Carmen Dan: Domnul Grindeanu in acest moment e singur, un premier al nimanui, legat cu lanturi de scaun / Eu si colegii mei ministri venim in continuare si ne facem treaba la ministere /

de Alina Neagu     HotNews.ro
Vineri, 16 iunie 2017, 11:31 Actualitate | Politic

Carmen Dan
Foto: Facebook - Carmen DAN
"Sunt in asentimentul colegilor mei si noi in continuare venim si ne facem treaba la ministerele pe care le conducem, chiar daca in plan politic s-a ajuns la o situatie complicata pe care nici ministrii, nici PSD, nu au generat-o", a afirmat vineri ministrul demisionar de Interne, Carmen Dan, intr-o conferinta de presa la sediul ministerului.

Ea a afirmat, de asemenea, ca premierul, chiar daca o perioada a fost prezent la CEx, "s-a purtat ca si cum a fost absent, nu a dat niciun semnal ca si-ar dori un dialog, a plecat si asta a fost".

"Domnul Grindeanu in acest moment e singur, un premier al nimanui, legat cu lanturi de scaunul de prim-ministru", a sustinut Carmen Dan, citata de news.ro.

Cele mai importante declaratii ale lui Carmen Dan:

In ultimele zile am primit foarte multe mesaje, atat de la cetateni, cat si de la angajati ai MAI. In acele mesaje mi se puneau o serie de intrebari referitoare la activitati pe care noi le-am inceput. Unele dintre acele mesaje exprimau dorinta de a continua.

Am considerat important sa transmit un mesaj de stabilitate.

Aseara la o conferinta de presa la Palatul Victoria s-a indus ideea ca ministrii nu sunt la ministere.

Pe mine nu m-a sunat nimeni joi. Daca m-ar fi sunat, as fi fost la minister.

Sunt in asentimentul colegilor mei si noi in continuare venim si ne facem treaba la ministerele pe care le conducem, chiar daca in plan politic s-a ajuns la o situatie complicata pe care nici ministrii, nici PSD, nu au generat-o.


Nimeni nu i-a dat domnului Grindeanu o foaie de hartie si un pix si i-a spus <noteaza niste nume care vor fi ministri>. Va garantez ca nu a fost asa. Nimeni nu l-a oprit sa isi spuna parerea in CEX sau la Palatul Victoria.

Demisiile noastre nu sunt intamplatoare. am vrut sa dam un semnal foarte clar ca nu mai puteam continua in aceasta formula. Noi am constientizat  ca aceste program nu este al lui Sorin Grindeanu, este al partidului si este in interesul Romaniei.


Reamintim ca o mare parte dintre ministrii Cabinetului Grindeanu si-au depus saptamana aceasta demisiile. Premierul Sorin Grindeanu a anuntat din nou, joi seara, ca nu demisioneaza si ca ii da termen pana luni lui Liviu Dragnea "sa isi asume responsabilitatea acestei crize" si sa demisioneze impreuna.

























Material sustinut de BCR

VIDEO Antreprenor StartUp Nation: Ce trebuie sa faci pentru a beneficia de cei 200.000 lei disponibili prin programul StartUp Nation si pentru a-ti dezvolta afacerea

Ai primit un acord de acceptare in programul StartUp Nation. Care sunt urmatorii pasi? Cu ce costuri te vei confrunta pentru a te putea folosi de acesti bani? Mai intai trebuie sa pui in practica ideea de business castigatoare, iar apoi sa iti cresti afacerea. Pentru asta ai nevoie, in primul rand, de clienti noi, strategii adaptate la nevoile pietei si de un ochi atintit permanent asupra propriei afaceri si asupra pozitionarii tale in cadrul unei oferte adesea variate.

