Carmen Dan despre raportul publicat de Rise Project si atribuit DGPI: Acest document, initial, nu a avut antet. A fost redactat cu intentia de a urmari alte interese. Voi sesiza niste institutii

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 14 iulie 2017, 11:14 Actualitate | Politic

Carmen Dan
Foto: Facebook - Carmen DAN
Ministrul de Interne, Carmen Dan, a declarat, vineri, ca raportul publicat saptamana trecuta de Rise Project si atribuit Directiei Generale de Protectie Interna nu a avut initial antet si ca documentul a fost redactat "cu intentia de a urmari alte interese decat cele procedurale", potrivit News.ro. Carmen Dan spune ca va sesiza "niste institutii" in acest caz.

"Am informatia certa ca acest document, initial, nu a avut antet, de aceea eu concluzionez ca acest document a fost redactat, pre-redactat, cu intentia de a urmari alte interese decat cele procedurale. Cred ca a fost redactat in 2011", a declarat presei Carmen Dan vineri dimineata.

Ea a adaugat ca va sesiza "niste institutii" in acest caz: "Voi sesiza niste institutii, daca din analiza va reiesi ca am posibilitatea legala, si ma indoiesc ca nu as avea-o, iar cei care sunt sesizati au responsabilitatea sa faca verificari."

Rise Project a publicat joia trecuta un raport atribuit Directiei Generale de Protectie Interna, intitulat "Nota privind aspecte care afecteaza climatul socio-economic al judetului Teleorman", care descrie o "retea infractionala compusa din persoane cu putere de decizie in judet", prin care Liviu Dragnea ar fi fraudat fonduri europene si guvernamentale. In acest document, Dragnea este prezentat drept "detinatorul majoritar al actiunilor la purtator de la SC Tel Drum SA". Rise Project a scris ca raportul, care in prezent s-ar afla in arhiva DGPI, vorbeste despre afacerile cu bani publici ale gruparii, despre zeci de licitatii, despre controlul real al firmei Tel Drum, lucrari fictive, donatii suspecte la partid, cercuri relationale si de influenta.

Vineri, DNA a anuntat ca "o parte dintre aspectele continute in investigatia jurnalistica publicata" de Rise Project fac obiectul unui dosar penal aflat pe rolul directiei. Dosarul a fost constituit pe baza de sesizare din oficiu, procurorii dispunand in 19 februarie 2016 inceperea urmaririi penale in rem pentru infractiuni de coruptie si asimilate coruptiei. Totodata, DNA preciza ca dupa inceperea urmaririi penale au fost solicitate informatii inclusiv de la autoritatile din Brazilia.

Presedintele PSD, Liviu Dragnea, a respins, luni, informatiile prezentate de Rise Project privind legaturile sale cu firma Tel Drum, afirmand ca nu are actiuni la purtator si nici nu se afla "in spatele" ei, fapt demonstrat de mai multe dosare deschise si in cazul carora a fost dispusa neinceperea urmaririi penale.

Liviu Dragnea a contestat si informatiile privind afacerile sale in Brazilia: "N-am ascuns niciodata ca am mers in aceasta tara. Am avut indrazneala sa merg si in alte tari. Nici lucrul asta nu l-am ascuns. N-am transferat bani in Brazilia, n-am transferat bani in nicio alta tara. N-am facut afaceri in Brazilia si nu am afaceri in Brazilia si nici in alta tara", a sustinut liderul PSD.























8052 vizualizari

  • +14 (18 voturi)    
    intrebarea (Vineri, 14 iulie 2017, 11:20)

    floarealbastra [utilizator]

