Dragnea castiga un vot care era in dubiu de la un ministru care nu semnase motiunea de cenzura: Ionut Vulpescu

de Red. Politic     HotNews.ro
Miercuri, 21 iunie 2017, 10:29 Actualitate | Politic

Ionut Vulpescu
Foto: Facebook
"Nu am semnat Moțiunea de Cenzură. Asta nu înseamnă că nu-mi voi face datoria față de partidul din care fac parte, deși nu ard de nerăbdare să-mi dau un nemeritat vot de blam, ca o umilință publică", scrie pe Facebook Ionut Vulpescu, ministrul demisionar al Culturii.

El spune ca PSD "trebuie să iasa însă dintr-o criză absurdă, care ne-a făcut mult rău, atât PSD, ca partid, cât și cetățenilor. Cetățeni cărora le suntem datori scuzele noastre. Partidul, aflat pe muchie de cuțit, după ce a câștigat meritat alegerile parlamentare, are nevoie de o șansă de a se reabilita în fața românilor, continuând aplicarea programului de guvernare, după o analiză serioasă și profesionistă a cauzelor și consecințelor acestei crize".

El critica voalat si stilul de conducere al lui Liviu Dragnea, fara a-i da insa numele: "PSD trebuie să rămână un partid de stânga. Drumul pe care a apucat nu duce nicăieri: nici la stânga, nici la dreapta, nici la centru. Nu putem fi un simplu partid al puterii, trambulină pentru niște lideri... Nu cred că este cineva, în PSD sau în guvern, care să poată spune că totul este perfect în munca lui. Dar nici nu putem să folosim tot felul de pretexte pentru a-i elimina pe unii, din motive care țin de ”nesupunerea” față de lider".























7788 vizualizari

  • +22 (24 voturi)    
    cand nu ai coloana vertebrala (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:31)

    Francisc 1 [utilizator]

    te poti si innoda!
    • -8 (10 voturi)    
      asa o fi... (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:37)

      king david hotel [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      dar de Dan Constantin si Ponta.......?
      • +3 (3 voturi)    
        Nu mai fiti ma... (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:51)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        ca niste oi. Iesiti si voi din turma de dobitoace... Ciobanii care va pastoresc sunt doi infractori.
      • +3 (3 voturi)    
        Rusnacilor sunteti interesati (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:52)

        transpenibilus [utilizator] i-a raspuns lui king david hotel

        de politica damboviteana? Vedeti ca piticul putler are probleme la el in ograda, nu va mai pierdeti vremea cu fascistii romani.

        Si roaga-l pe colegul tau "un om simplu din multime" sa nu mai aiba peste 3-4 comentarii pe zi pentru ca de la 50 de comentarii pe zi doar pe HN incepe sa semene a job (slujba/robota in engleza de la voi) si nu te mai poti prezenta "un om simplu din multime".

        Bye!
    • +12 (14 voturi)    
      e doar un slugoi nevertebrat (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:42)

      qwerasdf [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ...
      un nematod
      o protozoare
      o amoeba
      euglena verde
      ...
      etc
  • +7 (9 voturi)    
    lingau (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:35)

    florin_f [utilizator]

    ca marea parte din parlamentari.
  • +7 (9 voturi)    
    se pare ca,... (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:37)

    Ponta [utilizator]

    ... acest Humanus Retardus are inca limba atasata de poponetul cariatului.
    Unora nu le poti lua placerea linsului chiar daca le dovedesti ca mor in doua ore dupa.
    Unde nu-I creier nici coloana vertebrala nu poate exista.
    Asta este latura retarda a PSD.

    In gunoiul Istoriei cu voi.
  • +8 (10 voturi)    
    "imi dau vot de blam" (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:39)

    Altiro [utilizator]

    Acest ministru continua traditia autocriticii pcr-iste care, acum 27 de ani, se manifesta deosebit de sugestiv in cuvintele lui Tudor Postelnicu:"am fost un dobitoc"..
  • +7 (9 voturi)    
    O alta dovada (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:41)

    Martinezu [utilizator]

    Ca PSD ul nu e altceva decat un partid de infractori.
    Cat Dragnea are inca o oarecare putere, toti subalternii stau drepti si asculta cuminti.
    Exceptiile sunt puse la zid si executate.
    In momentul in care seful va cadea vor fugi precum iepurii si se vor stringe rapid in jurul urmatorului El Capo.
    PSD nu numai ca trebuie sa dispara, membrii lui sa aiba interdictie de a mai face politica pe teritoriul tarii noastre si sa pastreze o distanta de minim 1000 de m de orice institutie.
    Altfel, o splitare a PSD ului va duce la 2 PSD uri mai mici cu aceasi forta combinata. Plus ca in 1-2 ani se vor alia din nou.
    • +4 (4 voturi)    
      Nici macar o data nu s-au intrebat (Miercuri, 21 iunie 2017, 11:15)

      parol_monsher [utilizator] i-a raspuns lui Martinezu

      "bah, dar partidul asta e bun pentru tara?"

      Nici macar o data; mentalitatea de sluga primeaza in PSD, pana la autodistrugere.
  • +10 (12 voturi)    
    Atentie, baiete... (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:42)

    aladdin [utilizator]

    Datoria fata de partid nu e totuna cu datoria fata de Dragnea. Prin votul de azi vei ajuta ori partidul, ori pe Dragnea. In momentul de fata, micul plagiator e o varianta mult mai buna (nu-mi vine sa cred ca spun asta!) decat Dragnea.
    PS: Votezi la vedere, trebuie sa dovedesti cuiva cum votezi? Sau esti liber sa votezi cum iti dicteaza costiinta (daca aveti vreunul din PSD asa ceva)?
  • +2 (2 voturi)    
    Lasule! Esti patetic! (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:45)

    parol_monsher [utilizator]

    Ai putina coloana vertebrala, nu te pune nimeni sa te indoi dupa cum zice un parazit ca Dragnea!

    Rusine! PSD e un partid de slugi!
  • +4 (4 voturi)    
    Tovarasi, (Miercuri, 21 iunie 2017, 10:47)

    CezarN [utilizator]

    Am si eu o parere insa rog sa se consemneze ca eu nu sunt de acord cu ea.
    :)
  • +4 (4 voturi)    
    Vulpescu (Miercuri, 21 iunie 2017, 11:20)

    Celbland [utilizator]

    Ionut Vulpescu este un pupincurist mediocru, lipsit de personalitate și valoare.

    L-a slujit pe Iliescu, care l-a promovat în parlament, apoi a devenit sluga lui Ponta, care l-a făcut ministrul culturii, fără a avea vreo contribuție la cultură, iar acum se gudură pe lângă Dragnea, care l-a evaluat drept un prost.

    Ionuț este un demn prieten al hoților. Dacă pică Dragnea, nu prea are nicio altă ocupație sau pregătire.