Momentul-cheie al crizei din PSD: Grindeanu le cere "responsabilitate" ministrilor care vor sa demisioneze / Surse: care e planul premierului pentru intregirea cabinetului

de Red. Politic     HotNews.ro
Joi, 15 iunie 2017, 1:31 Actualitate | Politic

Sorin Grindeanu, atentionare pentru ministrii demisionari
Foto: Captura Privesc.eu
Sorin Grindeanu, premierul caruia PSD i-a retras sustinerea politica, le-a cerut in aceasta seara "responsabilitate" ministrilor demisionari. "Vreau sa-i indemn la responsabilitate pe cei care sunt ministri: demisiile intra in vigoare cand sunt trimise de premier catre Presedintie si Presedintia ia act de ele". Surse politice au declarat pentru HotNews.ro ca premierul ia in calcul o anumita dozare a eventualelor demisii ale ministrilor, astfel incat sa scape rapid de fidelii lui Dragnea, iar pe cei care ar vrea sa il urmeze totusi sa ii determine sa ramana in Guvern.

  • Intrebat daca poate confirma ceea ce spusese mai devreme Dragnea intr-o conferinta de presa, si anume ca toti ministrii PSD au demisionat - cu exceptia ministrului Comunicatiilor, Sorin Grindeanu a dat un raspuns elaborat: "Maine o sa va dau detalii. Vreau sa lucram procedural, trebuie sa-mi parvina demisiile. Vreau sa-i indemn la responsabilitate pe cei care sunt ministri: demisiile intra in vigoare cand sunt trimise de premier catre Presedintie si Presedintia ia act de ele. Asta e legea la Guvernul Romaniei".

Cu alte cuvinte, Grindeanu a aratat ca ministrii PSD, chiar si demisionari, raman in functie si sunt responsabili de actele si indatoririle lor nu pana in momentul in care vrea Liviu Dragnea, ci pana in momentul in care presedintele Iohannis ia act de demisie.

Ce inseamna acest lucru? Ca premierul Sorin Grindeanu are un spatiu de manevra in ceea ce priveste ministrii, dupa cum au declarat pentru HotNews.ro surse politice.

In primul rand, Grindeanu nu se va trezi singur maine in guvern. Ministrii, fie ei si demisionari, sunt inca in functie si trebuie sa vina la Guvern. Grindeanu nu va fi un personaj izolat in sediul Guvernului, nu va transmite o imagine dezolanta celor pe care vrea sa-i atraga alaturi de el.

In al doilea rand, prezenta lor in Guvern timp de cateva zile inseamna ca vor avea discutii cu premierul, care, mai mult ca sigur, va incerca sa-i determine sa ramana in functii pe cei cu care a lucrat bine (Viorel Stefan, Mihai Tudose, poate Ionut Vulpescu si altii). Stim sigur ca doi ministri nu au demisionat: Tudorel Toader (exact cel de care voia Dragnea sa scape cu disperare, pentru ca nu l-a ajutat sa schimbe legislatia astfel incat sa scape de dosarul penal) si Augustin Jianu (ministrul Comunicatiilor, fost colaborator al lui Grindeanu de cand el ocupa acest portofoliu). Daca mai determina cativa ministri sa ramana pe posturi, sarcina lui Grindeanu de a intregi ulterior echipa va fi mai simpla.

In al treilea rand, va putea scapa rapid, prin "prioritizarea" trimiterii demisiilor catre Cotroceni, de ministrii loiali lui Dragnea: Lia Olguta Vasilescu, Carmen Dan si, mai ales, Sevil Shhaideh. Shhaideh e ministru - cheie: gestioneaza un buget urias la Ministerul Dezvoltarii, PNDL, prin care primarii si sefii de CJ-uri pot fi atrasi.