16595 vizualizari

  • +47 (47 voturi)    
    Dar cine a generat-o "mai draga"? (Vineri, 16 iunie 2017, 11:35)

    za-k [utilizator]

    Nici ministrii, nici PSD, ramine deci Dr.Agnea! :)
    • -6 (10 voturi)    
      basescu-iohanis-soros (Vineri, 16 iunie 2017, 12:04)

      paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      nu neaparat in ordinea asta ;)
      • +5 (5 voturi)    
        Ai dreptate (Vineri, 16 iunie 2017, 17:02)

        Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui paranoid_android

        Soros l-a platit pe dragnea sa fure si asa sa aiba probleme cu justitia, Johanis a acceptat sa fie numit Grindeanu si musulmanca cu sot sirian sustinator declarat a criminalului de razboi assad asa ca el l-a adus pe grindeanu ruda cu sefii psd si mare sef in psd iar basescu cu flacara violet a luat mintea intregului activ de partid psd. Se sparge oglinda cand va uitati in ea de destepti ce sunteti pesedistilor !
        • 0 (0 voturi)    
          era o ironie (Sâmbătă, 17 iunie 2017, 13:50)

          paranoid_android [utilizator] i-a raspuns lui Bogdan_100

          bag seama de la o vreme incoace forumistii incep sa-si piarda simtul critic...
    • +11 (11 voturi)    
      PSD-ul deformeaza realitatea in mod halucinant (Vineri, 16 iunie 2017, 12:17)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui za-k

      toata europa a vazut cum PSD i-a retras sprijinul politic lui Grindeanu (omul pus de PSD in functie) si apoi vine secretara lui Dragnea sa ne spuna ca de fapt nu e asa, ca multinationalele, ca soros, ca tehnocratii
  • +47 (47 voturi)    
    Doamna.. (Vineri, 16 iunie 2017, 11:35)

    rochiri [utilizator]

    ..dvs realizati ca s-a ajuns la penibilitate maxima: Ati demisonat si veniti la munca.
    Intrebare : Salariul mai primiti pe aceasta perioada sau este munca pro bono?...Pentru tara !
  • +43 (43 voturi)    
    Nici PSD nu a generat-o... (Vineri, 16 iunie 2017, 11:36)

    pedepsitorul [utilizator]

    Dragnea nu mai este =PSD?
  • +51 (51 voturi)    
    nuuuuuuuu PSD... cum PSD... (Vineri, 16 iunie 2017, 11:36)

    Dr.Mythnick [utilizator]

    SOROS e de vina... si extraterestrii , forte obscure ...

    cum ajung curvele in roMANIA in pozitii de conducere?
    • +3 (3 voturi)    
      Raspunsul poate fi dat doar dupa ora 22:00 (Vineri, 16 iunie 2017, 17:03)

      Bogdan_100 [utilizator] i-a raspuns lui Dr.Mythnick

      si trebuie marcat "Interzis sub 18 ani". Problema e ca ele se "exprima" toata ziua si le aud si copiii
  • +38 (38 voturi)    
    :) (Vineri, 16 iunie 2017, 11:37)

    The_Dude [utilizator]

    Eu si colegii mei, suntem soimi ai patriei!
    • +10 (10 voturi)    
      Pe mine nu m-a mai nimeni de joi !!! (Vineri, 16 iunie 2017, 12:14)

      si_mort_va_vad [utilizator] i-a raspuns lui The_Dude

      Asta striga de fapt cu ochii moi si blanzi de vaca in calduri ...
  • +38 (38 voturi)    
    "...nici ministrii, nici PSD, nu au generat-o..." (Vineri, 16 iunie 2017, 11:38)

    un-buburuz [utilizator]

    Altcineva a generat-o, cu siguranta. I-ar spune pe nume, dar nu stie cine. Oricum, nu ei, PSD-ul, asta e clar.
    Tuta asta crede ca vorbeste cu elevii de la scoala din Videle.
    • +11 (11 voturi)    
      cred ca e mesaj de la Dragnea, porumbelul pacii (Vineri, 16 iunie 2017, 12:02)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui un-buburuz

      Ca isi cere scuze si bate in retragere. Probabil nu a luat el decizia sa dea jos guvernul, ci i-a fost impusa si lui. Ca doar fiecare sef are un sef sau mai multi pe lumea asta de care se teme, nimeni nu e de capul lui.

