Shhaideh: Mi-am retras demisia pentru a nu se bloca activitatea. Trebuie sa avem contracte pe fonduri europene ca sa avem absorbtie

de N.O.     HotNews.ro
Joi, 22 iunie 2017, 15:18 Actualitate | Politic

Sevil Shhaideh
Foto: Agerpres
Ministrul demisionar al Dezvoltarii Regionale, Sevil Shhaideh, a anuntat, joi, ca si-a retras demisia pentru ca activitatea din institutie sa nu fie blocata "prin tot felul de tertipuri juridice care pot interveni in aceasta perioada", pentru ca "s-au facut eforturi pentru depunere de proiecte le fonduri europene" si "ca sa avem absorbtie, trebuie sa avem si contracte".


"Imediat ce am luat act de publicarea in Monitorul Oficial a motiunii de cenzura, (...) am convocat expertii institutiei pentru a identifica eventuale riscuri care ar putea duce la blocarea acestei institutii. Dupa cum bine stiti, in acest moment, la nivelul acestei institutii nu mai exista niciun secretar de stat, nu mai exista secretar general (...). Din discutiile cu toti expertii juristi (...) pentru a nu bloca, prin tot felul de tertipuri juridice care pot interveni in aceasta perioada, am hotarat sa-mi retrag demisia pentru a reveni la ceea ce prevede astazi Constitutia, respectiv articol 85, Guvern demis, Cabinet interimar", a precizat Shhaideh, la Antena 3, care a subliniat ca ea trebuie sa isi desfasoare activitatea in mod normal.

"Deci trebuie sa-mi desfasor activitatea in mod normal. Eu nu cred ca trebuie sa sufere nimeni, nicio autoritate locala. S-au facut eforturi pentru depunere de proiecte pe fonduri europene. Ca sa avem absorbtie, nu credeti ca trebuie sa avem si contracte", a adaugat Shhaideh.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

2350 vizualizari

  • +19 (19 voturi)    
    Deci, ti-ai depus-o pentru a BLOCA (Joi, 22 iunie 2017, 15:24)

    CezarN [utilizator]

    INtelegem ca ti-ai depus demisia ca sa blochezi activitatea, sa pierdem fonduri europene, etc
    Totul, sa distrugeti tara doar sa scape Dragnea. Cat poti fi de ticaloasa, femeie!
    • +9 (9 voturi)    
      Servil Hayssam vorbeste mult si prost, ca Dragnea (Joi, 22 iunie 2017, 16:04)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      Demisia nu e inca acceptata deci ea e in functie desi a demisionat de 1 saptamana. Demisia va fi in vigoare cand Iohannis o va accepta (probabil luni) sau la 15 zile de la depunere adica pe 30 iunie

      eu nu stiu pe cine vrea sa pacaleasca fiinta asta
  • +9 (9 voturi)    
    ce minciuni de teleorman (Joi, 22 iunie 2017, 15:25)

    levierul [utilizator]

    bai fratilor, vitregi sau pur si simplu turci, de ce naibii nu recunoasteti ca va mictionati cu presiune pe Constituia Romaniei.
    Pai scrie acolo ca Guvernul este condus de la partid sau ca prim-ministru este seful guvernului.
    Sunt curios. Cine scrie documentele de la partid, vrabiuta? Ca doar nu credeti ca sunt in stare politicienii nostri de a scrie, de mana sau pe computer.
  • +13 (13 voturi)    
    a apucat-o munca (Joi, 22 iunie 2017, 15:29)

    Hans Metter [utilizator]

    dar pana acum ce ati facut mamaie? ca nu se misca nimic aproape pe fonduri. Aproape totul e blocat... cat asteptati ? pana in 2019 in vara ?
    • +1 (1 vot)    
      Habar`nauca (Joi, 22 iunie 2017, 22:10)

      florian3619 [utilizator] i-a raspuns lui Hans Metter

      Impricinata este efectiv demisa de catre Sorin Gindeanu, seful ei direct, la data transmiterii actului spre presedentia, cu asumarea atributiilor ei de catre Grindeanu. Ea chiar sa vrea nu mai are drept de semnatura si acces in guvern. Demisia pe care sustine ca si-o (re)trage este cea pe care a depus-o la Dragnea nu la Guvern . Spre deosebire de alti ministri - pentru ea s-a pronuntat neechivoc Grindeanu.
  • +13 (13 voturi)    
    La voi la PSD o merge asa ! (Joi, 22 iunie 2017, 15:34)

    Susufler0 [utilizator]

    Guvernul Romaniei nu se conduce insa dupa statutul si cutumele PSD !

    PS. Uschi de-aici !
  • +13 (13 voturi)    
    Dar cand v-ati dat demisia ... nu v-ati gandit? (Joi, 22 iunie 2017, 15:42)

    pedepsitorul [utilizator]

    Marsh acasa, ca o sa gaseasca psd alt ministru!
  • +10 (10 voturi)    
    noroc cu saihdeh (Joi, 22 iunie 2017, 15:46)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    daca isi dadea ea demisia, ramanea tara blocata, era vai de capul nostru. Multumim doamna, sarumana.

    P.S. Apropo, tot zero absorbtia aia?
  • +12 (12 voturi)    
    Mare rahat turcesc... (Joi, 22 iunie 2017, 15:48)

    vio7 [utilizator]

    Ti-ai retras demisia pentru ca ti-a dat drumul din lesa Dracnea si pentru a mai pune la cale niste furaciuni! Trebuie sa se asigure Dracnea ca e sustinut de toti gusatii din teritoriu...cu bani publici evident.
  • +12 (12 voturi)    
    devil sheitan : (Joi, 22 iunie 2017, 15:49)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    "ca sa avem putere de sugere a banului public , trebuie sa avem si contracte".

    Asa e mai corect .
  • +13 (13 voturi)    
    Imi vine sa plang (Joi, 22 iunie 2017, 16:14)

    Wanheda [utilizator]

    atata bun simt si spirit civic nu am mai intalnit.
    Hai SIKTIR.
  • +5 (7 voturi)    
    Cum e turcu-i si pistolul (Joi, 22 iunie 2017, 17:27)

    potaissa [utilizator]

    Istoria ne-a invatat sa nu avem incredere in turci. Si e bine asa.