Ludovic Orban: Parlamentarii PNL vor fi prezenti in sala la motiunea de cenzura, dar nu vor vota

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 iunie 2017, 14:34 Actualitate | Politic

Ludovic Orban
Foto: Agerpres
Parlamentarii liberali vor fi prezenti miercuri la dezbaterea motiunii de cenzura, dar nu vor vota, a anuntat luni presedintele PNL, Ludovic Orban, citat de Agerpres.

'Am luat decizia ca parlamentarii PNL sa fie prezenti in sala si sa nu voteze. Reglari de conturi de tip mafiot din interiorul PSD-ului, care nu au nicio legatura cu interesul tarii, au generat o criza politica grava cu consecinte extrem de serioase asupra imaginii Romaniei in lume, asupra bunului mers al economiei si al societatii. Somam partidul de guvernamant sa puna punct acestei crize care a fost provocata de ei, din interese obscure si cu niste obiective pe care noi nu le putem intelege. (...) Suntem azi in situatia in care un impostor ocupa abuziv Palatul Victoria, iar in Parlament nu stim daca mai exista o majoritate parlamentara care sa fie conforma cu vointa exprimata de cetateni. Perpetuarea crizei politice poate sa aiba grave consecinte pentru Romania, ca atare am decis sa nu ne amestecam ca partid politic in aceasta rafuiala intre doua clanuri din interiorul PSD, pentru ca noi suntem si impotriva clanului Dragnea, si impotriva clanului Ponta-Grindeanu', a declarat Ludovic Orban, la finalul sedintei Biroului Executiv al PNL.

Intrebat daca sunt liberali care ar pleca spre majoritatea actuala, Ludovic Orban a raspuns: 'Am incredere in toti parlamentarii PNL, am incredere in faptul ca vor respecta pozitionarea politica a partidului (...) si vointa cetatenilor care i-au votat si i-au trimis in Parlament'.

El a precizat ca in cursul dupa-amiezii va avea loc o intalnire cu toti deputatii si senatorii PNL.

'PNL este in opozitie, nu voi mai ingadui nicio negociere pe sub masa, nicio negociere de culise si niciun blat cu partidul de guvernamant. (...) Cred ca nimeni din C.A.P-ul vechililor rosii nu isi imagineaza ca poate sa negocieze cu mine, mai ales pe tema rafuielii dintre ei', a conchis Orban.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

8139 vizualizari

  • +39 (41 voturi)    
    Asa se face blatul! (Luni, 19 iunie 2017, 14:36)

    abisala [utilizator]

    Stati in sala si daca vreunul din PNL voteaza inchideti ochii si spuneti ca a votat conform constiintei. Bleah:(!
    • +10 (12 voturi)    
      e o mare vrăjeală (Luni, 19 iunie 2017, 15:30)

      lukuss [utilizator] i-a raspuns lui abisala

      Prea încrezători par psd-iștii ă moțiunea va trece... de unde atîta încredere oare? Sigur... nimic pe sub masă, blat pe față.
      • +6 (8 voturi)    
        adica (Luni, 19 iunie 2017, 15:52)

        subcultura [utilizator] i-a raspuns lui lukuss

        fac cvorum. ca motiunea sa treaca e nevoie de 50% +1 din numarul total al sen si dep. cvorumul pentru sedintele comune e acelasi.
        deci, daca gruparea Dragnea are sub 233 de parl, nu are nici cvorum.
        sau ma insel?
        • +3 (3 voturi)    
          Au mai fost numarati liberalii pe vremea (Luni, 19 iunie 2017, 17:04)

          Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui subcultura

          lui Ghorghiu o data si au asigurat cvorumul, dupa care Alinutza s-a plans de o "neintelegere" !

          PS. Adica ce ? Sub Orban liberalii au incetat sa mai fie rezerva de cadre a PSD ?
  • +28 (28 voturi)    
    da de ce? (Luni, 19 iunie 2017, 14:48)

    georghe [utilizator]

    Că Grindeanu este un impostor, nu știu , dar că Dragnea este un hoț este dovedit.
  • +17 (19 voturi)    
    Noi mereu votam "Reglari de conturi de tip mafiot" (Luni, 19 iunie 2017, 14:52)

    jackalphonse [utilizator]

    La fiecare scrutin se pare ca votam un madfiot care regleaza conturile. Uite asta este si drama noastra mai Orbane!
    Atunci cand, in perioada electorala, suntem indemnati la vot, noi stim ca votam un alt mafiot cu alt alai de baroni, dar mergem ca prostii la vot pentru ca stim ca scrutinul are niste consecinte, cu sau fara noi.

