Ministrul Finantelor: Imi cer scuze pentru declaratia despre desfiintarea Pilonului II de pensii, a fost o eroare, nu se desfiinteaza

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Joi, 29 iunie 2017, 17:50 Actualitate | Politic

Ionut Misa
Foto: Agerpres
Ministrul Finantelor din Guvernul Tudose a revenit joi dupa votul de investire din Parlament asupra declaratiei de la pranz in care anunta desfiintarea Pilonului II de pensii. "Imi cer scuze pentru declaratia despre desfiintarea Pilonului II de pensii, a fost o eroare, nu se desfiinteaza", a declarat Misa, refuzand sa faca alte declaratii.

"Pilonul II, da, se va desfiinta. Banii se vor intoarce inapoi la cei care au cotizat la pilonul de pensii, ei avand posibilitatea sa opteze pentru bugetul asigurarilor sociale sau pentru Pilonul III, cel privat. Practic vor opta intre posibilitatea de a le administra statul acesti bani si a le oferi o pensie la sfarsitul stagiului de cotizare sau sa fie un privat care face acest lucru. Pilonul II este practic un mix intre stat si privat. Toti cei care au cotizat vor fi si cei care vor primi banii inapoi", declarase anterior Misa.

UPDATE: Ionut Misa a difuzat apoi si un comunicat, in care afirma ca nu a declarat ca va sustine desfintarea Pilonului II de pensii, argumentand ca a "raspuns unei intrebari, care probabil a fost interpretata gresit".

"In legatura cu informatiile aparute in presa potrivit carora as fi declarat ca Guvernul are in intentie desfiintarea Pilonului II de pensii fac urmatoarele precizari:

Nu am declarat ca voi sustine desfintarea Pilonului II de pensii. Nici nu am in intentie sa fac acest lucru. Nu exista in Programul de guvernare aceasta masura.

Am raspuns unei intrebari, care probabil a fost interpretata gresit, in legatura cu posibilitatea nationalizarii Pilonului II de pensii.

Precizez inca odata, nici nu desfiintam pilonul II de pensii, nici nu il nationalizam.

Nici nu as fi putut sa fac o astfel de previziune, avand in vedere ca fondurile din pilonul II sunt fonduri publice, doar administratorul este privat. Nu pot fi nationalizate fondurile publice.

Regret confuzia creata si ii asigur pe toti romanii ca un subiect atat de complex si sensibil este tratat cu maxima seriozitate si profesionalism de echipa de la Ministerul de Finante", a sustinut Ionut Misa in comunicatul remis de PSD.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

16922 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    Nu se desfiinteaza acum ! (Joi, 29 iunie 2017, 17:56)

    deval [utilizator]

    Nu putea fabula ! Acest lucru, s-a discutat !!!
  • +17 (17 voturi)    
    A scapat porumbelul. (Joi, 29 iunie 2017, 17:58)

    Kevi [utilizator]

    Stia foarte detaliat ce se intampla cu banii din Pilonul II. Adica sa nu-mi spuna mie Dragnea ca nici nu s-a discutat despre treaba asta in PSD.
    • +14 (14 voturi)    
      de fapt (Joi, 29 iunie 2017, 19:22)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Kevi

      a vrut sa zica "ma scuzati ca am spus adevarul".
  • +22 (22 voturi)    
    Amendă? (Joi, 29 iunie 2017, 18:01)

    CosminIvan [anonim]

    NN a fost amendată cu 750.000 lei când a anunțat desființarea pensiilor private. Ministrul de ce nu este amendat?

    http://economie.hotnews.ro/stiri-pensii_private-21720156-asf-despre-amenda-istorica-750-000-lei-aplicata-pensii-decizia-fost-luata-unanimitate-pensii-inca-analizam-daca-facem-plangere.htm
    • +13 (13 voturi)    
      corect (Joi, 29 iunie 2017, 20:09)

      Calin123 [utilizator] i-a raspuns lui CosminIvan

      mai ales ca se poate calcula exact efectul declaratiei lui din schimbarea cursului valutar si scaderea bursei.
  • +19 (19 voturi)    
    Au inceput sa "comunice" ministrii lui Dragnea ! (Joi, 29 iunie 2017, 18:04)

    Susufler0 [utilizator]

    Pe rusnacul asta, pe Mişa, Livache l-a notat in carnetel inca inainte de a fi fost votat ministru !

