Cristian Busoi: Oamenii asteapta masuri pentru cresterea veniturilor, nu un refren anticoruptie. Trebuie sa clarificam incompatibilitatile

de N.O.     HotNews.ro
Sâmbătă, 17 iunie 2017, 14:35 Actualitate | Politic

Cristian Busoiu
Foto: Hotnews
Cristian Busoi a declarat, sambata, la Congresul PNL, in discursul de candidat la presedintia partidului, ca liberalii nu vor reusi sa aduca voturi noi catre PNL "cantand refrenul anticoruptiei", pentru ca oamenii asteapta masuri pentru cresterea veniturilor si viziune guvernamentala, relateaza News.ro. Totodata, acesta a subliniat ca trebuie clarificate incompatibilitatile uneori absurde ale alesilor locali.

"Doar cantand refrenul anticoruptiei nu vom reusi sa aducem voturi noi catre PNL, pentru ca oamenii asteapta de la PNL, in primul rand, o viziune despre economie si despre guvernarea acestei tari. Trebuie sa continuam sa sustinem niste principii, dar lupta anticoruptie o face Justitia, iar partidele vorbesc despre guvernare. PNL trebuie sa fie asociat cu cateva masuri clare despre viitorul Romaniei. Trebuie sa fie partidul care da solutii pentru cresterea veniturilor romanilor, si din mediul privat, si din mediul bugetar. Trebuie sa fim partenerul mediului privat, al intreprinzatorilor mici si mijlocii, al oamenilor care sunt dinamici, care produc plus valoare", a declarat Cristian Busoi.

El a vorbit, de la tribuna congresului PNL, si despre clarificarea incompatibilitatilor cu care se confrunta alesii locali.

"Imi asum sa sustinem primarii si alesii locali din PNL, sa vorbim mai clar despre venituri decente pentru primari, despre pensii decente, nu privilegiate, dar nici ridicole pentru primari, viceprimari si alesii locali. Sa vorbim mai clar despre incompatibilitatile uneori absurde si foarte incalcite care trebuie clarificate", a mai spus el.

Cristian Busoi a sustinut ca PNL trebuie sa intareasca parteneriatul cu presedintele Klaus Iohannis, ale carui proiecte sa le sustina cu mai multa energie.
























[P] 1000 inseamna mai mult decat un numar

Angajatii sunt resursa cea mai importanta in orice companie, iar in cazul unui business de servicii, succesul se bazeaza pe resurse umane competente si implicate, care aduc plus valoare in relatia cu clientii. Societe Generale European Business Services, centrul care ofera servicii profesionale cu valoare adaugata in domenii precum finante, achizitii, resurse umane, KYC (Know Your Customers) si servicii de IT pentru grupul Societe Generale, a ajuns la pragul de 1000 de angajati in doar 6 ani de la infiintare.

1256 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Busoiu a primit ilegal bani de la ANRP ! (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 14:44)

    DanProdan1 [anonim]

    Busoiu a primit ilegal bani de la ANRP si normal ca nu i place sa cante refrenul anticoruptie .

    PS . DNA are Dosar rol !
  • +1 (1 vot)    
    Busoi asta e dus cu pluta (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 14:46)

    Boham [utilizator]

    nu e vorba de refrene anti coruptie ci de oprirea abuzurilor PSD care vrea sa distruga justitia, e mult mai grav decat isi imagineaza acest BUSOI
  • 0 (0 voturi)    
    Voi insiva sunteti (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 14:46)

    persuasiv [utilizator]

    un acelasi vesnic refren.
  • +2 (2 voturi)    
    Din cate stiu eu (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 14:47)

    tiberius_p [utilizator]

    Intr-o economie de piata, statul nu-ti poate mari venitul decat daca esti angajat la stat. Ori la restul cum le mariti veniturile? Jonglati iresponsabil cu legi, ordonante, mariri de salarii minime, scaderi de taxe? Nu e si responsabilitatea cetateanului sa-si mareasca singur veniturile prin propria inteligenta?

