Guvernul Grindeanu a cazut. Care sunt pasii urmatori pentru deblocarea crizei politice: Iohannis si Dragnea, actorii principali

de C.P., Dep. Politic     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 14:09 Actualitate | Politic

Iohannis si Dragnea
Foto: Presidency.ro
Guvernul Grindeanu a fost demis dupa ce Parlamentul a votat miercuri motiunea de cenzura depusa de coalitia PSD-ALDE. Urmeaza o serie de pasi procedurali si politici la capatul carora Romania sa aiba un nou guvern. Actorii principali in acest proces vor fi presedintele Klaus Iohannis si liderul partidului majoritar din Parlament, Liviu Dragnea.

Pasii de urmat:

1. Partidele politice vor organiza consultari interne in forurile de conducere pentru a incerca sa formeze o majoritate parlamentara cu care sa se prezinte la consultarile cu presedintele Klaus Iohannis.
Cea mai mare sansa pentru o coalitie de guvernare o au PSD si ALDE, care tocmai si-au confirmat forta politica in Parlament prin votul la motiunea de cenzura.

2. Partidele si coalitiile isi vor formula in interior propunerile de premieri desemnati.

3. Presedintele Klaus Iohannis va avea luni consultari cu partidele parlamentare. El va lua act de propunerile partidelor pentru functia de premier.

4. Iohannis va face anuntul oficial privind nominalizarea unui candidat de premier.

5. Premierul desemnat isi va construi echipa si programul de guvernare.

6.1. Parlamentul va vota propunerea de guvern. Daca propunerea trece, noul Guvern va depune juramantul la Cotroceni si va fi investit. Romania va avea un nou Guvern

6.2 Parlamentul va respinge propunerea de Guvern. Se reia procesul de la pasul 1 si se ajunge la inca un vot in Parlament. Daca si acesta pica, se declanseaza alegeri anticipate.

Intre pasii 4 si 5 poate aparea o noua criza politica, daca Iohannis respinge propunerea facuta previzibil de PSD si ALDE si desemneaza un candidat de premier care nu va conveni majoritatii care exista acum. Este posibila suspendarea presedintelui, dar putin probabila, data fiind slabiciunea de moment a unui PSD macinat de conflictul intern, dar si cresterea previzibila in popularitate a lui Iohannis dupa aceasta jumatate de an (participarea la protestele masive din februarie, vizitele de mare vizibilitate in SUA, Germania si la Bruxelles, lipsa oricarei implicari in criza interna din PSD).























35962 vizualizari

  • +19 (23 voturi)    
    Knock-out de la prima lovitura (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:16)

    ICosmin [utilizator]

    Sa il numeasca prim-ministru pe Ciolos!
    • +13 (17 voturi)    
      Nu cred ca mai vrea ciolos (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Fara parlament e greu sa guvernezi decent. Iti voteaza saptaminal cite o marire de pensii si salarii pina demisionezi singur. Pus un tehnocrat de pe la BNR, eventual un fost PSD, dar cineva suficient de integru incit sa nu se preteze la ordonata 13 sau alte alea.
    • +9 (13 voturi)    
      PSD il pune pe Iohannis in centrul jocului (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:13)

      animatron [utilizator] i-a raspuns lui ICosmin

      Dupa castrofala gestionare a tentativei OUG13 de gratiere a penalilor si dupa circul patetic al demiterii propriului guvern "cel mai bun", PSD-ul se afla la limita in privinta credibilitatii ca partid capabil sa guverneze responsabil o tara UE.

      Dlui Dragnea ii va fi imposibil sa se duca la Cotroceni cu o propunere de premier care ar fi mai "pesedist" si mai supus liderului decat a fost Grindeanu.

      Pentru ca Iohannis il va respinge imediat si probabil va profita pentru a face o contrapropunere tot din PSD dar nu din tabara Dragnea, obligand partidul sa se faulteze iarasi singur.

      Dl presedinte Iohannis are posiblitatea sa accepte numai un premier care ii convine perfect, indiferent de propunerile dlui Dragnea.

      Singura "arma" de raspuns pesedist ar fi una "nucleara", o tentativa hazardata de suspendare a presedintelui Romaniei.

