VIDEO Klaus Iohannis, mesaj dur la depunerea juramantului noului guvern: Ati bagat tara in criza fiindca nu ati stiut sa guvernati / Incetati cu aceasta topaiala fiscal-bugetara 

de R.M.     HotNews.ro
Joi, 29 iunie 2017, 17:53 Actualitate | Politic

Mihai Tudose si Klaus Iohannis, la investitura in functie
Foto: Agerpres
Presedintele Klaus Iohannis le-a cerut joi partidelor care au votat guvernul Mihai Tudose - PSD, ALDE si UDMR - sa inceteze "cu aceasta topaiala fiscal-bugetara", dupa ce a acuzat coalitia de guvernare ca a "bagat tara in criza" pentru ca nu a "stiut sa guverneze".

Ministrii din guvernul condus de Mihai Tudose au depus joi seara, la Palatul Cotroceni, juramantul de investire, potrivit unui anunt al Administratiei Prezidentiale.

Seful statului a subliniat, dupa ceremonia de depunere a juramantului de catre membrii noului cabinet, ca programul de guvernare "a fost schimbat in puncte sensibile", iar acum PSD si ALDE nu vor  mai putea "merge in fata romanilor cu argumentul ca acest program a fost votat".

"Daca va fi sustenabil, nu stiu, dar stimati PSD-isti, ALDE-isti, UDMR-isti, in numele romanilor va rog sa incheiati cu aceasta topaiala fiscal-bugetara", a spus Iohannis, in fata guvernului, a sefului PSD, Liviu Dragnea, si a liderului ALDE, Calin Popescu Tariceanu. Referinta la UDMR pare legata de faptul ca partidul minoritatii maghiare a votat in Parlament pentru investirea guvernului Tudose.

Iata mai jos declaratiile facute de Klaus Iohannis:

  • Noi romanii, si dvs guvernul, avem marea nevoie de un succes guvernamental
  • Au trecut abia sase luni de cand ne-am intalnit aici pentru a investi un guvern PSD-ALDE dupa ce au fost castigate alegerile parlamentare de aceasta coalitie
  • O formula scurta, foarte scurta, care ar caracteriza aceste prime sase luni ar putea suna asa: Ati bagat tara in criza fiindca nu ati stiut sa guvernati
  • Ca a fost vina sau ca este vina fostului prim-ministru - care nu s-a pus singur acolo, dar din pacate nu a stiut sa plece singur - sau a altcuiva, nu e o analiza pe care trebuie sa o fac eu sau romanii
  • Faptele raman si dovada ca aceasta formula scurta de concluzie e adevarata e chiar motiunea de cenzura prin care ati demis propriul guvern, si asta e o noutate in spatiul democratic european
  • Fostul guvern nu va ramane in istorie pentru scurtimea mandatului, au fost altii care au avut mandate mai scurte. Va ramane in istorie pentru nefericita ordonanta 13, iar coalitia PSD-ALDE prin faptul ca si-a demis propriul guvern
  • Acum, dupa ce unii s-au strauit destul de mult sa termine repede aceasta criza, gasim coalitia cu un nou guvern si surprinzator cu un nou program de guvernare
  • Noi taxe se anunta pentru romani, noi impozite, dupa ce abia am promulgat legea prin care cresc salariile deja se anunta contra-masuri
  • Programul de guvernare a fost schimbat in puncte sensibile
  • Nu veti mai putea merge in fata romanilor cu argumentul ca acest program a fost votat
  • In 6 luni schimbam de la reduceri de taxe la reintroduceri, de la cresteri de salarii la taxa de solidaritate
  • Un astfel de comportament nu se incadreaza in predictibilitate fiscal bugetara
  • Un astfel de comportament cu siguranta induce dubii in mediul de afaceri
  • Daca va fi sustenabil, nu stiu, dar stimati PSD-isti, ALDE-isti, UDMR-isti, in numele romanilor va rog sa incheiati cu aceasta topaiala fiscal bugetara
  • Taxa de solidaritate - dle premier, fiti solidari cu romanii si guvernati responsabil
  • Va solicit sa guvernati in asa fel incat sa ne oncadram in marja de deficit de 3%
  • Va solicit sa guvernati in asa fel incat romanii sa aiba garantia ca guvernul apara si promoveaza statul de drept
  • Nu-mi doresc niciodata sa mai avem sincope de tipul OUG 13
  • Va rog sa faceti tot ce e necesar pentru a arata partenerilor nostri din NATO, din UE, ca suntem oameni seriosi, suntem o tara serioasa, cu toate sincopele politice, si ca stim sa ne respectam angajamentele
  • Dovediti ca stiti sa respectam angajamentul de 2% pentru aparare, dovediti ca suntem capabili sa tinem deficitul sub control, sa avem in continuare crestere economica
  • Fie ca aceasta a doua incercare de guvernare sa aiba mai mult succes decat prima. Eu mi-o doresc, romanii si-o doresc si pot doar sa sper foarte tare ca si dvs va doriti acelasi lucru
  • In acest sens, inca o data, succes



