - apropo de faptul ca "il respecti" pe Cilos
          • +2 (2 voturi)    
            Nu stiu daca ma da respectul afara din casa (Vineri, 4 august 2017, 0:36)

            MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui natbl73

            Putea sa fie vorba de Hunor in articol, pe mine m-a iritat doar discrepanta de perspectiva intre subiect si prezentare.

            Incepator nu ma consider - insa multumesc pentru compliment :P.
            Consider ca al meu initial comentariu reprezinta critica la adresa autorului articolului, nu am luat apararea fostului premier.

            Salutari!
        • 0 (0 voturi)    
          exista statistici (Vineri, 4 august 2017, 11:19)

          Razvan_M [utilizator] i-a raspuns lui MinDepous

          Cel mult jumatate din traficul generat pe Hotnews vine de la oameni care citesc stiri strict pt. continutul lor. Restul citesc stiri pentru titlul ce anunta potentialul de scandal sau scandalos. Eu am facut doar o observatie, nu am vrut sa jignesc pe nimeni. Pur si simplu sunt oameni care se lasa manipulati si nu ii deranjeaza lucrul asta.
          • 0 (0 voturi)    
            E in regula (Vineri, 4 august 2017, 11:47)

            MinDepous [utilizator] i-a raspuns lui Razvan_M

            Nu era vorba de jignit - am admis observatia, suntem in regula.
            Stiu ca asa "merge" piata... daca inteleg cum functioneaza ceva, nu inseamna automat ca trebuie sa fiu de-acord cu asta, nu? Worst-case scenario, criticam HotNews.

            Weekend placut!
  • +3 (15 voturi)    
    alt soros (Joi, 3 august 2017, 16:40)

    zigot [utilizator]

    de ce atentati la bunele intentii ale ingerului dragnea?
    nu cumva sunte-ti acelasi SOROS si va ascunde-ti sub
    numele ciolos?
    este timpul, domnule ciolos, sa fiti permanent critic
    fata de aceasta pseudoguvernare care va aduce mari
    si grave probleme Ro
  • +27 (29 voturi)    
    Absolut nici un limbaj.... (Joi, 3 august 2017, 16:50)

    gigiN [utilizator]

    .....nu poate fi destul de dur pentru tot ceea ce face psd-ul,nici macar limbajul mai...deocheat,sa zicem,pe care il folosea,ca presedinte, Traian Basescu.
    • +1 (1 vot)    
      "Duritate" ? (Vineri, 4 august 2017, 9:38)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui gigiN

      Daca-i vorba de duritate, atunci stau si ma intreb unde este generaleasa Ma-Maita, care acum vreo 7 ani se pusese in fruntea unei ostiri de vajnice mamici ce se pregateau sa atace Palatul Victoria cu pemparsii folositi ai bebeilor pe care ii carau dupa ei pt a le furniza "armament" de rezerva ?

      Cum de nu repeta Mamaita figura zilele acestea, cu atat mai mult cu cat a aflat si de cat de jigodie poate sa fie Livache Dinti de Grebla ?

      Cum de scapa Tudose fara vreun pempars in cap ?

      Cum de scapa Olguta fara sa i se toarne olitele in cap ?

      PS. Asta cu adevarat ar trebui sa fie un subiect de meditatie si poate si de un viitor articol HN !
  • +3 (13 voturi)    
    O viata de c...t (Joi, 3 august 2017, 17:01)

    Marius_23 [utilizator]

    E ceva nou pentru votantii PSD ? Ei asta respira ! Si au exact conducatorii pe care-i merita, ma gandesc serios sa votez PSD sa le fac un "bine" tuturor nemernicilor din tara asta .
    • -4 (12 voturi)    
      intre 3400 lei si 1800 euro e o diferenta, nu? (Joi, 3 august 2017, 17:35)

      zeita anticoruptiei [utilizator] i-a raspuns lui Marius_23

      ciolos voia sa reduca indemnizatiile la 3400 lei, fapt care afecta foarte multi oameni de buna-credinta
      olguta le limiteaza la 1800 euro (8200 lei) iar asta afecteaza foarte putini oameni, printre care multi care au profitat de lege (pfa-uri etc)
      restul e "limbaj neobisnuit de dur"
  • +11 (11 voturi)    
    Bolsevicii PSD/PCR plus ALDE (Joi, 3 august 2017, 17:02)

