Lia Olguta Vasilescu: Am refuzat postul de premier. Cinci lideri PSD nu au vrut sa fie prim-ministru

de Red. Politic     HotNews.ro
Luni, 26 iunie 2017, 13:44 Actualitate | Politic

"Cinci dintre noi am refuzat aceasta propunere (de premier - n.red.) Pentru mine cred ca nu mai era niciun fel de surpriza, pentru ca eu m-am pronuntat in spatiul public de trei zile ca nu voi accepta aceasta propunere", a declarat luni Lia Olguta Vasilescu.

Ea a fost primul lider PSD care a confirmat oficial ca PSD l-a propus pe Mihai Tudose ca premier.























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si Startup Cafe, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

7329 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Du-te tu... (Luni, 26 iunie 2017, 13:49)

    Aphex [utilizator]

    Ai refuzat tu postul de premier? Sa mori tu?
    Pai ai renuntat ca ai sa infunzi puscaria cat de curand..
    • +1 (1 vot)    
      Ca sa nu fie exclusa din PSD peste 6 luni... (Luni, 26 iunie 2017, 15:32)

      liviul2006 [utilizator] i-a raspuns lui Aphex

      O sa fie pusi primi ministrii numai PDS-isti exclusibili...
  • +7 (7 voturi)    
    Iar acum (Luni, 26 iunie 2017, 13:52)

    Soljenitin [utilizator]

    Iar acum de la Cotroceni trebuie sa vina un "NU!!" intrucat Tudose este plagiator, astfel are un caracter imoral. :)
  • +10 (10 voturi)    
    premieră (Luni, 26 iunie 2017, 13:54)

    georghe [utilizator]

    Vai și amar de partidul și de țara asta dacă LOV a fost propusă de pm
    • +3 (3 voturi)    
      Prim ministru (Luni, 26 iunie 2017, 15:40)

      Hababaeba [utilizator] i-a raspuns lui georghe

      La cate limbi straine a studiat, rolul de prim-ministru ar fi prea putin, e loc de mai bine.
      Inainte de primul ministru este doar pozitia de ministru zero si experienta si rezultatele o recomanda ca si candidat perfect.
  • +7 (7 voturi)    
    Ciomageala primita de Grindeanu, (Luni, 26 iunie 2017, 13:58)

    pedepsitorul [utilizator]

    La care mai adaugam si amenintarile directe la fiecare parlamentar psd care trebuia sa puna osul la rasturnarea propriului guvern... au facut sa se cam fereasca de scaunul fierbine sub comanda infractorului dovedit!

    Dragnea, nu prea mai e spatiou de manevra nici macar in aparenta!
  • +3 (5 voturi)    
    Limba Romana (Luni, 26 iunie 2017, 14:07)

    alizee [utilizator]

    "Cinci lideri PSD nu au vrut sa fie prim-ministru"
    O fraza formata din doua propozitii:
    O prop. principala: "Cinci lideri PSD nu au vrut"
    O prop. secundara: "sa fie prim-ministru" (probabil secundara adverbiala, nu mai stiu sigur, sunt 48 de ani de canda am invatat gramativa ultima data in scoala)
    Prop secundara: "sa fie prim-ministru", adica: "sa fie EI primi-ministri" caci nu este " o persoana nu a vrut sa fie EL prim-ministru ci Ei(adica mai multi) nu au vrut sa fie prim-ministri, unde "sa fie prim(i)- ministru(i)" este predicatul celei de a doua propozitii, cu "prim(i)- ministru(i)" nume predicativ
    Incepeti sa deveniti obositori in prostia voastra
    • +5 (5 voturi)    
      Nu merita Olgutza demonstratia asta, (Luni, 26 iunie 2017, 14:33)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui alizee

      mai ales ca nici nu o pricepe si din cauza asta nici nu si-ar corecta exprimarea.

      PS. Macar daca ne-ar fi motivat refuzul sau !
    • 0 (0 voturi)    
      daca tot facem gramatica (Luni, 26 iunie 2017, 17:37)

      Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui alizee

      nu cumva e prim-ministri? Analog cu nou-nascuti, noi-nascuti fiind gresit.
  • +2 (2 voturi)    
    Pe bune ? (Luni, 26 iunie 2017, 15:47)

    gogu1234567890 [utilizator]

    Tu chiar credeai ca te pune Iohanis premier ? Nici chiar atat de jos nu am ajuns cucoana ....