Reamintim ca Parlamentul a votat azi componenta si programul guvernului Tudose.


Citeste mai multe despre   






















31686 vizualizari

  • +36 (38 voturi)    
    la 7 investiti (Joi, 29 iunie 2017, 18:15)

    Vendetta007 [utilizator]

    ...la 8 incep ordonantele
    • +54 (56 voturi)    
      Atat l-au injurat pe Ciolos pe RTV si A3 (Joi, 29 iunie 2017, 20:34)

      MasP [anonim] i-a raspuns lui Vendetta007

      ca e slab, ca n-a facut nimic , ca nu mareste salariile dar acum parca guvernul ala parea din alta galaxie fata de ineptii astia. Atata incomptenta n-am mai vazut de cand ma uit la politica. Cred ca in 6 luni cu astia vom avea revolte si greve uriase in sectorul bugetar si parca vad ca vine Ciolos din nou.
      • +30 (30 voturi)    
        Ar fi bine sa vina Ciolos, (Joi, 29 iunie 2017, 21:08)

        parol_monsher [utilizator] i-a raspuns lui MasP

        dar la ce dobitoci aroganti avem in Romania... slabe sanse.
  • +37 (39 voturi)    
    La 8 (Joi, 29 iunie 2017, 18:41)

    KostasP [utilizator]

    Incep bautele. Pe la 11:30 pm, ordonantele. Cand e lumea bine dispusa.
    • +23 (31 voturi)    
      In Strada ! P$D in Ilegalitate ! (Joi, 29 iunie 2017, 19:44)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui KostasP

      pecere este P$D ! Nu exista Reconciliere cu Bolshevicii iubitori de URSS ( a spus o Grindeanu P$Dist sadea !)
  • +25 (31 voturi)    
    .... (Joi, 29 iunie 2017, 19:41)

    HozanDan [anonim]

    Mi se face sila :((
    • -22 (24 voturi)    
      ca bine zici (Joi, 29 iunie 2017, 23:22)

      Coco Whistle [utilizator] i-a raspuns lui HozanDan

      vorbe aruncate aiurea. era de asteptat nici macar nu o putem numi surpriza dupa ce a consimtit tacit numele PM. joha a preluat un cuvint care i-a ramas intiparit si vorbeste de o criza,vai ce criza sa o rezolvam rapid oricum. criza a fost in ianuarie, februarie pe ger.ce se intimpla e o mica joaca a lui dragnea cu insitutiile statului si golanii lui ajutati de presendinte ca na..sintem mioritici, slujim aceluiasi stapin...nu poporului. ce te faci draga presedinte daca lumea e mai desteapta decit voi si satula si iese in strada? criza urmeaza fratie, prin leadership si management de KKO, o tara sacrificata de interese personale vinduta la negocieri unde cad sau nu guverne - tot ale voastre. dar o sa traga armata nu? ca mineri nu mai aveti la indemina, poate doar asistatii care vin sigur la ciugulit ca la munca/educatie e greu.
      • +11 (11 voturi)    
        Pai stai bre postacila, ca nu e chiar asha (Vineri, 30 iunie 2017, 8:31)

        bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Coco Whistle

        Cind s-au dus Dragnea&Tariceanu cu numele premierului, n-au zis nimic de noul program de guvernare. Toti stiam ca se dubleaza salariile, se injumatatesc taxele, se cac mii de gradinite si scoli, sute de spitale si sali de sport. Daca cei doi comedianti ziceau de taxa de solidaritate, taxa pe cifra de afaceri (apropos, asta e o adevarata aberatie economica), de pilonul 2, etc, probabil nu-l mai nominaliza Johannis. Si probabil nici Grindeanu n-ar fi fost premier daca ciripea ceva de ordonanta 13 inainte de desemnare. Da' la voi la comunisti asha se practica: programul dinainte de investire e doar cu lapte si miere, si dupa, noaptea ca hotii, veniti cu tot felul de aberatii.
  • -29 (33 voturi)    
    ....... (Joi, 29 iunie 2017, 19:59)

    bancheru83 [utilizator]

    cine s a uitat vreodata in partea de sus cind posteaza pe hot news?sunt 3 variante:renunta,comentariu si trimite.stiti de ce ,,renunta" e prima optiune?va las pe fiecare dintre voi sa spune ti.....
    • +11 (11 voturi)    
      de frica (Joi, 29 iunie 2017, 21:03)

      Zero_Kelvin [utilizator] i-a raspuns lui bancheru83

      pentru foarte multi...DE FRICA ! Pentru mine, de scarba.
  • +15 (21 voturi)    
    aoleu... (Joi, 29 iunie 2017, 20:00)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    cand le vedeam pe Servil, Carmen si pe Vulvuta, in locul lui Iohannis le ziceam: madamelor, o sa va mai repetati de multe ori? nu de altceva, dar m-am saturat de mutrele voastre.
  • +22 (26 voturi)    
    smecherie & prosteala (Joi, 29 iunie 2017, 20:03)

    ic.ram1945 [utilizator]

    Smecherul de neamt ii lasa pe prostanacii de PSD+ALDE+ aripa maghiara a PSD sa intre in mars in cacat si din pacate, cu ei si tara. Dion pacate, in prezent populatia tarii, pe care il mai are Romania,din putini intelectuali, din putini muncitori calificati corespunzatori, din putini copii fara viitor, din multi nemuncitori(someri si cei care nu vor sa munceasca) din multi pensionari( reali + foarte multi pensionari de "boala"). O astfel de tara nu-si poate alege nici conducatori buni... nu are nici-un viitor.
    • -7 (11 voturi)    
      spune-mi si mie cum ii lasa? (Joi, 29 iunie 2017, 21:25)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      Au majoritate infractorii in urma alegerilor?
      Nu stiati ca sunt infractori si i-ati ales?
      Va da-ti acum cu capul de pereti?
      Sa fi-ti sanatosi, ca le duce-ti pe toate...
      • +17 (19 voturi)    
        salut (Joi, 29 iunie 2017, 22:56)

        dan.c [utilizator] i-a raspuns lui yellowdog

        Uite iti propun sa petreci 5 minute pentru a intelege un concept: cratima, adica "-", desparte doua parti diferite de vorbire. Si aici cuvantul cheie e "diferite".
        Adica: "i-ati ales" e corect pentru ca se poate reformula in "ati ales pe ei", deci acel "i" e o forma prescurtata a lui "ei".
        "da-ti cu capul", "fi-ti sanatosi", "duce-ti pe toate" nu sunt corecte pentru ca acel "ti" nu are sens, nu e o parte de vorbire si nu tine loc de nimic. El este doar terminatia verbului la persoana a doua plural: "voi dati", "voi sa fiti", "voi duceti".
        Deci pe scurt:
        1. parti "diferite" de vorbire.
        2. Reformularea ajuta intotdeauna
        • +3 (3 voturi)    
          Care ati dat minus, bre? (Vineri, 30 iunie 2017, 13:33)

          soundtrack [utilizator] i-a raspuns lui dan.c

          Autorul greselilor si trollul universal!!
          • 0 (0 voturi)    
            :)) (Vineri, 30 iunie 2017, 19:26)

            nahir [utilizator] i-a raspuns lui soundtrack

            unul care a studiat limba romana cu cati abramburica andronescu si e garantat vanghelie, evident.
    • +8 (10 voturi)    
      exact asa este situatia.. (Joi, 29 iunie 2017, 21:58)

