Tariceanu: Lui Remus Borza i s-a propus functia de ministru al Energiei/ Voi propune structurii statutare excluderea lui din partid

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 17:56 Actualitate | Politic

Calin Popescu Tariceanu
Foto: Agerpres
Presedintele Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a afirmat miercuri ca deputatul Remus Borza (ALDE), care a votat impotriva motiunii de cenzura, a sustinut ca premierul Sorin Grindeanu i-a propus functia de ministru al Energiei.

"Remus Borza, cu o candoare greu de imaginat, le-a spus unor colegi ca a fost ieri la discutii cu Grindeanu si i s-a propus functia de ministru al Energiei si ca el s-a simtit obligat sa-si respecte angajamentul. Si eu l-am intrebat: dar cine te-a pus pe lista parlamentara de ai ajuns deputat? Te-a pus domnul Grindeanu cumva sau altcineva?", a sustinut Tariceanu, potrivit Agerpres.

El a adaugat ca nu are alta solutie decat sa ceara forurilor statutare din ALDE excluderea lui Remus Borza.

"N-am alta solutie, am si spus, daca as putea eu sa semnez, dar nu pot statutar sa fac acest lucru, sa semnez demiterea lui, as fi facut-o. Voi propune structurii statutare demiterea domnului Borza din ALDE", a conchis Tariceanu.


Citeste mai multe despre   






















3401 vizualizari

  • +5 (7 voturi)    
    moliceanu, nu te pripi (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:00)

    rov [utilizator]

    vom propune sa fi judecat aidoma lui ceausescu...
    calm!!!
  • +5 (7 voturi)    
    era unul din cei 50 (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:01)

    levierul [utilizator]

    :))))
    sunteti penibili
    dar nu voi, ci aia care va voteaza. Aia sunt penibili
  • +2 (4 voturi)    
    cocalarul (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:05)

    nesuferitu [utilizator]

    liberal de stanga se arata uimit de faptul ca i s-au furat metodele de ''lucru''.
  • +3 (5 voturi)    
    Nene Calinush, (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:05)

    anca_ssc [utilizator]

    ocupa-te sa va treceti noul guvern prin Parlament, nu de un nene care are o alta optiune astazi ? Ca doar Borza nu e nici primul si nici ultimul care schimba tabara...
  • +3 (5 voturi)    
    . (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:14)

    Evq [utilizator]

    ...zise inculpatul pentru mărturie mincinoasă.
  • +3 (5 voturi)    
    periculoasa treaba ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:24)

    silviu_dumitrescu [utilizator]

    cum sa il pui pe Borza Min al Energiei in loc sa pui o piftie incompetenta pe care o poti manipula oricum ?
    Borza isi facea treaba si nu puteai "sa-i dai telefoane" = Grindeanu isi pierduse complet capul !

    Borza nu avea ce sa caute in ALDE pt ca el a facut exact invers fata de borfasii din politica gen ALDE: ei au parazitat sau executat societatile de stat iar Borza a decapusat Hidroelectrica, unde interesele Mafiei politice erau enorme = profit 1,5 mld RON pe 2016 !!!
  • +3 (5 voturi)    
    Taricenu. (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:38)

    MirceaGeorgescu1 [anonim]

    Dar tu, cand te dai afara? Hobanatule!
  • +1 (3 voturi)    
    Podul mincinosilor din SB,trebuie sa-i poarte..... (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:16)

    Plagarus [utilizator]

    .........numele,martorului mitoman Popescu Sterling T.
    Mitomanul minte pentru a se simti bine, pentru a se simti securizat.
    El nu poate face fata realitatii de a fi o persoana stearsa, capacitatile sale neoferindu-i posibilitatea unei afirmari reale si atunci face apel la minciuna, ca la o ultima resursa.
    In acest mod el reuseste sa isi gaseasca o satisfactie afectiva pe care realitatea concreta nu i-o poate oferi.
    Tocmai de aceea, de regula eroul acestor povestiri imaginare este tocmai autorul lor. El se simte deosebit de satisfacut atunci cand, in urma celor povestite, anturajul ii da crezare, il considera inteligent, altruist, o persoana extraordinara.
  • +3 (3 voturi)    
    Era "bun " Borza cand vota pt. RO ta,Popescule ? (Miercuri, 21 iunie 2017, 20:49)

    Plagarus [utilizator]

    Senatorii PSD, ALDE si chiar PNL din Comisia economica si Comisia pentru dezvoltare regională au decis marti sa introduca, intr-un proiect de modificare a OUG 109/2011 privind guvernanta corporativa, o lunga lista cu societati si regii de stat care trebuie exceptate de la managementul profesionist.
  • 0 (0 voturi)    
    si sa mergem pe fir, mai departe... (Joi, 22 iunie 2017, 14:30)

    ..13 [utilizator]

    sa desfacem firul in 2 parti:

    1. Si ce este asa de rau ca i s-a propus un post? Este cumva postul respectiv legat de oarece dijme??? Aici putem intra in alte amanunte incomode care au dus pe unul dintre fostii PNListi, preten apropiat de Tariceanu, catre arestul definitiv - si mai grav era teribil de indragostit astfel incat nu isi mai aduce aminte daca a primit 1 sau 2 milioane de euro spaga...

    2. Nu are voie omul sa voteze cum ii dicteaza propria sa minte si trebe mai intai si mai intai sa intrebe pe Intai statatorul sau din partid???

    Interesant este cum il exclude din partid - in cetemei legal al statului??? Banui ca statul a trebuit prin tribunal nu are voie sa contina clauze anti-democratice - precum ca asa cum gandeste sefu' este tocmai si musai sa gandeasca si membrul de partid...

    Multi prosti pre lumea asta...
    DIn nefericire unii dintre prostii astia ne si conduc!

    Fiecare tara are conducatorii pe care ii merita!