Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, semnaleaza ca va vota pentru motiunea de cenzura: Cei care au fost votati si detin majoritatea trebuie sa aiba si dreptul de a schimba ministrii si guvernul daca doresc

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 iunie 2017, 16:54 Actualitate | Politic

Kelemen Hunor
Foto: Agerpres
Presedintele UDMR, Kelemen Hunor, a dat luni un semnal ca parlamentarii minoritatii maghiare vor sustine motiunea de cenzura impotriva premierului Sorin Grindeanu, afirmand ca "cei care au obtinut majoritate, daca vor sa schimbe un guvern, trebuie sa aiba aceasta posibilitate de a o face".

Acesta a precizat ca nu s-a luat inca o decizie, dar este vorba despre "principiul majoritatii, un principiu democratic", potrivit caruia "cei care au fost votati si detin majoritatea trebuie sa aiba si dreptul de a schimba ministrii si guvernul daca doresc".

"Principiul trebuie respectat", a subliniat Hunor, care a precizat ca "in momentul de fata exista majoritate in Parlament".

Acesta a declarat insa ca "nu ar fi trebuit sa existe aceasta disputa politica sub cupola Parlamentului".























​MASA ROTUNDA Ce fac si ce ar putea sa faca bancile pentru economie si companii? Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, in dialog cu cititorii  HotNews.ro, luni, de la ora 9:00

Am vazut saptamana trecuta ca Institutul de Statistica a anuntat o crestere economica record - insa analistii si economistii, ne anuntam ca de fapt lucrurile nu sunt chiar atat de roz. Este economia bine finantata in acest moment? Se fac investitii private? Dar publice? Cum pot ajuta bancile mai mult economia, statul si companiile private? La toate aceste intrebari vor raspune Horia Braun, economistul sef al BCR, alaturi de Florian Libocor (economistul sef al BRD-GSG) si de Andrei Radulescu (economist sef al BT) in cadrul mesei rotunde care va avea loc, luni, 20 noiembrie, incepand cu ora 9:00.

24755 vizualizari

  • +10 (12 voturi)    
    rock (Luni, 19 iunie 2017, 16:56)

    TLiviu [utilizator]

    1 DECEMBRIE ramane zi DOLIU
  • +8 (10 voturi)    
    E clar : (Luni, 19 iunie 2017, 16:56)

    si_mort_va_vad [utilizator]

    Am avut Harghita si Covasna , de azi , adio !
    • +5 (11 voturi)    
      greseala (Luni, 19 iunie 2017, 18:45)

      ic.ram1945 [utilizator] i-a raspuns lui si_mort_va_vad

      Toate acestea nu are nimic cu HR,CV etc. Un singur mare bai este: hotii triumfeaza din nou si locuitorii tarii asista nepasatori:"Mai9 rau sa nu fie!"
      In esenta, in viitorul apropiat, tot o sa fie probleme, fiindca tinuturile tarii ,care MAI lucreaza, se vor satura sa sustina economic judetele care lenevesc impreuna cu conducatorii lor= conducatorii tarii. UDMR in esenta nu estde altceva decat aripa maghiara a PSD. Eu sunt maghiar, dar nu voi mai vota niciodata UDMR la nivel de tara, poate local!
      • +1 (1 vot)    
        anticipate (Marţi, 20 iunie 2017, 5:00)

        nickart [utilizator] i-a raspuns lui ic.ram1945

        trebuie sa se formeze alta majoritate, sau anticipate
  • +43 (45 voturi)    
    Ultima Padure se va aloca la... (Luni, 19 iunie 2017, 16:56)

    un domn [utilizator]

    gaterszag Kerestoy SRL ! adio aer curat !
    • 0 (6 voturi)    
      rock (Luni, 19 iunie 2017, 17:43)

      TLiviu [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      1 Decembrie a fost declarata de ungurime zi de doliu...
    • 0 (8 voturi)    
      Mingea e la Cotroceni acum. (Luni, 19 iunie 2017, 17:51)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Johannis va semna fara sa stea pe ganduri numirea pe functie a unui nou premier PSD-ist.
      Din moment ce el insusi a declarat public, referitor la aceasta criza : "numai de asa ceva nu aveam nevoie" este cat se poate de clar ca el nu mai are cum sa prelungeasca criza numind un premier din afara PSD, pt ca toata clasa politica i-ar arunca cu laturi in cap ca acum el este cel care prelungeste criza.
      Cartile sunt facute
      Nu prea cred eu ca Grindeanu si Ponta vor strange de partea lor 50-60 de PSD-isti, cu toate ca daca ar judeca limpede si nu la ordin, daca motiunea ar pica, PSD ar scapa si de sultanul Dragnea cat si de UDMR la guvernare.
      Dar nu cred ca vreun parlamentar lasa din gura ciolanul pt niste "principii amarâte"
    • +11 (15 voturi)    
      Dragnea provoaca enclavizarea Transilvaniei (Luni, 19 iunie 2017, 18:00)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui un domn

