Basescu: Audierile ministrilor sunt o mascarada. E un Guvern care produce soc si groaza si se vede ca nu-i de aici

de G.S.     HotNews.ro
Joi, 29 iunie 2017, 11:25 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Parlamentarii PMP se retrag de la audierile din comisii ale ministrilor si nu vor participa nici la sedinta Parlamentului de investire a Cabinetului Tudose, un guvern "care produce soc si groaza", a anuntat presedintele PMP Traian Basescu, potrivit Agerpres.

"M-am consultat cu colegii din grupurile parlamentare de la Camera si de la Senat si concluzia a fost ca cea mai buna solutie este sa ne retragem de la audieri si sa nu participam nici la sedinta comuna de investire a Guvernului. Motivele sunt urmatoarele: este un Guvern profund incompetent. Numai daca ne referim la Cultura este fostul sef de la Cancan, ca prim viceprim-ministru este omul care mergea la vanatoare cu Omar Hayssam, la IMM-uri avem unul caruia i se spune pitiponcul. E un Guvern care produce soc si groaza si se vede ca nu-i de aici, nu-i din filmul unei guvernari", a afirmat Traian Basescu, la Parlament. 

Basescu a mai spus ca audierile din comisii sunt "o mascarada". 

"Nu vrem sa giram acest Guvern instalat de Iohannis, Dragnea si Tariceanu nici macar prin prezenta noastra la activitatile care se vor desfasura astazi, adica audieri in comisii (...) si votul de investitura. Cei care au nasit acest guvern, adica domnul presedinte Iohannis, domnul Dragnea si domnul Tariceanu trebuie sa poarte integral responsabilitatea a ceea ce va urma", a sustinut Basescu.


Citeste mai multe despre   






















​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6977 vizualizari

  • +11 (13 voturi)    
    No comment (Joi, 29 iunie 2017, 11:31)

    Io1234 [utilizator]

    "Cei care au nasit acest guvern, adica domnul presedinte Iohannis, domnul Dragnea si domnul Tariceanu trebuie sa poarte integral responsabilitatea a ceea ce va urma..."
    • +8 (8 voturi)    
      de cand s-a stricat base (Joi, 29 iunie 2017, 11:47)

      Tibi. [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      .. de vreo 2-3 ani asa de cand a devenit udrist pana la moarte, nu il mai inghit, desi la randul meu am fost un "basist" d-ala, ultras..

      .. dar la faza asta are dreptate... e adevarat ca opozitia varza nu l-a ajutat pe Klaus, dar ar fi trebuit sa joace cat de putin..

      daca era basescu presedinte, asta stergea cu ei pe jos, matura, lasa tu ca vai, criza. Pe principiul ca acum au prins curaj, si peste 6 luni daca nu misca ceva tudose in front, iar se duc la iohannis cu altul.
    • -3 (7 voturi)    
      adica nu electoratul .... (Joi, 29 iunie 2017, 12:29)

      Sasul70 [utilizator] i-a raspuns lui Io1234

      ci Iohannis poarta vina... bun, am notat, Dle fost presedinte! va multumim ca ne-ati luminat.... apropo, cum a fost atunci in 2012, cand a fost instituit cel mai cinstit guvern, am uitat cine a girat atunci ca si presedinte... poate ne aduceti aminte...
  • -4 (6 voturi)    
    Mascaradă ești dumneata! (Joi, 29 iunie 2017, 11:35)

    Gray51 [utilizator]

    După ce declari că moțiunea de cenzură nu va trece, cine sa mai aibă încredere în tine. Neorientat nici în lucrurile simple, nu faci decât să încerci să creezi un pic de isterie. Era mai bine sa te retragi in glorie.
  • -4 (8 voturi)    
    nu zau (Joi, 29 iunie 2017, 11:35)

    Mos Andrei [utilizator]

    cum a ajuns Basescu la concluzia ca Iohannis e de vina pentru guv PSD + ALDE ma depaseste... partidul lui Iohannis e in opozitie din cate stiu.
  • -3 (7 voturi)    
    Afacerea Roisa Montana, (Joi, 29 iunie 2017, 11:46)

    Un cititor [utilizator]

    Gazele de sist, Invitatia adresată străinilor de a cumpăra pământ ieftin în România , vă spun ceva , dle senator?
    • +1 (3 voturi)    
      Ne spune chiar mai mult: Ponta, Nastase (Joi, 29 iunie 2017, 13:11)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Un cititor

      Tariceanu, sa
  • +11 (11 voturi)    
    Pana acum a mai fost cum a mai fost, (Joi, 29 iunie 2017, 12:16)

    Susufler0 [utilizator]

    ce urmeaza demonstreaza insa ca PSD putin ii pasa de cei care i-au votat (nu mai vorbesc de ceilalti) !

    Dovada cea mai buna este mascarada, cum spune Basescu, care se desfasoara in comisii cu prilejul audierii candidatilor de ministri !

    Ce sa faca amaratii astia pt tara, cand ei in urma cu 48 de ore habar nu aveau ca vor fi propusi ca ministri iar in fata comisiilor apuca sa se prezinte , sa spuna ca vor vrea sa faca bine si nu rau si li s-a si terminat timpul alocat pt prezentarea programului lor ministerial !

    PS. De la astia asteapta bugetarii si familiile lor o viata mai buna ?