Motiunea de cenzura impotriva Guvernului Grindeanu si rezultatul votului au fost publicate in Monitorul Oficial

de RH     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 16:24 Actualitate | Politic

Motiunea de cenzura impotriva Guvernului Grindeanu si rezultatul votului au fost publicate in Monitorul Oficial. Motiunea de cenzura intitulata "Romania nu poate fi confiscata! Aparam democratia si votul romanilor!" a fost votata miercuri de 241 de parlamentari, astfel incat Guvernul Grindeanu este demis.

Luni vor incepe consultarile presedintelui Iohannis cu partidele politice pentru desemnarea unui nou candidat de premier.























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

4542 vizualizari

  • -3 (5 voturi)    
    scorul final? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:29)

    of of [utilizator]

    Au votat 248
    241 pentru
    de ce auzisem că au fost 10 împotrivă?
  • +12 (12 voturi)    
    toate voturile (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:39)

    andrei1245 [utilizator]

    la vedere ar trebui invalidate

    votul la vedere este nul pentru ca este exercitat sub amenintare;

    acest vot aminteste in totalitate de regimul comunist cu partid unic;

    acest vot este nedemocratic si neconstitutional
  • +5 (5 voturi)    
    Dragnea a castigat la mustata... (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:40)

    bancher [utilizator]

    practic motivele pentru care motiunea a trecut sunt doua;
    -gealapii PSD au stat langa urne, ca sa vada cum voteaza membrii PSD (votul fiind cu bile la vedere, nimeni din PSD nu a avut curaj sa incalce ordinul si sa nu voteze motiunea). Insa eu sunt conviins ca multi dintre cei care au votat pentru motiune in realitate nu il sustine pe Dragnea
    -diferenta a fost facuta de votul celor 15 parlamentari de la minoritati....fara astia motiunea nu treca.
    Asa ca, la urmatorul vot, daca minoritatile trec de partea opozitiei, by by Dragnea si PSD: vom avea alegeri anticipate.
    • 0 (2 voturi)    
      Pe naiba! (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:23)

      soaresusrasare [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Ce motive ar avea sa treacă de partea Opoziției? Dacă ar fi împotriva PSD ar fi făcut-o si acum.
    • 0 (0 voturi)    
      Din nefericire ... (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:24)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      ... nici un parlamentar, dintre cei corupti, nu vrea anticipate. Aia inseamna campanie noua, cheltuieli noi, si cu toate astea riscul de a nu ajunge in parlament - multi, mai mult de jumatate, dintre parlamentari ajung in parlament de pe pozitiile 2 sau 3 din circumscriptiile lor, numiti de seful de partid la o compensare stranie introdusa in legea electorala sub pretextul reprezentarii echitabile a partidelor.

      Un scenariu nasol, nu musai probabil da' cel putin posibil, e ca PSD forteaza suspendarea temporara a presedintelui, chiar daca e ilegala, ca premierul desemnat sa vina de la Tariceanu. Sper ca macar in cazul unui asemenea vot minoritarii sa voteze impotriva suspendarii. Altfel ne-am ars - ar urma sa avem un guvern complet controlat de Dragnea.
  • 0 (0 voturi)    
    Motiune de cenzura? (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:31)

    man_and_twin [utilizator]

    Daca in textul citit in parlament au zis ca nu e o motiune de cenzura, ci u nact de responsabilitate public, oare cum au trecut-o in MO?
  • +2 (2 voturi)    
    din ciclul (Miercuri, 21 iunie 2017, 18:32)

    nahir [utilizator]

    "comici vestiti ai ecranului" :
    1 - dragnea vorbeste de democratie si corectitudine, dar isi pune gealatii sa supravegheze urnele de vot.
    2 - votul trebuia sa fie secret. a fost la vedere pt. ca toti pesedeii si-au aratat ouale (bilele) gealatilor. sa nu cumva sa fie vreunul "neremarcat".
    3 - validarea parlamentara a motiunii de cenzura a psd impotriva guvernului psd a fost aplaudata la scena deschisa de parlamentarii psd ca pe o mare victorie impotriva ..., impotriva cui, a carei opozitii?
    4 - "caftul" fratricid a fost impanat, pe de o parte, de un discurs si argumentatie de lemn, iar pe de cealalta parte de un discurs comunistoid, demagogic sforaitor, de infierare a elementelor deviante de la indicatiile superioare date de liderul "el maximo".