      Dar momentul ar fi foarte prost pentru a avea vreo sansa de succes, PSD-ALDE sunt la limita in privinta majoritatii parlamentare, o mentin doar cu santaj, amenintare si mituiri.

      Iar Iohannis e foarte bine vazut pe plan european, initiativa de a-l suspenda ar fi taxata drept complet iresponsabila, PSD-ul ar deveni un partid paria in Europa, primit doar la Moscova poate si la Budapesta (daca accepta legile maghiarizarii Transilvaniei).

      Nu stiu cum de pesedistul de rand nu vede ca partidul a pierdut deja confruntarea politica, viitorul premier va fi unul obligatoriu mai acceptabil pt Iohannis sau nu va fi deloc, vom merge la anticipate, acolo unde PSD nu va mai obtine scorul din 2016.
  • +20 (24 voturi)    
    In ritmul asta ... (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:19)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    ... minim 8 guverne P$D - Ciuma Rosie si minim 16 manifestatii de strada ...

    ... si asta in 4 ani ...

    Chiar ca vin vremuri grele ...

    Sa vezi acum ploaie de atacuri cu praguri IMPUSE de CaCaRaii dracului viu , cu gratierea penalilor , cu fondul suveran de sifonare a banilor ...

    Daca nu reinvie #REZIST! , România e ca si moarta.
    • +1 (5 voturi)    
      :/ (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:47)

      eblis123 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Comentariul asta si mai ales voturile pozitive la el imi reda increderea ca mai sunt si oameni care gandesc in Romania..Care au trecut de faza de imaturitate de sustinatori de partid si care vor intr-adevar binele si adevarul nu minciunile spurcate spuse de oricare parlamentar ar fi el
  • +8 (20 voturi)    
    Daca Iohannis le mai da o data astora guvernul... (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:21)

    andipetre [utilizator]

    ...atunci inseamna ca face un deserviciu major Romaniei. Pesedistii au demonstrat ca nu sunt destul de maturi pentru a guverna, sunt complet iresponsabili, vand oricui interesul national si fraudeaza sistemul de vot.

    Iohannis ar trebui sa desemneze un premier de la opozitie sau, in lipsa de asta sa il puna iar pe Grindeanu. Serios. Votul de azi a fost o mascarada, deci presedintele poate spune ca in realitate nu s-a implementat corect motiunea de cenzura, asa ca trebuie restaurata starea de fapt preexistenta.
    • +1 (21 voturi)    
      Nu Iohannis le da guvernul (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:21)

      v_sile [utilizator] i-a raspuns lui andipetre

      Poporul le-a dat guvernul.

      PSD+ALDE au peste 50% in parlament. Asta e o realitate de care nu se poate trece.

      Iohannis poate sa faca propuneri "ciudate", gen Ciolos sau Grindeanu, doar cu gandul sa forteze anticipatele, dar nu o sa rezolve nimic.

      Va pierde masiv la popularitate daca faca asa ceva, marea majoritate nu o sa aprecieze aceste jocuri politice (in cazul asta, marea majoritate nu gandeste ca dumneavoastra, vezi sondajele de opinie)

      Rezultatul? Anticipate in care rezultatele in parlament or sa fie similare (majoritate clara PSD+ALDE), posibil un referendum de suspendare a lui Iohannis, cu ceva sanse de succes. Si oricum, Iohannis dispare din scena in 2019, la prezidentiale, scade sub 20%.

      Iohannis nu are marja mare de negociere. Poate doar presa PSD-ul sa nu ii dea vreunul cu probleme penale, cu scheleti prin dulap si doar cam atat. Cam cum a fost si in decembrie 2016.