    Adica peneleilor le este teama sa nu pateasca la fel ca PSD candva, cand vor avea si ei un dizident.
    In plus, meneleii au penalii lor, chiar Orban fiind unul dintre ei, asa au oarece interes sa sustina un OUG13 cu modificari pe la semnele de punctuatie.
    "Vom veni sa semnam condica si ne vom lua salariile facand blat". Tocmai si-au luat adio de la o mare parte din sustinatorii pnl, atati cati au mai ramas.
    Cafteli mafiote sau nu, motiunea se depune si trebuie votata pentru ca rezultatele au consecinte imediate. deci, hotarati-va: trebuie sa fiti de partea cuiva!
  • +19 (25 voturi)    
    PNL - anexa lui Dragnea&Bădălău&Stănescu (Luni, 19 iunie 2017, 14:58)

    CICEROnescu [utilizator]

    Cât de jos au ajuns ...
    • -9 (11 voturi)    
      De fapt, anexa lui Ponta&Grindeanu (Luni, 19 iunie 2017, 15:35)

      newlook [utilizator] i-a raspuns lui CICEROnescu

      De fapt, anexa lui Ponta&Grindeanu...cel putin asa inteleg eu pozitia lui Orbanu-Captanu (ce frumos canta "Cine este generalul...", ti-aduci aminte? ).

      Ma rog, e treaba lor. In tarile normale, Opozitia doreste sa ia puterea, sa confirme responsabilitatea fata de votul celor ce i-au ales. La noi, Opozitia fuge din Parlament cand are ocazia sa tranteasca Guvernul si sa-si creeze o oportunitate ! Mare model de democratie aparat de #rezisti !
  • +19 (21 voturi)    
    Beacs (Luni, 19 iunie 2017, 15:00)

    jeanvaljeanro [utilizator]

    uslasii tot uslasj
  • +25 (27 voturi)    
    rusine!!! (Luni, 19 iunie 2017, 15:06)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Ce cautati in sala?!
    Faceti o sedinta, stati la bufet, gasiti voi ceva!
  • +5 (7 voturi)    
    Grupuri mafiote ? (Luni, 19 iunie 2017, 15:28)

    wizard_mefisto [utilizator]

    "Suntem azi in situatia in care un impostor ocupa abuziv Palatul Victoria"
    Chiar nu o sa fie nici un PNL-ist amic cu vre-un PSD-ist ( a se citi "amic" = partener de afaceri nu tocmai ortodoxe ) ??????
  • +7 (9 voturi)    
    Asa baieti... (Luni, 19 iunie 2017, 15:39)

    JestersTear [utilizator]

    ... asigurati cvorumul! Fiti de partea impartiala a fortei! Legitimati motiunea!
    • 0 (6 voturi)    
      Cvorum (Luni, 19 iunie 2017, 16:09)

      Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui JestersTear

      Cvorumul pentru ca moțiunea să fie votată regulamentar e 233, adică tot atât câte voturi „pentru” sunt necesare pentru trecerea moțiunii. Dacă Dragnea strânge 233 de pesediști-aldiști care să voteze moțiunea, nu vi se pare că automat au și cvorum, cu sau fără PNL în sală ?

      Participarea la o dezbatere parlamentară legitimă și inițiată conform procedurilor constituționale ține de civilizația actului democratic, indiferent dacă parlamentarul votează pentru, contra sau se abține. Noi îi plătim pe ăia ca să participe la ședințe, nu ca să chiulească și să stea pe la bar sub diverse pretexte politice.
  • +2 (2 voturi)    
    Majoritatile se verifica la investire (Luni, 19 iunie 2017, 16:20)

    Magdalena ValentinaFeru [anonim]

    Nu la motiunea de cenzura.
    Una e sa nu poata fi demis un Guvern, si cu totul altceva este sa fie sprijinit parlamentar un Guvern.
    Ce sofism ieftin , domnule Orban.
  • +3 (3 voturi)    
    asta e jobul (Luni, 19 iunie 2017, 16:24)

    VictorIlies [anonim]

    sunt parlamentari, locul de munca e acolo in sala, daca lipsesc atunci sa le taie ziua de lucru ca si oricarui salariat din tara asta
    ca sunt sau nu de acord cu votul e alta problema, pot sa iasa din sala in momentul cand incep sa se joace cu bilele
  • 0 (0 voturi)    
    Motiunea (Marţi, 20 iunie 2017, 8:16)

    Geovasi [utilizator]

    Pacat, dle Orban, ca adotati pozitia oilor in staul: asteptati sa se deschida strunga si sa fiti mulsi!
    N-ati facut nimic sa profitati (pentru tara!) de degringolada din politica de acum o saptamana.
    Acum e prea tarziu.
    Ati stat cu mainile-n.... congers si n-ati observat ca pleaca trenul din gara.
    Trenul oportunitatilor.
    Toti negociaza in dreapta si in stanga iar PNL (condus de dv.) sta si mananca popcorn.
    Halal sa va fie!