Olguta Vasilescu despre votul la motiunea de cenzura: Am avut un vot peste chiar si fara minoritati

de V.M.     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 15:53 Actualitate | Politic

Lia Olguta Vasilescu
Foto: Agerpres
Deputatul PSD Lia Olguta Vasilescu a declarat, miercuri, dupa adoptarea motiunii de cenzura, ca PSD a avut un vot favorabil chiar si fara minoritati, relateaza Agerpres.

Intrebata daca votul minoritatilor a salvat motiunea de cenzura, Olguta Vasilescu a raspuns: "Nu, pentru ca am avut un vot peste chiar si fara minoritati".

In legatura cu Victor Ponta, Vasilescu a spus ca acesta a fost "deplasat" cu ironiile si o deranjeaza ce a facut in ultima perioada.

"Nu vreau sa comentez. A fost (Victor Ponta - n.r.) destul de deplasat ieri cu ironiile. Nu ca m-a deranjat. Nu ma deranjeaza nimic la Victor Ponta decat ce a facut in ultima perioada", a sustinut Vasilescu.

Reamintim ca 251 de parlamentari si-au exprimat optiunea de vot la motiunea de cenzura de miercuri impotriva Guvernului. 241 au votat pentru motiune, 10 au votat impotriva. PSD si ALDE aveau nevoie de 233 de voturi pentru a pica guvernul Grindeanu. Toate celelalte grupuri parlamentare (PNL, USR, UDMR si PMP), cu exceptia minoritatilor, s-au abtinut de la vot. Din randul minoritatilor nationale - altele decat cea maghiara - 15 din cei 17 deputati si-au exercitat votul.


Citeste mai multe despre   
























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

6504 vizualizari

  • +23 (27 voturi)    
    Ma ia rasul :))) (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:59)

    anca_ssc [utilizator]

    muierea asta se lauda cu un vot in plus??? Asta da realizare, frate!

    Tanti L.O.V. aia e majoritate ? Pai daca sunt 2 in concediu, cine va trece o lege ?
    • +14 (18 voturi)    
      Jigodia iar dezinformeaza (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:25)

      LLLL [utilizator] i-a raspuns lui anca_ssc

      248 - Voturi totale
      15 - Minoritari
      248-15 = 233 - Votanti ai aliantei, din care minim doi (Ponta si Remus Borza) au votat impotriva. Concluzie maxim 231 de parlamentari din alianta au votat pentru caderea guvernului. Vaca normal ca nu stie matematica, dar vrea sa faca legi de salarii...
      • +6 (6 voturi)    
        Stie engleza (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:30)

        anca_ssc [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        :))) e suficient, nu-i cerem si aritmetica !
      • +1 (7 voturi)    
        251 (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:39)

        Adri4n [utilizator] i-a raspuns lui LLLL

        au votat
  • +10 (12 voturi)    
    Asa petit...? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:00)

    vio7 [utilizator]

    Numa' unu...mic mitititel...lasa ,fai ciocanitoare,ca le dublezi tu,le triplezi...le...pe ele de voturi!!Zi drept,primul lucru pe care l-a facut Dracnev a fost sa-si schimbe chilotii?!?
  • +14 (16 voturi)    
    Pai cum ? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:01)

    mircea_cjn [utilizator]

    241-15=226.
    Deci mai putin de 233.
    Zampulian a inclinat balanta.
  • +13 (15 voturi)    
    na, trebuie s-o intelegem (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:02)

    bogdan1477 [utilizator]

    Nu prea a dat pe la orele de matematica prin scoala...
    la ea 241-15 da 234...
  • +15 (17 voturi)    
    Mai mult decat atat (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:02)

    Yeah_Right [utilizator]

    Mai amuzant e ca se lauda ca a reusit sa fie demisa si fara votul minoritatilor
  • +9 (11 voturi)    
    Pai daca din acei 15 deputati de la minoritati... (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:05)

    JestersTear [utilizator]

    ... 8 votau impotriva guvernului, atunci cantai la alta masa, Olguto! V-a trecut glontul pe la ureche, nu va mai impaunati atat.
    Hai las' ca a iesit bine, facem joc de glezne un pic pe margine pana ne pune Dragnea vicepremier.
  • +13 (15 voturi)    
    Olguta Prostuta Vasilescu (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:07)

    Bogdan_100 [utilizator]

    Tine sa ii fie remarcata "gandirea" inepta la orice ocazie
  • +12 (14 voturi)    
    Vot invalid! (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:08)

    Soljenitin [utilizator]

    Votul trebuia invalidat intrucat nu s-a respectat prevederea cu secretul votului si s-a votat cu bilele la vedere!
  • +9 (11 voturi)    
    Dottoressei ii mai da cu + ? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:12)

    Plagarus [utilizator]

    Fanfaroana asta,este demna de omuletzul lui Gopo,pe post de "scarpinatoare "
  • +12 (14 voturi)    
    Mda (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:13)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    Daca mergeam la vot pentru raul cel mai mic acum astia erau istorie. Asa...vorbim ca sa ne aflam in treaba...ca Iohannis nu e Basescu!
  • +13 (15 voturi)    
    Matematica de trompeta m**sta : (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:14)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    241 votati - 15 P$D -sti ciumati si votati , deghizati si saracutzii, oprimati , dau FIX 234 !!!!!

    Inapoi pe centura cu firfirica , traseistelor !!!!!!
  • +5 (7 voturi)    
    Unul (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:22)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Adică “o largă majoritate“, după cum ziceau toți ieri.
  • +7 (9 voturi)    
    Tantaloaica, declara chestia asta mincinoasa (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:26)

    Susufler0 [utilizator]

    considerand ca o parlamentara de-a lor a votat din gresala impotriva motiunii, deci vezi doamne, la investire va vota corect. Oare ?

    PS. Declaratia vine si ca un raspuns la o postare a lui Basescu care ii anunta pe Dragnea si pe Tariceanu ca au pierdut majoritatea !
  • +7 (7 voturi)    
    de ce este aritmetica ta asa praf, olga? (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:40)

    nea_caisa [utilizator]

    de vaca...
  • +7 (7 voturi)    
    xxxxl (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:42)

    XXXXL [anonim]

    o ramane prietena cu firea sau or sa-si dea la gioale cat de curand ...????
    • +3 (3 voturi)    
      Interesant ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:16)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui XXXXL

      Mai ales daca Dragnea o sa-si puna intre paranteze cariera politica pt vreo trei-patru ani !
  • +1 (1 vot)    
    dubluta? (Miercuri, 21 iunie 2017, 21:06)

    andrei1232000 [utilizator]

    Pai asa ca la Pristanda: doua la primarie, doua la scoala de fete... propun sa nu i se mai spuna dubluta ci prostuta. asa ca sa o alintam.
  • +1 (1 vot)    
    Olguto, ciocu' mic! (Joi, 22 iunie 2017, 5:16)

    AdrianSoltan1 [anonim]

    invata, draga, aritmetica! ca la limbi straine esti varza! nu stiu ce scoli ai facut, insa imi e rusine... tu membru al guvernului?!?!?