Or, cu un nou ministru al Dezvoltarii pus rapid in locul lui Shhaideh, Grindeanu poate trece la planul serios: atragerea liderilor de organizatii locale din PSD. Din acel moment, Grindeanu va exercita din nou atractie in comparatie cu Dragnea: va avea pe mana bugetul PNDL, va putea imparti finantari si proiecte. Dragnea nu le poate oferi acestora decat perspectiva unei crize politice prelungite, o posibila confruntare cu Iohannis privind culoarea viitorului premier si, deloc de neglijat, o atitudine dictatoriala, care i-a atras multe antipatii in partid.

In plus, sa nu uitam ca aproape jumatate dintre organizatiile PSD sunt furioase pe Dragnea pentru modul in care a impartit functiile in Guvern si marile proiecte: in organizatiile din Moldova si Ardeal mocneste nemultumirea fata de confiscarea puterii si banilor de Dragnea si acolitii sai din sud: Badalau de la Giurgiu, Paul Stanescu de la Olt, Marcel Ciolacu de la Buzau, plus organizatiile din Dolj, Constanta si, evident, Teleorman.

Pe Grindeanu il ajuta si calendarul lui Iohannis. Duminica, Iohannis va pleca spre Berlin pentru vizita oficiala de 3 zile in Germania, unde se va intalni cu Angela Merkel. Apoi pleaca direct la Bruxelles pentru Consiliul European de vara. Asadar, toata saptamana viitoare Iohannis lipseste din tara, ceea ce va ingreuna procedura privind demisiile ministrilor. Asadar, in urmatoarele doua zile, Grindeanu poate trimite rapid la Administratia Prezidentiala demisiile pe care si le doreste, urmand ca pe restul sa le amane pana la momentul pe care il considera oportun: fie pana ii convinge sa ramana pe ministrii cu care a lucrat bine, fie le gaseste inlocuitori.

Ce risca ministrii PSD care vor sa ramana in guvern? Liviu Dragnea a anuntat ca acestia vor fi exclusi din PSD. Dar, potrivit surselor citate, e posibil ca unii dintre ministrii PSD sau lideri locali cu potential sa prefere sa ramana alaturi de Grindeanu decat alaturi de Dragnea, a carui cariera politica depinde de verdictul in dosarul de coruptie care inainteaza rapid in instanta.

Ramane de vazut care va fi raspunsul coalitiei PSD-ALDE la acest plan al premierului Grindeanu.

























Material sustinut de Siemens

"Comorile" detinute de primarii: cum pot fi folosite marile baze de date pentru a imbunatati serviciile oferite cetatenilor. Studiu de caz City Pulse

Brasovul si orasul Aarhus din Danemarca au luat parte timp de trei ani la un proiect inedit de cercetare - City Pulse, finantat de Uniunea Europeana. Pe scurt, scopul proiectului a fost sa colecteze si sa coreleze cat mai multe date despre cele doua orase, iar pe baza acestora primariile sau companiile sa dezvolte aplicatii gratuite care sa imbunatateasca serviciile oferite cetatenilor.

40416 vizualizari

  • +18 (22 voturi)    
    Responsabilitate unora care au votat (Joi, 15 iunie 2017, 1:37)

    Susufler0 [utilizator]

    impotriva lui si implicit a lor ?

    PS. Poate doar din partea lui Tudorel Toader, dar nu stiu daca ministrul justitiei este membru PSD sau nu.

    PPS. Cred ca nu este si atunci nu se pune !
    • +4 (8 voturi)    
      Pragul poate fi stabilit de Dorel la 1 BAN (Joi, 15 iunie 2017, 6:38)

      un domn [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      atat face si onoarea "nereperata" a Hamsterului !
      • +3 (5 voturi)    
        ATENTIE!!!! (Joi, 15 iunie 2017, 9:49)

        LLLL [utilizator] i-a raspuns lui un domn

        Sorin Grindeanu a clipit de trei ori... Tinta borfasilor Dragnea si Tariceanu este justitia. Chiar daca nu e cel mai bun PM trebuie sustinut pt se pare ca este ROMAN.
    • +6 (10 voturi)    
      atentie la Tudorel (Joi, 15 iunie 2017, 6:48)