      O sa avem un alt Grindeanu, doar ca Dragnea va incerca sa se asigura ca e mult, mult mai obedient si ca o sa il "serveasca" in materie de justitie, ca acolo e buba.
  • -28 (36 voturi)    
    între pașii 2 și 3 (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:22)

    Mazeta [utilizator]

    Vor avea loc consultări cu ambasadele - sau direct cu Stambulul, dacă Klemm va fi decapat.
    • +10 (16 voturi)    
      Oh penibile! (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:43)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ai avut ceva neclaritati in zilele anterioare?
      N-ai fost sigur de partea cui a piersicii sa lingi?
    • +6 (12 voturi)    
      cu stambulul??? (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:45)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Daca ar fi dupa tine ar fi consultari direct cu kremlinul... Desi Kremlinul deja a sugerat un nume: Ana Birchall, cu inalta ei pregatire profesionala si probitate morala. Doar ca din fericire pentru noi n-a cistigat Ponta in 2014, ci Klaus, asha ca Stambulul a fost schimbat pe Bruxelles si Casa Alba.
    • +7 (13 voturi)    
      Dorinta ta secreta este consultarea cu ...Putin (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:00)

      DEMA GOGU' [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Nu-i asa?!
      Lumina vine de la rasarit ....;)
    • +6 (12 voturi)    
      Ia uite (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:15)

      roadrunner2n [utilizator] i-a raspuns lui Mazeta

      Ce ziceam eu acu cateva zile? Ca Mazeta revine abia miercuri? :D
  • +9 (15 voturi)    
    solutie (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:23)

    dum_i [utilizator]

    Singura solutie pentru salvarea Romaniei!

    Ion Iliescu - Premier!
  • +10 (14 voturi)    
    Si acum o luam de la capat (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:29)

    un-buburuz [utilizator]

    Sper ca psd-alde, dupa ce au avut un guvern dezastruos (asta inseamna sa fie trantit abia dupa 6 luni de guvernare) nu mai au pretentia la o noua nominalizare. Sa nu creada ca fac incercari pe spinarea noastra pana le iese. Pentru asa ceva avem loteria nationala.
  • +11 (15 voturi)    
    Oricum e fooooaaarte proasta situatia (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:29)

    lasa [utilizator]

    Iohannis trebuie sa inteleaga si mentalitatea romaneasca prin faptul ca TREBUIE sa fie presedinte-jucator.
    Acum majoritatea parlamentara si-a demis propriul guvern, ce asteptari si incredere putem avea in partea din PSD care a ramas la putere? ZERO
    Asa ca, Dle Presedinte, solutia corecta ar fi ALEGERI ANTICIPATE.
    Dar vine si Cetateanul turmentat si pune o intrebare (legitima): Eu cu cine votez?
    Munca grea pentru opozitie sa scoata o platforma program credibila si realizabila, care sa repuna Romania in randul natiunilor civilizate.
    • +3 (7 voturi)    
      si cum ajungi la anticipate? (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:50)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      Cum convingi 233 de parlamentari sa trinteasca consecutiv doua guverne si sa provoace anticipate? Alegerile inseamna cheltuieli mari, care se sponsorizeaza de catre niste "afaceristi" care mai apoi au de primit sponsorizarea inapoi inzecit. E extrem de greu de crezut ca Inafara de USR si PNL si eventual minoritati mai vrea cineva anticipate. PSD sigur nu vrea, ALDE nici atit, ALDE-Constantin cu siguranta nu vrea, PMP-ul n-ar mai intra in parlament.

      Daca propune un premier independent va deconta betele in roate puse de parlament, cum s-a intimplat in 2016.

      Asha ca singura solutie e sa lase PSD-ul sa se faca de ris pina la capat. Si cum in 2019 sunt prezidentiale, si Johannis nu vrea sa riste sa le piarda, cam asta va fi solutia. Tot ce poate face e sa nu accepte decit un premier suficient de integru si independent incit sa nu vrea sa se compromita precum grindeanu cu oug13
    • 0 (4 voturi)    
      Intradevar fooooarte proasta, ar nu din cauza (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:12)

      padrepadrone [utilizator] i-a raspuns lui lasa

      presedintelui, a minoritarilor, serviciilor, etc. Ci din cauza mentalitatii acestei tari care asteapta sa i se faca, sa i se dea, sa i se rezolve, cu minim de implicare.
      Democratia implica decisiv majoritatea dar nu specifica gradul obligatoriu de cultura al majoritatii: ori daca noi am ramas setati pe descurcareala la maxim, ce poate face mai mult un presedinte jucaretz si chiar bine intentionat in fata acelei "majoritati" deosebit de vocale, populiste si penale care promite pastrarea traditiei comuniste sub auspiciu cinstit democratic ?
      Referitor la opozitie nu e chiar asa de greu sa gaseasca acea platforma "minune": efectiv ar trebui sa se axeze pe normalitate, transparenta, eficienta in folosul tuturor, nu doar al acelei RO care duduie gafaind sub extraordinara povara a dezvoltarii....tigrisorii Europeni cu gene de la Ponta!
  • +14 (18 voturi)    
    Am vazut azi cum efectul de turma (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:30)