      Ca sa-si pastreze furaciunile, Dragnea si Tariceanu tradeaza neamul romanesc si pregatesc desprinderea Transilvaniei de Romania. In toata istoria Romaniei nu am avut asemenea ticalosi conducatori. Astia trebuie maturati definitiv din viata Romaniei. Trebuie sa-i punem pe o pluta si sa-i lasam sa pluteasca spre Brazilia, unde Dragnea si-a ascuns averea.
    • +6 (8 voturi)    
      gura pacatosului (Luni, 19 iunie 2017, 18:02)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui un domn

      adevar graieste... dar parca UDMR nu era in majoritate, nu?

      sa voteze majoritatea atunci, ALDE+PSD
  • +44 (48 voturi)    
    UDMR- curva politica forever (Luni, 19 iunie 2017, 16:58)

    CocoMuc1 [anonim]

    Sunt curios ce au primit in schimb :)
    • +5 (7 voturi)    
      cum sa-i ataraga? ii mulge UDMR-ul cum vor (Luni, 19 iunie 2017, 17:52)

      vali2 [utilizator] i-a raspuns lui CocoMuc1

      UDMR-ul acuma sunt in postura sa ceara orice vor ca stiu ca Drganea le-o va da si pe masa numai sa ii aiba de partea lor:
      - autonomie etnica
      - drepturi sporite pentru maghiari
      - etc etc..
  • +40 (44 voturi)    
    sa invatam o lectie (Luni, 19 iunie 2017, 17:03)

    Claudiu-N [utilizator]

    din ce se mai poate intampla daca NU mergem la vot
    pe langa faptul ca a iesit o mare toapa pe Bucuresti prin neprezentarea la vot am mai bifat un mandat pentru acest partid de LIPITORI ...
    daca mergeam mai multi la vot mizeriile astea nu treceau de pragul de accedere in parlament
    • +5 (5 voturi)    
      treceau... treceau... (Luni, 19 iunie 2017, 18:00)

      Fuscus [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu-N

      pentru ca sunt multi dupa chipul si asemanarea lor. e ceea ce merita cu prisosinta melteanul, nesimtitul, "descurcarelul" de mahala sau aia de reazema stalpii birturilor pe la tara. si sunt multi. al dracului de multi. parafrazand: inculti, nespalati, nesimtiti .. da' multi!!!
    • +2 (2 voturi)    
      Ce e interesant e ca ei înșiși (Luni, 19 iunie 2017, 18:01)

      mr_mojo [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu-N

      Vor participa la ceea ce poate fi o nouă șansă să rămână pe dinafară. Dacă se ajunge la anticipate și lumea va merge la vot există aceasta șansă.
    • +1 (5 voturi)    
      No, apai (Luni, 19 iunie 2017, 18:02)

      skeptica [utilizator] i-a raspuns lui Claudiu-N

      Tot la Klaus ne ramane speranta ca pune de anticipate :D
    • +3 (3 voturi)    
      din nefericire (Luni, 19 iunie 2017, 18:03)

      Mawrkuss [anonim] i-a raspuns lui Claudiu-N

      UDMR o sa fie tot timpul in parlament datorita pragului secundar electoral
  • +31 (33 voturi)    
    Centuristii politicii se intorc la os. (Luni, 19 iunie 2017, 17:04)

    ouyang [utilizator]

    Nicio surpriza bai leprelor.
  • +21 (25 voturi)    
    Haida de (Luni, 19 iunie 2017, 17:04)

    DanielSurpateanu [utilizator]

    Ne asteptam la unguri sa fie vanzatori de tara, ca doar sunt unguri, nu romani.

    O singura remarca - disputa NU ESTE POLITICA!

    Explicatie: Daca 2 hoti, intamplator in acelasi partid politic, impart hoitul unei tari, disputa dintre ei nu este politica!
  • +26 (30 voturi)    
    Alt principiu: Hotii in puscarii, nu in parlament (Luni, 19 iunie 2017, 17:05)

    florynn [utilizator]

    Dar de principiu asta ce ziceti, ungurilor? Nu va suparati ca va spun unguri, ca doar aveti cetatenie maghiara toti, nu?
  • +13 (17 voturi)    
    Fraier ! (Luni, 19 iunie 2017, 17:05)

    CezarN [utilizator]

    Pentru a se bazeaza pe promisiuni care nu pot si nu vor fi tinute.
    Ca se declara 15 Martie zi libera, e bine, tot romanul vreazi libere, dar cand va veni vorba de alte privilegii pentru inoritatea maghiara, privilegii negociate cu Liviu Dragnea, nu cu PSD in ansamblu, nu vor obtine mare lucru.
    In plus, isi ostilizeaza o parte a PSD, partea anti_dragnea, care este mai mare decat pare dar care nu este inca suficient de organizata incat sa iasa la atac deschis.
    UDMR are politicieni destul de destepti ca sa intuiasca ceea ce am scris eu aici, dar, daca tot o face, inseamna ca anumiti lideri maghiari si-au luat de pe acum avantajele, recompensele pentru acest vot, oricare or fi fost aceste avantaje,
  • +14 (22 voturi)    
    Intr-o zi (Luni, 19 iunie 2017, 17:06)

