Surse guvernamentale: Motiunea nu ar putea fi citita duminica in Parlament, pentru ca nu e inregistrata la Guvern, iar Registratura este inchisa in weekend

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 iunie 2017, 19:00 Actualitate | Politic

Motiunea de cenzura impotriva Guvernului Grindeanu nu ar putea fi citita, duminica, in Parlament din motive procedurale, sustin surse apropiate prim-ministrului, pentru ca textul motiunii trebuie trimis la data depunerii si catre Executiv, iar Registratura este inchisa in weekend, relateaza News.ro. Premierul ar putea sa nu vina la citirea motiunii daca totusi se va intampla acest lucru duminica, invocand nerespectarea procedurii.

"Eu sper ca macar in al treisprezecelea ceas ratiunea sa invinga si sa avem un dialog, sa putem sa evitam optiunea nucleara, din care toata lumea are de pierdut", au declarat surse apropiate premierului, pentru News.ro.

Sursele citate sustin ca motiunea nu va putea fi citita duminica in Parlament, pentru ca documentul trebuie trimis inainte la Guvern, iar Registratura nu lucreaza sambata si duminica.

"Probabil premierul nu va fi prezent duminica la citirea motiunii, deoarece nu sunt respectate procedurile", au mai spus sursele citate.

Echipa lui Grindeanu invoca articolul 92 din Regulamentul sedintelor comune ale Camerei Deputatilor si Senatului, care prevede ca "motiunea de cenzura initiata de cel putin o patrime din numarul total al deputatilor si senatorilor se prezinta birourilor permanente si se comunica Guvernului de catre presedintele Camerei Deputatilor, in ziua in care aceasta a fost depusa". 



Citeste mai multe despre   






















Jurnal din Israel

FOTOGALERIE Israel pe repede inainte: kit de informatii pentru o calatorie reusita

De la nord la sud, Israelul are putin peste 400 de kilometri, iar de la est la vest, putin peste 100. E printre putinele tari ale lumii in care, in aceeasi zi, poti face si baie in mare si ski la munte. E taramul miracolelor si al sperantelor, tara sfanta a pelerinilor, teritoriu complet liber si dezinhibat pentru hedonistii de pretutindeni. Ca vrei sa te regasesti spiritual sau ca vrei sa gasesti energia unor petreceri fantastice, mergi in Israel. O sa capeti ce cauti si, uneori, chiar mai mult decat atat.

10470 vizualizari

  • +18 (20 voturi)    
    haidi bre, (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 19:18)

    nesuferitu [utilizator]

    ce dracu' stie Dracnea de proceduri?
  • +25 (27 voturi)    
    E clar ! (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 19:36)

    adrian88000 [utilizator]

    Dragnea si-a pierdut capul ,e tare speriat. Nu mai stie procedurile , trimite s.m.s.-uri disperate, vrea duminica , ca sa castige macar 24 de ore.
    Deci e pe tobogan si simte ca incepe sa o ia la vale. Prinde viteza coborarea !
  • -9 (15 voturi)    
    Are dreptate Sorin Grindeanu (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 20:14)

    Lucian Ilea [utilizator]

    il stimez din ce inc e mai mult
    cu toate ca e hipnotizat de catre iluminati si mi-o furat toti banii cu exceptia a 400000 de dolari
    Dragnea da mai mlt 17 milioane
    dar asta conteaza mai am un leu sa-l beu:)())

    ideea e ca daca iese cu sange si urme de gloante pe pereti asasinu nu primeste nimica
    aviz amatorului de Dracula sau Andrei Cristian Tataru care azi a facut o cerere de restrictie la politie contra mea
    daca iese cu casa de nebuni si is aruncat discret prin fereastra e bine pt el

    daca ajung la politie si dau declaratie ca asta e hot de laptopuri si telefoane si master asasin e de rau pt el
  • 0 (0 voturi)    
    Abuz de Putere prin nerespectarea Proceduri=Penal (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 23:18)

    DanProdan1 [anonim]

    Din nou incalca Liviu Dragnea si C.P. Tariceanu Legea ca sa santajeze Prim Ministru al Romaniei .

    Codul Penal aplicat apara Guvernul si Prim Ministru de atentatele condamnatului Penal in interes propiu la adresa Romaniei .

    Abuzul de serviciu in interes propiu si santaj calificat la adresa Prim Ministrului nu nare voie sa treaca nepedesit !!!
  • +8 (10 voturi)    
    proceduri (Duminică, 18 iunie 2017, 6:37)

    toras [utilizator]

    Este uluitor si definitoriu ca "liderii" PSD nu respecta / nu cunosc procedurile legale......nici intr-un moment de mare criza, cand toata lumea este cu ochiii pe ei .....si vorbesc de "puci "/ " lovitura de stat". Au mentalitate si comportament de ...trisori/ inselatori/...hoti !
    "liderii " din CEx merg ca oile ...in turma....spre prapastie...ca asa zice "baciul din teleorman", autorul " programului de guvernare" care este ca vata de zahar ars pe bat....!!
    Slugarnici, lasi, fara strop de demnitate....fara responsabilitate. La ...puscarie cu ei....!!
  • +11 (13 voturi)    
    Iar cheia e la Ponta. (Duminică, 18 iunie 2017, 8:35)

    John M. [utilizator]

    Daca era pentru el, tinea pravalia deschisa!
    E bine ca in tara asta nu te plictisesti niciodata. Cand rasetele contenesc, iese unu' ca Dragnea si se impusca in picior la tv, iar o jumate de milion de cretini il lauda si spun ca a facut-o pentru binele poporului si ar sari si in foc pentru el, scamatorul care a venit in Bucuresti in sandale prafuite si acum are o casa cat un aeroport.
  • +10 (10 voturi)    
    Nerespectarea Proceduri = Caz Penal !!! (Duminică, 18 iunie 2017, 9:57)

    DanProdan1 [anonim]

    Nerespectarea Proceduri de Liviu Dragnea si Calin Popescu Tariceanu atrage in mod deosebit respunder ea Penala in forma continua de abuz in sercviciu cu consecinte deosebit de grave .