      Bulakov [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dragnea a vrut demult sa-l schimbe,tariceanu l-a sustinut.Dupa cum se stie ,se vede,se banuieste si este partial dovedit,CAC P Tariceanu este muuult mai javra decat Dragnea,mult mai toxic ,mai nociv pentru Romania.Si il sustine pe Toader !!! Ceva ciudat aici,cred ca Dragnea nu intelege ce face Tudorel,e grabit...probabil Tudorel darama justitia cu rabdare si tenacitate iar teleormaneanu' nu intelege...orice om sustinut de Tariceanu trebuie privit cu cea mai mare neincredere.
      • +1 (3 voturi)    
        Acum, mai abitir ca niciodata, soarta (Joi, 15 iunie 2017, 12:27)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Bulakov

        lui Dragnea este indisolubil legata de soarta lui Tariceanu.

        Daca acum ceva timp Livache mai avea o oarecare marja de manevra in afara coalitiei cu ALDE, in prezent, datorita exacerbarii eforturilor sale de a scapa de puscarie, care l-au facut sa nu-l mai intereseze nimic altceva, este legat de maini si de picioare de paduchernita asta de partid "de sorginte liberala".

        PS. Ori scapa impreuna, ori se duc la fund amandoua legate unul de altul atat prin conducatorii lor cat si prin camarilele acestora.
    • +2 (2 voturi)    
      Independent (Joi, 15 iunie 2017, 9:52)

      Ciprian1979c [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      stiu ca e, propus de ALDE
      • +1 (1 vot)    
        PSD s-a pacalit cand l-a acceptat de ministru (Joi, 15 iunie 2017, 12:32)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Ciprian1979c

        stiind prea putine despre el !

        Si-au zis ca strang legaturile cu CCR, uitand ca aveau oricum o majoritate de 5-4 !
    • +3 (5 voturi)    
      Dragnea are termen in procesul PENAL la 20.06 (Joi, 15 iunie 2017, 9:54)

      Boham [utilizator] i-a raspuns lui Susufler0

      Dragnea e disperat sa isi puna un prag care sa-l scape de PUSCARIE.

      Tudorel Toader a zis ca vrea consultari pt prag cu CSM si societatea civila...cand a auzit Dragnea asta, a luat-o razna.
      • +2 (2 voturi)    
        Tudorel este ceea ce pare a fi ? (Joi, 15 iunie 2017, 12:29)

        Susufler0 [utilizator] i-a raspuns lui Boham

        Un iesean molcom care face lucrurile in ritmul sau (LEGAL) ?
  • +39 (43 voturi)    
    Frumos articol! (Joi, 15 iunie 2017, 1:40)

    Tomy007 [utilizator]

    Asta vrea cu orice pret sa scape de acel dosar si nu-i sta nimeni in cale si nu-l intereseaza soarta tarii...
    • +22 (24 voturi)    
      exact (Joi, 15 iunie 2017, 2:34)

      lukuss [utilizator] i-a raspuns lui Tomy007

      Ce m-aș bucura să nu meargă planul lui, și mai mult, să se facă cumva ca, în caz că PSD rămîne la guvernarea să nu fie dragnea președine PSD iar alinața să nu fie cu ALDE.
      Să vezi atunci spume și ciudă pe tăriceanu :D
      • +7 (13 voturi)    
        scuze (Joi, 15 iunie 2017, 5:58)

        sun [utilizator] i-a raspuns lui lukuss

        Te bucuri degeaba pt ca psd-ul tot psd ramanane si fara Dragnea ! Acolo toti sunt o apa si-un pamant! Si asa zisii liberali sunt la fel pt ca s-au dat pe fata cand au format usl ! Inertia unor fraieri ii mai voteaza pt ca de fapt sunt pesedisti cu alt nume!
        • +4 (6 voturi)    
          Scopul acum nu e schimbarea PSD de la guvernare (Joi, 15 iunie 2017, 10:52)

          v_sile [utilizator] i-a raspuns lui sun

          Acest lucru nu e posibil. Au o majoritate confortabila, poporul a ales.