    Ord [utilizator]

    ne vom trezi ca in toate scolile din tara se va invata ca prima limba straina ungureste, pe motiv ca daca intalnesti un ungur, sa stii sa vorbesti cu el. Asa ne vindem, putin cate putin.
  • +10 (16 voturi)    
    In acest caz... (Luni, 19 iunie 2017, 17:06)

    Andradda [utilizator]

    ...Grindeanu si Ponta ii pierd si pe cei 14-15 parlamentari care au declarat ca nu voteaza motiunea.
    Daca isi dau seama ca , odata cu votul UDMR, motiunea are toate sansele sa treaca, niciun parlamentar nu-si va baga gatul in streang, acum cand e clar ca Dragnea va ramane sultanul Romaniei si al PSD.
    Dar, ungurii isi joaca bine cartile, ca intotdeauna.
  • +23 (25 voturi)    
    Uniunea Damelor de Companie,care se..... (Luni, 19 iunie 2017, 17:07)

    gigiN [utilizator]

    ...vand oricand si oricui,nu se dezminte.Oare nu avem destule c...ve romanesti in politica,ne mai trebuiesc si cele de alta etnie ???
  • -14 (18 voturi)    
    in cazul astea! (Luni, 19 iunie 2017, 17:09)

    Francisc 1 [utilizator]

    eu zic ca si celelalte partide( pnl usr) care initial s-au abtinut sa voteze ar cam trebui sa voteze!
    • +3 (3 voturi)    
      sa voteze impotriva ! (Luni, 19 iunie 2017, 17:53)

      Francisc 1 [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      ei au declarat ca nu voteaza in in nici un fel
  • +16 (20 voturi)    
    mari tradatori ungurii astia... (Luni, 19 iunie 2017, 17:10)

    bancher [utilizator]

    au stat si au asteptat sa vada cine le promite mai mult. Cum pe Grindeanu, timisorean de origine, nu prea il lasa inima sa faca intelegei cu ungurii, ei au cotit-o spre Dragnea (care le-a promis probabil accelerarea dezbaterii legii Administratiei locale). Asa ca, ungurii castiga (iarasi) de pe urma disputelor intre romani.
    Acum chiar ca m-am linistit: dispunand de votul ungurilor, motiunea va trece sigur. Grindeanu va cadea. Asta e viata, asta e politica...
    • +1 (1 vot)    
      nu's de acuzat (Luni, 19 iunie 2017, 18:51)

      Nevermind [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      Problema nu e ca cer si obtin, ca asta e politica. Dar dupa aia se dau fete mari, cu declaratii fornaitoare ca asta din articol.

      Pai daca ungurii cei vajnici, din ardealul cel cinstit, au printzipii politice ca cel de mai sus, inseamna ca ar vota si fara sa li se faca concesii ce frizeaza nesimtirea, nu?
    • +4 (4 voturi)    
      Grindeanu nu e doar ,,timisorean" (Luni, 19 iunie 2017, 20:00)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

      de origine" . El are tata sarb. Dar, desigur este mult mai roman decat Dragnea , in special dupa mama.
      In privinta lui Dragnea, categoric, chiar si Igor Dodon
      (cu mama romanca) este mai patriot roman decat Dragnea ! (numai ca nu se ascunde !)
      Dragnea in schimb are la dispozitie electoratul PSD, unde este suficient sa te declari roman, ca sa fi si crezut, mai ales daca promovezi politiciile de stanga necesare.
      De fapt, in afara de Mircea Geoana, in 27 de ani de la Revolutie, PSD-ul nu a avut nici un sef de partid get-beget roman.
  • +14 (16 voturi)    
    Se pare ca... (Luni, 19 iunie 2017, 17:10)

    taro [utilizator]

    Dragnea a promis mai mult decat Grindeanu.
  • +12 (14 voturi)    
    interesul poarta fesul (Luni, 19 iunie 2017, 17:10)

    Fuscus [utilizator]

    daca au ajuns ratatii astia sa fie arbitrii scenei noaastre politice atunci suntem pierduti!!!
  • +18 (20 voturi)    
    Foarte simpatic! (Luni, 19 iunie 2017, 17:16)

    BEDE [utilizator]

    Declara: "nu ar fi trebuit sa existe aceasta disputa politica sub cupola Parlamentului", dar gandeste: "bine ca este haos, ca asa putem profita noi". Ca intotdeauna UDMR se bucura ori de cate ori este un guvern mai slab si cauta sa ruineze Romania pentru interesele sefilor ei. Dar, daca stau sa ma gandesc bine, cam in aceeasi masura ruineaza romania si Dragnea... Ce sa zic? Sa-mi placa mai mult Dragnea numai pentru ca e roman. Nu! Mi-e la fel de scarba de toti.
    • +2 (4 voturi)    
      Zici ce Dragnea e roman ? (Luni, 19 iunie 2017, 20:15)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

