Proiectele de lege privind declararea zilei de 15 martie Ziua Maghiarilor din Romania si Bacalaureatul diferentiat pentru elevii maghiari au fost retrase de pe ordinea de zi. Cseke Attila (UDMR): Nu stiu ce s-a intamplat de ieri pana astazi

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 20 iunie 2017, 11:08 Actualitate | Politic

Cseke Attila
Foto: Agerpres
Proiectul de lege privind declararea zilei de 15 martie Ziua Maghiarilor din Romania - una dintre conditiile puse de UDMR pentru a vota motiunea de cenzura impotriva Guvernului Grindeanu alaturi de PSD-ALDE - a fost retras de pe ordinea de zi, a anuntat marti senatorul UDMR Cseke Attila. El spune ca "nu stie ce s-a intamplat de ieri pana astazi". Si proiectul care viza modificarea Legii Educatiei si organizarea de Bacalaureat diferentiat pentru elevii maghiari a fost retras. 

Cseke Attila a adaugat ca acest proiect de lege este "aproape identic" cu alte doua legi in vigoare in Romania, cele privind ziua comunitatii tatare si ziua comunitatii rome.

Senatorul UDMR spune ca "exact aceleasi conditii au fost propuse pentru 15 martie. Nu e vorba decat de o legiferare a normalitatii. Aceasta sarbatoare in comunitatea maghiara se desfasoara cu onoare, cu demnitate."

"Cultul protestant e singurul cult in care invatamantul superior pastoral nu e sustinut de stat", a mai spus Cseke Attila.

El a mai adaugat ca "Copiii care sunt la scoala cu limba de predare a minoritatilor, pentru invatarea limbii romane tebuie sa aiba un program special. Dar acest lucru nu e corelat cu examenele de capacitate si de bacalaureat."

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation / Fondatorul Scolii de Bijuterie Contemporana: Eu nu vin la serviciu, eu vin in propriul meu atelier, in care imi exprim ideile. Ceea ce misca industria asta sunt ideile, nicidecum cifrele

David Sandu s-a ocupat de designul de bijuterii de cand era copil si a invatat pe cont propriu tot ceea ce stie. Assamblage - Scoala de Bijuterie Contemporana a aparut drept consecinta a acestei pasiuni. David face parte dintr-o industrie creativa emergenta, insa atat el, cat si cei care au trecut in ultimii 7 ani pe la bancurile de lucru ale scolii sale se vad adesea nevoiti sa spuna ca fac alte lucruri, pentru ca activitatea lor nu exista intr-un cadru legal.

8746 vizualizari

  • +3 (3 voturi)    
    unde are iudemere sediu ? sa ne facem (Marţi, 20 iunie 2017, 11:12)

    un domn [utilizator]

    pancarte cu 1 decembrie 1918 si sa defilam la ei, apoi la ambasada Orbanistan !
  • +8 (8 voturi)    
    Ce s-a intamplat? (Marţi, 20 iunie 2017, 11:18)

    CezarN [utilizator]

    O parea Romania asta sat fara caini, insa nu este chiar asa mai Attila.
    Cum ati simtit miros de sange, cum ati sarit la gatul tarii profitand de niste cozi de topor aflate temporar in Parlament in drumul lor spre inchisoare.
    Ma bucura apetitul vostru insatiabil de privilegii caci asa va mai dati si voi arama pe fata. Ma intristeaza, pe de alta parte, logica liberalilor caoform caror "nu avem nimic cu colegii de la UDMR", ei cer, prosti sunt cei e dau". In primul rand COLEGI la ce? La destramat Romania? Daca cerintele UDMR ar fi fost in folosul maghiarilor din Romania (un drum express Tg Secuiesc-Onesti, de exemplu), care sa duca la o dezvoltare econoica a secuimii si a Romaniei, prn extensie, as fin inteles logica liberala. Insa ei cer nici mai mult nici mai putin decat UMILIREA Romaniei (15 Martie zi sarbatorita in Romania), vor enclavizarea Romaniei. La asta sunteti COLEGI cu UDMR, dragi penelisti?

    Pe de alta parte, nu inteleg de ce mai sunt liberi cei care au negociat asa ceva, lucrui vadit antinationale si mirosind de la o posta a TRADARE.
  • +1 (1 vot)    
    o mizerie (Marţi, 20 iunie 2017, 11:20)

    subcultura [utilizator]

    " Cine stă'n cale, Iancule mare,
    Și brav Român,
    Fulger și trăznet peste–a lui creștet,
    De la Români."
  • -5 (5 voturi)    
    rezonabil (Marţi, 20 iunie 2017, 11:26)

    robertTm [utilizator]

    cerintele udmr, chiar daca un pic exagerate, nu imi par inacceptabile. sa puna 15 martie zii libera pentru toata lumea. pot sa o numeasca ziua "diversitatii" :)
  • +3 (3 voturi)    
    nu-mi revin (Marţi, 20 iunie 2017, 11:26)

    subcultura [utilizator]

    #anticipatecanusemaipoate
  • +8 (8 voturi)    
    da desteptule (Marţi, 20 iunie 2017, 11:32)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Copii vostri nu invata romana si cand cresc, surpriza, nu gasesc de munca in afara celor 2 judete amarate, asa ca pleaca toti in Ungaria.
    Va protejati identitatea cu pretul disparitiei.
  • +4 (4 voturi)    
    a trecut o noapte: (Marţi, 20 iunie 2017, 11:32)

    nesuferitu [utilizator]

    A MINTII!
    • +2 (2 voturi)    
      :) (Marţi, 20 iunie 2017, 14:40)

      CezarN [utilizator] i-a raspuns lui nesuferitu

      Scurt si a obiect. Asa este!
  • +8 (8 voturi)    
    Ipocrizia unui "aproape identic".. (Marţi, 20 iunie 2017, 11:35)

    animatron [utilizator]

    Dl de la UDMR se preface a nu intelege cum de romanii si Romania nu pun un perfect semn de egalitate intre maghiari, tatari si romi, e "uimit" ca se tine cont de Istorie sau de revendicari comunitariste.

