​Dragnea anunta ca vrea sa pastreze in viitorul sau guvern cea mai mare parte dintre ministrii lui Grindeanu, desi multi au fost criticati dur in evaluarea PSD

de Red. Politic     HotNews.ro
Joi, 15 iunie 2017, 18:02 Actualitate | Politic

"Cea mai mare parte ei sau unii dintre ministrii actuali" se vor regasi in viitorul guvern PSD, a anuntat joi Liviu Dragnea intr-o conferinta de presa. El nu a facut nominalizari. Declaratia vine pe fondul criticilor dure la adresa celor mai multi ministri in evaluarea prezentata miercuri in sedinta conducerii PSD.

"Daca va fi cazul de inlocuiri, cei care vor veni la fel sa fie analizati foarte bine", a mai spus Dragnea.

El a mai declarat ca nu ministrii au fost vinovati de intarzierea implementarii masurilor din programul de guvernare, ci premierul Sorin Grindeanu, prin "lipsa unei coordonari efective a activitatii ministrilor".

Dragnea a mai spus ca in ultimele doua luni mai multi ministri ar fi vrut sa demisioneze si ca "majoritatea ministrilor veneau si la mine si la partid plangandu-se ca nu reusesc sa aiba o comunicare corecta, normala cu premierul, ca sunt blocaje administrative pe care trebuie sa le rezolve premierul".























VIDEO Economistii-sefi ai primelor 3 banci comerciale, despre evolutia economiei romanesti. Ce proiecte mari de investitii finanteaza bancile la ora actuala?

Economistii sefi ai primelor 3 banci comerciale, Horia Braun (BCR), Florian Libocor (BRD-GSG) si Andrei Radulescu (BT) au discutat luni dimineata, in cadrul unei mesei rotunde organizate de HotNews.ro si StartupCafe.ro, despre investitiile bancilor in economie romaneasca si starea actuala a economiei, precum si despre fluctuatiile care au tinut prima pagina in ultima perioada.
  • A. Radulescu: Daca statul nu investeste, atunci de ce sa isi asume sectorul privat riscuri?
  • F. Libocor: Banii se duc acolo unde exista certitudini, predictibilitate, stabilitate. Lipsa acestor caracteristici loveste in mai multe zone, cu precadere in investitii.
  • H. Braun: Speram la o dinamica pozitiva, insa trebuie sa puna umarulul statul,bancile, si managementul companiilor.

5947 vizualizari

  • +13 (13 voturi)    
    Prestatie din ce in ce mai mizerabila. (Joi, 15 iunie 2017, 18:10)

    Andradda [utilizator]

    Dragnea incearca acum sa-i momeasca pe fostii ministri.
    Dupa ce si-a udat pampersii, Dragnea a inteles ca viitorul sau politic atarna de un fir de ata.

    Una peste alta, Dragnea nu e decat un personaj abject, un infractor de drept comun care n-a avut niciun moment de ezitare atunci cand s-a hotarat sa bage Romania in haos politic, doar pt a-si salva propria piele de mana justitiei!
    • 0 (0 voturi)    
      eu cred ca vor cadea la pace (Vineri, 16 iunie 2017, 11:53)

      Andrei3Bunescu [utilizator] i-a raspuns lui Andradda

      pana la urma poate nu-si va mai da nimeni demisia, si vor merge in continuare asa. Nicio tabara nu e sigura de succes, si, decat sa piarda tot, mai bine se multumesc cu ce au acum, un relativ echilibru de forte :)
  • +9 (9 voturi)    
    Ori bem bere ... ori bem bere !!!!! (Joi, 15 iunie 2017, 18:14)

    anca_ssc [utilizator]

    Am inteles acum !!!!!
    Secretara de la TL, tanti DAN, cea dintai internista, urma sa fie postata in locul dlui Grindeanu, Grindeanu ramanand vice-premier...
    S-a dorit a fi un exercitiu de imagine, care sa capitalizeze electorat pro PSD... si cand colo, a iesit un rahat a-la-Erdogan
    • +4 (4 voturi)    
      secretara (Joi, 15 iunie 2017, 19:24)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui anca_ssc

      de la TR nu TL, ca nu-i din Tulcea ci din Teleorman.
      • +3 (3 voturi)    
        ma culpa (Joi, 15 iunie 2017, 20:27)

        anca_ssc [utilizator] i-a raspuns lui nahir

        ti-am dat like...
  • +8 (8 voturi)    
    Vai, vai, vai, (Joi, 15 iunie 2017, 18:17)

    Cosanzeana9 [utilizator]

    te-apuca scarba cand citesti ineptiile lui Daddy
  • +7 (7 voturi)    
    mai sa fie.... (Joi, 15 iunie 2017, 18:21)

    Foxcrawl.com [utilizator]

    pai si atunci de ce si-au dat jegurile demisia? Doar ca nu il plac pe Grindeanu? Da, stim, va fi Mulguta, Shevil si Carmen. Trioul fatal.
  • +5 (5 voturi)    
    Da' (Joi, 15 iunie 2017, 18:24)