    anca_ssc [utilizator]

    functionaza perfect la PSD... ciobanul cu cainii rai de paza au inconjurat mioritele pt a nu evada vreuna...

    Puterea concentrata in mainile unui singur om: ciobanul Dragnea, este un DEZASTRU pt Romaia.

    Cred mai degraba in alegeri anticipate, decat in acaeasta majoritate fragila a PSD, de +8 (????).
    • +4 (6 voturi)    
      +8 care se poate transofrma rapid in -8 (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:52)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui anca_ssc

      cei 17 parlamentari de la minoritati pot fi convinsi exterem de usor sa sara in barca cealalta.
  • +16 (18 voturi)    
    Hai cu noul guvern (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:31)

    KostasP [utilizator]

    Si cu o noua incercare de oug13. Doar nu va faceti iluzii ca dracnea & co nu o vor comite din nou. De data asta s-ar putea sa si castige. Bai, se aude acolo la "scarbitii" care n-au mers la vot? De-aia suntem in rahatul asta, pt ca ati dat majoritatea la un partid de hoti, mai agaricilor. Ati preferat sa stati la o bere si mici decat sa va exercitati dreptul de vot. Ignorantilor!
  • +9 (15 voturi)    
    Domnule presedinte Iohannis, (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:35)

    Bittick [utilizator]

    trebuie sa "se lase cu sange" (evident, la figurat). Gunoaiele astea care sunt in stare sa distruga tot ca sa-si scape fundu' penal si sa acapareze putere trebuie trimise la lada de gunoi a istoriei. Nu-l simpatizez pe Basescu dar ii dau dreptate: PSD trebuie trecut in opozitie. Odata ce se intampla asta poate da Dumnezeu si se curata si partidul asta sau dispare.
  • -17 (23 voturi)    
    pronostic... (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:37)

    demaGOGU [utilizator]

    ...pana la sf lui Iulie KWJ suspendat iar Dragnea uns prim- de Tariceanu.
    • +4 (10 voturi)    
      Te-ai trezit si tu bai? (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:42)

      Sani [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Acum stii cui nu-i asa?
    • +1 (7 voturi)    
      e posibil dar putin probabil (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:51)

      razeshu [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Este de remarcat ca au trecut motiunea cu o majoritate extrem de subtire. Nu cred ca au tupeul sa de in KJ acum. Daca l suspenda cred insa ca omu abia asteapta sa iasa din mazga asta de Romanica pentru ca sigur ii gasesc prietenii din Lux/DE un loc decent prin vo Comitzie Iuropeana sa se plimbe si sa stranga maini. Mai greu e de noi astia care ramanem in Romanistanu lui ErdoDragnea. O sa l avem si pe steag pe post de stema.
      Poate ar fi cazul sa miste si yankeii ceva. S-au cam lenevit si dau numa din gura dar asta nu i-a ajutat prea mult in ultimul timp. Au pierdut Turcia, Ungaria si daca e si Romanica "PA", Marea neagra o sa fie lac rusesc si tot flancul sud estic Nato e istorie.
      Merita remarcat si ca bravii romani verzi din PSD Ardeal au stat cuminti incolonati in spatele PAPAmobilului cu placute de TR.
    • +10 (12 voturi)    
      incercati (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:51)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Chiar ar fi o super idee suspendarea lui Klaus sau eliminarea lui Kovesi. Nu o sa fie loc pe strada de atata lume, ce a fost in iarna o sa para o gluma.
      Nu va dati seama dar de fapt acum ati pierdut, Dracnea e urat de toata lumea.
      Asa ca eu personal ma bucur ca a trecut motiunea , e cel mai prost rezultat ptr PSD deci cel mai bun ptr Romania
    • +5 (9 voturi)    
      esti sigur ca asta vrei? (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:41)

