Revolta PSD-istilor din Ardeal. Corneliu Buicu, deputat PSD de Targu Mures: Nu am votat ieri nimic, nu votez azi nimic si n-am sa votez NICIODATA ceva care sa aduca atingere tarii mele, poporului meu

de Iulia Rosca     HotNews.ro
Marţi, 20 iunie 2017, 12:29 Actualitate | Politic

Corneliu Buicu, deputat PSD de Targu Mures si presedintele Comisiei de Sanatate din Camera Deputatilor, e primul lider PSD din Ardeal care ia pozitie publica impotriva trocului politic pe care Liviu Dragnea a incercat sa il faca cu UDMR pentru sustinerea motiunii de cenzura. Intr-o postare pe Facebook, Buicu anunta ca "in calitate de deputat de Mures va spun atât, nu am votat ieri nimic, nu votez azi nimic si n-am sa votez NICIODATA ceva care sa aduca atingere tarii mele, poporului meu".

Mai multi parlamentari PSD din Ardeal au provocat un scandal major cu conducerea PSD dupa ce Dragnea si Kelemen Hunor au anuntat luni seara ca negociaza mai multe concesii semnificative pentru comunitatea maghiara.

Postarea integrala a lui Corneliu Buicu:

Dragi prieteni, Dragi cunoscuți sau necunoscuți,
De cand fac politica, mi s-au pus in cârcă multe lucruri. Uneori am ripostat, de cele mai multe ori nu am reacționat. Am considerat că cei care "au ochi de vazut, vad"
In calitate de deputat de Mures va spun atât, nu am votat ieri nimic, nu votez azi nimic si n-am sa votez NICIODATA ceva care sa aduca atingere tarii mele, poporului meu!
Cu mâna pe Constituție si pe Biblie am spus la investitura si asta voi respecta:
"Jur credinţă patriei mele România;
Jur să respect Constituţia şi legile ţării;
Jur să apăr democraţia, drepturile şi libertăţile fundamentale ale cetăţenilor, suveranitatea, independenţa, unitatea şi integritatea teritorială a României;
Jur să-mi îndeplinesc cu onoare şi fidelitate mandatul încredinţat de popor;
Aşa să mă ajute Dumnezeu."





















Material sustinut de BRD Groupe Société Générale

5 motive de cheltuit banii - electronice pentru casa. Idei de cadouri si rasfat

Decembrie este luna cadourilor si in toata nebunia asta trebuie sa mai cumperi si cate ceva pentru casa ta. Bine, sau poate vrei sa faci un cadou unor apropiati, asa ca de "casa noua". Motive de cheltuit bani se vor gasi mereu. Asadar, va propunem o lista de "motive" pentru cheltuit banii, mai ales ca acum e ocazia perfecta sa beneficiezi de ofertele de Craciun ale comerciantilor.

12279 vizualizari

  • +20 (22 voturi)    
    Bravos (Marţi, 20 iunie 2017, 12:34)

    Pac-pac [utilizator]

    Iata ca Dragnea afla cu ocazia asta ca Ardealul nu-i ca Teleormanul si Moldova.
    • +6 (6 voturi)    
      Dar Moldova cum este?Vezi reactia lui Chirica (Marţi, 20 iunie 2017, 13:25)

      jackalphonse [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      Eu as zice ca totule ste mai ok daca nu este dambovitean. Asa, ca sa flecarim si noi...
    • +3 (3 voturi)    
      haide bre (Marţi, 20 iunie 2017, 15:15)

      eTati [utilizator] i-a raspuns lui Pac-pac

      ce ti-a casunat pe moldoveni?

      De toti furati, de toti mintiti, de toti tradati.

      Tot ce au reusit si reusesc moldovenii a fost si este in pofida barierelor de tot felul, in pofida distantei de vest, in pofida discriminarii constante a politicienilor din bucuresti.

      Cati prim-ministri au fost pana acum din Moldova?
      Ce proportie de au ministrii moldoveni in guvernul actual? Sau ala trecut? Sau oricare alt guvern?

      In ce stadiu sunt autostrazile din Moldova?
  • +13 (17 voturi)    
    Ni la el.. (Marţi, 20 iunie 2017, 12:35)

    Aphex [utilizator]

    Au inceput sa va creasca boase?
  • +10 (16 voturi)    
    Respect domnule!!! (Marţi, 20 iunie 2017, 12:35)

    basarabmatei [utilizator]

    Ma înclin in fata dumneavoastră, DOMNULE!
    • +8 (8 voturi)    
      Asta da !!!! (Marţi, 20 iunie 2017, 12:57)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui basarabmatei

      Cu respect d-le deputat !!!!
  • +19 (19 voturi)    
    mda (Marţi, 20 iunie 2017, 12:39)

    ion-ion-ion [utilizator]

    Si cu toate astea o sa voteze pentru motiune, acuma ca a picat targul cu maghiarii, ca sa-l scoata pe Dragnea din ghearele justitiei. L-as intreba pe stimabil cum apara drepturile fundamentale ale cetatenilor atat timp cat sustine un penal ca Dragnea.
  • +19 (19 voturi)    
    Hopaaa (Marţi, 20 iunie 2017, 12:41)

    alegzandru [utilizator]

    Pai ce am facut Livache? Pentru niste potentiale 35 de voturi UDMR, peirdute dinainte de a incepe negocierile tocmai prin concesiile absurde, inimaginabile, tradatoare de neam pe care disperarea te-ar fi facut sa i le faci UDMR, tocmai ai pierdut PSD Transilvania!

