Traian Basescu: Dragnea si Tariceanu vand istoria tarii pentru voturile UDMR la motiunea de cenzura

de Alina Neagu     HotNews.ro
Marţi, 20 iunie 2017, 9:58 Actualitate | Politic

Traian Basescu
Foto: Agerpres (editat)
Presedintele PMP, Traian Basescu, scrie, intr-o postare pe pagina sa de Facebook, ca "In loc de Tricolor, PSD si ALDE arboreaza Steagul Tinutului Secuiesc. Dragnea si Tariceanu vand si istoria tarii pentru voturile UDMR la motiunea de cenzura. In comisiile de la Senat s-a votat ca ziua de 15 martie sa fie sarbatoare in Romania. Ticalosii se fac a uita, ca la 15 martie 1848, Dieta de la Pesta vota, printre altele, alipirea Transilvaniei la Ungaria."

"A trebuit sa se ridice motii lui Iancu, alti romani si sasii, la lupta, pentru ca Transilvania sa nu fie parte a Ungariei Mari. Zeci de mii de romani din Transilvania au fost ucisi de armatele contilor maghiari, sate intregi au fost rase de pe fata pamantului, sute de mii de romani au plecat in pribegie. Iar PSD si ALDE vor sa facem din 15 martie 1848 zi de sarbatoare recunoscuta pe teritoriul Romaniei, in schimbul catorva voturi la motiune", continua Traian Basescu.

"Mai ticalosilor din PSD si ALDE, credeti ca in viata voastra veti mai putea merge la Tebea ? Dar in Ardeal? PS - pe maghiarii din Romania nu-i opreste nimeni ca pe 15 martie sa sarbatoreasca la Budapesta", incheie liderul PMP.























8040 vizualizari

  • +17 (21 voturi)    
    Corect (Marţi, 20 iunie 2017, 10:06)

    Melinte [utilizator]

    Bine punctat,ne vand Ungurilor pt cateva voturi !
    • +6 (6 voturi)    
      ne vand (Marţi, 20 iunie 2017, 10:21)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui Melinte

      avand in spate o majoritate zdrobitoare... asta e ... somnul r(n)atiunii naste monstri.
    • +5 (5 voturi)    
      Sigur..... (Marţi, 20 iunie 2017, 10:31)

      polonyca [utilizator] i-a raspuns lui Melinte

      Asta se intampla numai pt ca li se permite sa faca asta...:) Adica , au din fata cui...:) Intotdeauna sudistii au tradat....nu e nimic nou sub soare...
    • 0 (0 voturi)    
      pai sa voteze el motiunea si udmr sare din schema (Marţi, 20 iunie 2017, 11:03)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui Melinte

      ce e asa complicat?
  • -4 (12 voturi)    
    Vadim și Marko Bela, varianta 2017 (Marţi, 20 iunie 2017, 10:11)

    ww [utilizator]

    Îi mai țineți minte cum mai luptau ei, unii pentru drepturile ungurimii iar alții pentru drepturile românilor verzi? Interesant că atunci când era vorba de sprijinirea în Parlament a FSN/PDSR, nu aveau probleme să colaboreze ca la carte.
    Să te vedem Băselule, cu toată familia cercetată, cum te comporți tu la moțiune, nu cum ne ciripești din repertoriul lui Vadim. Sau ție nu îți surâde planul lui Dragnea de „reformare” a justiției?
  • +6 (6 voturi)    
    Bine zis, Base (Marţi, 20 iunie 2017, 10:19)

    parol_monsher [utilizator]

    Oi fi tu sustinator total al lui Udrea, dar cand vine vorba de patriotism, nu duci lipsa.
    • -1 (1 vot)    
      totul are un pret si pt el (Marţi, 20 iunie 2017, 11:00)

      eu sunt [utilizator] i-a raspuns lui parol_monsher

      daca era pt Udrea vindea tot din tara asta pt ea.
    • -1 (1 vot)    
      serios? (Marţi, 20 iunie 2017, 11:08)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui parol_monsher

      Atunci de ce nu anunta ca participa la votarea motiunii, ca sa-l opreasca pe Dragnea din "tratative" inainte de a fi prea tarziu? Unde vezi tu patriotism aici, ca ma scoti din sarite!!!!

      Ce asteapta? Au innebunit cu totii?!
      Este de inteles ca PNL-CONDUS-DE-UNGURUL-ORBAN sta pe margine si astepta rezultatele obtinute de UDMR-isti, dar ceilalti ce fac? Si in continuare, daca se face o majoritate confortabila, PSD-UDMR, ce se mai poate face?!?