      Ce ti-ar mai place sa fi crezut !
      Tie de fapt, de toti ti-e scarba, in afara de Putin ! ( Dar ai un avantaj din nastere -stii sa te prefaci, ca si Dragnea de altfel.. Ca si Crin Antonescu, ca si Vadim, ca si Bodnaras s.a.m.d.
      (Nu degeaba Circul din Moscova, este cel mai celebru din lume, si nu degeaba rusii sunt considerati ca au dat cei mai buni spioni din lume, si nu degeaba ai ajuns tu, trol pe site-ul asta !)
      • -1 (1 vot)    
        Pe dinafara total! (Marţi, 20 iunie 2017, 8:48)

        BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        La fel de scarba mi-e si de Putin. De fapt, chiar ma pot declara cetatean strain si de toata tzigania aceasta politica din Romania, si de maica Rusia cu al ei popor numai bun sa aiba tatuci gen Stalin si Putin, si de liberalismul in care se numeste famile o combinatie oarecare: de doi barbati, doua femei sau chair trei barbati si pot sa mai apara si alte variante...
        Toata lumea tinde sa devina o imensa Sodoma care se coace pentru judecata. Si, bineinteles, "judecata incepe de la casa lui Dumnezeu", adica incepe tocmai cu clerul, cu cei care au pretentii de sfintenie si-i mint pe oameni cu nerusinare ca, prin ritualurile lor, ei i-ar putea pune bine cu Dumnezeu.
        • 0 (2 voturi)    
          Ce v-a mai place (unor) rusi (Marţi, 20 iunie 2017, 12:10)

          Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui BEDE

          sa pomeniti de Dumnezeu, cand ati fost ,,prinsi in colt".
          Stii cine avea nerusinarea sa vorbeasca de Dumnezeu, dupa ce spunea o minciuna ?. Molotov. Rus get-beget, Citeste-i
          ,, Memoriile". (,,Conversatii cu Molotov")
          Lasa-l pe Stalin, ca nu era rus . Si oricum, cu toata scoala teologica pe care o avea, nu-mi amintesc sa fi avut curajul, ca la o minciuna sa adauge cuvantul ,,Dumnezeu".
          • -1 (1 vot)    
            Potrivit cliseelor (Marţi, 20 iunie 2017, 14:33)

            BEDE [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

            Deci, daca cineva este crestin, musai sa fie cu Trump sau sa fie rus sau sa fie cu BOR sau sa fie catolic.
            Dar, uite ca nu este asa. Sunt cu Acela care a fost rastignit, dar care va veni si ii va judeca pe tori cei care nu se pocaiesc, indiferent de ce natie ar fi ei. Si nu sunt rus de fel.
  • +10 (12 voturi)    
    pai cum ? (Luni, 19 iunie 2017, 17:16)

    B.T. Alexandru [utilizator]

    Normal, asta si fac daca au majoritatea. Sunteti si voi, UDMR in acesta majoritate? Sau formati o noua majoritate ? In care tabara a ticalosilor va lasati cumparati ?
  • +21 (23 voturi)    
    UDMR (Luni, 19 iunie 2017, 17:16)

    Task Damager [utilizator]

    ... tot curva a ramas...
  • +10 (12 voturi)    
    Ungurele se face ca nu pricepe ? (Luni, 19 iunie 2017, 17:18)

    Kivek [utilizator]

    PSD are majoritatea in Parlament deci are si 'dreptul' sa schimbe guvernul!



    "cei care au fost votati si detin majoritatea trebuie sa aiba si dreptul de a schimba ministrii si guvernul daca doresc".
  • +21 (23 voturi)    
    Corect. (Luni, 19 iunie 2017, 17:21)

    mircea_cjn [utilizator]

    Cei care au votat - au dreptul sa dea jos guvernul.
    Atunci, voi de ce va bagati?! De ce va bagati sa dati voi jos, daca nu e treaba voastra?

