Surse - Tudose ia in calcul remanierea ministrului Sanatatii daca nu rezolva rapid productia de vaccinuri la Cantacuzino. Iesire nervoasa a premierului fata de un secretar de stat

de C. Pantazi     HotNews.ro
Joi, 20 iulie 2017, 14:31 Actualitate | Politic

Florian Bodog
Foto: senat.ro
Premierul Mihai Tudose ia in calcul remanierea ministrului Sanatatii, Florian Bodog, daca acesta nu rezolva rapid problema producerii de vaccinuri la Institutul Cantacuzino, au declarat pentru HotNews.ro surse guvernamentale. Tudose ii ceruse lui Bodog inca din 6 iulie solutii, iar in sedinta de azi a Guvernului un secretar de stat de la Sanatate a propus infiintarea unui comitet interministerial condus chiar de Tudose. Premierul a avut o iesire dura fata de secretarul de stat chiar in debutul sedintei de guvern, amenintandu-l cu concedierea.

"Nu dati din cap, domnule secretar de stat, atat de amplu, asa, ca nu sunt foarte de acord cu ce ati scris acolo si s-ar putea sa plecati acasa inapoi. Ma bucur ca ati inteles", i-a spus premierul lui Rares Trisca, in fata jurnalistilor.

Tudose ar fi fost nemultumit pentru ca reprezentantii Ministerului Sanatatii ar fi incercat sa se spele pe maini si sa ii paseze lui, ca sef al respectivului comitet interministerial, responsabilitatea vaccinurilor de la Cantacuzino.

Ministrul Florian Bodog nu a participat la sedinta de guvern de azi, fiind plecat in Estonia, la reuniunea informală a miniștrilor sănătăţii din statele membre UE.

Vezi VIDEO cu iesirea lui Tudose fata de secretarul Rares Trisca (min. 3.28):



























Astra Film Festival 2017

VIDEO INTERVIU Bill Nichols, critic de film si pionier al studiului de film documentar: In timpul facultatii inca nu stiam ca voi deveni. Eu nu eram interesat sa fac bani, ci cautam implinirea. Si a durat o vreme sa imi dau seama.

Bill Nichols, critic de film american, profesor emerit si un pionier al studiului de film documentar contemporan a discutat in cadrul unui interviu despre visele si aspiratiile din tinerete, tehnicile din filmele documentare si influenta tehnologiei in industria cinematografica.
  • Intra in articol pentru a citi principalele declaratii ale lui Bill Nichols

12740 vizualizari

  • +1 (3 voturi)    
    Adica 2 saptamani mai tarziu (Joi, 20 iulie 2017, 14:47)

    t4v1 [utilizator]

    solutia e sa infiinteze un comitet....
  • +1 (7 voturi)    
    ashea, ahea (Joi, 20 iulie 2017, 14:51)

    Mircea1978 [utilizator]

    ... nea Tudose, da-i la temelie.... mama lui de golan. Cu shishu, nea Tudose cu shishu... asha cum erai mataale obisnuit in Braila..
  • +6 (10 voturi)    
    Foarte bine (Joi, 20 iulie 2017, 15:04)

    Pac-pac [utilizator]

    E normal sa le mai dea si cate un cap in gura cand e cazul...
  • +5 (11 voturi)    
    Bre docttore , Cantacuzino nu poate face decat (Joi, 20 iulie 2017, 15:06)

    deval [utilizator]

    decat antigripal !!!!!!!!!!!!!! Ori matale ai nevoie de alte 7 vaccinuri in lipsa carora , avem decese ..............
    Bodoc nu ai curaj sa-i spui ambuscatului ca nu-i ajunge nici tot bugetul de stat sa faca din acest institut un producator al acestor vaccinuri ?! Si inainte de 1989 facea doar seruri, antigripal, polidin si BCG, adica doar unul dintre vaccinurile necesare ....
    • 0 (8 voturi)    
      Anti-stafilococic, anti-streptococic, anti-candida (Joi, 20 iulie 2017, 15:57)

      D-or [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Anti- E.coli, amestecuri de cite 10 microbi, etc.

      Institutul producea zeci de vaccinuri, unele inventate de cercetatorii sai, globulimele, de ex..

      Incepuse cercetarile pentru vaccinurile anti-cancer tintite pe tipuri de cancere: de vezica urinara, de ex.

      Pentru CANTASTIM, depun oricind marturie ca o singura cutie (nu am gasit mai multe) mi-a salvat viata, oprind un cancer de piele.

      Si inca ceva: Cantacuzino nu folosea mercur in fabricarea vaccinurilor, ci embrioni de pui de gaina.