      CINE ESTE TRADATORUL PANA LA URMA? PMP - USR!!!
    • -2 (2 voturi)    
      Memorie scurta (Marţi, 20 iunie 2017, 11:44)

      oopsie_daisy [utilizator] i-a raspuns lui parol_monsher

      ehehe, nu mai tineti minte cum si pe Baselu tot UDMRul l-a scapat, cind era vorba de suspendare?
      De mergea Basescu si ciocnea palinca in Secuime? Si se uita la hochei la Miercurea Ciuc?

      Sa nu fiu gresit inteleasa, chiar cred ca e bine pentru reconcilierea nationala ca a ciocnit palinca cu ungurii si ca a devenit fan hochei. Ce vreau sa spun insa e ca, a propos de negocieri cu UDMRul, mi se pare ca acum ride hirb de oala sparta.
      • 0 (0 voturi)    
        Fapte ! (Marţi, 20 iunie 2017, 12:11)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui oopsie_daisy

        Una e sa bei palinca alta este sa vinzi suveranitatea nationala pe voturi (ex ziua maghiarilor sarbatorita de Romani e o aberatie deoarece Romanii ar sarbatori o hotarare unilaterala de alipire a Transilvaniei, autonomie teritoriala, legea fondului silvic ce permite ungurilor sa distruga padurile Romaniei, etc)
  • +8 (8 voturi)    
    UDMR si PSD ar trebui scoase in afara legii (Marţi, 20 iunie 2017, 10:22)

    mnicku [utilizator]

    cea ce fac sint atacuri la statul Roman.

    continuind tot asa ajungem un nou kosovo si pt ce ? un 2 sau 3 oameni.
  • -9 (13 voturi)    
    Propunere (Marţi, 20 iunie 2017, 10:31)

    CezarN [utilizator]

    PMP sa puna public la dispozitia lui Dragnea 10 voturi la motiune, cu conditia sa renunte la targul cu UDMR.

    Asta ar insemna ca, pe langa vorbele de condamnare, PMP ar si actiona pentru salvarea intereselor majore ale tarii.
    • 0 (0 voturi)    
      sau pnl, care are aceeasi retorica (Marţi, 20 iunie 2017, 11:04)

      base wannabe [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      niste ridicoli
    • -1 (1 vot)    
      Contrapropunere (Marţi, 20 iunie 2017, 11:14)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui CezarN

      PSD sa fie scos in afara legii pentru tradare de tara ! Simplu. Se rezolva simplu si rapid toate problemele politice si juridice.
  • +12 (12 voturi)    
    tradatorii (Marţi, 20 iunie 2017, 10:31)

    tepes [utilizator]

    trebuie sa plateasca.Acest nemernic isi bate joc de ardeleni.Trebuie oprit gunoiul asta PSD-ist,si actionat in judecata.
    • 0 (0 voturi)    
      bagati in tomberoane si la gunoi cu ei (Marţi, 20 iunie 2017, 11:59)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui tepes

      daca nu, la puscarie pe viata
  • +5 (7 voturi)    
    astia au (Marţi, 20 iunie 2017, 10:46)

    DanIonita1 [anonim]

    intrat la guvernare pt ca marea majoritate a preferat sa se duca la plimbare si la gratare in loc sa mearga la vot. Fiecare care a facut asta este raspunzator de ce se intampla.
    • 0 (0 voturi)    
      Gratare in decembrie ? (Marţi, 20 iunie 2017, 10:54)

      Koczka [utilizator] i-a raspuns lui DanIonita1

      Hai sa fim mai realisti. Au castigat mergand pe povestea cu dublarea salariilor care in conditiile platii tuturor taxelor de catre angajat este un mare faas. Dar la omul sarac nici boii nu trag. De fapt prin devalorizare moneda nationala si schimbare platitor taxe romanii vor deveni si mai saraci iar tzara se va depopula masiv in urmatorii 2-3 ani. Asta era de fapt si planul dusmanilor de la Kremlin.
  • +1 (1 vot)    
    Stai un pic, Traiane ca se pare ca nu se inteleg (Marţi, 20 iunie 2017, 11:07)

    Susufler0 [utilizator]

    la pret !
    • +1 (1 vot)    
      Asa ca o sa treaca la ai tai, astia de leaga (Marţi, 20 iunie 2017, 12:19)

      Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      paglici de clanta !

      PS. Pazea !