      Cred ca din lacomie au plusat exagerat si mai mult au pierdut. La fel ca atunci cu desemnarea lui Shaideh...
  • +40 (40 voturi)    
    Fugiti slugoilor (Vineri, 16 iunie 2017, 11:39)

    Lucian P. [utilizator]

    N-aveti pic de demnitate asa ca mai bine taceti. V-ati facut pres in fata unui condamnat penal si mai aveti tupeul sa vorbiti. Da, stim, Soros a generat-o, voi sunteti ingerasi.
  • +41 (41 voturi)    
    secretara lui Dragnea minte cu nerusinare (Vineri, 16 iunie 2017, 11:39)

    Boham [utilizator]

    cica nu PSD a generat criza politica, dar cine, soros?

    de fapt ea a ramas la minister pt ca Dragnea nu vrea ca Grindeanu sa fie lasat singur , sa faca ce vrea
  • +33 (33 voturi)    
    da cine ? Iohanis? (Vineri, 16 iunie 2017, 11:40)

    Francisc 1 [utilizator]

    nu aveti simtul ridicolului!
    • +18 (18 voturi)    
      pai, (Vineri, 16 iunie 2017, 11:49)

      Cezy [utilizator] i-a raspuns lui Francisc 1

      precis il au, da' cand e ordin....Oricul e din ce in ce mai evident ca d-nul Dragnea baga femeile la inaintare...intai Fiea si Olguta, acum Carmen, sa vedem cine urmeaza....
      • +4 (4 voturi)    
        LIFO (Vineri, 16 iunie 2017, 12:04)

        CezarN [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        Pai, Dragnea le ia de pe frigaruie in ordinea LIFO (Last In First Out) :))
      • 0 (0 voturi)    
        Cum cine? (Vineri, 16 iunie 2017, 13:46)

        The_Dude [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        Ai uitat de Sevil Shaideh!
      • +3 (3 voturi)    
        ..... exact ..... (Vineri, 16 iunie 2017, 14:53)

        cbogdan [utilizator] i-a raspuns lui Cezy

        "Clantele" astea parca sunt dresate, le asmute Dragnea cum vrea el.
  • +33 (33 voturi)    
    Trist. (Vineri, 16 iunie 2017, 11:40)

    g01an [utilizator]

    Cum se vede caracterul oamenilor in astfel de situatii. Sunt ca hienele aceste marionete si au sarit toate pe cadavrul politic, desi ar putea fi oricand in papucii celui linsat acum.
  • +34 (34 voturi)    
    Dar cine a generat-o? (Vineri, 16 iunie 2017, 11:41)

    CezarN [utilizator]

    In care tara cu apa calda (cum spunea un clasic in viata) un partid cu majoritate confortabila isi pica guvernul propriu dupa numai 6 luni de activitate?

    Dati-ne un exemplu!

    Doamna secretara, credeti-ma, o fi politica curva, insa acest gen de curvasarie este muuult mai greu decat cel e pe centura. Si, credeti-ma, cand vine vorba de politica, cele mai tari curve tot barbatii sunt! :)
  • +38 (38 voturi)    
    ... (Vineri, 16 iunie 2017, 11:42)

    ht3 [utilizator]

    Dar cine e de vina duduie? Soros? Multinationalele? Ciolos? Aveti un zar la PSD cu lucruri pe care sa dati vina cand o dati in bara?
  • +12 (12 voturi)    
    cam bateti in retragere (Vineri, 16 iunie 2017, 11:43)

    Andrei3Bunescu [utilizator]

    Pana la urma cred ca v-a venit mintea la cap si nu mai faceti nicio motiune. Decat sa pierdeti tot mai bine va multumiti cu ce aveti.
  • +16 (16 voturi)    
    ei crecă, (Vineri, 16 iunie 2017, 11:44)

    lukuss [utilizator]

    dar cine a generat-o? serviciile, este?
  • +25 (25 voturi)    
    De unde ati venit? (Vineri, 16 iunie 2017, 11:44)

    Martinezu [utilizator]

    Ce adunatura de ratati sunteti?
    Cum adica situatia actuala nu a generat-o PSD?
    Dar cine?
    Pana cand veti continua sa aruncati vina pe servicii, Soros, Iohanis, ISIS, Ciolos, si alti straini??????
    NU vede toata lumea ca sunteti o gasca organizata pe sistemul mafiot cu capetenii ce au drept de executie a subalternilor dupa bunul plac?
    Ati acaparat tot ce se putea in tara asta si negociati posturi ale institutiilor statului, la vedere ?
    Daca cineva ar aduna averile celor care conduc PSD probabil ca s-ar face PIB ul tarii pe vreun an.
    Si prostimea va voteaza la santaj cu ajutoarele si pensiile.
  • +15 (15 voturi)    
    poate necuratul (Vineri, 16 iunie 2017, 11:46)

    hifi [utilizator]