    UDMR - golani gretosi.
  • +15 (17 voturi)    
    Niste curve batrane... (Luni, 19 iunie 2017, 17:21)

    vio7 [utilizator]

    Acum negociaza pretul pe marginea centurii.Bleah!Oare cum o fi sa fi votat PSD,pentru 3 lei la pensie ,salariu...whatever...si sa te trezesti,cu majoritate in Parlament ca ai vicepremier ungur si niste ministri prin punctele esentiale!Cred ca doare...sau nu prea?!?
  • +12 (18 voturi)    
    ... (Luni, 19 iunie 2017, 17:22)

    VarailVarail1 [anonim]

    Se pare ca romanii vor pierde Transilvania pana la urma .. si Moldova la rusi .
    Well , asta e .. oricum nu meritam tara asta.
    Sa va stea in gat litrul de ulei si de zahar luat mita.
    • +4 (6 voturi)    
      si cum in Bucuresti sint 10% unguri (Luni, 19 iunie 2017, 17:46)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui VarailVarail1

      se va vorbi ungureste peste tot + placute bilingve la intrare

      faina surpriza mustache , am ajuns sa o traiesc si pe asta.
      Sa va pice motiunea
  • +14 (16 voturi)    
    Kelemen, ieri nu stiai treaba asta sau nu erai (Luni, 19 iunie 2017, 17:22)

    Susufler0 [utilizator]

    prea convins ?

    PS. Te-a convins Livache ?
  • +19 (21 voturi)    
    sa se aleaga praful de Romania... (Luni, 19 iunie 2017, 17:23)

    rov [utilizator]

    dar sa scape Dragnea si coruptii lui.

    Intelegeti de ce coruptia tine de siguranta nationala ?!?!?!
  • +17 (17 voturi)    
    Vorbesti de principii democratice (Luni, 19 iunie 2017, 17:24)

    darksider [utilizator]

    Si votezi dupa ce ciolane iti plimba Dragnea pe la nas. Ipocrit ordinar!
    • +1 (1 vot)    
      democratic as vrea sa-l vad face to face (Luni, 19 iunie 2017, 18:40)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui darksider

      ... si banuiesc ca nu sint singurul dupa cite am auzit.
  • +17 (19 voturi)    
    nenorocitii... (Luni, 19 iunie 2017, 17:25)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    era deja previzibil. vad ca azi a fost declarata 15 martie ziua maghiarilor, asa, deodata. Pesedistii si-ar vinde si mamele pentru ciolanasul lui Dragnea. jos cu PSD+UDMR.
  • +18 (18 voturi)    
    prostitutie (Luni, 19 iunie 2017, 17:25)

    oilman [utilizator]

    De la infiintarea si pina acum acest partid a dat dovada de prostitutie ieftina. Si-au protejat dreptul de a fura reusind sa fie intotdeauna alaturi de putere. Rusine
  • +17 (17 voturi)    
    Mda! (Luni, 19 iunie 2017, 17:27)

    Tony_K [utilizator]

    Cand, vreodata, acesti mascarici vor vrea binele Romaniei, sa ma anuntati si pe mine va rog !?
  • +23 (25 voturi)    
    yoy! (Luni, 19 iunie 2017, 17:31)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Curva tot curva, dar apoi e nemultumita cand nu e luata drept Doamna.
    Apoi vin stirile cu steagul secuiesc, si tot asa roata se invarte, si vitele voteaza.
  • +15 (17 voturi)    
    Cand Romania este cu un cutit sovietic in spate... (Luni, 19 iunie 2017, 17:31)

    stirilibere [utilizator]

    ce v-ati fi asteptat de la unguri, sa-l scoata sau sa-l bage mai tare...
    • +3 (3 voturi)    
      ungurii isi vad interesul (Luni, 19 iunie 2017, 20:14)

      rov [utilizator] i-a raspuns lui stirilibere

      da-mi un motiv pentru care un partid ce a castigat la pas alegerile sa accepte asemenea mizerie...
      DRAC_NEA, ASTA E la costum popular cu firea...
    • -1 (3 voturi)    
      Cutit ,,rusesc" se zice ! (Luni, 19 iunie 2017, 20:25)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui stirilibere

      Dar stiu ca nu-ti place sa zic ,,rusesc", ca te ,,deranjeaza personal".
      De fapt ungurii ,,au pus mana pe cutit ", si nu-i lasa pe rusi sa-l bage pana la capat.
  • +12 (14 voturi)    
    mda (Luni, 19 iunie 2017, 17:33)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    plina de curve politica asta...
  • +20 (22 voturi)    
    DECI DRAGNEA I-A CUMPARAT (Luni, 19 iunie 2017, 17:34)

    HozanDan [anonim]

    Ungurii ca si in celalalte dati, erau si sunt foarte scumpi la vot. Ei au niste preturi destul de "bune" cand vine vorba de a-si vinde votul.

    P.S. Prevad initiative de autonomie si ungurii pusi in raguri inalte ale societatii... TRIST
  • +3 (7 voturi)    
    Da ........... (Luni, 19 iunie 2017, 17:39)

    13adi [utilizator]

    Curve ati fost ......curve ati ramas...............
  • -2 (2 voturi)    
    Care e contextul afirmatiei? (Luni, 19 iunie 2017, 17:40)

    alilego [anonim]

    Eu nu prea inteleg, din informatiile din articol (pana la ora asta), de unde se deduce ca "semnaleaza ca va vota pentru motiunea de cenzura".

    Ideea ca majoritatea parlamentara are mecanismul motiunii de cenzura ca sa dea jos guvernul e perfect adevarata si se pastreaza in limitele neutralitatii.