      bogdan1477 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      Ce scrii tu acolo vine la packet cu proteste mai mari ca-n februarie, un referendum de suspendare pierdut la scor rasunator de PSD, si presiunea strazii pina la anticipate. Daca in Decembrie PSD era pe cai mari si isi permitea sa-l ameninte pe Johannis cu suspendarea (desi si atunci au amenintat dupa care au inghitit galusca cind a fost refuzata tantea musulmana), acu nu cred ca se mai gindeste cineva serios la scenariul asta.
    • +4 (8 voturi)    
      Nu numai ca nu va fi asa, ba mai mult, atentie (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:04)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui demaGOGU

      la programul de guvernare cu care se va prezenta in Parlament pesedistul ce va fi desemnat pana la urma de Iohannis sa formeze Guvernul : va fi sensibil deosebit de cel cu care PSD a castigat alegerile !

      Mai scurt, mai suplu, mai putin detaliat decat cel originar, mai sobru, fara etapizarea pe saptamani si luni.

      PS. Contrar a ceea ce spune chiar acum Dragnea la TV !
      • +3 (5 voturi)    
        Fara suparare : sunt tare ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:41)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

        Abia ce am zis ca noul program de guvernare va fi "sensibil deosebit" de cel originar, ca la nici 15 minute, in conferinta de presa, Dragnea m-a confirmat : noul program va fi unul "adaptat"... !

        Mai urmeaza sa vedem daca am dreptate si in ceea ce priveste continutul "adaptarii" !

        Una peste alta insa, desemnarea unui nou premier cu un nou program ii vine manusa lui Livache, care astfel mai poate elimina din fantasmagoriile vechiului program.

        PPPS. Promisiunile insa nu se uita, Livache ! Esti mancat !
  • +12 (16 voturi)    
    bolsevicii au batut mensevicii !!! (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:37)

    deval [utilizator]

    Cu ajutorul reprezentatilor minoritatilor (cate un reprezentant pentru cate 1500, 1300 de cetateni cehi, evrei, polonezi in timp ce romanii au un reprezentant la 40000 cetateni ) bolsevicii cica au majoritate !
    Amintesc celor interesati ca in Romania sunt acum si peste 1300 cetateni filipinezi , chinezi, arabi cu cetatenie romana ....
    • +9 (11 voturi)    
      corect (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:44)

      georghe [utilizator] i-a raspuns lui deval

      Minoritățile minuscule nu ar trebui să aibă deputați. Ar fi suficient câte un reprezentant pentru a apăra interesele minorității respective, dar fără drept de vot.
      • +7 (9 voturi)    
        sau in oglinda cu drepturile noastre n tarile lor (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:27)

        razeshu [utilizator] i-a raspuns lui georghe

        Pragul ar trebui sa fie identic cu cel aplicat Romanilor in tarile lor. De exemplu in UK nu exista reprezentantii minoritatilor in parlament deci nici noi nu ar trebui sa permitem Britsilor sa fie reprezentati la noi. Toti minoritarii astianu s decat o masa de manevra. Nu fac nimic bun nici pentru tara nici pentru ai lor. Paraziteaza sistemul de pomana si s inregimentati de partea castigatorilor de fiecare data.
  • +9 (13 voturi)    
    PSD tocmai a pierdut guvernarea (Miercuri, 21 iunie 2017, 14:57)

    Opus Dei [anonim]

    PSD si-a dat cu stangul in dreptul, dovedind incompetenta si iresponsabilitate. Iar prin politica usilor deschise, din ultimele zile, publicul larg a avut ocazia sa vada un clan mafiot la lucru. Urmeaza alegeri anticipate, in care PSD nu va lua nici jumatate din voturile din iarna. Cel putin 1 milion care nu au votat atunci va iesi la vot special contra PSD.
    • +2 (6 voturi)    
      Cum??? (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:55)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui Opus Dei