          Scopul e ca justitia sa nu fie complet demolata pana in 2020 de catre Dragnea, Tariceanu si compania. Si opozitia chiar nu pare ca poata sa faca ceva util acum.

          Asa ca ne bazam pe ce avem.

          Ca sa facem, nu ii avem pe Superman si Batman in lupta asta, trebuie sa ne multumim si cu Grindeanu sau Tudorel.
  • +23 (27 voturi)    
    Dragnea poate fi dat afara din partid. (Joi, 15 iunie 2017, 1:41)

    Petru108 [utilizator]

    Sa-l puna pe Dragnea ministru (la pescuit si vanatoare) si, conform cu ce a zis Dragnea "orice membru PSD care va intra intr-un guvern Grindeanu va fi exclus din partid", Dragnea va fi dat afara din partid. :)
    • +1 (1 vot)    
      Nu poate (Joi, 15 iunie 2017, 22:20)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Petru108

      Dragnea are o condamnare penala, si constitutia zice clar ca nu poate fi ministru un ins cu o condamnare penala. Daca se putea, Dragnea era de la inceput el premier, si OUG 13 trecea si daca se crapa pamantul in doua.
  • +9 (11 voturi)    
    Lucram, va rugam nu ne deranjati! (Joi, 15 iunie 2017, 6:11)

    hotnewsfil [utilizator]

    PSD se joaca 'de-a Romania', 'de-a poporul roman'. Poporul leneveste, leganat de valurile acestui joc.
  • +7 (9 voturi)    
    Groparul PSD-ului (Joi, 15 iunie 2017, 6:37)

    tontu [utilizator]

    Ca Dragnea continua sa distruga PSD-ul e o evidenta, ce nu inteleg e lipsa de reactie a partidului, ca doar n-or fi toti slugile lui !?
    • 0 (0 voturi)    
      Nu-s toti slugile lui, ... (Joi, 15 iunie 2017, 22:23)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui tontu

      ... dar multi au probleme similare. Asa ca pe de-o parte pe cei din Moldova si Ardeal nu-i prea trage inima sa-l ajute ca i-a lasat pe dinafara cand s-a impartit ciolanul, pe de alta parte nici nu se indura sa dea cu el de-a dura, ca limita aia la abuz ce-o vrea Dragnea si n-o vor Grindeanu si Tudorel i-ar ajuta si pe multi dintre ei. Daca nu exista conflictul asta de interese, ar fi dat de mult cu Dragnea de pamant - scandalul asta politic le strica afacerile.
  • +3 (5 voturi)    
    Infractori contra reformiști (Joi, 15 iunie 2017, 6:39)

    Celbland [utilizator]

    Gruparea de mari infractori ai lui Dragnea, care conduce PSD, cu scopul dublu de a-l salva pe Dragnea de dosarul penal și de a da legi care să permită funcționarilor publici să comită infracțiuni, fără a fi prdepsiți, are o opoziție în PSD prin Grindeanu, care-și dă seama că partidul se va distruge dacă va continua pe linia infracțională.

    S-ar putea ca Grindeanu să câștige și să salveze partidul.
    • 0 (0 voturi)    
      Aiurea (Joi, 15 iunie 2017, 22:26)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui Celbland

      Sa crezi ca Grindeanu e un reformist inseamna sa te imbeti cu apa rece. Grindeanu face ce face din interes. Daca iese faza cu pragul pentru abuz in serviciu, si Dragnea scapa, cariera lui politica e terminata. Daca pragul ala nu iese, si Dragnea intra la puscarie, cariera politica a lu' Dragnea e terminata. Asa ca e care pe care. Doar intamplator, si doar pe termen scurt, pana intra Dragnea la puscarie, interesul celor care vor ca Romania sa fie stat de drept, nu paradisul penalilor, e ca Grindeanu sa ramana premier. Pe termen lung, Grindeanu, cu Ponta in spatele lui, va fi la fel de toxic ca Dragnea.
  • +3 (5 voturi)    
    Dragnea s-a impuscat singur in picior (Joi, 15 iunie 2017, 7:18)

    alibaba_zeul_meu [utilizator]

    si acum asteapta sa vada cine-l salveaza.