    Mi-as dori ca hotnews sa fie la nivelul contributors: cat mai putin partizani... A trebuit sa caut pe alt site citatul intreg ca sa identific contextul :(
  • +3 (5 voturi)    
    A venit ordinul de la Putin (Luni, 19 iunie 2017, 17:41)

    George M. [utilizator]

    A venit ordinul de la Putin si s-a rezolvat.
  • +3 (5 voturi)    
    Principiul șpăgii (Luni, 19 iunie 2017, 17:44)

    Celbland [utilizator]

    UDMR are un singur motiv să se bage în lupta din PSD: șpaga.

    Ticălosul Dragnea, trădător de țară, le dă bani, pământ și tot ce mai cer, furate de la români, doar ca să-și rezolve interesele personale.
  • +4 (6 voturi)    
    Avram Iancu spanzurat (Luni, 19 iunie 2017, 17:44)

    rogvaiv [utilizator]

    Uitati-va bine la adaugirile din ultimii ani pe drapelul asa-zis traditional al secuilor. Nu vi se pare ca ele constituie o amenintare regionala, nu numai anti-romaneasca dar si anti-europeana si anti-NATO?

    Maine ne putem trezi si cu Avram Iancu spanzurat pe drapelul din curtea scolii pentru ca UDMR a sustinut si in urma cu 1-2 ani pe unii care au afisat exact asta.

    Legea cu limba materna in administratie, sigur, cu conditia ca si in Ungaria sa se introduca simultan aceeasi lege pentru minoritatea romana de acolo.
  • +4 (6 voturi)    
    serios?? ce va iese?? (Luni, 19 iunie 2017, 17:50)

    vali2 [utilizator]

    Hai lasati vrajeala cu ce au dreptul cei care detin majoritatea. Tot ceea ce urmareste UDMR-ul sunt interesele partidului lor si al maghiarilor din romania, putin le pasa de romani.

    Asta confirma insa ca Dragnea e deacord cu cerinta lor de autonomie etnica, asta era ultima data conditia lor pentru a vota motiunea de cenzura.

    Deci cine da tara pe mana strainilor? Ca asta striga sus si tare ca Ciolos e ungur si ne dam tara pe mana ungurilor..

    Dragnea asta ar minti fara nici o jena direct in fata pentru a obtine ceea ce-si doreste. Vorba aia: scopul scuza mijloacele..
  • +1 (3 voturi)    
    nu mai lupta PSD impotriva lui Soros? (Luni, 19 iunie 2017, 17:52)

    Fuscus [utilizator]

    unde e retorica nationalista a lui Dragnea si a PSD!?
    s-a si vandut la verii lu' Soros pentru niste voturi!? daca ii infesteza astia rosiile cu gust romanesc!? ce mai musca el in campania electorala!?
  • 0 (6 voturi)    
    PSD, ciuma rosie (Luni, 19 iunie 2017, 17:55)

    tahomir [utilizator]

    Ungurii nu au nici o vina, ei doar profita de situatia oribila creata de PSD.Bravo lor.
    Nu uitati, votati PSD ca baga prosperitate, liniste, pace si fericire si in plus va face si mandri ca sunteti romani. Inclusiv pe 15 Martie.
  • -3 (5 voturi)    
    mda, trebuia sa vina unguru'... (Luni, 19 iunie 2017, 17:59)

    demaGOGU [utilizator]

    ...sa aminteasca regula nr 1 a democraturii: puterea apartine celor votati de majoritatea populace-ului.
  • +5 (5 voturi)    
    Daca nu mergeti la vot (Luni, 19 iunie 2017, 17:59)

    galeo [utilizator]

    Daca ati fi mers la vot, UDMR nu ar mai fi existat acum in parlament pentru ca nu ar fi facut pragul electoral.
  • +6 (6 voturi)    
    Si cand te gandesti ca.. (Luni, 19 iunie 2017, 18:07)

    Andradda [utilizator]

    ...absolut toate aceste nenorociri s-au abatut asupra Romaniei NUMAI pt ca DNA a avut curajul sa se lege de cateva persoane (Dragnea, Ponta, Ghita, Tariceanu, Basescu, Udrea..) Persoane care, in loc sa dispara din viata politica dupa infractiunile comise, s-au infipt si mai temeinic la carma Romaniei. Si absolut totul se produce cu sprijinul CCR si al electoratului care ori este manipulat si imbecilizat ori de-a dreptul nepasator.

    Ingrozitor si abject.

