USR este dispus sa intre la guvernare daca primeste Ministerul Justitiei si din Guvern nu va face parte PSD

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 20:17 Actualitate | Politic

Dan Barna
Foto: Agerpres
USR a decis miercuri, in sedinta Biroului National, sa mearga la consultarile cu presedintele Klaus Iohannis cu mai multe conditii pentru sustinerea unui viitor Guvern: Ministerul Justitiei sa fie oferit USR, premierul sa fie o persoana credibila si integra si sa primeasca garantii pentru schimbarea legii alegerilor locale, astfel incat sa se revina la alegerea primarilor in doua tururi, informeaza News.ro.

"Nu vom face o propunere de premier, este un atribut al presedintelui in care avem incredere. Putem sustine insa un premier care va indeplini criteriile noastre legate de integritate, notorietate, credibilitate (...) Pentru noi insa este importanta garantarea mentinerii unei justitii independente si nepartizane. Solicitarea pe care noi am avea-o in cadrul unei astfel de dezbateri ar fi aceea de a propune ministrul justitiei tocmai pentru a putea sa asiguram fata de electoratul nostru garantiile pe justitie, care sunt una dintre prioritatile noastre ca partid in Parlament", a declarat purtatorul de cuvant al USR, Dan Barna, la finalul sedintei Biroului National.

Barna a mai spus ca alte doua conditii pentru intrarea USR la guvernare ar fi absenta PSD din formula guvernamentala si garantii pentru schimbarea legii alegerilor locale, astfel incat sa se revina la alegerea primarilor in doua tururi. "Am decis ca USR nu va sustine niciun fel de structura care presupune asocierea sau sustinerea PSD", a anuntat Barna.

El a motivat atitudinea USR prin faptul ca PSD si-ar fi pierdut legitimitatea morala in urma crizei guvernamentala declansate. "Putem lua in calcul, daca in urma discutiilor de la Cotroceni se va ajunge acolo, varianta sustinerii unui premier care sa fie credibil si sa provina din afara PSD, sa fie o persoana integra si credibila pentru societate. Noi consideram ca PSD si actuala majoritate si-a pierdut legitimitatea morala in urma spectacolului pe care l-a furnizat in aceste doua saptamani. Si-a pierdut legitimitatea morala de a mai guverna Romania. Consideram ca este nevoie de un premier credibil, de o persoana integra care sa asigure o echipa de guvernare de acelasi calibru de profesionalism si seriozitate", a spus Dan Barna.

Deputatul a mai spus ca delegatia USR la consultarile cu presedintele Klaus Iohannis va fi condusa de presedintele interimar al fomatiunii, Elek Levente, si va avea in componenta vicepresedintii cu cele mai multe voturi obtinute la congresul din luna mai.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

10720 vizualizari

  • +9 (29 voturi)    
    Asa se face politica (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:38)

    CezarN [utilizator]

    Bravo USR!
    Asa se face politica.Tinzand spre putere si cu solutii clare, sa le inteleaga si electoratul propriu, si al altor partide. Le-au luat fata liberalilor care o scalda ca ei vor la guvernare dar numai prin alegeri anticipate. Se intelege ca, altfel, nu vor sa deranjeze PSD.
    Un guvern politic fara PSD este preferabil unui guvern PSD sau unuia de tehnocrati.
    Desigur, aleferile anticipate ar fi solutia ideala, insa nu stiu cat este de realista,asa incat sa sustii ca vrei doar elegeri anticipate pentru a intra la guvernare inseamna sa sustii PSD.
  • -22 (42 voturi)    
    Hai sa ne bagam si noi in seama ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:40)

    lider [utilizator]

    Psd face guvernul si atat.
    • +17 (25 voturi)    
      Pesede (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:44)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui lider

      a facut guvernul, acum poa' sa faca si cu mana! In ce sens vrea Dragnea.
    • +14 (24 voturi)    
      Sau nu (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:20)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui lider

      psd-alde au pierdut majoritatea parlamentara, deci ciuciu guvern
    • +3 (7 voturi)    
      fara comunisti nu se poate (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:13)

      yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui lider

      in tara asta?
  • +15 (35 voturi)    
    Hai USR! (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:42)

    OmulNou [utilizator]

    Faceti ceva, ca ceilalti stiu numai sa fure!
    • -21 (39 voturi)    
      da,faceti ceva! (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:18)

      miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      faceti un minister ptr onegheurile sorosiste si unul ptr problemele leghebistilor~
      si inca ceva ,nu fiti modesti,indrazniti,cereti si ministerul fondurilor europene ptr ghinea ca are expertiza inn domeniu-zero fonduri atrase!
      • +4 (16 voturi)    
        Ce scoala ai facut, postacule? (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:02)