    Asta este evaluarea cea reala.
    Peste ani, Grindeanu va fi prieten cu Dragnea, asa cum sunt acum Roman cu Iliescu.
  • +2 (8 voturi)    
    Banateni... (Joi, 15 iunie 2017, 7:55)

    hamangiu [utilizator]

    Veniti acasa... in sud bantuie epidemia de teleormanita...Romania va devenii o tara de someri si asistati sociali ..un stat feudal modern
  • +2 (4 voturi)    
    cred (Joi, 15 iunie 2017, 7:56)

    nahir [utilizator]

    ca cea mai "coafata" situatie ar fi daca dragnea ar fi dat jos de la sefia psd (si impreuna cu el s-ar duce pe apa Sambetei si pupincuristii lui cei mai ferventi) urmare unui congres extraordinar pe care zice grindeanu ca l-ar solicita.
  • +7 (9 voturi)    
    hehe (Joi, 15 iunie 2017, 8:22)

    transpenibilus [utilizator]

    Mi se pare doar mie sau au disparut comentacii rusnaci ca harpalete, zizin, mazeta, debusolatul, nemancatul, alex, etc?
    Mai scoate rar nasul "un om simplu din multime" sa vada care e atmosfera dar saracii tac ca melcii.
    Nici o gluma, nici un spirit cu #rezist in coada...
    I-a dat peste cap Dragnea, asteapta si ei indicatii proaspete de la Putler.
  • +1 (3 voturi)    
    Sputnik deplange PSDul ?! (Joi, 15 iunie 2017, 8:27)

    Plagarus [utilizator]

    Putin cate putin,se reorienteza dpdv politic si maica cea rosie ?
  • +2 (4 voturi)    
    manelica de dracc_nea (Joi, 15 iunie 2017, 8:36)

    rov [utilizator]

    lasa-ne tara in pace...mai animaluleeee!
  • +1 (1 vot)    
    bai, (Joi, 15 iunie 2017, 8:50)

    LaurentiuCatrina1 [anonim]

    nu mai fumatz la prima ora. asteptati sa se ridice mira!
  • +4 (6 voturi)    
    ''nu sapa groapa ... (Joi, 15 iunie 2017, 9:20)

    astronaut [utilizator]

    altuia ca s-ar putea sa cazi in ea'', asa suna un proverb si tare ar fi sa devina adevarat ! pe de alta parte interesant este cum a prins viata acel'' raport de evaluare'', in frunte cu penalul DARIUS pentru care Dracnea are o ''apreciere deosebita'', o fi macar membru de partid, pai daca nu e CEX-ul PSD-ist aproba asa ceva , elaborata de o terta persoana ? in orice caz toata tevatura demasca o ''tehnologie noua''in ceea ce priveste rasturnarea Guvernului de catre DADDY , recte Dracnea !
  • +9 (11 voturi)    
    rusine (Joi, 15 iunie 2017, 9:24)

    ic.ram1945 [utilizator]

    E mare rusine pentru Romania, ca este condusa de puscariasi sau persoane cu dosare penale, cu larga participare a POPULATIEI , mai ales din sudul tarii. E mare rusine, ca evaloarea guvernului a fost facut de unul (valcov), care la aceasta ora trebuia sa aiba deja stagiatura facuta in puscarie... O sa ajungem mai rau ca grecii...
  • +2 (2 voturi)    
    naivi disperati (Joi, 15 iunie 2017, 9:51)

    fkoff!!!!! [utilizator]