      Asta inainte de retehnologizarea fatala (un dar grecesc al BMI-BERD) care a inlocuit instalatiile vechi, dar sigure, cu altele noi, dar incomplete si nefunctionale.
      • +7 (9 voturi)    
        Din cronicile geto-dace? (Joi, 20 iulie 2017, 17:49)

        provest [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        Sau de unde scoti astea?
        Vaccin anti-cancer? Ce vorbesti? Si inca nu le-a facut nimeni o oferta serioasa de preluare? Su cercetataorii aia geniali nu au fost inca preluati de institute serioase? Sau is prea patrioti sa lasa salariile pipernicite de acasa?

        Domnule, singurii care au ruinat Canacuzino, cu indiferent ce vaccinuri facea el acolo, sunt romanasii verzi, sau mai degraba unsi cu toate alifiile, din politica, mana in mama cu aia di conducerea institutului.

        Lasa teoria (mascata) a conspiratiei.
        • 0 (0 voturi)    
          DNA-ul ar trebui sa se implice. (Vineri, 21 iulie 2017, 11:22)

          D-or [utilizator] i-a raspuns lui provest

          Perfect de acord cu interesele celor care au ruinat Institutul. Au fost numiti directori-mercenari care au incheiat cite un contract oneros dupa care au disparut.

          In ceea ce priveste vaccinurile proprii, acestea au fost inventate de cercetatori inainte de '89 si testate indelung, deci erau sigure.

          Dar, de ce sa fie vindecata o boala cu o injectie, cind este mai rentabila cronicizarea bolii?
      • 0 (0 voturi)    
        Facea ce vreti dvs ! Dar dintre cele 10 vaccinuri (Vineri, 21 iulie 2017, 12:20)

        deval [utilizator] i-a raspuns lui D-or

        vitale, obligatorii, facea doar BCG !! Si astea dumnezeu stie in ce conditii !!
  • +1 (5 voturi)    
    Se poate? (Joi, 20 iulie 2017, 15:11)

    andrei1232000 [utilizator]

    Daca rezolva Cantacuzino il votez data viitoare.
  • -3 (9 voturi)    
    Tudose (Joi, 20 iulie 2017, 15:17)

    mmmircea [utilizator]

    un comunist obosit, care se iti trateaza subalternii precum hotii de cai. Mi-e rusine cu premierul tarii mele.
    • 0 (0 voturi)    
      lol (Joi, 20 iulie 2017, 17:31)

      Cetatean002 [utilizator] i-a raspuns lui mmmircea

      sa inteleg ca ti-e mila de ministrii PSD?
  • +4 (10 voturi)    
    Vaccinuri uzuale mai sunt. CANTASTIM - nu (Joi, 20 iulie 2017, 15:21)

    D-or [utilizator]

    Importanta e reluarea productiei pt vaccinurile proprii ale institultului Cantacuzino, vaccinuri fara echivalent pe piata.

    Ma refer la celebrul vaccin anticanceros CANTASTIM - vaccin care nu se mai produce decit in Japonia, tara unde este considerata tradare scoaterea unei fiole din tara.
    • +3 (5 voturi)    
      cantastim e frectie (Joi, 20 iulie 2017, 15:34)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui D-or

      neam de polidin , o aiureala semistiintifica fara valoare!
      • +1 (1 vot)    
        L-ai incercat tu? Eu, da. (Vineri, 21 iulie 2017, 11:13)

        D-or [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

        Dupa citeva injectii, trei tumori de piele au disparut complet. Si nu au mai reaparut.

        Iti doresc sa-l gasesti la farmacie.
  • +4 (6 voturi)    
    solutia nu e sa produci de toate (Joi, 20 iulie 2017, 15:33)

    Francisc 1 [utilizator]

    a incercat ceausescu , nu merge , ideal e sa produci ce stii mai bine si sa cumperi avantajos ce nu ai , problema e de propaganda nationalist-desantata , in principiu ce facea si ceasca!
  • 0 (0 voturi)    
    A remania (Joi, 20 iulie 2017, 16:31)

    asdasdasdasd [utilizator]

    REMANIÁ, remaniez, vb. I. Tranz. 1. A face modificări în organizarea unei instituții, în compoziția unui guvern etc.
    Nu se remaniaza un ministru! Se remaniaza o institutie, schimband unul sau mai multi oameni din functiile lor!
    • 0 (0 voturi)    
      Mania (Joi, 20 iulie 2017, 20:05)

      ipolitic [utilizator] i-a raspuns lui asdasdasdasd

      mania grandorii, mania persecutiei, clepto-mania...
      Cand un inalt functionar din guvern nu mai are nici o manie, se impune re-manierea.
  • 0 (0 voturi)    
    remanierea ? (Joi, 20 iulie 2017, 16:32)

    GeorgeT [utilizator]

    De ce nu is se zice demitere, suna mai blind remaniere ? ce e aia de fapt ...
  • +2 (2 voturi)    
    Mica eroare (Joi, 20 iulie 2017, 17:04)

    Ochii_pe_voi [utilizator]

    Crede ca un vaccin se face la fel de repede ca o teza de doctorat (plagiata, desigur)