    PS. As pune pariu ca prima actiune a viitorului guvern Dragnea va fi o noua OUG13, iar Parlamentul va plusa cu gratierea coruptilor. Totul la foc automat, inainte de inceperea vacantei parlamentare.
  • +3 (5 voturi)    
    câştiguri mici, pierderi mari (Luni, 19 iunie 2017, 18:12)

    Cosimo [utilizator]

    Din păcate, maghiarii români care votează de atâţia ani de zile cu acest partid imoral câştigă pe de o parte aceste mici "avantaje" obţinute pe sub masă de UDMR de la politicienii români la fel de imorali ca şi ai lor, dar pierd enorm ca imagine şi nu e de mirare că vedem tot mai mulţi xenofobi vărsându-şi mizeriile pe internet împotriva tuturor ungurilor, văzuţi în masă ca trădători de ţară. E nedrept pentru maghiarul de rând din România, care în medie e la fel de cinstit şi de onest ca românul de rând, dar a cărui vină este, iată, că îşi subminează la fiecare alegere ţara, prin votarea acestui partid de nenorociţi - aşa cum românii o subminează votând PSD. Oare chiar să nu se poată naşte şi un partid al maghiarilor care să nu mai dea atât de des apă la moară xenofobilor?
  • +3 (5 voturi)    
    Ce primeste UDMR-ul de la Dragnea, la schimb? (Luni, 19 iunie 2017, 18:18)

    Klaus_ [utilizator]

    Am vazut azi ce le da Dragnea la schimb UDMRistilor: 1. Se scade pragul de 20%, cat este in prezent, la 10% al numarului persoanelor apartinand minoritatii nationale din totalul populatiei unei localitati necesar pentru ca autoritatile sa asigure folosirea limbii materne si introducerea conceptului "numar semnificativ de cetateni" in acest caz.
    2. Autoritatile publice si entitatile vor putea adopta si folosi, alaturi de insemnele oficiale ale Romaniei si alte insemne, simboluri care sa exprime identitatea etnica, istorica, culturala si economica a cetatenilor apartinand minoritatii nationale, locuitori ai respectivei localitati.
    Ca urmare va trebui sa mai pltim din taxele noastre si niste angajati bugetari vorbitori de maghiara sau de tziganeasca. Iar steagul secuiesc si cel maghiar vor sta arborate pe institutiile publice din Harghita, Covasna si multe alte localitati din Ardeal. Si steagurile astea nu le va plati Dragnea.
    Cum suna asta pentru marii patrioti PSD? Olguta ce parere are, ca ea e cu limbile straine? Firea cum va face interviurile pt angajatii vorbitori de limba tziganeasca?
    • +3 (3 voturi)    
      Tot ce isi doreste. (Luni, 19 iunie 2017, 18:56)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      ....
    • +1 (3 voturi)    
      Pentru mai mult de 10.000 de unguri... (Luni, 19 iunie 2017, 22:58)

      cartofil [utilizator] i-a raspuns lui Klaus_

      este obligatoriu introducerea limbii si placutelor in orasele cu peste 100.000 locuitori. Deci in Bucuresti vor fi placute bilingve, steaguri secuiesti si se va folosi limba maghiara in spitale. Bravo ba Dragnea, la asa ceva nici macar criminalul Horty nu a visat.
  • -7 (9 voturi)    
    cand au fost cu Base si iohanis v-au placut (Luni, 19 iunie 2017, 18:18)

    demaGOCU [utilizator]

    Atunci erau "vestici" si "europeni". Tefeli ratati!
    • +8 (8 voturi)    
      PSD = Prostii si Slugile lui Dragnea (Luni, 19 iunie 2017, 18:29)

      tahomir [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Lasa Gogule ca Transilvania o sa treaca la unguri si Moldova la rusi si voi o sa ramaneti romani mandri in Teleorman cu Dragnea sef de banda. Doar ca o sa aveti nevoie de viza ca sa treceti Carpatii sau Milcovul, taraturi pesediste!
    • -2 (4 voturi)    
      ai si tu dreptate (Luni, 19 iunie 2017, 18:32)

      Motanul_incaltat [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      uneori Gogule... Ce e drept e drept...
    • +3 (5 voturi)    
      dar cand erau cu Nastase? (Luni, 19 iunie 2017, 18:49)

      AliKimiku [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Dar cand erau cu PSD si ii tineau spatele lui Tariceanu?
      UDMR sunt niste curve eterne, nu au nici-o legatura cu europenii sau orice altceva.
      • +1 (3 voturi)    
        Cand ungurii erau cu Nastase, erau (Luni, 19 iunie 2017, 22:00)

        Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui AliKimiku

        impotriva rusului deghizat in roman, Vadim, care avea vreo 20 % in Parlament, si care pe langa anti-maghiari, erau mai de stanga decat PSD-ul !
        Deci, era unica alternativa la un guvern Nastase-Vadim, care cu aproape 70 % in Parlament, puteam sa zicem ,,la revedere UE" si ,,bine v-am gasit CSI"
    • +4 (6 voturi)    
      Chiar? (Luni, 19 iunie 2017, 19:01)

      Andradda [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      Pai cum se face ca UDMR a reusit sa obtina in 2 zile ceea ce n-au reusit in aproape 30 de ani?
      Si Iliescu si Bombo si Basescu au facut compromisuri cu ungurii, i-au cooptat la guvernare, le-au oferit ministere, dar mereu a existat o limita pe care niciunul dintre ei n-a trecut-o, referitor la doleantele nationaliste ale maghiarilor.
      Uite ca Dragnea le-a oferit totul pe tava, in doar cateva ore.
      Iar postacimea PSD-ista aplauda la scena deschisa "abilitatile de negociator" ale sultanului Dragnea!