    Oricum amaratul era "carne de tun" ! La toamna, cand finantele or sa fie si mai varza decat sunt acum, o sa-l remanieze nu pt ca-i bou, ci pt ca nu stie "sa comunice" !

    PS. Vesnic in schimb va fi Daea, un as al comunicarii !
  • +16 (16 voturi)    
    Deci nenea asta e atâta de coerent (Joi, 29 iunie 2017, 18:04)

    mr_mojo [utilizator]

    Încât in câteva ore dă declarații la 180 de grade. Și el se va ocupa de Finanțele României care trebuie sa dea la virgula?
    Vai de noi!
  • +18 (18 voturi)    
    Eroare (Joi, 29 iunie 2017, 18:08)

    Un-oarecare [utilizator]

    O eroare esti tu. Aici nu jucam alba-neagra.
    Daca greseai o cifra (impardonabil si asta de la un nivel in sus) mai intelegeam.
    In locul tau imi semnam imediat demisia.
    Se vede ca nu ai nici o treaba cu acest minister.
    • +12 (12 voturi)    
      logic ca (Joi, 29 iunie 2017, 19:47)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui Un-oarecare

      nu are.
      el e papusa, papusaru e dragnea, iar regizorul e valcov sau florin georgescu.
      era atat de ametit de ascensiunea brusca in fotoliu de ministru, ca a ametit si a dat pe trompeta adevarul.
  • +14 (14 voturi)    
    Penibilul (Joi, 29 iunie 2017, 18:09)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    a rămas la guvernare. Acuma, de fiecare dată când mai spune ăsta ceva, o să fie întrebat „Sigur? Sigur, sigur? Mă, da' ești sigur?“
    „Imi cer scuze pentru declaratia despre desfiintarea Pilonului II de pensii, a fost o eroare, nu se desfiinteaza“ Asta ar trebui proiectat cu laser pe clădirea Guvernului 24/7. E motto-ul guvernării pesede. E felul lor de-a fi.
  • +13 (13 voturi)    
    Scuzele au fost oferite, (Joi, 29 iunie 2017, 18:10)

    alegzandru [utilizator]

    acum sa te duci cu o sacosa din banii furati (nu ne lua cu dragalasenii ca tu ai fi un PSDist cinstit) si sa ii imparti investitorilor la bursa, unde s-au topit averi azi din cauza declaratiilor tale iresponsabile!
    • +6 (6 voturi)    
      Stai, că intră (Joi, 29 iunie 2017, 19:14)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui alegzandru

      și ăsta în spital, ca ăla care tot așa, cu o declarație nevinovată a manipulat prețul energiei.
      Nu se pricep la guvernare, dar sunt tari la manipulat piața cu declarații.
  • +12 (12 voturi)    
    Tudose, se vede ca nu le ai inca ! (Joi, 29 iunie 2017, 18:11)

    Susufler0 [utilizator]

    "Eroare de comunicare" se spune !
  • +11 (11 voturi)    
    corect, nu se desființează (Joi, 29 iunie 2017, 18:13)

    IancuJianu [utilizator]

    doar se relochează...
  • +13 (13 voturi)    
    ..... prietene .... (Joi, 29 iunie 2017, 18:15)

    cbogdan [utilizator]

    Mergi acasa, este mai bine pentru toti (mai ales pentru tine).
  • +14 (14 voturi)    
    Misa, parca lucrai la ANAF Constanta ! (Joi, 29 iunie 2017, 18:22)

    Susufler0 [utilizator]

