Deputatul Liviu Balint, exclus din PMP pentru ca a votat pentru motiunea de cenzura. Tomac: S-a dedat la un comportament de maidanez politic

de G.S.     HotNews.ro
Vineri, 23 iunie 2017, 8:49 Actualitate | Politic

Deputatul Liviu Balint
Foto: cdep.ro
Presedintele filialei Salaj a PMP, deputatul Liviu Balint, a fost exclus din partid pentru ca a votat, miercuri, pentru motiunea de cenzura impotriva Guvernului, Eugen Tomac, presedintele executiv al formatiunii numindu-l "maidanez politic"si cerandu-i demisia din functia de parlamentar, transmite Agerpres.

"Ceea ce s-a intamplat ieri (miercuri - n.r.) mi-a lasat un gust amar. In acea zi, presedintele PMP Salaj, Liviu Balint, a decis un lucru inacceptabil in politica pe care partidul nostru o promoveaza, si anume sa se comporte ca si cum mandatul i-ar apartine lui, pe persoana fizica, astfel ca poate face ce vrea cu el, dupa cum ii dicteaza constiinta, desi, politic, noi am luat o decizie foarte clara de a sta deoparte de jocul PSD. Incalcand principalele elemente de bun simt in politica, Liviu Balint s-a dedat la un comportament de maidanez politic, crezand ca poate face ceea ce doreste cu mandatul pe care i l-a dat partidul", a declarat Eugen Tomac, joi seara, intr-o conferinta de presa la Zalau. 

"Asa vom proceda de fiecare data cand un coleg de-al nostru va crede ca a venit de acasa cu functia in sac", a adaugat Tomac

Presedintele executiv al PMP a subliniat ca il asteapta pe Liviu Balint sa mearga luni la grupul parlamentar cu demisia din functia de deputat si sa lase locul urmatorului de pe lista, pentru ca mandatul nu este al lui, ci al partidului. 

Liviu Balint si-a explicat gestul de la motiunea de cenzura intr-o postare pe Facebook, precizand ca, in opinia sa, tara risca o criza politica si economica prin ramanerea premierului Grindeanu in fruntea Guvernului.


Citeste mai multe despre   























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

4572 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    PSD-ist deghizat (Vineri, 23 iunie 2017, 9:11)

    mircea_cjn [utilizator]

    Asa arata si dupa moaca.
    • +15 (15 voturi)    
      Gusa il da de gol (Vineri, 23 iunie 2017, 10:00)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      tipica la psd-istul imbuibat din functii bugetare :-)
    • +6 (6 voturi)    
      Se numeste Lebenita! (Vineri, 23 iunie 2017, 11:18)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui mircea_cjn

      A vandut ani de zile lebenita! Acum si-a bandut votul pentru un post pentru nevasta-sa!
      Vai de capul lui!
  • -12 (18 voturi)    
    Sigur e Liviu Balint si nu Gabi Balint? (Vineri, 23 iunie 2017, 9:32)

    lasa [utilizator]

    Dle Tomac , cred ca are dreptul la opinie personala, nici mavar nu a stat motiunea in votul lui. A fost in afara directivei lui TB, si ce daca? Poate isi face treaba acolo in satul lui din Salaj!
  • +10 (14 voturi)    
    al 2-lea PSD-ist din PMP (Vineri, 23 iunie 2017, 9:44)

    Boham [utilizator]

    PNL si USR n-au avut niciun tradator la motiune ceea ce arata ca oamenii din aceste partide au o calitate morala mai buna ca cei din PMP
    • 0 (4 voturi)    
      Nu se stie niciodata (Vineri, 23 iunie 2017, 10:00)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      Mai ales ca nu au participat la vot ( au iesit din sala ).
      Mai vedem la investirea guvernului.
    • 0 (2 voturi)    
      PNL e un partid patit ! Nu te grabi sa-l lauzi ! (Vineri, 23 iunie 2017, 14:24)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

      PMP are oaste de stransura pt ca Base dupa alegerile locale a dat liber la racolat, in ideea ca partidul va castiga in experienta atragand politicieni vechi, harsaiti.

      PS. Nu e nicio pierdere avand in vedere ca daca peste trei ani juma nu se intampla o minune PMP dispare din Parlament !
  • +7 (7 voturi)    
    Eu cred ca respectivul ... (Vineri, 23 iunie 2017, 11:04)

    Olyx [utilizator]

    nu ar trada un singur partid : cel COMUNIST !!!!
  • -2 (2 voturi)    
    In ciuda multor comentarii... (Vineri, 23 iunie 2017, 15:13)

    Prostu' satului [utilizator]

    ... dl. Tomac spune de fapt EXACT ce uram mai mult la alte partide (inclusiv si in primul rand la PSD).
    Textual, cf d-lui Tomac, Balint isi imagineaza ca ".. poate face ce vrea cu el [mandatul], dupa cum ii dicteaza constiinta..."

    Cand, de fapt - ne invata dl. Tomac, presedinte de partid in Romania anului 2017 - constiinta deputatului, A ORICARUI OM POLITIC, PANA LA URMA, nu valoreaza nici cat o ceapa degerata si pe cale de consecinta nu-i pasa nimanui de ea. Nu e treaba deputatului sau senatorului roman sa aiba constiinta si eventual sa si-o mai si consulte din cand inj cand. Treaba lui este doar sa fie un mari... pardon, un soldat disciplinat al partidului si sa faca ce i se spune "de la centru", unde salasluieste singurul purtator de creier.
    In mintea d-lui Tomac, de fapt parlamentul ar trebui sa functioneze cu doar 4-5 oameni - sefii de partide - pe post de ciobani, restul fiind doar turmele lor de oi. Poate oi vorbitoare, dar lipsite de constiinta si de dreptul la opinie si actiune.

    Cat despre limbajul d-lui presedinte, ce sa zic... pana nu-l aud si pe Balint glasuind, nu mi-e chiar clar cine-i, de fapt, maidanezul intre ei doi.