Busoi: Le-am cerut consilierilor PNL sa voteze impotriva construirii unui spital metropolitan in Pipera, este o greseala. Singurul motiv este cresterea valorii imobiliare a zonei

de I.R.     HotNews.ro
Miercuri, 19 iulie 2017, 15:04 Actualitate | Politic

Cristian Busoi
Foto: Facebook - Cristian Busoi
Presedintele PNL Bucuresti Cristian Busoi afirma ca le-a cerut consilierilor generali ai Capitalei de la PNL sa voteze impotriva proiectului construirii unui spital de 2000 de paturi in Pipera, considerand ca este o greseala sa se amplaseze un spital metropolitan in zona "cea mai aglomerata si lipsita de infrastructura" din Bucuresti. El o acuza pe Gabriela Firea ca a strecurat "pe sest" pe ordinea de zi Consiliului General de miercuri aceasta initiativa.

"Pe sest, asa cum face cu toate proiectele care ascund cate o nastrusnicie, dna Primar a strecurat pe ordinea de zi a CGMB si un proiect privind obtinerea unui imobil din Pipera pentru construirea unui spital de 2000 de paturi. Consider ca este o greseala ca cel mai mare spital din Bucuresti sa fie amplasat in cea mai aglomerata si lipsita de infrastructura zona a Capitalei ¬ Pipera ¬ si de aceea le-am solicitat consilierilor PNL sa voteze impotriva proiectului", a declarat Busoi, citat in comunicatul de presa al PNL.

El afirma ca primarul General ar fi trebuit sa organizeze o dezbatere publica pe aceasta tema.

"De ani de intregi vorbim despre construirea unui spital nou in Bucuresti si singurul loc pe care il gasim este Pipera?! Doamna Primar avea obligatia sa faca o dezbatere publica pentru amplasamentul spitalului metropolitan. Era normal ca bucurestenii sa stie unde va fi construit acest spital. Pipera este deja o zona aglomerata si lipsita de infrastructura. Construirea unui spital in acesta zona va insemna mai multa aglomeratie, mai mult blocaj si mai mult timp pierdut, adica exact ceea ce nu avem nevoie atunci cand vorbim despre salvarea unor vieti omenesti. Singurul argument pentru construirea spitalului in Pipera este cresterea valorii imobiliare a zonei.

Am sustinut, inca din 2015, ideea construirii unui spital mare si modern in Bucuresti. Capitala Romaniei are nevoie de o unitate medicala care sa fie un reper pentru performanta; dar maniera dubioasa in care primarul Firea incepe acest proiect, fara pic de transparenta, fara consultare publica, nu duce cu gandul decat la o alta invarteala marca Gabriela Firea, ambalata frumos intr-un proiect necesar" mai spune Busoi.


Citeste mai multe despre   























Material sustinut de Superbrands

Recomandari de vara de la librarii Humanitas

Librariile Humanitas au aparut ca entitate juridica in anul 1993, insa primele doua librarii au fost deschise sub egida Editurii Humanitas inca din 1991. Cu peste 25 de ani in piata de distributie si vanzare de carte din Romania, compania isi propune sa ramana in continuare lantul de librarii cu cea mai mare pondere de carte din Romania, acordand editurilor nationale si locale, dar si autorilor romani, sansa de a ajunge la public.

2188 vizualizari

  • 0 (2 voturi)    
    Pt. relaxarea cartierului. (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:25)

    Sati [utilizator]

    Sa se construiasca o moschee mareee si doua catedrale mari una ortodoxa si una catolica si mutarea Brigazii Rutiere Bucuresti la fiecare sectie de politie din Bucuresti iar cladirea actuala retrocedata celui ce a construit-o cu scopul de a fii spital.
  • +5 (5 voturi)    
    Nu exista trotuare, canalizare si nici metrou! (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:30)

    pedepsitorul [utilizator]

    Cum adica Metropolitan sa fie facut la tara, cand nici macar nu ai mijloace de transport!