      Sasul70 [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      maro inchis. De fapt Iohannis e ca un director la casa de nebuni. El nu este nebun, nu este nici macar de vina ca pacientii sunt nebuni. Ii gestioneaza cat poate mai bine. El e multumit cu salariul lui, cu cele 5 imobile care le are. Si va spun ca nu e asa de fixat sa recastige alegerile cum sugereaza dl Tapalaga. Nu cunoaste sasii si mentalitatea lor. (eu sunt sas de langa Sibiu, plecat din 87 Bunicul a fost chiar ruda cu familiia Ilui ohannis)... El are oricum alte posibilitati daca vrea neaparat sa ramana politician, exista posturi internationale etc Unde se castiga si mai mult mai bine...
    • +11 (13 voturi)    
      Din păcate ai dreptate (Vineri, 30 iunie 2017, 1:58)

      batmanss [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

      însă Klaus nu-i șmecher , pur si simplu romanii au votat PSD , pensionarii sau ma rog cine, acum el ce poate schimba ? Sa afunde țara in probleme și mai mari ? Sa se ajungă la răzbi civil ? Ai văzut ce susținători acerbi are PSD -ul cu Antenele manipulatoare de plebei romani spalati pe creier. Sudul țării si nu numai , e ROȘU !!! Romanii mănâncă acum ce au votat ! Popor ingrat si tâmpit ! Părerea mea ... nu cred ca va fi publicată , da ma rog , egal ...
      • 0 (0 voturi)    
        :))))) (Vineri, 30 iunie 2017, 15:37)

        1001001 [utilizator] i-a raspuns lui batmanss

        Daca poporul roman este ingrat si tampit, de ce vorbesti limba poporului roman ? De ce vorbesti limba prostilor ?
  • +23 (25 voturi)    
    mama cu ce ne-am ales! (Joi, 29 iunie 2017, 20:17)

    Bittick [utilizator]

    Bravos natiune, halal sa-ti fie! Nu mai am nici macar speranta ca la alegerile viitoare romanii se vor fi invatat minte si vor iesi la vot... Pana atunci se duce totul de rapa...
  • +29 (29 voturi)    
    Scopul PSD - Dragnea este mult mai pervers !! (Joi, 29 iunie 2017, 20:28)

    Habermas [utilizator]

    Vor sa impuna in Romania o cultura anti-Europeana a deciziilor discretionare precum in Turcia, Rusia si Ungaria. Vor sa instaureze Mafia in mod oficial si cu "aprobarea celor multi si prosti".

    Ei vor ca Romanii sa se obisnuiasca cu acest mod anti-democratic de exercitare a puterii castigate initial prin alegeri democratice.

    Ei vor sa impuna un de sultanat in care Primul-Ministru sa pupe papucii sefului de partid, care sef de partid sa-si schimbe deciziile dupa cum vrea oricand in in orice mod.


    Dar poate ca cei multi nu sunt chiar asa prosti pana la capat si isi vor da seama sa au fost dusi cu zaharelul.

    La prima miscare gresita trebuie zburati fara mila, desfiintati, si refacute alegerile fara PSD (si fara UDMR, alta grupare de mafioti, la origine o asociatie culturala care nu are de fapt de ce sa fie acceptat ca partid politic).
    • +6 (6 voturi)    
      scopul este bine conturat si aproape atins (Joi, 29 iunie 2017, 21:08)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      Iesirea din orbita sultanatului nu este realizabila fara 2 expresii clare de actiune, din pacate: solidaritate in opozitie si transparenta in anihilarea puterii absolute.
      Cam asa functioneaza democratia, poate face si victime dar si castigatori convinsi ca doar asa merg lucrurile in orice democratie.
      Pentru moment trebuie sa-i dezobisnuim ca mamaliga nu aduce atingere obrazniciei si impertinentei politice useliste, si nu numai - dar sa ne multumim cu a incepe ceea ce semnifica opozitia reala: noi nu mai suntem asa de prosti(pana la capat!) si refuzam ferm zaharelul: vrem doar miere ca avem destula.
      Iar asezonat la miere impunem transparenta implicata de democratie, alta intrebare !
    • +2 (4 voturi)    
      pe scurt spus (Joi, 29 iunie 2017, 22:03)

      Sasul70 [utilizator] i-a raspuns lui Habermas

      se lucreaza la crearea unei republici de tip Berlusconi...
  • +24 (24 voturi)    
    ? (Joi, 29 iunie 2017, 20:28)

    tudorr [utilizator]