      Si eu sunt de parere ca doar anticipatele ne mai salveaza!!!! dar vad ca se organizeaza proteste impotriva viitorului guvern psd....wtf...moment mai propice ca acum NU O SA MAI AVEM! acum tre sa fortam nota si sa fim in strada mai multi ca la oug13.
      Dar nuuuu, noua ne place sa fim mistocari si sa radem de aia care vor sa protesteze, ca vezi doamne, ui si la fraierii aia, hahaha, ce nu va convine? nici nu stiti pt ce protestati, ca psd au castigat alegerile, sa-i lasam sa guverneze blablabla...
      I-AM LASAT DEJA!!! Cat sa ii tot lasam?? pana transforma tara asta in dictatura? pana ne scot din ue????? pana fura si ultimul banut de la buget?
  • +7 (11 voturi)    
    repede - repede ordonantele pentru penali (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:02)

    badia [utilizator]

    Urmeaza vremuri grele: un prim ministru ticnit, gen Vulgutza, care sa raspunda prompt la comenzi, plus un ministru de justitie gen Nicolicea, care sa bage repede ordonantele pentru penali.
    Asta cu ordonantele repede -repede, cit e lumea in concedii. De asta au si facut miscarea acum, inainte de concedii, cind lumea iese mai greu in strada.
    Nu le pasa ca vor baga tzara in colaps, ca nu vor avea cum sa mareasca salariile si sa faca celelalte aiureli. Sa scape ei, si mai incolo fie ce-o fi.
    Toate aste pe spinarea noastra.
  • -3 (15 voturi)    
    A castigat din cauza blatului opozitiei! (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:03)

    jackalphonse [utilizator]

    Aviz amatorilor care cred ca prin blat se castiga o lupta!
    PNL, PMP, USR, plm, voi ati fost cei care i ati dat castig de cauza lui nea'Drak prin blat.
    Mergeati naibii la vot si Dragnea era perdant. Nu ca s-ar fi solutionat problema, dar Draknea disparea de la sefia psd-lui, devenea pesedist de rand (a se citi penal de rand).
    pacientul este vindecat, dar este mort
    • 0 (4 voturi)    
      ce blat mai omule? (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:10)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      Dragnea a luat strict voturile minoritatilor si aproape 100% ale pSD-ALDE. Ce putea sa faca opozitia? Sau la voi la PSD-aripa Ponta se face alta aritmetica?
  • +10 (14 voturi)    
    o secunda... (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:09)

    liviu_ [utilizator]

    "PSD si ALDE, care tocmai si-au confirmat forta politica in Parlament prin votul la motiunea de cenzura" sa iti demiti propriul guvern cu 8 voturi peste minimul necesar e dovada de "forta politica" ?! really?!
  • +6 (8 voturi)    
    Daea prim-ministru ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:14)

    Cuca [utilizator]

    Si Olguta vice-prim.

    Guvernul ideal.
  • +7 (9 voturi)    
    Testul. (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:15)

    MichiuStefan1 [anonim]

    Testul vointei acestei adunaturi numite cel mai mare,inchegat partid al Tarii de a se reforma,de a deveni un partid european, in conditiile cand avea oportunitatea s-o faca:aberatia doborarii propriului guvern, prostia politica a liderului maximo, periculozitatea acestuia-s-a consumat in mod lamentabil.Oare ce ar mai trebui sa faca acest marlan de Teleorman pentru a deschide ochii propriilor partizani?Nu pot sa nu compar comportarea acestor indivizi numiti parlamentari ai majoritatii cu comportarea majoritatii romanilor la putinele ocazii cand poate sa schimbe ceva in bine.Nu vad niciun viitor demn al acestei biete aceste Tari
  • +1 (7 voturi)    
    ca asa e in sport ... (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:22)

    Watcherss [utilizator]

    Frumos ar fi ca Iohanis sa desemneze un premier pe care parlamentul sa-l respinga prima data, iar apoi sa-l desemneze pe Ciolos. in situatia aia, daca parlamentul il respinge, sunt alegeri anticipate, iar dupa toata degringolada asta PSD va pierde o gramada de locuri din parlament. asa ca, vor fi fortati sa-l accepte. si cum a condus tariceanu aproape 2 ani cu guvern minoritar, poate conduce si Ciolos.
  • +6 (8 voturi)    
    Sunt doi pasi, atat (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:22)

    jackalphonse [utilizator]