    Ce tampenii mai pot spune acesti oameni responsabili.
    Auzi ca nu psd-ul a creat situatia penibila pe care o receptam ca pe o comedie de doi lei.
    Poate necuratul, caci nici Dragnea nici Grindeanu nu fac parte din aces partid ce a reusit pacalirea unei natii atata timp.
  • +5 (5 voturi)    
    asta-i (Vineri, 16 iunie 2017, 11:52)

    Stapanu [utilizator]

    Zaroni last version, nu c-ar fi singura!
  • +27 (27 voturi)    
    da multumim (Vineri, 16 iunie 2017, 11:53)

    Motanul_incaltat [utilizator]

    Munciti din greu stim.
    Doamna Carmen, de exemplu, a muncit un an ca si casiera la o agentie bancara, evident in Teleorman.
    Apoi pe la stat sefutza de birouash. Acum ministru de interne.
    Mai era ala subinginer la fabrica ajuns ministrul justitiei.

    Ma distrau cei care erau suparati pe Macron ca a lucrat la Rotschild. Noi nu avem problema asta. Noi avem subingineri si casiere la conducere.
  • +19 (19 voturi)    
    Ridicoli si nerusinati (Vineri, 16 iunie 2017, 11:57)

    MihaiG [utilizator]

    Mai, astia nu inteleg ca in fiecare zi se afunda in ridicol.
    Pai cine a generat criza asta daca nu PSD? Bubulii?

    Pe langa ca sunt penibili sunt si nerusinati si dispretuiesc cetatenii, astfel nu inteleg cum ar putea veni cu minciuni de astea sfruntate in spatiul public. Cine te minte in fata nu te respecta.
  • +20 (20 voturi)    
    #rezist (Vineri, 16 iunie 2017, 11:59)

    levierul [utilizator]

    sunt proasta de impung, dar rezist sa fiu ministra intr-un guvern fantoma, condus din alte parti.
    Pai voi va plangeti de interferenta lui Soros cand voi sunteti mai rau?
  • +16 (16 voturi)    
    extraterestrii (Vineri, 16 iunie 2017, 12:01)

    napocanul [utilizator]

    Extraterestrii "e di vina". Soros doar pe locul doi.
  • +16 (16 voturi)    
    gura prostului adevar graieste (Vineri, 16 iunie 2017, 12:01)

    Inapasevedeinvers [utilizator]

    Vrea sa zica ca dragnea NU este psd
  • +19 (19 voturi)    
    Mint cum respira... (Vineri, 16 iunie 2017, 12:02)

    vio7 [utilizator]

    Anume a specificat Grindi aseara fix ceea ce minte ea azi.O zis omu' clar:toti ministri au fost la ministere azi si au muncit,au rezolvat probleme,alea-alea.Cum va mai rabda Dumnezeu atat de ticalosi?!?
  • +4 (4 voturi)    
    Normal ca s-au intors la treaba (Vineri, 16 iunie 2017, 12:08)

    benicio [utilizator]

    Sunt in continuare ministri, deci raspunzatori pentru tot ce se intampla in ministere. Ca sa nu mai vorbesc ca nu isi puteau permite sa lipseasca de la butoane. Ca despre asta-i vorba, nu despre o eroica seriozitate.
  • +1 (1 vot)    
    Copii, (Vineri, 16 iunie 2017, 12:13)

    Ursuletul de Plus [utilizator]

    ce ne spune noua faptul ca duamna secretara a fost aleasa sa reprezinte ministrii demisionari?