    Vreti voi sa fiti taticii care ne dau de mancare ca sa ne tinem gurile si ochii inchisi la ce faceti voi cu usile inchise? Vreti cam mult...
  • 0 (4 voturi)    
    PNL e mort (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 14:51)

    ICosmin [utilizator]

    ...cu Busoi sau Orban.
    Desi fara anvergura politica mare, macar Ghorghiu si Turcan inteleg societatea moderna. Cu unul din astia doi la conducere, cu limbaj politic de lemn, PNL-ul va incerca sa tina poporul intr-o stare de tembelizare iar daca nu vor reusi se vor gudura pe langa Iohannis, Ciolos si in ultima instanta pe langa PSD ca sa manance si ei un os. Total dizgratios!
    Din pacate politica romaneasca trece per ansamblu printr-un vid de leadership.
  • +1 (3 voturi)    
    Doi expirati care nu au produs niciodata in peste (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 14:55)

    deval [utilizator]

    20 ani . o idee, o lege, nu au sustinut o viziune, un proiect desi s-au cracanat abundent pe tv. Pnl e mort cata vreme raman in frunte primii 100/200 "fruntasi", cata vreme nu au o falanga economica care sa fi spart baloanele de sapun ale "programului" psd nici pana azi !!
    Mai eficient au facut-o public, pe tv dnul Cosea (fost psd), Ionescu (fost pnl) ....
    Sigur ca doar cantand refrenul anticoruptiei in timp ce-ti indesi buzunarele, (ca basescu de exemplu pana in 2014) nu merge decat daca esti talentat ca el la mintit si doar pe termen scurt ...
  • 0 (0 voturi)    
    busoi (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 14:56)

    ras-putin [utilizator]

    Cirpa pesedista din pnl? Ar trebui sa se uneasca pnl, psd si alde si sa faca un singur partid mare, trainic si frumos. usl redivivus.
  • +3 (3 voturi)    
    Bravo dom'le (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 15:06)

    moka [utilizator]

    Pai scapam de Dragnea si acu vii tu sa zici ca anticoruptia nu e importanta, atata timp cat dai si la oameni ceva?
  • +2 (2 voturi)    
    veniturile nu au cum sa creasca (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 15:20)

    cladob [utilizator]

    fiindca tocmai coruptia care fura banii statului ne face sa platim taxe in plus. Maii putina coruptie mai multi bani la buget, mai putine taxe, venituri mai mari.. de asemenea cetatenii mu1tumiti de serviciile statului.

    in plus calitatea serviciilor si produselor in socieatatea romaneasca lasa de dorit.. Nu exista mecanisme reale in slujba consumatorului ci niste simulacri sustinuti de producatori
  • +2 (2 voturi)    
    Penibil. Sa-ti fie rusine Busoi! (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 15:28)

    Maniu [utilizator]

    de unde vine numele asta? o busha, un bushoi? musuroi?
  • -3 (3 voturi)    
    are dreptate, (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 15:34)

    demaGOCU [utilizator]

    ca refrenu cu lupta anticoruptie nu a adus f multe voturi la alegerile parlamentare.
    • -1 (1 vot)    
      Aici ai dreptate, chiar daca premisa e gresita (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 20:37)

      riga crypto [utilizator] i-a raspuns lui demaGOCU

      N-au obtinut multe voturi pentru ca, avand de ales intre PSD si o imitatie jigarita, pulimea a preferat (si va prefera intotdeauna) originalul.
  • +5 (5 voturi)    
    Cat are sub saltea saltimbancul asta politic ?! (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 15:47)

    Plagarus [utilizator]

    Ca "doctor " ingroapa liberali, ca " notar " dezmosteneste PNLul
  • 0 (2 voturi)    
    Domnule Busoi , (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 21:02)

    A310 [utilizator]

    dumneata iti bati joc de noi , pana acum erai tot timpul cu anticoruptia in gura , acum o arzi cu cresterea veniturilor romanilor . Ca sa nu mai pomenesc de faptul ca il lingeai pe johannis , si pe toti reprezentantii sistemului .
  • 0 (0 voturi)    
    hai zi (Duminică, 18 iunie 2017, 10:32)

    nesuferitu [utilizator]

    sa mori tu?