    In acest caz se poate vorbi si de o lovitura de Stat conform Art. 397 Cod Penal !!!
    • 0 (2 voturi)    
      Hai nu zau, o fi incalcata vreo lege sau HG (Duminică, 18 iunie 2017, 12:21)

      xrogo [utilizator] i-a raspuns lui DanProdan1

      aici?
  • +8 (10 voturi)    
    Spaimă mare! (Duminică, 18 iunie 2017, 10:06)

    IoanAlbescu1 [anonim]

    Forțarea citirii moțiunii denotă o spaimă ăngrozitoare, mai ales în condițiile în care se demonstrează că nici măcar nu au cercetat condițiile legale necesare, d apoi conseinșțele.
  • +10 (12 voturi)    
    hahaha (Duminică, 18 iunie 2017, 10:18)

    lolosaurus [utilizator]

    Bugetarii s-au lovit de programul bugetaresc. Sper sa nu uite sa se intoarca luni cu dosar cu sina, timbru fiscal, copii dupa buletin si alte adeverinte, pana in ora 16. Si sa evite pauza de masa, intre 12 si 14.
    • +4 (6 voturi)    
      si doc legalizate in 3 ex la notaru' public (Duminică, 18 iunie 2017, 11:02)

      mnicku [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

      si cu apostila Haga pt conformitate, altfel nu se accepta la registratura ..........

      P.S. rog a nu se uita si pauzele de cafelutza intre 08-09 am si cea de tigara intre 10-11 am
    • +2 (2 voturi)    
      Lasa (Duminică, 18 iunie 2017, 13:05)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui lolosaurus

      ca il trimit pe Tariceanu. El stie cum sa se bage in fata, prin usa din dos.
  • +7 (9 voturi)    
    Eh, ati vazut? (Duminică, 18 iunie 2017, 10:29)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    Daca i-ati facut pe juniorii lui Ciolos sa plece? IT-istii aia, care facea lucruri serioase pe bani putini. Daca nu i-ati fi suparat cu OUG 13 si nu plecau, poate pana azi faceau si modulul "Depunere on-line a motiunilor de cenzura la Registratura Guvernului". Asa, teapa.
    Stati si voi la coada dimineata, inainte de inceperea programului, sa prindeti un bon de ordine, asa cum stau jdemii de romani in tara asta, pe la tot felul de institutii de taiat frunza la caini si frecat menta.
  • -3 (5 voturi)    
    comunicare orala:) (Duminică, 18 iunie 2017, 10:48)

    gabisf [utilizator]

    Daca cititi atent vedeti ca motiunea se comunica, nu trebuie inregistrata la Guvern. Asa ca poate fi pe orice cale comunicata: posta, curier, televiziune, radio, chiar strigata de un mesager in Piata Victoriei:)
    "motiunea de cenzura initiata de cel putin o patrime din numarul total al deputatilor si senatorilor se prezinta birourilor permanente si se comunica Guvernului de catre presedintele Camerei Deputatilor, in ziua in care aceasta a fost depusa".
    • +3 (3 voturi)    
      Cand comunici ceva unei institutii (Duminică, 18 iunie 2017, 13:04)

      Ursuletul de Plus [utilizator] i-a raspuns lui gabisf

      institutia ia act de acea comunicare prin inregistrarea in Registrul de intrari-iesiri, recte printr-un numar de inregistrare. Nu te duci si i-o dai in mana portarului si zici ca ai comunicat-o. Si cand trimiti prin posta, comunicarea se inregistreaza. La fel e-mail. Asa e legea. Ca nu e o comunicare intre Dragnea si Grindeanu, ci intre Parlament si Guvern.
  • 0 (0 voturi)    
    Sa nu fortam bunul simt (Duminică, 18 iunie 2017, 12:11)

    anonim3 [utilizator]

    Evident, Dragnea si acolitii lui (acesta este nivelul la care trebuie enumerat Calin Popescu-Tariceanu) sunt ticalosi, arunca tara in haos, si trecerea motiunii ar fi de rau pentru tara.
    Dincolo insa de aceasta, folosirea unei asemenea chichite procedurale poate doar sa ofere autorilor motiunii de cenzura nemeritata munitie de auto-victimizare in ochii unei parti din societate.
    Mai mult, avand in vedere faptul ca Dragnea si ai lui au un aparat mai mare de facut presiuni asupra parlamentarilor, s-ar putea ca grabirea procedurii sa fie de fapt un auto-gol pentru ei. Sa analizeze cei care au mai multa informatie decat cetateanul obisnuit.
  • +3 (3 voturi)    
    iar (Duminică, 18 iunie 2017, 14:02)

    vasiem [utilizator]

    si-a dat Putin de deliorman cu stangu in dreptu!!
    ce se aude cu procesuul tarului de marti 20.06.2017?
    chiar nu mai raspund judecatorii la comenzi?1
    ce dracu se intimpla in tara asta!!
    nu mai asculta nimeni de neuronul politic ?!
    vor eliberare din sclavie toti slugoii!!?