    Intrebarea este daca-i adevarata cand i s-a pus antetul nu mi se pare relevant, probabil dupa ce a vazut-o seful.
    deci adevarat sau fals?
    • +6 (10 voturi)    
      Vor sa vada cine din DGIPI e "cartita"... (Vineri, 14 iulie 2017, 11:59)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      Carmen Dan instiga la fapte cu caracter penal : stergerea inregistrarilor din arhiva ijp teleorman , plangere penala prin fals, impotriva jurnalistilor Rise si descoperirea sursei.
      Mai rau ii face lui Dragnea.
      Viclenia de Teleorman nu tine loc de inteligenta....
    • +6 (10 voturi)    
      Carmen Dan ne dă o informație. (Vineri, 14 iulie 2017, 12:17)

      asavreau [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      Faptele prezentate în raport sau petrecut în 2011.Este sigură că nu știe nimeni?Oricum,nu spune că nu-i adevărat și atitudinea ei se numește"favorizarea infractorului".
    • +8 (12 voturi)    
      Exista un dezavantaj cand furi (Vineri, 14 iulie 2017, 12:24)

      ABetterWorldWithoutVladimir [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      Ai ochii pe prada si nu vezi cine te urmareste din spate.
      Asta e, d-na secretara de scoala generala se crede public o vulpe cu coada taiata, dar in final e doar o gaina jumulita.
    • +2 (2 voturi)    
      Este de fapt un mesaj catre Daddy... (Vineri, 14 iulie 2017, 23:40)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui floarealbastra

      Stai linistit Daddy, am avut grija sa facem sa dispara documentele din arhiva lui 2 si un sfert.
  • +24 (28 voturi)    
    Scuzati de intrebare (Vineri, 14 iulie 2017, 11:24)

    aniod [utilizator]

    Doar o intrebare, ce interese aparati dvs? Ale Romaniei sau ale lui Dragnea?
    • +4 (8 voturi)    
      stiti deja raspunsul... (Vineri, 14 iulie 2017, 12:58)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui aniod

      Alta intrebare.
  • +23 (27 voturi)    
    "niste" institutii (Vineri, 14 iulie 2017, 11:25)

    JoeM [utilizator]

    Care anume "niste" institutii ar trebui doamna secretara!? , intrebati-l pe domn "director"
  • +19 (23 voturi)    
    e timpul (Vineri, 14 iulie 2017, 11:30)

    zicsieu [utilizator]

    sa aduci dovezi. daca tot zici niste cuvinte ca iti faci niste treaba macar implica niste institutii gen DNA. fii sigura ca DNA a vazut deja niste hartii si acum vorbeste cu niste oameni. asa ca povestea ta cu antetul pare total fara substanta. iti doresc niste momente cat mai pline de adrenalina in viitor.
    • +7 (9 voturi)    
      Na, ce petentii sa ai de la o secretara (Vineri, 14 iulie 2017, 12:05)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui zicsieu

      Pe ea cam atit o duce capul, la verificat antetul, data si semnatura. In rest totutl e compus din "niste" propozitii.
  • +19 (21 voturi)    
    De unde stie (Vineri, 14 iulie 2017, 11:30)

    Kindred [utilizator]

    De unde stie ca n-a avut antet daca spune ca nu apartine DGPI? De unde stie cum arata documentul original?
    • +5 (7 voturi)    
      pai n-ai citit tot (Vineri, 14 iulie 2017, 12:06)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Kindred

      "Am informatia certa ca acest document, initial, nu a avut antet," Deci... i-a zis ei cineva ca sigur nu are antet documentul. Nu e suficient?
      • -5 (9 voturi)    
        Nu, se poate analiza documentul la (Vineri, 14 iulie 2017, 12:52)

        xrogo [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        nivel de pixeli si se poate vedea daca antetul a fost adaugat ulterior redactarii!
        • +5 (7 voturi)    
          cum spui tu, postacila (Vineri, 14 iulie 2017, 15:58)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

          Ce voiam eu sa spun e ca intii gasesti documentul, il dai la un expert sa analizeze pixelii, ai concluzia, dupa care iesi la TV si faci declaratii. Nu vii ca ministru de interne cu birfe de secretara de scoala.
  • +13 (19 voturi)    
    Se naste a doua udrea... (Vineri, 14 iulie 2017, 11:32)

    Johanis [utilizator]

    mult mai devotata. mai putin materialista. deocamdata.
    • +5 (9 voturi)    
      Dar mai proasta (Vineri, 14 iulie 2017, 11:56)