    Copii, in cor: Duamna secretara ar putea fi duamna prima-ministreasa.
  • +2 (2 voturi)    
    cel mai slab ministru de interne... (Vineri, 16 iunie 2017, 12:35)

    Claudiu-N [utilizator]

    de la revolutie incoace ....
    cum putem oare sa ne uitam in gura uneia care a fost pusa pur si simplu pe un scaun de ministru (ca multi altii din acest guvern) fara sa aiba nici macar o calificare sau experienta in acest domeniu ...

    amintiti-va faza penibila cu STOP JOC feat Toapa Generala ...
  • +1 (1 vot)    
    un comunicat (Vineri, 16 iunie 2017, 12:36)

    revo [utilizator]

    Deci a confirmat ca ministrii (cel putin unii dintre ei) si-au dat demisia, pe motiv ca nu se intelegeau cu Grindache. Cine? Cati dintre ei? Le-a fost primita sau nu? Le-a fost impusa de partid sau de Dragnea-aflat-in-toate sau de propria constiinta?
    Oricum, este clar ca doamna este din grupul Dragnea.
  • +3 (3 voturi)    
    Doamne (Vineri, 16 iunie 2017, 12:41)

    JustinCase [utilizator]

    Astia au exact acelasi tip de discurs cu aia de la Kremlin...
  • +5 (5 voturi)    
    hahaha (Vineri, 16 iunie 2017, 12:49)

    keiser_soze [utilizator]

    ''In ultimele zile am primit foarte multe mesaje, atat de la cetateni, cat si de la angajati ai MAI''
    Parerea mea e ca erau mesaje cu cele mai abjecte injuraturi !
    Tot parerea mea e ca trebuie sa va carati dr***cului de la guvernare, sa faceti implozie, sa....dispareti ! Partid de looseri, hoti, mincinosi, jegoshi de cea mai joasa speta.....lista e deschisa, va rog sa adaugati si alte epitete.
  • +4 (4 voturi)    
    Incredibil! (Vineri, 16 iunie 2017, 12:49)

    Pac-pac [utilizator]

    Mi-am pus ochelarii ca sa vad perfect: Pe mine nu m-a sunat nimeni joi. Daca m-ar fi sunat, as fi fost la minister.

    Sa inteleg ca madam asta era la mall, la taclale cu diversi ciorditori PSD si daca suna vreunul de la minister, dadea o fuga sa vada care-i treaba.
    Daca n-a sunat nimeni, acum ea ce sa fac?!? Sa se duca la minister? Ca sa ce? Ca oricum n-are tangenta cu internele...

    WTF!?!?!?!?!?
  • +6 (6 voturi)    
    Ce frumos se uita in gol gagica (Vineri, 16 iunie 2017, 13:02)

    DanBruma [utilizator]

    Creierul, daca îl are, îi este complet blocat.
  • +4 (4 voturi)    
    Mutati articolul... (Vineri, 16 iunie 2017, 13:16)

    Geo6101 [utilizator]

    ... la rubrica "Bancul zilei"!...
  • +6 (6 voturi)    
    de ce vorbeste? (Vineri, 16 iunie 2017, 13:23)

    pardalian [utilizator]

    aceasta gaina?! Nu vede ca nu are sens?
    "venim si ne facem treaba la minister", "Am considerat important sa transmit un mesaj de stabilitate", "Pe mine nu m-a sunat nimeni joi. Daca m-ar fi sunat, as fi fost la minister." Dar si-a depus demisia. Se contrazice de la o propozitie la alta. Bai gasca blonda, e clar pt aproape toata lumea ca te pui capra cand iti zice hamsterul. Hai mars la cratitza!
  • +2 (2 voturi)    
    Fantastic, (Vineri, 16 iunie 2017, 14:43)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    cum ii suna pe Carmen si pe Daddy o gramada de colegi, cetateni, etc.
  • +6 (6 voturi)    
    ce fel de treaba veniti sa faceti? (Vineri, 16 iunie 2017, 15:39)

    Paleopterix [utilizator]

    Treaba mare sau treaba mica?
  • +1 (1 vot)    
    Fa-ti "treaba" si trage apa peste Il Capo Dragnea (Vineri, 16 iunie 2017, 20:27)

    Plagarus [utilizator]

    Asta confunda privata scolii din Videle, cu budoarul ministerului ?
  • +1 (1 vot)    
    Carmen Dan, ... (Vineri, 16 iunie 2017, 20:37)

    Eu the first [utilizator]

    ... in momentul de fata, e pe dinafara. Demiterea ei tocma' ce-a plecat la Cotroceni, si va intra in vigoare cel mai probabil azi.