Mihai Tudose a fost votat candidat de premier in Comitetul Executiv al PSD

de Red. Stiri     HotNews.ro
Luni, 26 iunie 2017, 13:12 Actualitate | Politic

Mihai Tudose
Foto: AGERPRES
Mihai Tudose a fost votat luni dreptr candidat de premier in Comitetul Executiv al PSD, potrivit unor surse din PSD. La vot au existat doar patru abtineri - Paul Stanescu, Niculae Badalau, Codrin Stefanescu si Marian Mina.

Propunerea lui Tudose ca premier a fost confirmata public de Calin Popescu Tariceanu, presedintele ALDE.

Vom reveni cu amanunte























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

6754 vizualizari

  • +12 (12 voturi)    
    Corect (Luni, 26 iunie 2017, 13:17)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Plagiator, scolit de securisti e standard premier psd.
    #Rezist
  • +4 (8 voturi)    
    4 abtineri (Luni, 26 iunie 2017, 13:17)

    Pac-pac [utilizator]

    S-a abtinut haremul: Olguta, Carmen Dan, Firea si Sevil.
    • 0 (4 voturi)    
      Daca citeai articolul de mai sus si nu postai (Luni, 26 iunie 2017, 14:33)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      in orb poate ai fi vazut cine s-a abtinut!
  • +5 (7 voturi)    
    Exact ce asteptam... (Luni, 26 iunie 2017, 13:18)

    vio7 [utilizator]

    Daca Klaus Iohannis accepta asa halal de prim-ministru,in conditiile in care nu s-a vazut 6 luni la economie nici cat Daea de la agricultura...e clar...nu mai votez cu el,niciodata!
  • +10 (10 voturi)    
    Dottore 2 (Luni, 26 iunie 2017, 13:18)

    MihaiMititelu1 [anonim]

    De vis. Inca un prim ministru plagiator.
  • +12 (12 voturi)    
    Asta si-a falsificat data de nastere? (Luni, 26 iunie 2017, 13:22)

    QfeastQuizzes [anonim]

    Cica are 50 ani.

    Tinere! Arati ca la 75, zi-ne secretul tau!
  • -5 (7 voturi)    
    Macar nu e o ... (Luni, 26 iunie 2017, 13:24)

    Olyx [anonim]

    "carpa" de-a lui Dragnea... Sau asa sper...!
  • +13 (13 voturi)    
    Mda (Luni, 26 iunie 2017, 13:26)

    Andradda [utilizator]

    Imediat dupa alegerile parlamentare, Dragnea declara raspicat ca „trebuie sa separam politica de servicii”.

    Astazi, acelasi Dragnea:
    "„Imi este greu sa spun daca scoala de securitate este o bila neagra sau alba. Nu cred ca este un criteriu daca a fost la scoala SRI”

    PS. Cei patru care s-au abtinut sunt toti apropiati si sustinatori infocati ai sultanului Dragnea. Probabil ca au primit ordin sa se abtina de la vot, ca sa dea impresia de minima democratie in PSD.
  • -2 (6 voturi)    
    din pacate iohanis o sa-l desemneze (Luni, 26 iunie 2017, 13:29)

    miss sloane [utilizator]

    #goDragnea, ca #goCiolo a mers
  • +5 (5 voturi)    
    Dinu Păturică-Tudose, varianta SRI (Luni, 26 iunie 2017, 13:42)

    fff T [anonim]

    Just onother regular guy from SRI.
    Tudose e parvenitul politic căruia îi plac învârtelile, ”studiile în securitate” ca să aibă acces la cercuri de putere, cumetriile, mișmașurile.
    Un oportunist semi-doct arogant și fudul.
    SRI, chiar n-aveai ceva mai bun, nene?
  • +6 (6 voturi)    
    Ma astept ca Iohannis sa respinga aceasta (Luni, 26 iunie 2017, 13:42)

    Susufler0 [utilizator]

    candidatura !

    In primul rand insasi PSD l-a trecut in categoria ministrilor care nu au corespuns in guvernul Grindeanu.

    Deci Presedintele ar trebui sa aiba in vedere ca propriul partid l-a
    considerat inapt, astfel ca nu respecta criteriul profesional.

    Tudose pica si verificarea la integritate (vezi problema plagiatului recunoscuta chiar de el prin renuntarea la titlul de doctor).

    Ar fi o mare dezamagire ca Iohannis, in virtutea dorintei de stabilitate politica, sa il desmneze pe dulapul asta umblator candidat de prim ministru !

    PS. Ce o sa faca Presedintele ?
    • -5 (7 voturi)    
      O sa taca... (Luni, 26 iunie 2017, 13:46)

      vio7 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Cum tace el...mai rar...o splendoare....:)))
      • +4 (4 voturi)    
        Daca tace dar face, nu-i bai ! (Luni, 26 iunie 2017, 14:20)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui vio7

        Altul la rand ! ;)
    • +3 (5 voturi)    
      Si daca Dragnea... (Luni, 26 iunie 2017, 14:32)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      ..tocmai asta urmareste?

      Ii pune lui Johannis pe tava un individ care vine dintr-un guvern proaspat demis pe motive de incompetenta, e banuit ca ar avea legaturi cu SRI si mai are si probleme clare cu lucrarea de doctorat.
      Poate ca Dragnea mizeaza pe respingerea lui Tudose, folosit pe post de "iepuras" si abia la a doua propunere isi va impune "omul de baza" pe care si-l doreste cu adevarat.
      O a doua respingere din partea lui Johannis ar putea da totul peste cap, cu riscul de suspendare pt presedinte si cu risc de anticipate pt Parlament. Daca Johannis isi va asuma acest risc.....ramane de vazut.
      • +3 (3 voturi)    
        Riscul de suspendare e minor ! (Luni, 26 iunie 2017, 15:00)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

        Opozitia toata va vota impotriva. La fel, fugarii din ALDE. UDMR se va opune; tot astfel si minoritatile, altele decat cea maghiara !