    Mesaj dur? Mesaj dur ar fi ca Dragnea sa intre in puscarie! Si la fel si mare parte din angajatii anetei 3, pentru dezinformare!
  • -18 (34 voturi)    
    ei, nea Iohane, o facusi lata (Joi, 29 iunie 2017, 20:35)

    revo [utilizator]

    Ieri eram in criza politica si te grabeai s-o termini. De astazi suntem in plin dezastru. Ei, Iohannis, esti multumit? Iti place? Toata lumea spera ca ai negociat ceva inteligent, cat timp l-ai tinut pe Dragnea de oua, dar tu, nuuu, nimic, nimicuta! Ca nu e treaba ta, nu-i asa? Tot Melescanu, tot caprelea alea, imbecilul Pop, securisti pro-sovietici pe fata, toti condusi de o creatura primitiva, cu fruntea de doua deste, abia scapata din grota. Si nici n-au depus juramantul si-au aruncat cu promisiuni de salarii si mai aberante decat prima data!

    Acum chiar ca nu mai stiu: pentru cine lucreaza Iohannis? In niciun caz pentru romani si Romania. De la ceilalti nu am nicio pretentie - ei sunt mafia.
    • +4 (6 voturi)    
      Pana la Ioha ne impiedicam naturel in lipsa (Joi, 29 iunie 2017, 21:28)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ilustra a opozitiei, a nazuintelor de neam, a dorintei nationale de normalitate macar..
      Un presedinte in contrapartida cu guvernul poate avea ntz pretentii, dar multimea care l-a ales trebuie sa-l gireze si sa-i ceara, la fel de vocal si populist, cum o face poporul pesedist, vointa sa.
      A concluziona simplu ca Ioha nu lupta pentru popor, in timp ce acesta este clar indefinit si confuz, inseamna ca ne-am cam pierdut simtul realitatii: maieul este mai apropiat de piele decat camasa sau haina prezidentiala(ca sa nu amintesc despre palton).
      Ioha nu are stofa de politician, a ajuns presedinte din intamplare si revolta, a gustat din plin vacantele prezidentiale, dar nu el este alfa si omega politicii dambovitene.
      Din fericire incepe sa invete ce inseamna sa fii alfa pentru o specie nedeterminata, chiar daca genetic nu apartine acelei specii.
      Dar acea specie indefinita nu poate pretinde fara implicare: suntem maturi, am depasit aria vesela a copilariei lipsite de griji si preocupari decente. Deci cand ii vom cere explicit lui Ioha sa se comporte ca un adevarat presedinte ?
      PS Daca tu recunosti cinstit ca nu ai nici o pretentie pentru mafie, Ioha de ce ar trebui sa simta ceva, macar, stanjenitor; doar e germanic, mai rece.
    • -7 (7 voturi)    
      Bravo. (Joi, 29 iunie 2017, 22:07)

      ouyang [utilizator] i-a raspuns lui revo

      .
    • +4 (4 voturi)    
      Deci Johannis e vonovat (Vineri, 30 iunie 2017, 9:01)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui revo

      pentru cretinismul si incompetenta psd ce isi impune prin votul parlamentarilor ce vrea el ? Ce idiot. Macar sa fii un troll platit pentru astfel de ineptii
  • +26 (26 voturi)    
    Ma uit la video si vad un maldar de imbecili. (Joi, 29 iunie 2017, 20:40)

    riga crypto [utilizator]

    Unii dintre ei sunt a 3-a, a 4-a sau a 15-a oara prin guvern, parlament, ministere sau agentii si, desi am ajuns intr-o fundatura, tot ei se cred cei mai nimeriti sa conduca.
  • +9 (9 voturi)    
    " Produse " ale scolii romanesti ? (Joi, 29 iunie 2017, 21:14)

    Plagarus [utilizator]

    Numai rebuturile profesionale intra in politica ???
  • +9 (9 voturi)    
    M-a racorit... (Joi, 29 iunie 2017, 21:44)

    MichiuStefan1 [anonim]

    M-a racorit, in aceste zile caniculare, discursul domnului Pesedinte!Succint, concentrat,la obiect,necrutator, bazat pe fapte reale!Multumesc, domnule Presedinte, ca le-ati aratat acestor borfasi adevaratul lor chip!
  • +13 (15 voturi)    
    Le-a "dat-o" Iohannis "din fundul ograzii" (Joi, 29 iunie 2017, 21:53)

    Susufler0 [utilizator]

    cum se spune, dar credeti ca le-a pasat nesimtitilor ?

