Liviu Dragnea despre apelul lui Grindeanu de a demisiona impreuna: Nu pot da curs. Colegii au zis "nici vorba"

de Alina Neagu     HotNews.ro
Duminică, 18 iunie 2017, 18:57 Actualitate | Politic

Liviu Dragnea
Foto: Agerpres
Presedintele PSD, Liviu Dragnea, sustine ca nu are cum sa dea curs apelului public facut de premierul Sorin Grindeanu de a demisiona impreuna cu acesta, avand in vedere ca, in sedinta CEx a partidului, colegii sai au considerat ca un presedinte PSD nu poate sa reactioneze in acest fel.

Intrebat cum raspunde apelului public facut de Sorin Grindeanu de a demisiona odata cu el luni, Liviu Dragnea a declarat duminica: "Nici nu am cum sa dau curs. Am avut o discutie chiar in CEx. I-am intrebat pe colegii mei daca se pune problema sa discutam si au zis ca nici vorba. Totusi, un presedinte al PSD nu poate sa reactioneze in felul acesta", potrivit duminica.

Dragnea a admis insa ca este si responsabilitatea sa esecul acestui cabinet. "Categoric, da. Numai ca, nefiind sigur ca presedintele Iohannis numeste premier PSD tot un membru PSD, atunci mai ezit si eu", a adaugat Dragnea.

Premierul Sorin Grindeanu l-a acuzat pe Liviu Dragnea, sambata, la Timisoara, ca ''vrea sa confiste tara'', nu doar PSD si a cerut organizarea unui congres al partidului: ''I-am cerut urmatorul lucru: in momentul in care isi va asuma (Liviu Dragnea - n.red.) demisia pentru situatia in care a adus PSD-ul, eu nu ma tin de scaun. PSD trebuie sa ramana acolo. Imi voi da demisia", a spus Grindeanu.























4612 vizualizari

  • +2 (2 voturi)    
    "Ezit si eu" (Duminică, 18 iunie 2017, 19:18)

    rogvaiv [utilizator]

    A vazut ca nu-i ies numerele nici macar manarite ca la referendumurile teleormanene: 223 nu e tot una cu 233 pentru cine citeste numerele, iar in sala i s-au aratat si mai putini trupeti. Baga pe altii la inaintare ca el "ezita".
  • +3 (3 voturi)    
    Care colegi? (Duminică, 18 iunie 2017, 19:32)

    gayon [utilizator]

    Nume, prenume si functie.
    ... Si cat din PIB si fonduri europene pot sa aspire?
    Nu am cerut nimic mai mult decat transparenta!
    Fii si tu transparent!
    dragnea=tariceanu=basescu=iliescu=ponta=constantinescu=0,00000....1, prosperitate pt. POPORUL ROMAN.
  • +8 (8 voturi)    
    Pai da! (Duminică, 18 iunie 2017, 19:59)

    Andradda [utilizator]

    Cand e vb de demiterea lui Grindeanu, faci motiune.
    Cand e vb de demiterea ta, vii cu niste argumente de genul "Colegii mei nu vor sa demisionez.."
    Daca erai intr-adevar barbat, demisionai pt mizeria in care ai bagat PSD-ul si Romania, ar fi demisionat si Grindeanu si in 2 zile situatia era rezolvata.
    Dar tu esti doar un infractor fricos care implica un Parlament, un guvern si o intreaga tara intr-o mascarada al carei singur scop este sa te scape pe tine de puscarie.
    Sa presupunem ca motiunea va trece si guvernul Grindeanu va pleca.
    Tu ce-o sa faci Dragnea?
    O sa numesti urgent un nou premier care, dupa cateva ore, va da o noua OUG13?
    Cum crezi ca vei scapa de-acolo?
    Crezi ca Johannis si cei care-au protestat in iarna vor sta nepasatori?
    Mai ales ca te vei da de gol, vei arata lumii intregi ca singura miza a acestei situatii penibile a fost si este in continuare, pielea ta pe care vrei s-o salvezi cu absolut orice pret!
  • +3 (3 voturi)    
    Daddy, mai vorbim joi (Duminică, 18 iunie 2017, 20:23)

    Pierrotlefou [utilizator]

    Aceiasi colegi iti vor cere capul dupa ce motiunea nu va trece.
  • +6 (6 voturi)    
    Iar colegii astia (Duminică, 18 iunie 2017, 20:39)

    AlexJ [utilizator]

    numerosi,
    anonimi,
    ambitiosi

    nu-l lasa pe Dragnea sa faca ce
    ar fi corect sa faca,
    ar fi bine sa faca,
    ar vrea chiar Dragnea sa faca.

    si Dragnea inimos, se intoarce din drum,
    si face un pipi pe legi, reguli, interesul PSD, interesul Romaniei etc ...
    doar sa le faca pe plac acestor colegi:
    numerosi,
    anonimi,
    pe care Dragnea ii respecta
  • +4 (4 voturi)    
    Sa mori tu??? (Duminică, 18 iunie 2017, 21:18)

    pag [utilizator]

    Pun pariu ca toti ar juca hora pe mormantul tau (mai putin cativa lachei). Dar nu stiu daca si cel de langa gandeste la fel, si din instinct de autoconservare prefera sa pupe inelul in continuare.
    Mare adunatura de scursuri!
  • +2 (4 voturi)    
    asta nu pleaca decat spre (Duminică, 18 iunie 2017, 21:22)

    __alex__ [utilizator]

    Targoviste.
  • +3 (3 voturi)    
    auzi si la asta.. (Duminică, 18 iunie 2017, 21:24)

    exilatul [utilizator]

    "colegii"!!!!!...slugile s au pus in genunchi si ti au "pupat mina" , nu colegii...hotii si escrocii , intotdeauna, si au respectat seful...
  • +4 (4 voturi)    
    Cara-te, ba !!! Acum cand poti pleca singur ! (Duminică, 18 iunie 2017, 21:26)

    cartofil [utilizator]

    In curand ai sa primesti si pumni in cap.
  • +2 (2 voturi)    
    sa se sezizeze politia !!!!! (Luni, 19 iunie 2017, 11:31)

    asada [utilizator]

    Colegii puscariabili din PSD au sechestrat la sefia partidului pe democratul numarul 1 ,cinstitul ,competentul,etc (cate superlative doriti ) ,care in onorabilitatea lui ar vrea sa demisioneze .Mare lucru sa iti dai seama ca de fapt esti hot ,borfas si ar trebui sa pleci !!!! .Vorbesti de milioanele de alegatori ,ca si cum in decembrie la parlamentare,ar fi fost votat nominal numele tau .Apropo, cu asistatii sociali si bugetarii pomanagii ai luat legatura,nici ei nu vor sa pleci ,asai !!???