Ludovic Orban cere ca Adrian Tutuianu sa fie demis, dupa ce Ministerul Apararii nu l-a invitat pe Klaus Iohannis la Ziua Aviatiei

de I.R.     HotNews.ro
Vineri, 21 iulie 2017, 11:56 Actualitate | Politic

Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Presedintele PNL Ludovic Orban cere ca ministrul Apararii Nationale Adrian Tutuianu "sa fie demis de urgenta" ca urmare a faptului ca presedintele Klaus Iohanis nu a fost invitat la ceremonia de Ziua Aviatiei.

"Incredibil!!! Ministrul Apararii nu il invita pe Presedintele Romaniei, care este, conform art.92, alin1. din Constitutia Romaniei, comandantul fortelor armate, la ceremonia militara organizata pentru sarbatorirea Zilei Fortelor Aeriene Romane. O mizerie politica marca PSD dar, mult mai grav decat atat, o incalcare grava a ierarhiei militare si a lantului strategic de comanda. Armata a fost practic oprita de ministru sa isi invite comandantul. Tutuianu trebuie sa fie demis de urgenta. Altfel, ne putem astepta la orice," scrie Orban vineri pe Facebook.

Administratia Prezidentiala si alte autoritati publice centrale nu au fost invitate joi la evenimentul de sarbatorire a Zilei Aviatiei, din cauza unor erori, iar ministrul Apararii Nationale, Adrian Tutuianu, a "dispus in regim de urgenta luarea masurilor pentru eliminarea disfunctionalitatilor de natura birocratica".

"Ministerul Apararii Nationale isi cere scuze pentru erorile aparute in transmiterea invitatiilor de participare la sarbatorirea Zilei Aviatiei Romane si a Fortelor Aeriene catre Administratia Prezidentiala si autoritatile publice centrale. Ministrul apararii nationale, Adrian Tutuianu, a dispus in regim de urgenta luarea masurilor necesare eliminarii disfunctionalitatilor de natura birocratica ce au condus la crearea acestei regretabile situatii", arata un comunicat al Ministerului Apararii Nationale.


Citeste mai multe despre   






















2698 vizualizari

  • +5 (9 voturi)    
    Domnule Ludovic Orban (Vineri, 21 iulie 2017, 12:14)

    Rescator [utilizator]

    La ce va puteti astepta de la numitul Tutuianu-Mechel?
    El nefericitul a executat orbeste ordinul Aiatolahului de
    Teleorman,individul periculos pentru Romania-Dragneev.Iar asta a executat si executa fidel ordinele
    Kremlinului.Daca nu scapam rapid de astia vom disparea ca Stat!
  • +6 (6 voturi)    
    ! ! ! ! ? ? ? ? (Vineri, 21 iulie 2017, 12:39)

    solar [utilizator]

    Incredibil !! Cum a fost posibil asa ceva???
  • +1 (5 voturi)    
    Mare branza (Vineri, 21 iulie 2017, 12:56)

    benicio [utilizator]

    Mai bine ca nu l-au invitat. Cum ar fi fost sa apara presedintele filmat si fotografiat alaturi de toate panaramele alea din PSD. De exemplu, alaturi de Tutuianu...
    • +3 (3 voturi)    
      Depinde cum judeci lucrurile (Vineri, 21 iulie 2017, 14:17)

      1anonim [utilizator] i-a raspuns lui benicio

      Nu e mai bine deloc; Comandantul armatei obligatoriu trebuia invitat; daca onora invitatia sau nu e partea a doua
      • +1 (3 voturi)    
        comentariul (Vineri, 21 iulie 2017, 14:46)

        nahir [utilizator] i-a raspuns lui 1anonim

        lui @benicio e o ironie.
        • 0 (0 voturi)    
          Oare (Vineri, 21 iulie 2017, 18:15)

          1anonim [utilizator] i-a raspuns lui nahir

          Asta e presupunerea ta :-] . Daca era ironie era urmat de semnul corespunzator - lectie de clasa I.( Serios vorbind, doamna ia invatat pe copii la prescolar cum sa foloseasca corect smartfonul) Dar nu tin eu morala de cum se comunica prin zona asta, mai ales pentru ca cineva le stie pe toate :-D .
  • +2 (6 voturi)    
    marlanie PSD-ista! (Vineri, 21 iulie 2017, 15:00)

    q1953 [utilizator]

    Sa nu uitam ca PSD este succesorul PCR!
    In istoria PCR au mai fost situatii de acest fel.
    La parada militara din 23 August 1945, cu trecerea Trupelor Romane revenite in tara de fron pe sub arcul de trimf din Bucuresti, Regele Mihai nu a participat. Deasemenea, la intoarcerea regelui din Marea Britanie, in decembrie 1947, nu a fost primit cu garda de onare, conform protocolului.
    Nu a fost nici o greseala, totul a fost facut intentionat.
    Pentru cine stie cum se organizeaza astfel de activitatii, lista cu participantii este unul din primele documente care se elaboreaza. Tutuianu a aprobat lista fara ca presedintele sa fie trecut!
    O marlanie caracteristica PSD, ca si alergarea regelui pe drumul spre Curtea de Arges de la inceputul anilor "90!
    La astea nici dracu nu-i intrece!
  • -1 (1 vot)    
    Evident... (Vineri, 21 iulie 2017, 20:51)

    Godzillagrrr [utilizator]

    Daca ministrul nu are suficienta demnitate sa isi dea demisia dupa o asemenea prostie, atunci prim-ministrul ar trebui sa i-o ceara fara multa intârziere.
  • +1 (1 vot)    
    Locul si rolul unui escroc imobiliar ! (Vineri, 21 iulie 2017, 21:29)

    Cremenarul [utilizator]

    Multi liberali adevarati doresc ca dl Ludovic ORBAN - luptator aprig impotriva „penalilor” - sa comunice public care este locul si rolul in societate al unui escroc imobiliar dovedit de justitia romana !

    De exemplu, ar fi fost onoranta pentru romani participarea unui escroc imobiliar dovedit la ceremonia organizata cu prilejul Zilei Aviatiei ?