      Pac-pac [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Si fara carisma sau chiar inteligenta nativa. Doar disponibila spre slugarnicie orbeasca.
      • +3 (7 voturi)    
        Teleorman=deliorman=padure nebuna (lb. turca) (Vineri, 14 iulie 2017, 12:39)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

        Scuze daca ofensez arborii sanatosi din padurea uscata!
      • +3 (3 voturi)    
        Si urata pe deasupra... (Vineri, 14 iulie 2017, 23:42)

        cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

        Se compara cu Udrea ??
    • +7 (9 voturi)    
      e, hai (Vineri, 14 iulie 2017, 12:08)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Udrea, cit de corupta a fost ea, era totusi sensibil mai inteligenta decit secretara asta. Udrea n-ar fi venit niicodata sa ameninte cu niste institutii care vor fi sesizate pentru ca nu crede ca n-ar avea competenta... Repet, Udrea era mult mai malefica, dar mult peste tantea asta ca si nivel intelectual.
      • +2 (4 voturi)    
        Om trai, s-om vedea! (Vineri, 14 iulie 2017, 12:40)

        Johanis [utilizator] i-a raspuns lui bogdan1477

        Oricum, viitorul nu suna deloc bine!
        • +2 (4 voturi)    
          N-ash zice (Vineri, 14 iulie 2017, 16:00)

          bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

          In ritmul actual, pina in 2020 PSD ramane cu 20% in sondaje. Daca Ponta era lasat sa guverneze pina-n 2016, PSD pierdea alegerile la scor. Deci... s-ar putea ca tot raul sa fie spre bine.
    • +1 (5 voturi)    
      regrete... (Vineri, 14 iulie 2017, 13:03)

      ..13 [utilizator] i-a raspuns lui Johanis

      Pare ceva mai aproape de lenutza lui ceasca...

      Dar nici una dintre divele invocate nu au condus internele unei tari intr-o perioada de mare agitatie/turbulenta in zona securitatii.

      Poate si aici sa aiba doar o vorba Presedintele sa o spuna - astept!

      Poate sunteti adept al strategiei pas cu pas!
  • +14 (20 voturi)    
    Da' obsedati mai sunt astia (Vineri, 14 iulie 2017, 11:39)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    cu "institutiile". Eu zic sa sesizeze institutia numita DNA. Sau institutia numita Procurorul General.
  • +5 (9 voturi)    
    "Alte", "niste", formulari dubioase... (Vineri, 14 iulie 2017, 11:47)

    Metec [utilizator]

    Sub ele se ascunde furia escrocului descoperit si setea de razbunare pe cei care l-au demascat!
  • +5 (9 voturi)    
    Vei sesiza pe dracu (Vineri, 14 iulie 2017, 11:51)

    mitg [utilizator]

    Ce institutii, compania aeriana care te va duce in exil intr-o tara in care nu te va extrada?
  • +4 (8 voturi)    
    oooof (Vineri, 14 iulie 2017, 11:52)

    Viorica Alexandru [utilizator]

    ...drafturile nu au intotdeauna antet... asta stim doar noi sorosistii si functionarii de elita...
  • +7 (11 voturi)    
    raspuns tipic de PSD (Vineri, 14 iulie 2017, 11:52)

    un oarecare [utilizator]

    Total pe langa subiect.
    Deci, tanti ministru a mintit in declaratia de avere?
    da sau nu?
    nu e relevant antetul.
    Si acum ce spune? O "sa sesizeze niste institutii" sa se ocupe de cei de la Rise Project.
    Cum ar fi ANAF nu? :)))))
    Foarte frumos.
  • +3 (7 voturi)    
    Oauuu! (Vineri, 14 iulie 2017, 11:54)

    riga crypto [utilizator]

    Asta a venit din capsorul ei sau a auzit o voce?
  • +6 (10 voturi)    
    gindire de secretara blonda (Vineri, 14 iulie 2017, 12:01)

    bogdan1477 [utilizator]

    Fiti atenti aici: "Voi sesiza niste institutii, daca din analiza va reiesi ca am posibilitatea legala, si ma indoiesc ca nu as avea-o, iar cei care sunt sesizati au responsabilitatea sa faca verificari."

