Tariceanu, dupa inregistrarile atribuite lui Kovesi: Ne punem intrebarea cati oameni au fost trimisi in judecata pe baza unor rechizitorii facute la comanda ei / Obiectivul principal al sefei DNA, vanatoarea de figuri politice importante care sa creeze impact media

de R.M.     HotNews.ro
Luni, 19 iunie 2017, 13:04 Actualitate | Politic

Calin Popescu-Tariceanu
Foto: Agerpres
Seful Senatului, Calin Popescu Tariceanu, a declarat luni ca inregistrarile audio atribuite sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, denota "un fel de stahanovism" in care trebuie raportate tot mai multe cazuri de coruptie si s-a intrebat cate persoane au fost trimise in judecata pe baza unor rechizitorii "facute al comanda".

In opinia sa, aceste inregistrari arata "insatisfactia" Laurei Codruta Kovesi "ca a scazut numarul cazurilor care au fost deferite justitiei" ceea ce inseamna, in opinia sa, ca "se face o justitie nu calitativa, ci pe cantitate".

Este "un fel de stahanovism in care procurorul sef al DNA trebuie sa raporteze din ce in ce mai multe cazuri de coruptie", a acuzat acesta, iar acest lucru ridica intrebari "asupra modului de gandire a acestei persoane", Laura Codruta Kovesi, "care ar trebui sa fie echilibrata" si sa "nu raspunda la anumite comenzi care vin din afara pentru a raporta noi si noi succese".

"Ne punem intrebarea cati oameni au ajuns sa fie deferiti justitie pe baza unor rechizitorii facute la comanda ei, asa cum rezulta din discutiile pe care le-a avut cu alti procurori", a mai spus Tariceanu.

"Aceste inregistrari fac sa confirme o serie de lucruri pe care le spun de peste doi ani de zile, si anume ca in Romania, in domeniul justitiei, avem grave abuzuri si derapaje de la lege, ca avem de-a face cu o justitie selectiva, ca avem de-a face cu o vanatoare de lideri politici, ca nu functioneaza prezumtia de nevinovatie. As vrea sa subliniez care pare sa fie obiectivul principal al sefei DNA, si anume vanatoarea de figuri politice importante care sa creeze impact media si sa amplifice perceptia defavorabila asupra Romaniei de coruptie generalizata si al doilea lucru insatisfactia ca a scazut numarul cazurilor care au fost deferite justitiei", a declarat Calin Popescu Tariceanu, citat de news.ro.

In opinia sa, presedintele Klaus Iohannis "trebuie sa ia atitudine", in conditiile in care el este cel care a semnat numirea lui Kovesi in functie.

"Principalul rol ii revine fara indoiala CSM, care are o responsabilitate de care de multe ori pana in prezent s-a derobat si a lasat ca aceste grave abuzuri sa se intample, cu toate ca eu sunt convins ca erau la curent. Si mai are cineva o responsabilitate foarte mare: cel care a semnat numirea doamnei Kovesi in aceasta functie. Cred ca presedintele, in mod logic, ar trebui sa ia atitudine si sa aiba o reactie fata de aceste lucruri grave care se intampla in domeniul justitiei si care ne arata de fapt, o data in plus, ceea ce vedem ca apare din ce in ce mai des in public: un sistem de putere paralel in care doamna Kovesi detinea si detine un rol extrem de important, calcand in picioare principiile esentiale ale democratiei", a mai spus Tariceanu.

Comentariile acestuia vin dupa ce Romania TV a difuzat duminica seara o inregistrare audio atribuita sefei DNA, Laura Codruta Kovesi, in care o voce feminina este auzita cerandu-i lui "Uncheselu" sa "decapeze institutional" in dosarul "cu casele" pentru a ajunge la "domnu' premier". Din inregistrare nu se poate deduce despre ce premier ar fi vorba.