    Da de unde ! Vor incepe din nou cu porcariile "fiscal-bugetare si cine-i va mai opri de data aceasta ?

    PS. Neamtul a pierdut singura ocazie pe care o avea de a forta desemnarea unui candidat de prim ministru ostil lui Dragnea si care ar fi putut stopa aventurismul pagubos al lui Livache !

    PPS. De-acum nu putem spera decat ca guvernele lui Dragnea sa nu arunce Romania in prapastie !
    • -10 (14 voturi)    
      corect; (Joi, 29 iunie 2017, 22:48)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      a bagat frica in ei. le'a aratat cine e jupanu' in tzara asta.:-)
      dracnea si'a galbenit budigaii....
      si a jurat ca nu mai face ! :-)
  • +6 (8 voturi)    
    De fapt si tu ai dreptate ! (Vineri, 30 iunie 2017, 2:13)

    Susufler0 [utilizator]

    Livache Tractoistul nu si dorea deloc sa o puna prima ministreasa pe papusha de Carmenutza !

    Si nu-si dorea deloc sa scape de Tudorel de la Justitie !

    PS. Da' deloc !

    PPS. Visul lui a fost din totdeauna sa si-l faca pe Tudose premier !
    ;))
  • -3 (5 voturi)    
    Pana una-alta... (Vineri, 30 iunie 2017, 8:21)

    M188 [utilizator]

    Pana una-alta, Tudose a fost acceptat fara nici cel mai mic comentariu de catre onorabilul presidente. Vrea, nu vrea, responsabilitatea pentru aberatiile care se anunta le va purta si el. Indiferent de intorsaturile mestesugite de fraza. Fraze care nu reprezinta, dupa parerea mea, decat o incercare preventiva de a se spala pe maini. Responsabilitatea viitorului dezastru ii va apartine insa si lui.
  • +1 (3 voturi)    
    Domnule Presedinte (Vineri, 30 iunie 2017, 10:21)

    Hababaeba [utilizator]

    Cu respect...v-a fost frica de anticipate? Stiati ce urmeaza. Degeaba faceti acum pe durul.
    Faptul ca am ajuns de ne dicteaza niste incompetenti cu interese personale vine si de la Cotroceni.
    Nicio grija, va fi mai rau de atat.
    • +3 (3 voturi)    
      Aha, si la anticipate, ce facem? (Vineri, 30 iunie 2017, 11:01)

      bdbd [utilizator] i-a raspuns lui Hababaeba

      Ca PSD stapaneste tara. Iese tot PSD-ul, si mai intarit decat e acum. Si dupa aia, ce urma?
      • -1 (1 vot)    
        nu te mai uita la raitaru teve si latrina 3 (Vineri, 30 iunie 2017, 15:03)

        un domn [utilizator] i-a raspuns lui bdbd

        foloseste capul tau !; deci, P$D max 25 %, penelu 20 % (cu indulgenta pentru shica cel nou) , usere 35 %, pemepeu 15 % (va inghiti pe ALDE constantin, Motocicleanu este doar decor...), iar iudemere si minoritatile 5 %, daca P$D continua retorica in max 5 ani NU mai intra in parlament !
        • +1 (1 vot)    
          Maaama ce calcule savante, statistica (Luni, 3 iulie 2017, 13:11)

          bdbd [utilizator] i-a raspuns lui un domn

          hazlie, din burta! Guvernul a trecut cu cca 50 voturi peste cate aveau nevoie sa-l treaca in parlament, in contextul in care sunt si unii care ziceau ca inclusiv PSD-istii nu vor vota guvernul. Cam asa e si cu aproximarile tale pentru anticipate.
  • 0 (0 voturi)    
    doamne fereste (Vineri, 30 iunie 2017, 20:26)

    vagabond [utilizator]

    Ce adunatura de panarame penale e guvernul asta. Uitati-va la fetele lor de slugi infecte.