    Daca iei de la metrou un maxitaxi de la firma lui Brebenel -mafia de Voluntari... ajungi la spital cu cateva boli in plus: Rubeola, Varicela, Rujeola,Scarlatina, Oreion, Tuberculoza, Meningita, Hepatita...


    Dar la Catedrala de Voluntari, se planifica bugetul capitalei pentru interesul grupului infractorial si de rudenie - Pandele-Firea-Becali...
  • -3 (5 voturi)    
    baiatul asta.. (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:32)

    vindicomvs [utilizator]

    atinge culmi tot mai inalte ale penibilului.
    Cum poate avea PNL un asa specimen sef pe Bucuresti.
  • +1 (1 vot)    
    Se agita liberalii? (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:42)

    un-buburuz [utilizator]

    Inseamna ca iar au fost dati la o parte "cand s-o impartit norocu".
    Altfel, n-ar fi votat, cu ambele maini si-n cardasie cu PSD, alegerea primarilor intr-un singur tur de scrutin. Acum e prea tarziu. Oricum, e stiut ca, dupa aventura USL, chiar nu mai avem un partid liberal.
  • +1 (1 vot)    
    Construirea unui spital Metropolitan (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:53)

    Rahan5 [utilizator]

    in Pipera, Baneasa sau in general in Nordul Bucurestiului, este un lucru rau chiar si din motivul ca aici se gaseste cea mai instarita populatie a Bucurestiului, multi dintre locuitori avand acces la unitati medicale din cadrul Ministerului Apararii sau a Ministerului de Interne, sau care oricum merg la spitale private.
    O astfel de incercare de pozitionare a spitalului, vine in totala contardictie cu promisiunea ,,democrata" din campania electorala a lui Liviu Dragnea, care nu a lasat sa se inteleaga ca acest spital va fi cel mai usor accesat doar de populatia bogata din Nordul Bucurestiului.
    A lasat sa se inteleaga ca acest spital va fi folosit usor de intreaga masa a populatiei a Bucurestiului si a judetelor din jurul Bucurestiului.
    Deci, daca tot se face spitalul asta, este necesar ca spitalul sa fie pozitionat langa un capat de autostrada, si acces la Metrou.
  • +2 (2 voturi)    
    adica in Voluntari? (Miercuri, 19 iulie 2017, 15:57)

    subcultura [utilizator]

    adica la nasu' Becali in Pipera?

    cum mai stam cu lista aia de semnaturi?
  • 0 (0 voturi)    
    Huooo! (Miercuri, 19 iulie 2017, 16:10)

    CristioanR [utilizator]

    Duamna Fierea vrea sa faca un mare spital, iar nemernicii de la PNL, platiti de Sorosh, se opun!

    Cui ii pasa de infrastructura?

    se ne traiasca Gabizta si Pandelica, dl. Florentin va vinde foarte ieftim catre Primaria Capitalei terenul pentru spital ...
  • -1 (1 vot)    
    De ce nu Pipera? (Miercuri, 19 iulie 2017, 16:18)

    Metec [utilizator]

    Argumentele corifeului penelist mi se par de o subtirime maxima. Cum vine asta: discutam de multa vreme sa facem un spital si, acum cand se doreste construirea unuia, ne punem problema de ce aici si nu in alta parte? Pipera este un cartier in plina expansiune, unde se muta foarte multi tineri, asadar nu vad care este problema lui Busoi. Face opozitie de dragul opozitiei?!
    • +1 (1 vot)    
      Sa se faca o analiza cu numarul de paturi (Miercuri, 19 iulie 2017, 19:27)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui Metec

      de spital / pacient + numar cabinete medicale / locuitor pentru fiecare sector al capitalei.
      In mod clar o sa iasa in evidenta o disproportie mare intre Nordul Bucurestiului, care este plin de clinici si spitatele mici, si restul Bucurestiului.