    Sinucigasule!

    #multumimliviu
  • -14 (20 voturi)    
    greata de rasism (Marţi, 20 iunie 2017, 12:42)

    eucomentez [utilizator]

    Mi greata de nationalismul fals al unor politicieni corupti si sloganele lor goale, rasiste.
    • +11 (13 voturi)    
      sugerezi cumva (Marţi, 20 iunie 2017, 12:58)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      ca maghiarii sunt o alta rasa?
    • +1 (1 vot)    
      Nici macar nu cunosti semnificatia (Marţi, 20 iunie 2017, 13:08)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui eucomentez

      cunvintelor cu care postezi. O fi maghiarii o rasa speciala (verde sau albastra?) de e vorba de slogane rasiste? Sau mai curand o exprimare corecta ar vorbi cel mult de atitudini xenofobe desi aici nu e cazul. Ceva lecturi (inclusiv de istorie a Romaniei) ar fi de folos sa nu mai postezi ineptii. Poate :-)
  • +8 (12 voturi)    
    Atentie se copiaza! (Marţi, 20 iunie 2017, 12:44)

    Bunicutza [utilizator]

    Se pare ca parlamentarii din Ardeal ai PSD umbla cu copiuta. Iata ce declara pe pagina sa de Facebook d-na Doina Pana.
    "Dragi prieteni,
    De cand fac politica, mi s-au pus in carca, nemeritat, multe lucruri. Uneori am ripostat, de cele mai multe ori nu. Am mers pe ideea ca cei care " au ochi de vazut, vad"
    Deja e mult prea mult!
    N-am votat ieri nimic, nu votez azi nimic si n-am sa votez NICIODATA ceva care sa aduca atingere tarii mele, poporului meu!!!"
    https://www.facebook.com/pana.doina
  • +6 (10 voturi)    
    bravo (Marţi, 20 iunie 2017, 12:46)

    Ovidiu555 [anonim]

    Esti pesedist, dar ai toata stima mea! Daca ai mai vota si impotriva lui Dragnea, as uita ca esti pesedist.
  • -4 (14 voturi)    
    Fălcuţele alea spun totul (Marţi, 20 iunie 2017, 12:49)

    cato [utilizator]

    Te uiţi la poza lui şi e destul. El e patriotul naţional, preocupat de răcnetul Carpaţilor.
    • 0 (0 voturi)    
      Si cand te uiti la poza lui kelemen (Marţi, 20 iunie 2017, 13:09)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui cato

      Cu pumnul strans ce imagine ai ? A omului civilizat cu aplecare spre dialog?
  • +2 (2 voturi)    
    Disperarea lui Dragnea este atat de mare (Marţi, 20 iunie 2017, 13:06)

    Susufler0 [utilizator]

    incat uzul ratiunii a inceput sa i se intunece rau de tot ! La fel si pt Tariceanu.

    PS. Cei doi ticalosi i-au adus pe pesedistii din HarCov in situatia sa le arate ca exista totusi o limita !
  • 0 (0 voturi)    
    mi-e sila (Marţi, 20 iunie 2017, 13:13)

    EmanuelWeb [anonim]

    ce mizerie de partid si de de tara...
  • +2 (2 voturi)    
    HAHAHA! (Marţi, 20 iunie 2017, 13:13)

    soundtrack [utilizator]

    Parlamentarii psd au postat mesaje 'patriotice' dupa esuarea negocierilor udmr-psd!!!!!!
  • +1 (1 vot)    
    ce sa zic (Marţi, 20 iunie 2017, 13:33)

    603 [utilizator]

    Ce sa zic, nu semneaza! Dar cand aui intrat, ca mari ardeleni, intr-un partid ca psd? Sa nu aud de aceste specimene.Ce sa zic ,s-a umflat mandria de ardeleni. Dar ca sunt niste idioti oportunisti? cu asta cum ramane?
  • +1 (1 vot)    
    se mai gasesc ... (Marţi, 20 iunie 2017, 13:35)

    astronaut [utilizator]

    ROMANI si prin Transilvania nu numai in regat , acum sincer astept sa vad cat de mare va fi SPARTURA si cat de adanca FALIA in renumitul psd !