    Marioneta, la cheremul condamnatului reinculpat,
    reactioneaza:
    Las,incoherent,illogic
    O balmajeala mermelita insipida,incolora, inodora.
    ca un ratoi jumulit de penele politice care macane lugubru in pustiu.dupa 21 de ani in care a ingurgitat grauntele pesediste. HA!
  • +2 (4 voturi)    
    totusi (Joi, 15 iunie 2017, 9:52)

    noi2013 [utilizator]

    In ciuda aparentei responsabilitati si verticalitati a lui Grindeanu este totusi circ. Daca ti-a placut partidul cand te-a pus in functie trebuie sa ii respecti hotararile si cand te da jos....

    Pe de alta parte brusc toti reformistii sunt de parta lui Grindanu...pe bune?! Deodata a devenit priceput si bun pentru Romania? Personajul este fix acelasi de acum o saptamana, rezultatele guvernarii d epana acum este larg negata si brusc e ceea ce ne trebuie?!

    Spiritul asta de Gica contra al romanilor este de fapt cauza sitiatiei in care s-a ajuns. Intotdeauna suntem mai degraba impotriva a ceva si alegem in consecinta. Daca judecatile s-ar face pentru Romania ar fi mult mai bine...
  • +1 (3 voturi)    
    Banatu-i fruncea, Ardealul mincea! :) (Joi, 15 iunie 2017, 9:55)

    BanateanulVesel [anonim]

    ...Grindeanule banatenii te sustin! Doar n-o sa vine un oltenas sa te impinga la o parte. Ai perfecta dreptate, urmeaza-ti drumul, tara are nevoie de tine! Dragnea vrea sa scape de condamnare, pentru asta trece si peste cadavre, Doar banateanul Grindeanu si ardeleanul Johannis pot opri impreuna ambitiile murdare acestui borfas!
  • +2 (4 voturi)    
    restauratie (Joi, 15 iunie 2017, 10:10)

    revo [utilizator]

    Teoretic, planul expus in articol n-ar trebui sa aibe sanse de reusita, pt. ca ministrii sunt propusi de partid, adica de Dragnea & fidelii lui, sunt audiati de o comisie parlamentara aleasa pe spranceana si votati de parlamentul condus de Dragnea.

    Practic, manevra va merge pentru ca asistam la o restauratie in forta a clanului Sarbu-Ponta-Maior, cu state vechi si solide in servicii.
    Apropo de Maior, sa nu uitam ca e nasul lui Ponta, e foarte bine infipt acum in scaunul de la Washington si deci este mediatorul sef si o garantie pentru supravietuirea la putere a PSD-ului, care, o sa vedeti, va deveni brusc foarte bine vazut la Casa Alba. Oare de asta era asa de bucuros ca vine la Bucuresti, sa se intalneasca cu parlamentarii? A putut sa-i contacteze direct si sa le transmita directivele.
    Parlamentarii sunt oportunisti, sunt ca frunzele in bataia vantului, vor aface gramada urgent in spatele Clanului Alfa, deci de acolo nu poate veni nicio surpriza. Ia sa vedeti cum il vor infera cu manie parlamentara pe ciumetele Dragnea! Si daca nu va fi cuminte, or sa-i retraga si imunitatea, daca le-o cere justitia! Este de urmarit reactia halenelor si rtv-ului ghitesc, asa o sa ne dam seama imediat ce urmeaza.