        OmulNou [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        Stefan Gheorghiu?
        • -4 (12 voturi)    
          ....... (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:56)

          miculescu-rucar [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

          si ce,stefan gheorghiu e de colea?
          ia uite la ce elite vomita snspa!
          numai unu si unu,care mai de care mai progresist,mai ateu,mai globalist,mai .......
      • 0 (0 voturi)    
        fraiere.... (Joi, 22 iunie 2017, 16:13)

        Foxcrawl.com [utilizator] i-a raspuns lui miculescu-rucar

        pentru tine o sa cerem si conditii legate de familia traditionala. p/s: stii macar cine e Soros? Ah, ai aflat mai deunazi.
    • -3 (11 voturi)    
      simplu (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:07)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui OmulNou

      se apuca ei de furat !
  • -18 (36 voturi)    
    Si baietelul crescut de homosexuali? (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:55)

    cenzuratul [utilizator]

    Asa sigur-sigur nu cereti?
  • +14 (28 voturi)    
    In sfarsit miscati si voi! (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:00)

    accidutzu13 [utilizator]

    Bravo, desteapta miscare!
  • +9 (21 voturi)    
    Mai bine (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:03)

    tiberius_p [utilizator]

    ...va pregatiti pentru anticipate. Trimiteti oameni pe teren sa le explice romanilor de ce PSD+ALDE sunt cea mai nociva clicla de sarlatani penali din istoria recenta a Romaniei si de ce nu trebuie sa mai primeasca nici un vot. Invatati sa va faceti campanie, sa va vindeti oferta electorala, altfel tot P$D castiga.
    • -5 (17 voturi)    
      care oameni ? (Miercuri, 21 iunie 2017, 22:43)

      om simplu din multime [utilizator] i-a raspuns lui tiberius_p

      care teren ?
      ii cunoaste cineva ?
  • -17 (37 voturi)    
    hahahahaha (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:10)

    pardalian [utilizator]

    Bai ej nebun?!?! USR-ule deja regret ca te-am votat! Dar asa gherle nu credeam ca o sa tragi.
    • +9 (19 voturi)    
      Lasa vrajeala! (Miercuri, 21 iunie 2017, 22:59)

      Chiar Eu [utilizator] i-a raspuns lui pardalian

      Lasa vrajeala ca nu ai votat USR. Asa se face politica. Faci politica pentru a ajunge la guvernare si pentru a face ceva bun pentru tara asta.
      Ori sa iei ministerul justitiei de la PSD este exact ce ar trebui sa faca. Incet, incet invata sa faca politica cei de la USR.
      Felicitari pentru propunere!
  • +11 (23 voturi)    
    O propunere rezonabila (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:24)

    vidra [utilizator]

    Sub nicio forma nu trebuie acceptat un premier psd, ala isi baga toti ministrii din psd; noul guvern trebuie sa include mai multe partide si gata; si Justitia sub nicio forma sa nu fie data unei persoane propuse de psd
    • 0 (8 voturi)    
      poate (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:09)

      vi_escu [utilizator] i-a raspuns lui vidra

      se autopropune macovei la justiitie :))))
      • +4 (8 voturi)    
        Hahaha (Joi, 22 iunie 2017, 1:27)

        veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui vi_escu

        Un minister al justitiei cu Monica Macovei in frunte ar provoca vreo cateva accidente cardiace in USL (PSD si PNL), poate chiar sin prin PMP sau UDMR. Ar fi tare, tare frumos.
  • -6 (16 voturi)    
    Ce gluma buna, astia s-au trezit din somn si (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:16)

    xrogo [utilizator]

    vor direct un guvern?
  • -5 (15 voturi)    
    Ce substante (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:57)

    A310 [utilizator]

    genereaza , asemenea discursuri precum al domnului barna , bine nici gotiu , ghinea sau nicusor dan nu sunt departe . Singura persoana care eu o consider sanatoasa la mansarda este doamna Clotilde Armand , in rest Doamne Fereste .
  • -5 (19 voturi)    
    Pe ce lume traiesc hipsterii astia? (Miercuri, 21 iunie 2017, 23:58)

    galeo [utilizator]

    Pe ce lume traiesc hipsterii astia USR-isti?
    Zici ca sunt cazuti din luna
    • +5 (9 voturi)    
      Si tu (Joi, 22 iunie 2017, 1:24)

      veninusrl [utilizator] i-a raspuns lui galeo

      ii sorbi cuvintele lui Badea, Mircea Badea chiar el!?! Vezi ca alea nu sunt cuvinte, Badea behaie si cand il reproduceti, astia cu mintea odihnita, suna ciudat al dracu'.

      Tu de pe ce luna ne transmiti mesajele tale behaite?
  • +3 (5 voturi)    
    Bravo! (Joi, 22 iunie 2017, 10:09)

    abisala [utilizator]

    Incepe sa semene a politica inteligenta.