      'Re-ati ai dreaq de trogloditi!
  • +3 (3 voturi)    
    nimic surprinzator (Luni, 19 iunie 2017, 18:39)

    ValentinV [utilizator]

    Sper sa ne vedem la vot la anticipate. Atat.
  • +5 (5 voturi)    
    Serios, Kelemen? (Luni, 19 iunie 2017, 18:42)

    mcv [utilizator]

    Si ti-ai amintit TU, cuvantarea asta dășteapta, dupa o saptamana de petit!
    Cine-ti putea tie oferi mai mult decat unu' pe fruntea caruia scrie PUSCARIE IMINENTA?
    Sunteti, la fel ca ceilalti, niste NIMICURI, de ma mir ca nu vi se sparg oglinzile-n casa cand va afisati moaca in ele!
  • +3 (5 voturi)    
    ungurii isi vad interesul lor (Luni, 19 iunie 2017, 18:48)

    daneko365 [utilizator]

    A romániai magyarok kurva
  • -1 (5 voturi)    
    speranta e dragnea (Luni, 19 iunie 2017, 18:54)

    Nevermind [utilizator]

    Ca le da teapa dupa ce voteaza motiunea :))))
    Si ce se mai bateau pesedistii cu caramida nationalismului in piept la alegeri. Nationalismul psdist se numeste igen
  • +4 (6 voturi)    
    Să-ți fie rușine, Kelemen Hunor! (Luni, 19 iunie 2017, 19:08)

    tao980 [utilizator]

    Reiau un titlu pe care l-am postat prima dată imediat după ultimele alegeri - atunci era postat în limba maghiară: așadar, encore une fois - să-ți fie rușine, Kelemen Hunor! Îmi este rușine că fac parte din minoritatea maghiară, atâta timp cât un UDMR reprezentat de acești geambași se erijează în reprezentanți ai minorității maghiare din România! Să vă spun ceva: voi, UDMR-ul, nu reprezentați decât hoții cu care vă aliați de conjunctură în Parlament. Rușine!
    • -1 (3 voturi)    
      Tu nu esti ungur!. Esti un trol rus ! (Luni, 19 iunie 2017, 22:09)

      Rahan5 [utilizator] i-a raspuns lui tao980

      Te-ai ,,dat de gol' singur !. Rusii pot accepta ca fac probabil parte din ,,minoritarti". Este problema lor . Dar ungurii nu fac parte niciodata din ,,minoritati".
      Ungurii se considera unguri si atat !. Ungurii nu fac parte din minoritatea nimanui !. Cel mult, fac parte din comunitatea ungurilor dintr-o anumita tara.
      • -1 (1 vot)    
        Cucu' își strigă numele! (Marţi, 20 iunie 2017, 11:45)

        tao980 [utilizator] i-a raspuns lui Rahan5

        După cum scrie și în subiect, fac pariu că rus ești tu! Și trol și tot ce zici tu acolo!
  • +3 (3 voturi)    
    Mafia (Luni, 19 iunie 2017, 19:54)

    Geo7 [utilizator]

    Mafia politica maghiara sprijina clica de mafioti ce il sustine pe Dragnea...
  • +3 (3 voturi)    
    Hunor este un de aceeasi "calitate" (Luni, 19 iunie 2017, 21:09)

    __alex__ [utilizator]

    umana precum PSD-istii.
  • +1 (1 vot)    
    distrugerea miturilor (Luni, 19 iunie 2017, 21:37)

    MG [utilizator]

    ce conteaza ca este o lupta INTERNA psd, "psd trebuie sa guverneze" (adica partea de psd care ne da si noua).

    Nu o mai ardeti moralist, ca nu exista politician integru.
  • +1 (1 vot)    
    Curve (Luni, 19 iunie 2017, 21:58)

    europeanul2 [utilizator]

    Curve au fost si curve au ramas!
    Pana la urma ce cauta astia in politica noastra? Au jonglat de fiecare data si au facut tot ce au vrut. Ar trebui pusi cu botul pe labe!
  • +1 (1 vot)    
    Domnule presedinte (Luni, 19 iunie 2017, 22:09)

    tudorl [utilizator]

    al UDMR.Ei vor sa schimbe Primul-ministru si nu ministri pentru care votati ca sunt incompetenti.Garantati cu demisia ca in noul guvern Nu va fii unul din ministri Guvernului Grindeanu? Sau responsabilitatea UDMR o stabiliti functie de avantajele ce le negociati cu Dragnea?