    Urmarile vor fi:
    PSD va putea distruge si va jefui linistit aceasta tara in continuare;
    legile cu dedicatie pe "justitie" (ce gluma buna!) vor fi adoptate, pt. ca sunt multi care trebuie scapati si este un pret foarte mic platit de SUA pt. un aliat asa de important ca PSD-ul de Romania (mai ales ca Maior ii va garanta fidelitatea si distantarea de Rusia);
    Kovesi ramane la post dar fara sa mai miste in front; dosarele grele Udrea si Ghita, de exemplu, vor fi inchise sau solutionate de urgenta cu pedepse simbolice, pt.ca, se stie, prietenul la nevoie se cunoaste. Si doar Ponta-Udrea-Ghita sunt un trio formidabil... + nasul Gabita Oprea.
    • 0 (2 voturi)    
      P.S. (Joi, 15 iunie 2017, 11:19)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui revo

      Cand au dat drumul la prostia cu comisia de ancheta a alegerilor, Dragnea &Co s-or fi gandit la consecinte? La toate consecintele? Sau s-au imbatat cu apa rece, au zis ca in felul asta o ingroapa defintiv pe Kovesi, dar mai ales ca reteaza ramura Maior-Coldea-Sarbu-Ponta? Mare prostie si fara finalitate practica!
      Cum a fost posibil? Cine le-a bagat tampenia aia in cap? Auzi, sa cheme la raport sefii SRI!... Te crucesti!
    • 0 (0 voturi)    
      Aia cu audieri si vot de incredere ... (Joi, 15 iunie 2017, 22:34)

      Eu the first [utilizator] i-a raspuns lui revo

      ... e doar la investirea initiala a guvernului. Exista o hotarare a CCR de prin 2009, cred, care mai raul tulbura apele decat le limpezeste, si in principiu da posibilitatea presedintelui sa numeasca ministri cu titlu interimar si sa-i tina in functiune pana cand trece o motiune de cenzura.

      Sincer, nu cred ca Grindeanu s-a dus catre Ponta din cauza unor afinitati, s-a dus pt. ca n-are de ales - nu exista nici un alt pol de putere in PSD care sa-l poata sustine eficient impotriva lu' Dragnea. De-aici cred si eu ca o sa vina ceva toxic, daca situatia persista. Da' oricum, o demitere a lu' Grindeanu in momentul de fata n-ar face decat sa ne aduca o situatie toxica pe cap mai devreme.
  • +2 (6 voturi)    
    Grindeanu pare un tip onest (Joi, 15 iunie 2017, 10:13)

    KTerinca [utilizator]

    Ca a fost o perioada lingaul lui Dragnea, cateva luni dupa numire, e adevarat.
    Acum insa situatia e care pe care.
    Exista in sfarsit oportunitatea pentru PSD de a se scutura de corupti si de clica adunata in jurul penalului Dragnea, pentru a deveni un partid social-democrat modern, european (de care am avea nevoie in societatea romaneasca, alaturi de un partid liberal modern).
    Ne-am saturat de politica balcanica plina de coruptie, de o parte si de alta.
    Sa se reformeze naibii cu adevarat partidele principale ale tarii, sa se transforme in partide cinstite si apoi am avea inca o sansa, ca natiune.
    Altfel, cu asa clasa politica, nu inaintam mai deloc, doar joc de glezne.
    • +2 (2 voturi)    
      naivitate (Joi, 15 iunie 2017, 11:13)

      revo [utilizator] i-a raspuns lui KTerinca

      Scuza-ma, Kterinca, dar esti naiv. Partidele politice nu se bat pentru natiune, ci doar pentru interesele lor. Ca mia runca ceva firimituri prostilor, e altceva: pur si simplu isi cumpara legitimitatea dupa criteriile moderne, universal recunoscute de societate, adica prin "alegeri libere". De fapt, alegem mereu oamenii sistemului.

      Grindeanu onest - onest fata de cine? Pe cine serveste nepotul?
  • 0 (2 voturi)    
    Nu-i lasa, Sorine, (Joi, 15 iunie 2017, 11:00)

    John M. [utilizator]

    sa-si faca de cap. Atat dragnea cat si curcanul nr.2 se cred invincibili. Asa s-au crezut si toti ceilalti care au muscat tarana. Pe ei, cu legea in mana, pana crapa de furie, nenorocitii aia !