    Comunitatea tatara nu are in obiectivele sale politice nici un "Tatarstan Mare", nici un "tinut tataresc", nu cere nici autonomie etnica sau culturala, nu vrea judete "tatarasti" cu frontiere inamovibile pe veci, etc.

    Iar romanii care mai pun mana pe o carte de istorie sau dau click pe google, pot descoperi repede ca 15 martie e o zi in care s-ar comemora involuntar masacre genocidare de romani (cu zeci de mii de victime, nu e exagerare, sunt istoricii maghiari care o spun), o zi in care s-ar vorbi deschis, oficial si legal, despre eventuala apartenenta la o ipotetica Ungarie Mare a unei parti din Romania!

    Romanii au cultivat complexe de inferioritate si asta i-a costat, aceasta exagerata "decenta" in a acorda bunavointa si drepturi altor neamuri.

    Unii etnici minoritari le-au primit cu modestie si recunostinta, altii nici acum nu sunt satisfacuti, in fiecare an mai cer cate ceva de la romani, invocand niste "drepturi" inventate, neinscrise si nerecunoscute in majoritatea tarilor UE.

    Dl Cseke stie bine ca UDMR ar fi interzis legal in multe state UE, care refuza separatisme pe criterii etnice.

    Romania protejeaza minoritatile etnice la un nivel de model european, nici o capitala in afara Budapestei si Moscovei nu mai asculta nesfarsitele "plangeri" ale autonomistilor de la noi.

    UDMR-ul foloseste abuziv "normalitate", "valori europene", "drepturi colective", etc, cand in realitate e simplu de constatat ca cea mai mare parte a tarilor europene nu acorda pentru minoritati nici macar in parte privilegiile pe care acestea le au in Romania.

    Nu exista "obligatii" juridice ale UE in privinta vreunor "drepturi colective" de autonomie etnica, fiecare stat are dreptul, consfintit in tratate, de a isi stabili in mod suveran politica in privinta drepturilor minoritatilor.
  • +2 (2 voturi)    
    "Aproape" identic (Marţi, 20 iunie 2017, 11:40)

    aladdin [utilizator]

    Nu stiu de ce dar ceva imi spune ca acel "aproape" face toata diferenta.
  • +3 (3 voturi)    
    Nu pe dracu (Marţi, 20 iunie 2017, 11:45)

    mitg [utilizator]

    Ati vrut si voi si PSD sa faceti un c, pe care l-ati facut praf pana la urma.
  • +9 (9 voturi)    
    Ce s-a intamplat de ieri pana azi ? (Marţi, 20 iunie 2017, 11:53)

    Susufler0 [utilizator]

    A aflat si Dragnea ca la 15 martie 1848 Dieta de la Pesta vota alipirea Transilvaniei la Ungaria !

    Sau poate ca aflase mai de dinainte ?

    PS. Atunci chiar ca nu mai stiu !
  • +6 (8 voturi)    
    De acord cu bacalaureat diferentiat (Marţi, 20 iunie 2017, 11:55)

    CapitanulPanait [utilizator]

    Dar atunci medicii din spitalele din HarCov pot sa stie limba maghiara mai prost spre deloc? Ca asa ati vrut sa stie medicul maghiara. Bun. Pai daca medicul nativ ungur poate vorbi romana aproximativ atunci si medicul roman sa poata sti o maghiara cam cata romana stiu ungurii de pe acolo. Deh, fiecare cu bacalaureatul lui.
    Sau asta nu e voie?
    Am cunoscut un ungur - super baiat - ajuns prin Dej care a invatat romaneste la 18 ani pentru ca nu isi gasea de munca. Si era tare suparat pe parinti ca nu l-au lasat sa invete romaneste cand era mic.
  • +7 (7 voturi)    
    haide mah (Marţi, 20 iunie 2017, 12:03)

    zicsieu [utilizator]

    unuguru nu stie sa citeasca romaneste? pacat. pt cunostiintele tale limba de la tv si presa este romana. limba pe TOT teritoriul Romaniei este romana. asa ca draga atilla invata romaneste si poate vei intelege.
  • 0 (0 voturi)    
    Nu-i adevarat (Marţi, 20 iunie 2017, 13:54)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    A zis Dragnea ca nu are legatura cu votul la motiune. Asa s-au nimerit acum.
  • +1 (1 vot)    
    De ieri pana azi (Marţi, 20 iunie 2017, 14:31)

    zxcv [utilizator]

    s-a intamplat probabil ca dl. Dragnea a aflat ca nici mare parte daca nu chiar toti parlamentarii PSD din Transilvania si Banat (si poate si din alte parti) nu ar fi votat asa ceva