3299 vizualizari

  • +18 (18 voturi)    
    si noi (Luni, 19 iunie 2017, 13:09)

    CRMS [utilizator]

    Ne punem intrebarea cati stau prin Parlamentul aala doar ca sa beneficieze de privilegii, sa se bage prin fata la cozi sau sa-si vrajeasca haremul de neveste cu masina de serviciu.
  • +20 (20 voturi)    
    toti condamnatii PENAL se vor cinstiti acum (Luni, 19 iunie 2017, 13:11)

    Kivek [utilizator]

    'Ne punem intrebarea cati oameni au ajuns sa fie deferiti justitie pe baza unor rechizitorii facute la comanda ei"

    nu are importanta cati oameni au ajuns in fata judecatorului la 'comanda' ei ci daca cei care au ajuns acolo sunt vinovati sau nu


    ca doar nu a trimis nevinovati in fata judecatorilor
  • +15 (15 voturi)    
    Motociclenee aia nu erau oameni, erau Borfashi (Luni, 19 iunie 2017, 13:11)

    un domn [utilizator]

    bine le a facut LCK !
  • +18 (18 voturi)    
    Au fost trimisi in judecata pe baza FAPTELOR! (Luni, 19 iunie 2017, 13:11)

    SarbaLUIGhitza [utilizator]

    se vede ca un hot e seful in Senat!. La bulau cu tine!
  • +18 (18 voturi)    
    daca dosarele s-au facut la comanda LCK, (Luni, 19 iunie 2017, 13:12)

    natbl73 [utilizator]

    e nasol - eu credeam ca e in fisa postului de procuror intocmirea unui rechizitoriu....

    S'apoi lasa, motociclene, ca n'or fi fost toti imaculati ca tine, or fi zis ei ceva, poate s-au uitat urat....
  • +14 (14 voturi)    
    gindire cu premeditare (Luni, 19 iunie 2017, 13:15)

    bogdan1477 [utilizator]

    pai daca au fost trimisi in judecata, un judecator a aprobat rechizitoriul, ceea ce inseamna probe rezonabila care sa indice fapta respectiva. Si avind in vedere procentul de condamnari definitive, mult peste media europeana, nu vad care e problema. Cine nu fura nu are de ce se teme.
  • +11 (11 voturi)    
    cu certitudine tu lipsesti (Luni, 19 iunie 2017, 13:19)

    mnicku [utilizator]

    ce ofticat e ca nu-i in prim plan la rahova
    • +9 (9 voturi)    
      Eu as fi fericit (Luni, 19 iunie 2017, 14:08)

      flyngangel [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

      Chiar și la Jilava sau Aiud :))
  • +15 (15 voturi)    
    cat de ipocriti pot fi penalii de top (Luni, 19 iunie 2017, 13:40)

    topwriter [utilizator]

    eu chiar am ascultat acele inregistrari si nu mi s-a parut nimic deplasat. Pana la coada, era o sedinta de lucru in car un superior isi intreaba subalternii care'i treaba, ca ritmul pare mai scazut si de ce taraganeaza unele dosare incepute cu multi ani in urma. Cu alte cuvinte, numic care sa nu-i intre sefului DNA in fisa postului. Sau acum incriminam conducerea institutiei ca de ce munceste?

    Cum ar veni, ce-i cu cheful asta de munca?! mda, venind de la Tariceanu, intrebarea asta e pertinenta :))
  • +11 (11 voturi)    
    Nu-ti pune intrebari care nu te privesc (Luni, 19 iunie 2017, 13:41)

    DanBruma [utilizator]

    Taricene, justitia e independenta, daca îti bagi nasul in treburile ei inseamna ca ai probleme cu ea. Deci atentie ce spui.
    • -3 (3 voturi)    
      Ai vrea tu! (Luni, 19 iunie 2017, 14:23)

      Stef_and [utilizator] i-a raspuns lui DanBruma

      Sa fie independenta, insa ea depinde pe cine serveste si cui. Asa a fost dintotdeauna.
      Chiar daca respecta legea si aia tot noi am facut-o.
      Justitia este o forta - care daca este folosita fara cap - genereaza convulsii in societate.
      Asa e acum! Toti tremura - si nici unul nu ia pozitia corecta.
      Pozitia corecta dupa parerea mea e ca atunci cand a ceva nu merge, trebuie schimbat- si se vede clar ca nu merge!
      Procurorii pierd procesele!!
  • +9 (9 voturi)    
    Nu e panica man ! (Luni, 19 iunie 2017, 14:00)

    anca_ssc [utilizator]

    daca esti curat, nu poate nimeni sa-ti fabrice dosare, pt ca nu exista nicio banuiala, nu vorbim de probe !

    Gata cu motiunea ?! :))
  • +9 (9 voturi)    
    Da ba Slabicene (Luni, 19 iunie 2017, 14:00)

    Sani [utilizator]

    Figurile politice importante trebuie sa aibe dreptul sa faca orice. De exemplu:
    1. sa nu stea la cozi
    2. sa aibe monopol la importuri de masini
    3. 10 neveste simultane
    4. dreptul de a fi nesimtit...