        Daca la noi s-ar paria pe orice (deci si pe asa ceva) ca in Anglia, as paria o mica avere ca Iohannis va supravietui unui vot de suspendare.

        Eu cred ca o a doua propunere l-ar avea in vedere pe Fifor !

        Mai convenabil pt Iohannis, mai neplacuta pt Dragnea.

        PS. Altfel PSD se poate trezi ca Presedintele arunca in discutie numele lui Chirica, sau Dîncu !
        • +3 (3 voturi)    
          Tot ce se poate. (Luni, 26 iunie 2017, 15:47)

          Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

          Doar ca nu prea imi vine sa cred ca Fifor ar fi "neplacut" pt Dragnea. Daca ne gandim numai la circul pe care-l face Fifor cu Comisia lui pt anchetarea sefei DNA....si tot e suficient ca sa ne dam seama ca e devotat cu trup si suflet Sultanului de Teleorman.
          Cat despre faptul ca Johannis va respinge o propunere a PSD, ca apoi sa propuna el insusi tot un PSD-ist, nu cred ca e o solutie viabila.
          Dragnea si ai sai nu vor accepta nici in ruptul capului un asemenea afront din partea presedintelui.
          Daca Dragnea ar fi fost dispus la o asemenea solutie, ar fi mers la Presedinte fara nicio propunere (sau s-ar fi dus cu o lista cu 10 nume) si i-ar fi spus "alege Maria Ta pe cine vrei, ca atata vreme cat e de la PSD, pe mine nu ma deranjeaza"
          • +2 (2 voturi)    
            Sa "nu accepte nici in ruptul capului" (Luni, 26 iunie 2017, 16:31)

            Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

            inseamna sa se ajunga la anticipate !

            Ii crez in stare pe nehalitii de parlamentari romani (de toate culorile) sa renunte la mandatele lor dupa abia sase luni ?

            PS. Cand mai toti si-au trecut in declaratia de avere ca au dat imprumuturi de zeci de mii de euro ? ;))) Eu unul, sincer, ma indoiesc.
            • +2 (2 voturi)    
              Raspuns la PS (Luni, 26 iunie 2017, 18:17)

              Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

              "Bineinteles. (Joi, 22 iunie 2017, 15:37)
              Cand e vorba de anticipate, toti parlamentarii intra in fibrilatie, pt ca fiecare din ei si-ar putea pierde mandatul.
              Anticipatele, prin definitie, inseamna reconfigurarea Parlamentului, iar aceasta actiune ii priveste in mod direct pe toti parlamentarii, indiferent din ce partid fac parte.
              Nici Orban, nici Nicusor Dan, nici Basescu, nici Kelemen, nu pot garanta 100% ca dupa anticipate, numai componenta PSD-ALDE se va schimba sau va avea de pierdut.
              La ora actuala, Parlamentul e plin de personaje noi, care sunt la primul mandat.
              De ce si-ar risca ei fotoliile, acum, dupa nici jumate de mandat?"
              • +2 (2 voturi)    
                M-ai facut curios : (Luni, 26 iunie 2017, 19:17)

                Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

                Din cine ai citat si pe marginea carui articol ?
                • +2 (2 voturi)    
                  Gasesti comentariul meu la (Luni, 26 iunie 2017, 20:27)

                  Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  Articol publicat de HN la 22 iunie 2017.

                  "Vom vota impotriva oricarei formule de guvern care contine PSD in ea. Vom incerca formarea unei noi majoritati, prin alegeri anticipate"

                  M-am autoplagiat oare? ))
                  • +1 (1 vot)    
                    Norocul tau ca si-a dat demisia (Luni, 26 iunie 2017, 22:53)

                    Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

                    Andruh, altfel nu te vedeam bine ! :)

                    In rest, revenind la chestiune, asa-i : Parlamentul se poate reconfigura in caz de anticipate iar in momentul de fata PMP ar avea mari emotii sa atinga pragul !
                • +2 (2 voturi)    
                  Aici ai adresa exacta (Luni, 26 iunie 2017, 20:34)

                  Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

                  http://www.hotnews.ro/stiri-politic-21834140-ludovic-orban-vom-vota-impotriva-oricarei-formule-guvern-care-contine-psd.htm
  • +4 (4 voturi)    
    tot nu inteleg (Luni, 26 iunie 2017, 14:03)

    Xorciser [utilizator]

    Nu e bun de ministru al economiei, dar e bun de prim-ministru? In ce lume traim?
  • 0 (0 voturi)    
    Si lu' asta o sa i se spuna pe retele Tudy ..... (Luni, 26 iunie 2017, 14:08)

    KTerinca [anonim]

    .... peste vreo sase luni.
    Kterinca de premier, kterinca de partid, kterinca de opozitie, kterinca de societate civila, kterinca de Presedinte (daca-l accepta) si tara de CA..T (cu majuscule, ca sa nu fie dubii).
  • +3 (3 voturi)    
    asta o sa le dea de furca (Luni, 26 iunie 2017, 14:11)

    __alex__ [utilizator]

    caricaturistilor, orice caricatura o sa fie doar o copie fidela.
    • +1 (1 vot)    
      hehe (Luni, 26 iunie 2017, 15:11)

      ras-putin [utilizator] i-a raspuns lui __alex__

      taman ce am remarcat si eu asta :)
  • +2 (2 voturi)    
    e o gluma, nu?! (Luni, 26 iunie 2017, 14:32)

    liviu_ [utilizator]

    ... cel putin asa sper...