    CoralMS [utilizator]

    propune-te mai Dragnea direct pe tine prim-ministru! Ca numai tu ii intelegi pe toti! Tu esti mamica lor la care fug, si tot tu esti taticu' ce le da si solutiile, de-i scapi de belele si relele din lume! Pai nu?!
    • +2 (2 voturi)    
      dragnea (Joi, 15 iunie 2017, 19:25)

      nahir [utilizator] i-a raspuns lui CoralMS

      va fi mereu "ca si prim ministru".
      nu-i da voie condamnarea penala. ever never.
  • +8 (8 voturi)    
    unul singur conteaza (Joi, 15 iunie 2017, 18:28)

    Mariusica.a [utilizator]

    la justite... a zis Dragnea sa se puna un prag si ei s-au fastacit ca o sa puna unul dupa o dezbatere publica serioasa? dar ce Dragnea are timp de dezbateri publice serioase? el vrea un prag si sa scape de puscarie si punctum..... il doare pe el in pix ca euro creste sau ca mor niste oameni pe un drum in transilvania pentru ca autostrada nu se mai finalizeaza... sa scape el de puscarie.... si ia gata cu presa asta prea bagacioasa in curand..... nu uita el de pozele cu whatsapp
  • +5 (5 voturi)    
    Pai cum vine asta, aceiasi oameni? (Joi, 15 iunie 2017, 18:30)

    alegzandru [utilizator]

    Atunci, de ce au mai demisionat? Daca ar fi fost iarna, ma gandeam ca poate voiau sa se califice la primirea de ajutoare pt incalzire, dar asa?
  • +8 (8 voturi)    
    Dragnea a demis guvernul ca sa scape de Tudorel (Joi, 15 iunie 2017, 18:35)

    Boham [utilizator]

    singura tinta a lui Dragnea e Justitia si Kovesi!

    Tudorel Toader n-a vrut schimbarea lui Kovesi, asta l-a enervat pe Dragnea iar faptul ca Tudorel intarzie cu pragul pr abuz in serviciu a fost cireasa de pe tort


    Dragnea a vrut sa scpae de cei care nu-l lasau sa faca schimbari in justitie: Tudorel si Grindeanu
  • +10 (10 voturi)    
    Cam ca intr-o opera de Caragiale (Joi, 15 iunie 2017, 18:40)

    UnObservator [utilizator]

    Aici se observa nivelul de cretinism sinistru din Romania, din moment ce Dragnea isi permite sa-si faca ministrii troaca de porci (judecand dupa incompetenta lor, pe buna dreptate), ca mai apoi sa-i repuna pe mai toti in functii. Asta doar pentru a-si impune agenda.

    Evident ca sfidarea asta fatisa nu va fi vreodata sanctionata de romani. Ar fi chiar culmea. In tari ca Franta sau Germania exista partide care au trait ce inseamna sa ajungi de la ~20% sub pragul electoral in decurs de 2-3 ani.
    • -1 (1 vot)    
      nu neaparat Caragiale! (Joi, 15 iunie 2017, 19:20)

      un_deget_de_secaturi [utilizator] i-a raspuns lui UnObservator

      Ceva mai recent, pe vremea lui Pingelica se numea "rotatia cadrelor". Dracnea isi rosteste strasnic cadrele de nadejde!
  • +5 (5 voturi)    
    Remanierea nu-i pentru toti? (Joi, 15 iunie 2017, 18:45)

    Entiu [utilizator]

    Inteleg de ce l-a zburat numai pe Grindeanu, pentru ca nu a fost de acord cu Ordonanta 13 si cu prgul. la furt.
  • +3 (3 voturi)    
    Ce nemernic!!! (Joi, 15 iunie 2017, 19:18)

    un_deget_de_secaturi [utilizator]

    Ce nemernic basescu acesta, care l-a impus pe Grindeanu, cel mai slab premier din toate timpurile!!

    Sau ... stai o clipa, parca nu mai era Basescu prededinte.
    Nu mai imi aduc aminte CINE l-a facut premier pe Sorin Grindeanu, acesta care este vinovat de "lipsa unei coordonari efective a activitatii ministrilor".

    Sa fi fost Cilolosh? Sau tatal lui, miliardarul Sorosh?!
    Reptilienii sau bubulii?!

    Va rog sa ma ajutati, poate cineva isi aminteste CINE este responsabil pentru numirea odiosului Grindeanu!
  • +4 (4 voturi)    
    Stupoare! (Joi, 15 iunie 2017, 19:26)

    EuSiCuMine [utilizator]

    Cand numai 3 ministri au performat de ce ai pastra cea mai mare parte din ministri? Se incurca in minciuni!
  • +4 (4 voturi)    
    Viitorul tau guvern,va fi in beciul mult meritat (Joi, 15 iunie 2017, 19:42)

    Plagarus [utilizator]

    Pe banci de lemn,in scunda taverna mohorata,Dragnea viseaza ca-i liber pana la sfarsitul zilelor sale ?
  • +1 (1 vot)    
    minte, nicu (Joi, 15 iunie 2017, 20:00)

    om simplu din multime [utilizator]

    ii amageste sa'i tzina departe de grindean.
  • 0 (0 voturi)    
    In traducere, ... (Joi, 15 iunie 2017, 22:15)

    Eu the first [utilizator]

    ... Dragnea n-are o problema cu prestatia ministrilor, chiar dac-o considera de rahat, are o problema doar cu faptul ca guvernul cu Grindeanu in frunte nu vor sa-l scape de puscarie.