    Nu-s ce dreacq Doamna asta, cu nume unguresc (precis venita din Asia cu mongolii) nu intelege aceste elemente de bun simt politic.

    PS: Nu scapam dreacq de tine odata?
    Hmm, si cand ma gandesc ca am votat cu liberalii si DA de atatea ori!
    Panarama ce esti!
  • +10 (10 voturi)    
    Nu dau doi bani . . . (Luni, 19 iunie 2017, 14:02)

    Vali Cel Batran [utilizator]

    . . . pe ce spune flacaul asta ! Asa ca sa ma scuteasca! Ce vreau eu sa spun este ca e e foarte usor de masluit asemenea mesaje vocale. Am fost DJ si stiu cum sa leg un cantec de altul astfel incat sa dea impresia ascultatorului de potpuriu. Dintr-o discutie banala de ex. in care Kovesi( in cazul de fata spune cuiva) ca astazi nu am timp, trebuie sa ajungem la primul ministru, unde suntem convocati, se extrage TREBUIE SA AJUNGEM LA PRIMUL MINISTRU, si se insereaza in alta discutie de data asta profesionala. Si gata! Bomba este aruncata si pana se dovedeste cu stenogramele originale falsul, prostimea a si pus botul, ca si flacaul din titlul articolului! Sper ca la DNA exista stenogramele originale ca daca nu va fi foarte greu de dovedit contrariul celor auzite vocal, pentru ca fara indoiala vocea este a lui Kovesi. Ca doar n-or fi atat de prosti incat sa puna vocea Olgutei de ex.!
  • +10 (10 voturi)    
    Eu in locul tău Tăricene (Luni, 19 iunie 2017, 14:07)

    flyngangel [utilizator]

    As tace mâlc și joc de glezne ca mâine poimâine te vedem și pe tine precum ursul, cu ghiulea de fier și lanț la picior și uniformă in dungi ( chiar Mi-ar place sa te văd așa ) și bonetica de condamnat in cap!
    Eu știu ca tu ești un borfaș, țara știe, Parlamentul stie, procurorii știu, " Per bacco", știu și pinguinii din Madagascar, rămâne doar sa te dovedească ai apoi fuguta fuguta la bulău ( asta ca sa vb pe limba ta ), ca de drepturile de parlamentar, etc, ți-ai bătut destul joc! Și după tine și ceilalți colegi de promoție și partid :)(
    Așa ca las-o pe K in pace și ai grija de treburile matale, puneți in ordine afacerile cât mai ai timp, ca mâine poimâine zdrăngăne DNA la tine la usa cu o pereche de brățări noi :)
  • +10 (10 voturi)    
    Tampiceanule, a cere sa se finalizeze dosarele (Luni, 19 iunie 2017, 14:21)

    Susufler0 [utilizator]

    in care sunt implicati ministri e una, a cere sa se faca un dosar (cum ardea de nerabdare Rodica Stanoiu) e alta !

    Atacurile concertate ale politicienilor, membrilor de partid, si mass-mediei asupra magistratilor au dat roade : dosarele sunt tinute in nelucrare.

    PS. In alta ordine de idei, Tariceanu a devenit un luptator impotriva "abuzurilor" magistratilor acum aprox. un an, adica dupa ce DNA a inceput sa-l cerceteze pt infractiuni infaptuite contra justitiei.

    PPS. Mi se pare insa absolut firesc sa iti incepi lupta pt o justitie independenta si neabuziva prin a minti pe judecatorii celei mai inalte instante din Romania !
  • +1 (1 vot)    
    asa este !!! (Luni, 19 iunie 2017, 16:33)

    asada [utilizator]

    Borfasii,hotii,golanii,lichelele,sint figuri politice importante !!!! Gura pacatosului adevar graieste !!!!!
  • +2 (4 voturi)    
    molicene.. (Luni, 19 iunie 2017, 17:57)

    astronaut [utilizator]

    ... sunteti in stare sa dati foc tarii pentru ca sa treaca motiunea , vreti sa determinati pe romanii din Transilvania sa invete imnul Ungariei sau pe cel secuiesc , totul pentru ca UDMR-ul sa voteze motiunea ! in ceea ce o priveste pe Dna Kovesi , n-ajungeti voi niste ''potcovari de cai morti''la dansa pentru ca n-aveti scoala ! SAC !