    Pastreaza-ti locul cald !
  • +15 (15 voturi)    
    Nu a fost eroare ci nerabdare (Joi, 29 iunie 2017, 18:28)

    Habermas [utilizator]

    Astia sunt pusi pe jefuit si distrus.
    Guvernarea salbatica otomana, asa cum stiu ei la Teleorman - Deli Orman, adica Padurea Nebuna, pe turceste - limba lor de suflet.
  • +10 (10 voturi)    
    Dar maine? (Joi, 29 iunie 2017, 18:55)

    Porcurorul General [utilizator]

    Eroarea poate sa fi fost eronata.
  • +10 (10 voturi)    
    stan si bran (Joi, 29 iunie 2017, 19:05)

    liviu_ [utilizator]

    pe nervii, banii si viitorul nostru...
  • +12 (12 voturi)    
    Așa e când ești prost (Joi, 29 iunie 2017, 19:13)

    R.Stoian [utilizator]

    vorbești fără să gândești. Mizeria asta de guvern va rezista maxim 3 luni de zile.
  • +9 (9 voturi)    
    La cat e de pregatit papagalul asta... (Joi, 29 iunie 2017, 19:37)

    un-buburuz [utilizator]

    O s-o tina din scuza in scuza
  • +6 (6 voturi)    
    S-a dat de gol nataraul! (Joi, 29 iunie 2017, 23:14)

    MisuG [utilizator]

    Atentie! A spus 'Nu pot fi nationalizate fondurile publice", ceea ce denota faptul ca s-a discutat despre nationalizarea pilonului II. Niste sarantoci!
  • +3 (3 voturi)    
    Test (Vineri, 30 iunie 2017, 8:43)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Incercati sa formulati intrebarea la care se poate da urmatorul raspuns (atentie, ... nu trebuie sa fie vorba despre pilonul II ):
    "Pilonul II, da, se va desfiinta. Banii se vor intoarce inapoi la cei care au cotizat la pilonul de pensii, ei avand posibilitatea sa opteze pentru bugetul asigurarilor sociale sau pentru Pilonul III, cel privat. Practic vor opta intre posibilitatea de a le administra statul acesti bani si a le oferi o pensie la sfarsitul stagiului de cotizare sau sa fie un privat care face acest lucru. Pilonul II este practic un mix intre stat si privat. Toti cei care au cotizat vor fi si cei care vor primi banii inapoi"

    Cel care va raspunde corect la test va primi postul de presedinte pSD pe viata

    Bonus: sa se afle daca intrebarea a fost pusa sau a rasunat doar in cutia goala de sub fruntea ministrului.
  • +1 (1 vot)    
    mda? (Vineri, 30 iunie 2017, 13:47)

    I [utilizator]

    apucasi sa vorbesti cu Dragnea? foarte bine. DEMISI amandoi!
  • +1 (1 vot)    
    Ar trebui sa-si ceara scuze pentru (Vineri, 30 iunie 2017, 13:53)

    Bogdan_100 [utilizator]

    faptul ca este incompetent, ca este membrul unui partid complet anti-Romanesc organizat ca o gasca de infractori ce se lupta doar pentru interesele lor proprii (o subventie la porc (mai exact porcusor), o gratiere, o dezincriminarea a ceva hotii, deturnarea unor fonduri de la buget sau UE, etc) si nu in ultimul rand pentru ca este sluga inepta a unui infractor condamnat definitiv si irevocabil pentru frauda !
  • 0 (0 voturi)    
    ne luati de prosti, (Vineri, 30 iunie 2017, 19:37)

    yellowdog [utilizator]

    de ce ai vorbit despre asta tu nou ministru?

    de unde ai primit indicatii tu nou minstru sa vorbesti?
  • 0 (0 voturi)    
    "Draga" ministrule (Vineri, 30 iunie 2017, 20:23)

    Rescator [utilizator]

    Daca esti prost de ce nu-ti iei concediu?