PSD si ALDE decid luni daca sesizeaza Curtea Constitutionala cu privire la un conflict juridic intre Ministerul Public si Parlament

de I.R.     HotNews.ro
Joi, 27 iulie 2017, 13:14 Actualitate | Politic

Oana Florea
Foto: cdep.ro
Presedintele Comisiei parlamentare de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009, deputatul PSD Oana Florea, a declarat joi ca in cadrul sedintei de luni a coalitiei PSD-ALDE va discuta cu Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu despre posibilitatea sesizarii Curtii Constitutionale cu privire la un eventual conflict juridic de natura constitutionala intre Ministerul Public si Parlament, dupa ce Parchetul General a refuzat sa transmita dosarul clasat care viza scrutinul prezidential, transmite News.ro.

"Am decis sa avem in vedere o sesizare a presedintilor celor doua Camere pentru ca acestia au prerogativele pentru a sesiza CCR cu un eventual conflict juridic de natura constitutionala intre cele doua institutii ale statului, respectiv Ministerul Public si Parlament pentru faptul ca documentele solicitate nu au fost inmanate Comisiei parlamentare de ancheta", a spus Oana Florea, la Parlament.

Ea a sustinut ca este o decizie politica, motiv pentru care se va discuta in cadrul sedintei coalitiei de guvernare.

"Cu siguranta se va face o discutie, asa cum am discutat si cu domnul Dragnea, luni in sedinta de coalitie, avand in vedere ca este o decizie politica ￯ se va discuta oportunitatea sesizarii CCR pe confluctul juridic. Am discutat aseara cu Dragnea la telefon, mi-a spus ca vom discuta in coalitie, avand in vedere este o decizie politica", a explicat presedintele Comisiei de ancheta privind alegerile prezidentiale din 2009.

"Voi fi acolo (la sedinta - n.r.), voi sustine argumentat, juridic, faptul ca ne aflam in situatia de fapt ca cele doua institutii sa se afle intr-un conflict de natura constitutionala. Eu cred ca o decizie a CCR ar aduce lumina in acest aspect si ar fi folositoare si pe viitor", a mai spus Florea.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

1693 vizualizari

  • +4 (4 voturi)    
    P$D feat ALDE se identifica cu Agora de langa TNB (Joi, 27 iulie 2017, 13:24)

    un domn [utilizator]

    cu mare , mare succes !
  • +6 (6 voturi)    
    Miscarea e urmatoarea : Dorneanu primeste tema (Joi, 27 iulie 2017, 13:33)

    Susufler0 [utilizator]

    din partea PSD-ALDE si termenul de rezolvare - duminica seara si, in functie de rezultat, anunta luni daca sesizeaza CCR !

    PS. Asta inseamna, (bineinteles neoficial !), un bun exemplu de colaborare, de "loialitate" intre puterile
    statului, PSD si CCR - aripa PSD ! ;)))
  • +4 (4 voturi)    
    Din categoria "si CCR-ul ce zicea" ? (Joi, 27 iulie 2017, 13:37)

    Sati [utilizator]

    Unii parlamentari vor sa se uite intr-un dosar clasat.
    Augustine cheama-i la parchet pe cei ce vor neaparat documente clasate.
  • +4 (4 voturi)    
    Serios? (Joi, 27 iulie 2017, 13:40)

    imi_pasa_de_romania [utilizator]

    De cand "face" Parlamentul "politie" ?
    Cand DNA investiga caracterul legal al OUG postacii tipau ca DNA "face politica".

    Double standard. Se pare ca nu e doar la alimente si produse.

    Mana sus cine crede ca vor vota "da". Sa fim seriosi, astia abia asteapta!
  • +5 (5 voturi)    
    Adica? (Joi, 27 iulie 2017, 13:48)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Se adeseaza cui? Lui Dorneanu = procuror ceausist si colaboratorul unui CRIMINAL (Iliescu), sluga ciumei PSD=FSN=PCR? Comic...
  • +2 (2 voturi)    
    Parlamentul rusinii nationale (Joi, 27 iulie 2017, 14:16)

    andrejk [utilizator]

    Oare cand vor inceta trepadusii astia ajunsi in Parlament sa se creada "primus inter pares" in tara asta? Nu este suficient ca dezinteresul sau slaba cugetare a multora dintre noi le-a permis sa ajunga in forul legiuitor al tarii?

    "Separatia puterilor in stat" e un concept total strain pentru acesti nemernici, care vor sa se substituie atat Justitiei, cat si Executivului?

    Mai trist este ca au reusit sa duca in mocirla si alte institutii democratice fundamentale, cum ar fi CCR sau Avocatul Poporului...
  • +2 (2 voturi)    
    E foarte clar raspunsul Parchetului General. (Joi, 27 iulie 2017, 14:38)

    Sati [utilizator]

    Urmare adresei dumneavoastra nr. 4C-30/80 din 11.07.2017, prin care ne solicitati transmiterea, in copie, a dosarului nr. 213/P/2017 al Parchetului de pe langa Inalta Curte de Casatie si Justitie, va comunicam ca in conformitate cu art. 285 Cod procedura penala, coroborat si cu prevederile art. 111 din Constitutia Romaniei, nu putem da curs acestei solicitari.

    In cauza ce formeaza obiectul dosarului nr. 213/P/2017 au fost desfasurate activitati de urmarire penala, nepublice, cu privire la existenta infractiunilor, la identificarea persoanelor care au savarsit o infractiune si la stabilirea raspunderii penale a acestora, pentru a se constata daca este sau nu cazul sa se dispuna trimiterea in judecata.

    Astfel cum se mentioneaza si in Decizia Curtii Constitutionale a Romaniei nr. 45/1994 si Decizia nr. 317/2006, in lipsa unor raporturi de drept constitutional, documentele detinute de alte autoritati publice decat Guvernul si organele administratiei publice - chiar si in situatia in care acestea sunt considerate mijloace de proba necesare activitatii Comisiei parlamentare - nu pot fi transmise acesteia. in plus, Codul de procedura penala prevede in mod expres si limitativ persoanele care au acces la dosar si care pot obtine fotocopii, comisiile parlamentare neregasindu-se printre acestea.

    Dupa cum precizati in adresa dumneavoastra, "Activitatea unei comisii de ancheta nu are nicio legatura cu o ancheta judiciara, obiectul acestora fiind diferit", astfel incat cele doua anchete nu pot interfera.

    In cauza ce formeaza obiectul dosarului nr. 213/P/2017, s-a dispus la 20.06.2017 clasarea cu privire la sesizarea din oficiu din 24.04.2017, intrucat faptele nu exista in materialitatea lor. in ordonanta se retine ca din materialul probator nu rezulta niciun element sau indiciu de natura sa conduca la presupunerea rezonabila ca s-ar fi comis o fapta prevazuta de legea penala.
  • +1 (1 vot)    
    nu poci crede... (Joi, 27 iulie 2017, 16:25)

    ..13 [utilizator]

    Rad si curcile!!!!
  • +1 (1 vot)    
    consuela Florea (Joi, 27 iulie 2017, 16:28)

    ..13 [utilizator]

    este Membru în grupul parlamentar de prietenie Republica Federativă a Braziliei

    Oare de ce toate acestea???
    Manca-i-as ochisorii ei zglobi de parlamentara!!!!