    Deci nu se duce intii la consilieri/juristi sa-i intrebe ce poate face legal, dupa care sa spuna ca sesizeaza institutia x conform prerogativelor y. Ci mai intii declara ca va sesiza niste insititutii, pentru ca e sigura ea ca sigur are prerogative. Tipic guvernul Dragnea. "De data asta, nu o sa stau fara sa reactionez, se lucreaza, se lucreaza serios la documente si vor fi, intr-adevar, sesizate institutiile statului, pentru ca se face mult prea mult rau"

    Vrajeli de doi lei ale unor fripturisti cocotati nici ei nu stiu cum in functii publice inalte.
  • +7 (11 voturi)    
    "Nu avea cravata" (Vineri, 14 iulie 2017, 12:03)

    CICEROnescu [utilizator]

    Bai nene, ANTETUL e problema ? Suntem intregi la cap ???? Se probeaza magariile lui Dragnea din Teleorman ? DA sau NU !
  • +6 (10 voturi)    
    Sluga tot sluga (Vineri, 14 iulie 2017, 12:06)

    geo.lex [utilizator]

    Ce sa astepti de la o fosta secretara a lui Dragnea ?
  • +6 (10 voturi)    
    Continutul raportului l-a verificat? (Vineri, 14 iulie 2017, 12:21)

    buncrestin [utilizator]

    Foarte bine ca a verificat autenticitatea, dar a verificat dumneaei si continutul faptic al informatiilor din document? Pentru ca, daca nu a facut-o, seamana cu fuga pentru dovedirea ca "hotul neprins este negustor cinstit". Doar ca Rise chiar l-a prins. Iar un asemenea document nu iesea asa din neant si pe nepusa masa, trebuie sa existe multe alte documente despre "reteaua infractionala Dragnea" din Teleorman, care ar fi fost cercetata, documentata, filata etc.
    • -5 (9 voturi)    
      Pai mai desteptule, daca DNA are un dosar (Vineri, 14 iulie 2017, 12:55)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui buncrestin

      deschis pe tema asta, ministresa nu poate sa faca investigatii paralele, asta asa spun procurorii pe care voi, postacii de-aici ii credeti mai mult ca pe Dumnezeu!
      • +5 (9 voturi)    
        oh, but please! (Vineri, 14 iulie 2017, 15:10)

        gwolf [utilizator] i-a raspuns lui xrogo

        ai ajuns sa-l invoci pe D-zeu?
        omu n-a zis nimic de investigatii paralele iar tzaranoaica de TR, cum si-a dat cu parerea despre antet, putea sa-si dea si despre continut.
        Ea sesizeaza "niste institutii" - nu stim exact care, nu cred ca stie nici ea.

        hai, ia-ti banii pe replica mea si fugi in wknd.
  • +4 (8 voturi)    
    Fata asta . . . . (Vineri, 14 iulie 2017, 13:49)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . nu da dovada de prea multa inteligenta daca nu a inteles ca in acest caz, e mai bina sa iti tii gura! Spune un proverb romanesc ca daca te amesteci cu porcii risti sa fii mancat de ei! Cred ca I s-a cerut sa iasa cu aceasta interventie, pentru ca altfel nu se justifica, ca de fapt nu neaga mai nimic din acel raport ci doar vine cu nastrusnicia ca de fapt nu a vut initial antet. probabil ca I s-a aplicat antetul dupa ce a fost terminat de redactat. Desi ma indoiesc, pantru astfel de institutii folosesc formulare tip cu antetul institutiei pre-instalat!
  • +5 (7 voturi)    
    asta e problema majora! (Vineri, 14 iulie 2017, 15:02)

    gwolf [utilizator]

    ca documentul ala nu are antet!!
    nu continutul lui despre cel mai periculos om pentru economia romaneasca, preocuparea aceste carciumarese este sa se intereseze daca a avut antet.
    Am rezolvat toate probleme si am ajuns la antet

    f....D-zeu m
  • +3 (5 voturi)    
    Ai stofa de militianca. (Vineri, 14 iulie 2017, 20:24)

    John M. [utilizator]

    Vorbesti cifrat si din bezna declaratiilor tale inteleg ceva numai cei din domeniu.