    1. Dracnea o sa propuna un premier scos de la naftalina. Un nimeni a carui singura valoare este ca inca n a avut ocazia sa fure si nu are probleme penale, dar este foarte infometat.
    then
    2. Iohanis o sa zica da, pentru ca nu are cum sa zica nu
    end
    deblocarea tocmai a fost blocata!
    • +5 (7 voturi)    
      :((((((((((((( (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:57)

      vidra [utilizator] i-a raspuns lui jackalphonse

      :(((((((((((((
      trist, tocmai pt ca e plauzibil
  • +4 (8 voturi)    
    tipic (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:26)

    VasileTom [anonim]

    din nou marlanaria parsiva si ipocrita da lectii oamenilor cu bun simt , si apoi le si arata obrazul.
    Din nou romanii stau si se uita entuziasti ca la teatru , asteptandusi comunustii sa si bata joc de ei in continuare...
    • +1 (5 voturi)    
      acum au un acar Paun (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:48)

      nedumeritul [utilizator] i-a raspuns lui VasileTom

      "din nou marlanaria parsiva si ipocrita da lectii oamenilor cu bun simt , si apoi le si arata obr"
      CORECT asa este, in plus au fabricat si un acar Paun. Tot ce nu s-a realizat din promisiuni este vina acestui guvern.(sarpele de la san)
  • +1 (5 voturi)    
    PSD nu are majoritatea -Johannis liber sa aleaga ! (Miercuri, 21 iunie 2017, 15:52)

    DanProdan1 [anonim]

    Presedintele al Romaniei este liber si obligat in NUMELE Poporului Roman sa aleaga cel mai potrivit si intergru Prim Ministru al Romaniei care la randul lui apara :

    1. Siguranta Nationala

    2. Statul de Drept

    3. Garanteaza nelimitat continuarea Luptei Anti CORUPTIE -Crima si Hotie .

    si asta in scris in fata Poporului Roman (SUVERANUL SUPREM )!!!
  • +3 (7 voturi)    
    OH. (Miercuri, 21 iunie 2017, 16:22)

    letsoc [utilizator]

    Reincepe mascarada . Inteleg ca Grindeanu a incalcat Constitutia , pe care a jurat . Sa-i vedeti pe viitorii guvernanti ce mai jura de mama focului . Deci urmeaza marea ipocrizie . Si tineti minte : toleranta e sora buna cu prostia .
    Asa ca nu va puneti speranta-n POPOR . Cu stima ,NC . Nu publicati ca frige .
  • 0 (4 voturi)    
    Unde merge Romania? (Miercuri, 21 iunie 2017, 17:52)

    eblis123 [utilizator]

    Mai oameni buni nu mai votati "culoare" politica mai ca hotii ,securistii sunt aceiasi de dupa 89 numai ca se muta de la partid la partid.Invatati mai oameni buni sa alegi valorile..Invatati sa alegi oameni care iubesc Romania,oameni cu valori bune,oameni cu frica de Dumnezeu nu hoti care o vand si pe mama lor pe bani si Romania va fi iarasi frumoasa..Eu unul am obosit sa stau aici.Am obosit sa lupt cu morile de vant..Am sa plec prin straini dar macar stiu ca ma inseala strainii decat cei de acelasi neam cu mine
    • 0 (0 voturi)    
      :/ (Vineri, 23 iunie 2017, 21:31)

      eblis123 [utilizator] i-a raspuns lui eblis123

      Doi hoti nu vor oameni cinstiti de asta au votat comentariul cu negativ..cat de idiot poti fi???
  • 0 (0 voturi)    
    Nu mai stiu eu . . . (Joi, 22 iunie 2017, 14:03)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .aritmetica elementara? Au votat 248 de flacai. Pentru Grindeanu au votat 10. Pentru Dragnea au votat 241! 241+10=251. da dar, au votat doar 248! Unde este diferenta de 3?
  • 0 (0 voturi)    
    Eu cred . . . (Joi, 22 iunie 2017, 14:27)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . .ca trebuie sa dai dovada de un curaj politico-sinucigas, sa accepti sa fii Prim Ministru intr-un guvern condus de fapt de Dragnea, dupa ce ai vazut patania lui Grindeanu!