    Rescator [utilizator]

    Au vrut puterea cu orice pret si o vor pentru urmatorii
    100 de ani.Ce conteaza valul mizerabil de minciuni,
    dezinformarea zilnica prin vectorii media aserviti,ce mai
    conteaza romanii si Romania, in fata acestor termite,
    care,distrug cu voiosie tot ce ating!?Daca nu sunt
    inlaturati cat mai repede(desigur ca prin mijloace
    democratice) vom disparea in cinci ani ca Stat.Vom fi,
    cel mult,un Bantustan soviet0-nord coreean.
    • -1 (3 voturi)    
      Daca le vrei "binele" (Joi, 3 august 2017, 18:26)

      Marius_23 [utilizator] i-a raspuns lui Rescator

      Voteaza-i la urmatoarele alegeri . Vorbesc foarte serios . Sa-i "ajutam" prin mijloace democratice .
  • +11 (11 voturi)    
    ce mai e nou cu planu' de guvernare (Joi, 3 august 2017, 17:05)

    vorbeste_lumea [utilizator]

    da' de domnu' dragnea - idolu' natiunii .... creatoru' bibliei renasterii romane 2017 ...ce se mai aude...??? mai recita din planu' de guvernare ...???
  • +8 (8 voturi)    
    Semnificatie (Joi, 3 august 2017, 17:11)

    PSD-erbedeul [utilizator]

    PSD primitiv sfertodoct derbedeu
  • +3 (5 voturi)    
    Domnule Ciolos (Joi, 3 august 2017, 17:33)

    Marius_23 [utilizator]

    Ati facut o confuzie . Nu toate persoanele sunt si oameni . Imi cer scuze, va rog sa reveniti la realitatea cruda .
  • +12 (12 voturi)    
    Cioloș nu înțelege... (Joi, 3 august 2017, 17:35)

    Barosanu_nr1 [utilizator]

    ... cu cine are de-a face (și nu mă refer la PSDiști).

    Dacă în 2020 PSD zice „Mărim indemnizațiile pentru creșterea copilului, care în mod injust au fost plafonate la 1800 euroi!”, lumea o să-i voteze iar pe ei.
  • +13 (15 voturi)    
    Ia sa vedem : (Joi, 3 august 2017, 17:39)

    Susufler0 [utilizator]

    Cu o seara inainte sa explodeze "Pensii nesimtite" -sezonul II, Ponta tragea tare pe Facebook in Dragnea si in Tudose ! Incepand de a doua zi l-a mai auzit cineva ?

    Ia sa vedem acum : Dupa ce l-a facut de ras Julien, se mai arata Dinti de Grebla in urmatoarele zile ?

    PS. Apropo, ati observat cat de neutri prezinta comunicatorii PSD situatia dezastruoasa creata de reglementarea pensiilor speciale din 2015 ? Ai zice ca modificarea legislativa a venit din cer, nu de la Oprea si de la Ponta, ambii, in fond niste paria scuipati din PSD si, respectiv din cercul puterii !

    PPS. Pare ca, prin omisiune, si Basescu a fost iertat, doar- doar pt a nu-l provoca pe Marinar sa le-o traga !
    • 0 (0 voturi)    
      Basescu 2.08.2017: (Joi, 3 august 2017, 19:01)

      ty [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      „În 2015, premierul Victor Ponta, într-o demagogie şi o prostie, ambele fără limite, a reintrodus sistemul de pensii speciale cu nişte criterii de creştere a pensiilor aberante, ajungându-se, astăzi, la pensii speciale de peste 45.000 RON. Ponta, Oprea şi PSD-ul au creat un regim special de pensii pentru militari, diplomaţi, aviatori şi alte categorii din clientela lor politică, luând bani, fără ruşine, de la salariaţi infinit mai prost plătiţi, unii chiar săraci, decât categoriile pe care le-au favorizat”
  • +4 (6 voturi)    
    . (Joi, 3 august 2017, 17:41)

    Evq [utilizator]

    Ah da, categoria clasică „Dur”, subcategoria „neobișnuit de”.
  • -1 (1 vot)    
    In afara de clasica ipocrizie (Joi, 3 august 2017, 23:08)

    Ochiana [utilizator]

    partea buna e ca macar acum mai regleaza din dezechilibrile alea imense pe care tot ei le-au creat....

    Mai bine mai tarziu decat niciodata