PMP l-a propus pe europarlamentarul Siegfried Muresan pentru functia de prim ministru la consultarile de la Cotroceni. Basescu: El reprezinta generatia Macron si Trudeau

de Alina Neagu     HotNews.ro
Luni, 26 iunie 2017, 17:55 Actualitate | Politic

Siegfried Muresan
Foto: Facebook.com
Presedintele PMP, Traian Basescu, a anuntat, luni, la iesirea de la consultarile de la Palatul Cotroceni cu presedintele Klaus Iohannis pentru desemnarea unui nou premier, ca l-a propus pe europarlamentarul Siegfried Muresan pentru aceasta functie din partea partidului sau. "El reprezinta generatia Macron si Trudeau", a afirmat Traian Basescu. Pana acum, Siegfried Muresan (PMP) si Mihai Tudose (PSD-ALDE) sunt cele doua nominalizari pentru functia de premier.

Siegfried Muresan s-a nascut pe 20 septembrie 1981 la Hunedoara, este europarlamentar PMP, vicepresedinte al Comisiei de Buget din Parlamentul European si purtator de cuvant al Partidului Popular European. Muresan este si prim-vicepresedinte al Partidului Miscarea Populara.























Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

3902 vizualizari

  • -11 (13 voturi)    
    Criza de cadre... (Luni, 26 iunie 2017, 18:09)

    Gigi Kent [utilizator]

    Criza de cadre la PSD dar si la PMP se pare.
    • +5 (7 voturi)    
      Muresan e cam cu 10 clase peste fosilizatul (Luni, 26 iunie 2017, 18:14)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      propus de PSD
    • +8 (10 voturi)    
      Scuze, Gigele... (Luni, 26 iunie 2017, 18:34)

      Liviu2012 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      Scuze, Sir Kent, dar funcțiile de:

      - europarlamentar,

      - Master în științe economice al Universității Humboldt din Berlin (2006),

      - vicepreședinte al Comisiei de Buget din Parlamentul European,

      - purtător de cuvânt al Partidului Popular European,

      - prim-vicepreședinte al PMP

      ... vi se par expresii ale ”crizei de cadre” din PMP ?

      A fost d-l MUREȘAN desemnat și ales ”pe puncte”, pe criterii de nepotism sau de obediență? I-o fi dat bani lui J.C. Juncker, vreo donație lui T. Băsescu sau Rectorului de la Berlin?

      Remarca dumneavoastră înseamnă să fii troll diversionist sau cel puțin neinformat și cu puterea de judecată diminuată.
      • +1 (1 vot)    
        cine i-a intrebat? (Luni, 26 iunie 2017, 18:56)

        dece [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

        E o propunere buna, zic!
        Dar nu i-a intrebat nimeni pe astia...in maximum 2 ani, partidul lui Basescu se dizolva in altele...idem partidul lui Tariceanu.
      • 0 (0 voturi)    
        Desigur... (Marţi, 27 iunie 2017, 10:53)

        Gigi Kent [utilizator] i-a raspuns lui Liviu2012

        S-a remarcat prin caratul gentilor diversilor populari europeni. Apoi a fost bagat pe gat de la centru infectului partid Miscarea Populara, practic neavand nici o legatura cu Romania alta decat absolvirea facultatii acum 15(!) ani. Din cauza unor politicieni invartiti de genul lui si deciziilor acestora, cu activitate "europeana" dar fara nici o legatura cu un stat anume s-a produs si Brexitul.

        I-am urmarit declaratiile si bate campii / are acelasi nivel de preocupari ca si Elena Basescu.
    • +1 (1 vot)    
      La PMP ? PMP a propus ! (Luni, 26 iunie 2017, 18:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      PNL ?
    • +1 (1 vot)    
      La PMP ? PMP a propus ! (Luni, 26 iunie 2017, 18:40)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Gigi Kent

      PNL ?
  • -1 (3 voturi)    
    chestia cu Macron mai merge (Luni, 26 iunie 2017, 18:13)

    AliKimiku [utilizator]

    Dar Trudeau e un pacalici de zile mari
  • +8 (8 voturi)    
    Foarte bine au facut! (Luni, 26 iunie 2017, 18:33)

    Andradda [utilizator]

    Chiar fara sanse de reusita, macar fac opozitie!
    Fata de adormitii din PNL sau USR care se sclifosesc ca nu au majoritate si bla-bla-bla, macar PMP a propus un premier din opozitie! E treaba lui Johannis ce face mai departe.